REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta

Według noweli gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2018 r. - prace w Sejmie

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynika m.in. z rekomendacji międzyresortowego zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego.

Zasiłek rodzinny 2015/2016 - kwota

Zasiłek rodzinny w 2015 i 2016 roku ma być wypłacany w kwotach wyższych niż obecnie. Projektowane zmiany dotyczą również wysokości dodatków do świadczeń.

"Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym"

Już 24 września we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycji konferencji "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym" poruszająca zagadnienia reagowania i osiągania gotowości w sytuacji kryzysowej oraz sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej.

REKLAMA

Pomoc społeczna 2015/2016 – kryteria dochodowe, kwoty

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń z pomocy społecznej na 2015, 2016 i 2017 rok mają obowiązywać od 1 października 2015 roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, iż dzięki tym zmianom świadczenia trafią do większej ilość uprawnionych.

Skreślenie z listy uczniów - adresat decyzji

Widmo skreślenia z listy uczniów, dotyczy często ucznia, który nie ukończył lat 18 i pozostaje pod opieką swoich przedstawicieli ustawowych. W praktyce pojawia się często problem, kto powinien być w takiej sytuacji adresatem decyzji o skreśleniu z listy uczniów, uczeń, który nie ukończył lat 18, czy też jego rodzice, będący zazwyczaj jego przedstawicielami ustawowymi.

Partnerstwo to wzajemne zaufanie i wspólne działanie

Większy nacisk na poważne traktowanie partnerstw samorządowych, które powinny mieć wypracowane standardy funkcjonowania, a nie tylko jako narzędzie do zdobycia środków zewnętrznych – takie rekomendacje m.in. zgłosili przedstawiciele Fundacji Stocznia, którzy zaprezentowali wyniki badania partnerstw międzysamorządowych i międzysektorowych.

Niższy PIT dla młodych nie zadziała?

Ewentualne opodatkowanie stawką 0% byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zamiast wieku przyjąć kryterium stażu pracy. Konieczne wydaje się wprowadzenie ustawowego limitu dochodu opodatkowanego stawką 0%.

REKLAMA

Odmowa przyjęcia przez bezrobotnego odpowiedniej pracy

Co w sytuacji, gdy bezrobotny odmówi przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy? Czy starosta może nie wydawać decyzji o pozbawieniu danej osoby statusu bezrobotnego?

Zapraszamy na konferencję "Wydolność, funkcjonalność, efektywność - innowacyjne oblicza transportu"

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji "Wydolność, funkcjonalność, efektywność - innowacyjne oblicza transportu", która odbędzie się 10 września w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Kiedy można odmówić wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

Nieprawidłowości przy ściąganiu podatków lokalnych

Główne problemy systemu ściągania podatków lokalnych to nieprawidłowości przy ich wymiarze i egzekwowaniu, a zwłaszcza stosowanie ulg podatkowych. Poprawy wymaga również weryfikacja danych w ewidencji podatkowej.

Kraków w czołówce najlepszych miast na świecie w 2015 roku

Portal „Travel + Leisure” stworzyła ranking najlepszych miast na świecie w 2015 roku. Kraków znalazł się na siódmym miejscu w tym zestawieniu.

Różne przejawy dyskryminacji w szkołach

Najczęściej dyskryminowani są uczniowie biedni oraz nieheteroseksualni, ale powodem dyskryminacji może być także wygląd zewnętrzny, pochodzenie narodowe i etniczne, niepełnosprawność czy wyznanie. Jednak większość uczniów nie wie, czym jest dyskryminacja i nie potrafi na nią konstruktywnie reagować.

Pełnomocnictwo do wypowiedzenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego

Czy Prezydent Miasta reprezentujący Skarb Państwa w postępowaniu o aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może umocować pracownika Urzędu Miasta do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu dotychczasowej wysokości opłaty, czy jednak czynność ta w zakresie aktualizacji opłaty jako czynność cywilnoprawna należy do wyłącznej kompetencji Prezydenta Miasta?​

Kto może być zatrudniony na stanowisku psychologa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałczu zwraca się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie zatrudnienia pracownika na etacie psychologa w tutejszym ośrodku. Pracownik ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu tytuł: Magister, kierunek: psycholog, ponadto posiada drugi dyplom ukończenia kierunku- socjologia; doradztwo psychospołeczne. W tutejszym ośrodku pracuje od 5 lat, obecnie na stanowisku specjalista pracy z rodzina. Pracę w tutejszym ośrodku zaczęła zaraz po ukończeniu studiów psychologicznych.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach - zmiany w 2017 roku

Nie będzie obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli wyłącznym celem przedsięwzięcia jest obronność i bezpieczeństwo państwa lub prowadzenie działań ratowniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Nowe regulacje w większości mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

18 mld euro dla smart city z programów operacyjnych

"Projekty związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi otrzymają dofinansowanie praktycznie ze wszystkich programów krajowych i regionalnych na lata 2014-2020" – poinformowała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel podczas swojego wystąpienia na Polsko – Indyjskim Forum IT.

