REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Ostatni dzień obchodu przed narodowym spisem ludności 2011

Dziś rachmistrzowie powinni zakończyć zapoznawanie się z przydzielonymi im obwodami terytorialnymi – kończy się obchód poprzedzający Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Podpisanie dokumentu cudzym imieniem i nazwiskiem

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podpisując dowód odbioru listu poleconego z poczty czy paczki cudzym imieniem i nazwiskiem popełnia przestępstwo opisane w art. 270 kk.

UE: więcej zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego

Od 2016 r. w UE trzeba będzie zbierać rocznie 40-45 proc. zużytego sprzętu elektronicznego, a od 2020 r. - 65 proc. - postanowili w poniedziałek ministrowie środowiska UE w Brukseli. Polska i siedem innych krajów wywalczyło dłuższy okres przejściowy - do 2022 r.

REKLAMA

"Informatyzacja sądownictwa – systemy wspierające organizację wymiaru sprawiedliwości" - konferencja

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, której tematem będą możliwości nowoczesnych, bezpiecznych i niezawodnych systemów wspierających działanie placówek wymiaru sprawiedliwości. 

"Dziennik Polski": Gminy będą zamykać przedszkola?

Kilkaset przedszkoli, które powstały za unijne pieniądze może zostać zlikwidowanych - ostrzega "Dziennik Polski".

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.

Rada Ministrów kierunkowo zaakceptowała dokument "Program 6-miesieczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.", przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji rządowej i sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

Rząd krytycznie nt. zmian w ustawie o podpisie elektronicznym

Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk nr 3768), przedłożone przez ministra gospodarki.

Energia odnawialna – dofinansowanie dla samorządów

Od 17 marca samorządy mogą składać do Ministerstwa Gospodarki wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Działania 9.6 - Sieci ułatwiające odbiór energii ze źródeł odnawialnych.

Sejm: rada gminy zawiesi w obowiązkach wójta któremu postawiono zarzuty

Wójt, burmistrz, prezydent miasta, któremu prokuratura postawiła zarzuty w sprawie o umyślne przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności, zostanie zawieszony w pełnieniu obowiązków – przewiduje nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, którą obecnie zajmuje się Sejm.

Kto płaci za oświetlenie dróg krajowych

Między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad istnieje spór, kto powinien ponosić koszty oświetlenia dróg krajowych znajdujących się na terenie gminy. Samorządy chcą się zwrócić w tej sprawie do sądów, jednak wyroki mogą nie być dla nich korzystne.

Nowy zespół opiniodawczo-doradczy przy MEN - Rada Rodziców

Powołany został nowy zespół opiniodawczo-doradczy - Rada Rodziców przy Ministrze Edukacji Narodowej. W poniedziałek na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu zespołu minister Katarzyna Hall wręczyła członkom Rady akty powołania do niej.

"Dziennik Gazeta Prawna": Kłopoty z sześciolatkami

Tysiące szkół nie jest gotowych na przyjęcie najmłodszych uczniów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie można wynagradzać nauczycieli ze środków unijnych

Unijne pieniądze, które szkoła otrzymała na realizację dodatkowych zajęć, nie mogą sfinansować wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych do ich prowadzenia, jeśli podstawą zatrudnienia jest Karta nauczyciela – wyjaśnił Dziennik Gazeta Prawna.

Indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia dla samorządów od 2014

Indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia dla jednostek samorządu terytorialnego będzie miał zastosowanie od 2014 roku, jednocześnie do tego czasu samorządy zobowiązane są do informowania o wysokości spłaty zobowiązań - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Jakie przepisy stosować do sprawozdań miast

Biegli rewidenci nie zgadzają się z resortem finansów w kwestii przepisów, które powinny być podstawą do przygotowywania sprawozdań finansowych miast – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Odpowiedzialność kierownika i pracowników jednostki za używanie nielegalnego programu finansowo-księgowego

Używanie nielegalnego oprogramowania może się wiązać z koniecznością poniesienia dotkliwych konsekwencji. Przedstawiamy najczęstsze przykłady naruszenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w tym zakresie. Ponadto wskazujemy praktyczne działania, jakie jednostka powinna przedsięwziąć, by do tego nie dopuścić.

