REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wytyczne dla komisarzy wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza uchwaliła wytyczne dla komisarzy wyborczych dotyczące sprawdzania prawidłowości ustalenia wyników głosowania, wyników wyborów i ich ogłaszania.

Rada Ministrów o gminnych odpadach

Podczas wtorkowych obrad Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

"Puls Biznesu": Budżety dużych miast na 2011 r.

Listopad jest ważnym miesiącem dla wielu miast, nie tylko ze względu na nadchodzące wybory samorządowe - pisze "Puls Biznesu".

Rząd przyjął rozporządzenie o finansach funduszy ochrony środowiska

Rząd przyjął we wtorek rozporządzenie o zasadach prowadzenia finansów funduszy ochrony środowiska - Narodowego i wojewódzkich - podało Centrum Informacyjne Rządu. Środki wypłacane jednostkom budżetowym z funduszy najpierw trafią do budżetu państwa.

REKLAMA

Nowa lista przedsięwzięć o znaczącym oddziaływaniu na środowisko

Rodzaje przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko określa nowe rozporządzenie Rady Ministrów.

PKP Intercity zapyta pasażerów, czy wagony są czyste

Pasażerowie PKP Intercity będą mogli zrobić zdjęcie lub nagrać telefonem komórkowym brudne przedziały i toalety w pociągach i wysłać je do przewoźnika. Rzeczniczka spółki Małgorzata Sitkowska zapewnia, że przewoźnik uwzględni uwagi pasażerów.

TK: nauczyciele z przedszkoli powinni mieć ulgę na przejazdy

Nauczyciele z przedszkoli powinni mieć prawo do ulgi na przejazdy koleją i autobusami - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że dotychczasowe przepisy dotyczące ulg, wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

Strażnik gminny dziś pouczy, wkrótce ukarze mandatem

Za złamanie zakazu palenia w miejscu publicznym strażnik gminny będzie mógł wystawić mandat – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

KGP: wydłużenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy konieczne

Komendant główny policji Andrzej Matejuk uważa, że wydłużenie wieku, w którym funkcjonariusz przechodzi na emeryturę jest konieczne. Rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego jest możliwe pod pewnymi warunkami - odpowiada szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Związkowcy, absolwenci KSAP i urzędnicy mianowani - bez ochrony przed zwolnieniem

Rząd nie ochroni przed zwolnieniem uprzywilejowanych grup pracowników. Zarówno urzędnicy mianowani jak i działacze związkowi mogą stracić pracę - poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rada gminy nie może regulować w statucie zasad wykonywania mandatu radnego

Nie ma podstaw prawnych do tworzenia przez rady gminy przepisów dotyczących wykonywania mandatu radnego - wykonawczych wobec ustawy o samorządzie gminnym – orzekł WSA we Wrocławiu. Na orzeczenie zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich w najnowszym numerze informatora.

Komisja przyjęła projekt kodeksu wyborczego

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowanie we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych - to niektóre z rozwiązań zapisanych w projekcie kodeksu wyborczego przyjętego przez nadzwyczajną sejmową komisję.

Sukces w budowie dróg, porażka w walce z biurokracją

Reforma emerytur pomostowych, wysoki poziom wykorzystania środków unijnych, przyspieszenie prywatyzacji i budowy dróg to - zdaniem PKPP Lewiatan - sukcesy rządu w ciągu 3 ostatnich lat. Rząd - według tej organizacji - przegrywa natomiast walkę z biurokracją.

"Polska The Times"/Prof.Kik: Partie nie wygrają tych wyborów

W wyborach na szczeblu lokalnym przegrają wszystkie partie - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" socjolog, profesor Kazimierz Kik.

Huebner: raport spójności dobry, ale budzi też wątpliwości

Raport Komisji Europejskiej na temat spójności zawiera dużo dobrych pomysłów, ale część z nich może budzić wątpliwości - powiedziała w rozmowie z portalem europarlament.pap.pl. szefowa komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner (PO/EPL).

Do NSR zgłosiło się ok. 9 tys. chętnych

Minister obrony Bogdan Klich powiedział w piątek w Krakowie, że nabór do Narodowych Sił Rezerwowych przebiega dobrze; jest ok. 9 tys. chętnych.