Nowe zasady przekazywania dróg samorządom

Celem nowelizacji ustawy o drogach publicznych jest racjonalizacja zasad przekazywania dróg samorządom i bardziej proporcjonalne rozłożenie odpowiedzialności finansowej za ich utrzymanie.

Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych

Czy możliwe jest wprowadzenie zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych? W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Regulamin organizacyjny starostwa - zmiany od 9 lipca 2015 r.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym. Regulamin organizacyjny starostwa będzie uchwalał zarząd, a nie rada powiatu.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej - zmiany

Sejm znowelizował ustawę o pomocy społecznej. W ustawie znalazł się przepis, który ma wyeliminować możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

E-usługi administracyjne na poczcie

Niebawem na poczcie zapłacimy kartą. Będzie również więcej e-usług administracyjnych.

Zamiar podjęcia dodatkowego zatrudnienia pod lupą RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się do Ministra Finansów w sprawie nieprawidłowości związanych z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów. Wątpliwości Rzecznika wzbudziła treść zarządzenia Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów, które nakładając na pracowników niezajmujących wyższych stanowisk w służbie cywilnej obowiązek składania informacji o zamiarze podjęcia zajęcia zarobkowego narusza art. 80 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.

Jakie zasady obowiązują w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Czy Wykonawca może polegać na doświadczeniu wykładowców wykazując spełnianie warunków wiedzy i doświadczenia i tym samym dysponowanie osobami zdolnymi do wykonania zamówienia?

W jaki sposób przekazać dotację dla przedszkola specjalnego

Niepubliczne przedszkole specjalne nie zgłosiło do gminy dziecka posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Jak prawidłowo udzielić dotacji dla tego przedszkola?

Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego

Upoważnienie rady gminy do określenia sposobu ustalenia wysokości stypendium oznacza umocowanie tego organu do określenia metod, mechanizmów umożliwiających realizację celu, jakim jest zróżnicowanie wysokości kwot stypendiów w zależności od indywidualnego położenia osób, które mają ją otrzymać.

Jaki organ rozpatruje skargę na przewodniczącego rady

Jedna z członkiń rady gminy złożyła do rady i na ręce wójta skargę na przewodniczącego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Do jakiego organu należy się zgłosić w pierwszej kolejności?

Zamiar likwidacji szkoły - zawiadomienie rodziców

Organ prowadzący szkołę musi udowodnić, iż dokonał zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły w terminie. W jaki zatem sposób należy zawiadomić rodziców o zamiarze likwidacji?

Dane o niepłacących alimentów we wszystkich rejestrach dłużników

1 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, która zmienia m.in. ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz wymianie danych gospodarczych.

Warsztaty „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”, które odbędą się 26 sierpnia 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Od stycznia 2016 r. darmowa pomoc prawna

Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych już od 1 stycznia 2016 r. na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną. Ogólnopolski system zagwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.

Podział pieniędzy na drogi w 2016 roku

Od 2016 r. o podziale pieniędzy na drogi lokalne będzie decydować MIR. Zmiana wynika z zadań ministra ds. transportu, wśród których jest koordynacja działań na rzecz rozwoju sieci dróg lokalnych.

Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia

Zgodnie z nowelizacją, zamiast pozwolenia konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z m.in. projektem budowlanym. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia.

Prawo budowlane 2015: budowa domu bez pozwolenia

Nowelizację Prawa budowlanego i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 20 lutego br. Zmienione przepisy mają usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym prawie.

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

W styczniu 2015 r. nauczyciel chorował od 9 do 16. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustalono z okresu od stycznia do grudnia 2014 r. Do podstawy wchodzi trzynastka wypłacona w lutym 2014 r. za 2013 r. W marcu 2015 r., od 3 do 9, nauczyciel ponownie zachorował. Od marca został mu przyznany dodatek motywacyjny, którego nie miał jeszcze w styczniu. Czy należy mu przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem tego dodatku i trzynastki, która za 2014 r. została wypłacona w lutym 2015 r.?

W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu wywozu odpadów komunalnych

Gmina otrzymuje trzy rodzaje faktur za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Spółka z o.o. wystawia fakturę na: „odbiór odpadów selektywnych” oraz „odpady komunalne”, spółdzielnia mieszkaniowa: „śmieci – gospodarstwo wieloosobowe”. Natomiast jednostka budżetowa należąca do tej samej gminy pozycję na fakturze opisuje: „odebranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych”. Jaka jest klasyfikacja wydatków odprowadzania ścieków od 1 stycznia 2015 r., czy dalej § 430? Jak od 1 stycznia 2015 r. należy klasyfikować wydatki w zakresie wywozu odpadów? Czy nadal obowiązuje w tym zakresie § 430 „Zakup usług pozostałych”?