"Metro": gimnazjalny test pełen byków

Tak źle przygotowanego konkursu jeszcze nie widzieliśmy - denerwują się nauczyciele biologii z Katowic. Błędy w treści zadań, pytania spoza programu i chaos w trakcie pisania prac mogły wpłynąć na wyniki gimnazjalistów, dla których egzamin to przepustka do najlepszych liceów w Polsce - pisze "Metro".

Hall: w kwietniu rząd zajmie się projektem zmian w oświacie

W kwietniu pod obrady rządu ma trafić projekt zmian w prawie oświatowym - zapowiedziała w piątek w Gdańsku minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

UTK: jest nowy wniosek w sprawie tzw. opłaty dworcowej

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej - poinformował w piątek urząd. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty.

Kwalifikacje pracowników ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzuje wymagania kierowane do osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Osoby obecnie zatrudnione w ośrodkach, niespełniające wymagań nowej regulacji, mogą pozostać na stanowiskach jedynie do końca 2015 r.

Wojewoda wyznaczy kierownika centrum powiadamiania ratunkowego

W zakresie obowiązków wojewody znajdzie się wkrótce wyznaczanie kierownika centrum powiadamiania ratunkowego i zatwierdzanie programu szkolenia operatorów numerów alarmowych.

Odszkodowanie za wywłaszczenie

W listopadzie 2010 r., weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ustawa korzystnie zmienia sytuację wywłaszczanego poprzez wprowadzenie bezpiecznej zaliczki na odszkodowanie za wywłaszczenie.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji

Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.

"Dziennik Polski": Niebezpieczne radosne place zabaw

Nawet co czwarty plac zabaw budowany w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" może mieć poważne wady, zagrażające życiu i zdrowiu dzieci - informuje "Dziennik Polski". Tak przynajmniej twierdzi Centrum Kontroli Placów Zabaw.

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Nowe uprawnienia odciążą przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy.

UKE namawia samorządy do angażowania w sieci telekomunikacyjne

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) namawia samorządy, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu. Samorząd miałby angażować się głównie tam, gdzie nie robi tego biznes.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Narodowy Spis Powszechny 2011 – trwa obchód

Do 17 marca rachmistrzowie spisowi dokonywać będą czynności w ramach obchodu poprzedzającego Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

Minister Finansów o deficycie sektora finansów publicznych

Dzięki efektom cyklicznym w latach 2011 i 2012 deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się o więcej niż 4,4 pkt proc. PKB wynikających z konsolidacji finansów publicznych - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

„INDEKS – klucz do dobrej gminy” – rekrutacja samorządów

Od 9 marca Fundacja Instytut Studiów Strategicznych z Krakowa rekrutuje gminy do projektu „INDEKS – klucz do dobrej gminy. Celem przedsięwzięcia jest weryfikacja stanu usług publicznych świadczonych przez gminy drogą elektroniczną (e-usług) oraz podniesienie jakości tych usług.

Grupowanie szkół i przedszkola w subwencji oświatowej - projekt ustawy

Subwencja oświatowa częściowo obejmująca wychowanie przedszkolne, wprowadzenie możliwości grupowania szkół i przedszkoli oraz połączenie kuratoriów i okręgowych komisji egzaminacyjnych - takie zapisy zawiera ministerialny projekt zmian w prawie oświatowym.

Samorządy żądają wycofania rozporządzenia MF o klasyfikacji długu

Samorządowcy chcą, by rząd zawiesił rozporządzenie ministra finansów w sprawie klasyfikacji długu publicznego. W przeciwnym razie - zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - marzec

Dekada 2005  - 2015 r - „ Woda dla Życia”.