Wchodzi w życie ustawa antynikotynowa

Całkowity zakaz palenia tytoniu będzie obowiązywał od poniedziałku m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, na dworcach oraz w publicznych obiektach kultury. Palić będzie można tylko w tych lokalach gastronomicznych, które posiadają dwie sale konsumpcyjne.

Sejm nie zdejmie z pracowników obowiązku wysyłania PIT-ów

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

"Gazeta Wyborcza": Kto wyprodukuje nowe dowody osobiste?

Na ogół miliardowe kontrakty, takie jak np. na produkcję nowych dowodów osobistych, zleca się krajowym firmom. U nas może stać się inaczej - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Wkrótce ponad 4 tys. bibliotek z dostępem do szybkiego internetu

Do końca roku ponad 4 tys. bibliotek w całym kraju będzie korzystać z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

Wskaźniki do oceny sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w latach 2007 – 2009

Zestaw wskaźników opublikowany przez resort finansów ułatwi jednostkom samorządu analizowanie sytuacji finansowej.

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej ojczyzny, ale kiedy się spieramy, spierajmy się mądrze - wezwał 11 listopada prezydent Bronisław Komorowski. Z okazji Święta Niepodległości w wielu miastach kraju zorganizowano rocznicowe obchody i imprezy.

"Rzeczpospolita": Puby, kina i stadiony nie dla palących

Od poniedziałku wchodzi w życie zakaz palenia w miejscach publicznych - przypomina "Rzeczpospolita".

Nowa lista przedsięwzięć wymagających ocen środowiskowych

Już od połowy listopada ma obowiązywać przyjęte we wtorek przez rząd rozporządzenie dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął projekt nowej ustawy o Systemie Informacji Oświatowej

Dotychczasowy System Informacji Oświatowej (SIO) wymaga zmian, bo w sposób niewystarczający wspomaga proces zarządzania oświatą - uważa Ministerstwo Edukacji Narodowej. We wtorek rząd przyjął projekt nowej ustawy o SIO, przygotowany przez resort edukacji.

Agencje ochrony zamiast Straży Granicznej na lotniskach

Rząd chce, żeby zarządcy portów lotniczych mogli zatrudniać zewnętrzne firmy ochrony osób i mienia do pomocy przy kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Obecnie zajmuje się tym Straż Graniczna.

Szkolenie zawodowe i doskonalenie zawodowe w Policji

Zmienione reguły odbywania szkolenia zawodowego podstawowego oraz nowe wzory świadectw ukończenia szkoleń przewiduje nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Park powstanie bez zgody rady gminy

Utworzenie lub zmiana granic parku narodowego nie będzie już wymagać zgody rady gminy czy powiatu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Prezydent podpisał nowelę zakazującą handlu dopalaczami

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustaw: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakazującą handlu dopalaczami. Prezydent uzasadnił, że podpisał nowelę w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

"Dziennik Gazeta Prawna": rencistom się upiekło, rząd wstrzymuje reformę

Od stycznia renty nie będą liczone według mniej korzystnych zasad, jak zapowiadało Ministerstwo Pracy. Ale nie wzrosną też przyznawane przez ZUS renty rodzinne dla wdów i sierot - odnotowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zasady rachunkowości i plany kont dla organów podatkowych jst

W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące zasad rachunkowości i planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego.

15 samorządów przyjaznych seniorom

Tytułem samorządu przyjaznego seniorom, czyli przeciwdziałającego wykluczeniu osób starszych, wyróżniono 15 samorządów różnych szczebli, w ramach konkursu zorganizowanego przez parlamentarny zespół ds. osób starszych.

MF: w 2011 r. będzie można złożyć więcej e-deklaracji

W przyszłym roku do listy deklaracji, które będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dojdą kolejne cztery - informuje resort finansów.

W 301 miejscowościach po jednym kandydacie na wójta i burmistrza

W 301 miejscowościach komisje wyborcze zarejestrowały tylko po jednym kandydacie na wójta i burmistrza. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że miejscowości, w których o urząd wójta ubiegać się będzie jedna osoba jest 246, a o urząd burmistrza - 55.

"Rzeczpospolita": Powoli wyrównuje się poziom zamożności regionów

Biedne regiony odrabiają straty - oznajmia "Rzeczpospolita".