W jaki sposób rozliczać faktury gotówkowe

W placówce jednostki sektora finansów publicznych dokonywane są zakupy za gotówkę. Zbiera się faktury gotówkowe, po czym wystawia czek na taką kwotę, na jaką dokonano zakupów. Następnie czek ten realizowany jest w banku. Czy jest to prawidłowa forma rozliczania zakupów gotówkowych? Czy najpierw należy wypłacić zaliczkę na poczet planowanych zakupów i dopiero potem ją rozliczyć? Jednostka niekiedy nie ma pieniędzy na koncie, by móc wypłacić taką zaliczkę.

Ułatwienia dla łączenia się samorządów

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli zachęcającej samorządy do łączenia się. Zgodnie z propozycją połączone gminy o niższych dochodach będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych.

Świadczenie rodzicielskie i dodatkowe świadczenia dla rodzin od 2016 r.

Choć nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia rodzicielskie przysługiwać będą też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin.

Prawo pierwokupu miasta w Warszawie

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą dekretu Bieruta. Celem nowelizacji jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli za przysłowiowe grosze roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

Nagrywanie prac członków komisji wyborczych będzie możliwe

Nagrywanie prac członków komisji wyborczych umożliwia projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przyjęty przez Sejm. Nagrania będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych; a za upublicznienie nagrania prac komisji będzie grozić grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł.

Gmina podatnikiem podatku od nieruchomości

Gmina będąc osobą prawną, może co do zasady być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wątpliwości jednak powstają z uwagi na możliwość wystąpienia sytuacji, w której gmina jako osoba prawna będzie właścicielem nieruchomości i jednocześnie organem podatkowym pobierającym podatek.

Odliczenie VAT przy nabyciu lub wytworzeniu nieruchomości

W przypadku inwestycji dotyczących nabycia lub wytworzenia nieruchomości, które następnie będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i nieopodatkowanych, zasady obliczania proporcji dla odliczenia VAT zależą m.in. od daty poniesienia wydatków. Kolejna zmiana w tym zakresie nastąpi 1 stycznia 2016 r.

Dyplomacja samorządowa, czyli jak współpracują JST

Jedną z wielu płaszczyzn działalności jednostek samorządu terytorialnego jest współpraca zagraniczna. Nie jest ona, oczywiście, polityką zagraniczną sensu stricto, zasady prowadzenia aktywności międzynarodowej określa ustawa o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych.

Koszty pobytu w domu pomocy społecznej - zmiany

W projekcie zaproponowano m.in. zmiany dotyczące odpłatności za usługi tych placówek. Ich podopieczni to najczęściej osoby niepełnosprawne, posiadające zasiłek stały lub rentę socjalną. Jak przekonują autorzy projektu, nawet odpłatność w wysokości 5 proc. dochodów stanowi duże obciążenie dla budżetu takich osób; dlatego ustalono, że koszty takie ponosić będą ci podopieczni, których dochód przekracza 300 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego.

Nowy system gospodarowania odpadami nie zdał egzaminu

Obowiązująca od 2012 r. znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowodowała, że to gminy stały się właścicielem odpadów komunalnych. Żaden z celów znowelizowanej ustawy nie został zrealizowany w pełni, a nowy system gospodarowania odpadami nie funkcjonuje właściwie - wykazała kontrola NIK.

Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów

Czy do podpisywania skierowań do pracy, wezwań w sprawie propozycji pracy lub innej sprawy, w której urząd pracy wzywa osobę bezrobotną potrzebne jest upoważnienie starosty na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli wzywana osoba bezrobotna nie zgłosi się w terminie określonym w wezwaniu lub odmówi propozycji pracy lub nie tylko, traci status osoby bezrobotnej na podstawie art. 33 ust. 4 ww. ustawy? Czy w tym przypadku wystarczy upoważnienie dyrektora urzędu?

Wyprawka szkolna - nowe zasady w roku szkolnym 2014/2015

W latach ubiegłych programem objęci byli uczniowie edukacji wczesnoszkolnej (klas I-III szkoły podstawowej). W nowym roku szkolnym uczniowie I i II korzystać będą z bezpłatnych podręczników "Nasz elementarz" i "Nasza szkoła", dlatego nie są objęci programem "Wyprawka szkolna".

Zasada domniemania kompetencji samorządu w sprawach lokalnych

Teoretycznie, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Ustawa o samorządzie gminnym z 1990 r. głosi, że jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzyganie w tych sprawach należy do gminy. Zasada ta ma także umocowanie w art. 163 Konstytucji.

REKLAMA