Kwalifikacja wojskowa w 2011 roku

Od 4 kwietnia do 30 czerwca br. w kraju odbędzie się kwalifikacja wojskowa. Potrwa 88 dni kalendarzowych (61 dni roboczych) i obejmie około 300 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Do końca 2012 r. powstanie 16 miasteczek ruchu drogowego

Do końca 2012 roku w całej Polsce zostanie utworzonych 16 nowoczesnych miasteczek ruchu drogowego, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Nasz kraj należy do europejskiej czołówki pod względem liczby wypadków drogowych, w których giną ludzie.

TK: przepisy o odpłatności za KSAP niekonstytucyjne, ale płacić trzeba

Przepisy, dotyczące zwrotu przez słuchaczy kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Sam zwrot kosztów jednak sędziowie uznali za zasadny, a niekonstytucyjność ma przyczyny formalne.

"Dziennik Polski": piąty stopień zawodowy dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wprowadzenia kolejnego stopnia awansu zawodowego. ZNP zamierza dziś zaprezentować swoje propozycje zmian w Kracie nauczyciela. Zostaną one również przesłane do wszystkich klubów parlamentarnych - awizuje "Dziennik Polski".

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. - zdecydował we wtorek rząd. Politycy, pracodawcy i ekonomiści są podzieleni w opiniach o projekcie.

„Maluch” dofinansuje budowę i remont żłobków

Już wkrótce gminy będą mogły składać wnioski o pieniądze na żłobki z programu „Maluch”. Według założeń resortu pracy, w bieżącym roku „Maluch” dofinansuje 10 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

MSWiA zaprasza gminy i powiaty do samooceny

MSWiA zaprosiło ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach do udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu przy pomocy ekspertów z MSWiA dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesna metodę CAF.

Strony internetowe instytucji a potrzeby niepełnosprawnych

20-osobowy zespół sprawdza jak strony internetowe 200 instytucji dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Fundacji im. Stefana Batorego.

Zakładowy plan kont w jednostkach pomocy społecznej obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.

Wszystkie jednostki, w tym także jednostki pomocy społecznej, mają obowiązek dostosowania obowiązujących w ich jednostkach planów kont do nowych zasad wynikających ze zmian przepisów wprowadzonych w 2009 r. ustawą o finansach publicznych. Najważniejsze zmiany w zakresie pomocy społecznej obejmują likwidację gospodarstw pomocniczych, likwidację rachunku dochodów własnych, utworzenie budżetu środków europejskich na szczeblu budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały konieczność wydania przez Ministra Finansów aktu prawnego zawierającego nowy plan kont stanowiący ramy dla kierowników jednostek do opracowania zakładowych planów kont.

3 mln zł dla samorządów na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Minister Pracy i Polityki Społecznej zatwierdził Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

Bieńkowska: z unijnej pomocy skorzystało 3 mln kobiet

Około 3 mln kobiet skorzystało od 2004 roku z unijnych dotacji m.in. na założenie firmy, szkoleń czy pomocy w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka - poinformowała we wtorek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Życie Warszawy": Nietrafione mundury

Policjanci dostają właśnie... zimowe mundury. Część z nich nie pasuje, są za małe lub za duże. Przełożeni każą jednak je odbierać niezależnie od tego, czy są w odpowiednich rozmiarach, czy też nie - informuje "Życie Warszawy".

Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Straże gminne (miejskie) funkcjonują w krajowym porządku prawnym od przeszło kilkunastu lat. Podstawowym celem utworzenia tych jednostek była ochrona porządku publicznego na terenie gmin. Przez lata rozwoju i praktyki ewaluował zakres uprawnień, działania oraz umiejscowienia prawnego straży gminnych, w tym również jej funkcjonariuszy – strażników gminnych (miejskich).

Rząd nie zrekompensuje urzędnikom pracy po godzinach

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom urzędnicy nie otrzymają wynagrodzenia ani dodatkowego czasu wolnego za pracę po godzinach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe kompetencje GIODO

Od 7 marca generalny inspektor danych osobowych może tworzyć dodatkowe biura regionalne, kontrolować przedsiębiorców i nakładać wysokie kary za utrudnianie działań kontrolnych.

REKLAMA