"Gazeta Wyborcza": Nietykalny mundurowy na L-4

Nikt nie może kontrolować 250 tys. mundurowych na zwolnieniu lekarskim - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Przewozy Regionalne znów zadłużone u zarządcy torów

Zaległości płatnicze Przewozów Regionalnych wobec PKP Polskie Linie Kolejowe wielokrotnie przekraczają sumę trzymiesięcznych zobowiązań; to podstawa do rozwiązania umowy dającej przewoźnikowi dostęp do torów - powiedział PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

Kółka rolnicze zaskarżą decyzję TK ws. ubezpieczeń

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaskarży orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego rolników - poinformował w piątek podczas zjazdu tej organizacji jej prezes Władysław Serafin.

Do 19 listopada można dopisywać się do rejestru wyborców

Wyborcy chcący wziąć udział w tegorocznych wyborach samorządowych w miejscowościach, w których nie są na stałe zameldowani, muszą dopisać się do rejestru wyborców; mają na to czas do 19 listopada.

MF: samorządy osiągnęły 897 mln zł nadwyżki budżetowej

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po III kwartałach br. osiągnęły nadwyżkę w wysokości 897 mln zł. Zaplanowany na ten rok deficyt samorządów ma sięgnąć 28 mld 667 mln zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

"Metro": Zostań wójtem za 1200 złotych

Największym hitem tegorocznej kampanii będzie zapewne poradnik dla kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast autorstwa Dariusza Woźniaka, wójta gminy Rusiec (woj. łódzkie) - informuje "Metro".

TK: przepisy ws. osób eksmitowanych niezgodne z konstytucją

Gminy mają obowiązek zapewnienia tymczasowego pomieszczenia osobom eksmitowanym, w tym także i tym, które znęcają się nad rodziną - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny, uznając przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące te kwestie, za niezgodne z konstytucją.

Do 12 listopada składanie wniosków ws. głosowania przez pełnomocnika

Do 12 listopada wyborcy niepełnosprawni oraz ci, którzy ukończyli 75 lat, mogą składać wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika wyborczego.

Eksperci: ustawa o publicznym transporcie zbiorowym uniemożliwi konkurencję

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, nad którą pracuje Sejm, faktycznie uniemożliwi konkurencję na polskim rynku kolejowym - powiedział ekspert rynku kolejowego, były minister transportu Tadeusz Syryjczyk.

Nowa BeSTi@ ułatwi przygotowanie wieloletniej prognozy finansowej

Ministerstwo Finansów udostępniło nową wersję elektronicznego systemu zarządzania finansami samorządu terytorialnego BeSTi@ - który umożliwia przygotowanie wieloletniej prognozy finansowej według metodyki resortu.

Senat: wzrośnie wynagrodzenie pielęgniarek

Senatorowie poparli w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali.

Senat: szersza ochrona funkcjonariuszy publicznych

Senatorowie zgłosili w środę poprawki do nowelizacji kodeksu karnego i ustawy o policji. Przewiduje ona m.in. wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych. Senackie poprawki zmierzają do jej rozszerzenia.

Poczta: będzie mniej urzędów, a więcej agencji

Poczta Polska w ramach kilkuletniej strategii zamierza zlikwidować ok. 3 tys. urzędów pocztowych, ale jednocześnie uruchomić większą liczbę agencji - poinformowało w środę kierownictwo spółki.

30 proc. janosikowe i część VAT dla samorządów

"Janosikowe" nie większe niż 30 proc. dochodów województwa, budżety samorządów zasilane częścią wpływów z VAT - takie zmiany proponuje komisja dialogu społecznego przy wojewodzie mazowieckim. MF uważa, że sprawą powinna zająć się komisja wspólna rządu i samorządu.

UOKiK: kosztowne smsy

Nagroda już czeka. Wystarczy jeden sms. Przelew zostanie zrealizowany. Takie wiadomości dostaje wielu konsumentów. Ilu z nich otrzymało gwarantowaną nagrodę? Z tym bywa różnie. Prezes Urzędu prowadzi obecnie osiem postępowań dotyczących konkursów smsowych i wszczęła właśnie kolejne.

REKLAMA