REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samorządy żądają wycofania rozporządzenia MF o klasyfikacji długu

Samorządowcy chcą, by rząd zawiesił rozporządzenie ministra finansów w sprawie klasyfikacji długu publicznego. W przeciwnym razie - zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

Grupowanie szkół i przedszkola w subwencji oświatowej - projekt ustawy

Subwencja oświatowa częściowo obejmująca wychowanie przedszkolne, wprowadzenie możliwości grupowania szkół i przedszkoli oraz połączenie kuratoriów i okręgowych komisji egzaminacyjnych - takie zapisy zawiera ministerialny projekt zmian w prawie oświatowym.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - marzec

Dekada 2005  - 2015 r - „ Woda dla Życia”.

Do końca 2012 r. powstanie 16 miasteczek ruchu drogowego

Do końca 2012 roku w całej Polsce zostanie utworzonych 16 nowoczesnych miasteczek ruchu drogowego, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Nasz kraj należy do europejskiej czołówki pod względem liczby wypadków drogowych, w których giną ludzie.

REKLAMA

TK: przepisy o odpłatności za KSAP niekonstytucyjne, ale płacić trzeba

Przepisy, dotyczące zwrotu przez słuchaczy kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Sam zwrot kosztów jednak sędziowie uznali za zasadny, a niekonstytucyjność ma przyczyny formalne.

Kwalifikacja wojskowa w 2011 roku

Od 4 kwietnia do 30 czerwca br. w kraju odbędzie się kwalifikacja wojskowa. Potrwa 88 dni kalendarzowych (61 dni roboczych) i obejmie około 300 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

"Dziennik Polski": piąty stopień zawodowy dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wprowadzenia kolejnego stopnia awansu zawodowego. ZNP zamierza dziś zaprezentować swoje propozycje zmian w Kracie nauczyciela. Zostaną one również przesłane do wszystkich klubów parlamentarnych - awizuje "Dziennik Polski".

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. - zdecydował we wtorek rząd. Politycy, pracodawcy i ekonomiści są podzieleni w opiniach o projekcie.

REKLAMA

„Maluch” dofinansuje budowę i remont żłobków

Już wkrótce gminy będą mogły składać wnioski o pieniądze na żłobki z programu „Maluch”. Według założeń resortu pracy, w bieżącym roku „Maluch” dofinansuje 10 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

Strony internetowe instytucji a potrzeby niepełnosprawnych

20-osobowy zespół sprawdza jak strony internetowe 200 instytucji dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Fundacji im. Stefana Batorego.

MSWiA zaprasza gminy i powiaty do samooceny

MSWiA zaprosiło ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach do udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu przy pomocy ekspertów z MSWiA dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesna metodę CAF.

Zakładowy plan kont w jednostkach pomocy społecznej obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.

Wszystkie jednostki, w tym także jednostki pomocy społecznej, mają obowiązek dostosowania obowiązujących w ich jednostkach planów kont do nowych zasad wynikających ze zmian przepisów wprowadzonych w 2009 r. ustawą o finansach publicznych. Najważniejsze zmiany w zakresie pomocy społecznej obejmują likwidację gospodarstw pomocniczych, likwidację rachunku dochodów własnych, utworzenie budżetu środków europejskich na szczeblu budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały konieczność wydania przez Ministra Finansów aktu prawnego zawierającego nowy plan kont stanowiący ramy dla kierowników jednostek do opracowania zakładowych planów kont.

3 mln zł dla samorządów na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Minister Pracy i Polityki Społecznej zatwierdził Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

Bieńkowska: z unijnej pomocy skorzystało 3 mln kobiet

Około 3 mln kobiet skorzystało od 2004 roku z unijnych dotacji m.in. na założenie firmy, szkoleń czy pomocy w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka - poinformowała we wtorek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Życie Warszawy": Nietrafione mundury

Policjanci dostają właśnie... zimowe mundury. Część z nich nie pasuje, są za małe lub za duże. Przełożeni każą jednak je odbierać niezależnie od tego, czy są w odpowiednich rozmiarach, czy też nie - informuje "Życie Warszawy".

Poradnik Samorządowca - Działalność straży gminnych

Straże gminne (miejskie) funkcjonują w krajowym porządku prawnym od przeszło kilkunastu lat. Podstawowym celem utworzenia tych jednostek była ochrona porządku publicznego na terenie gmin. Przez lata rozwoju i praktyki ewaluował zakres uprawnień, działania oraz umiejscowienia prawnego straży gminnych, w tym również jej funkcjonariuszy – strażników gminnych (miejskich).

Rząd nie zrekompensuje urzędnikom pracy po godzinach

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom urzędnicy nie otrzymają wynagrodzenia ani dodatkowego czasu wolnego za pracę po godzinach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe kompetencje GIODO

Od 7 marca generalny inspektor danych osobowych może tworzyć dodatkowe biura regionalne, kontrolować przedsiębiorców i nakładać wysokie kary za utrudnianie działań kontrolnych.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia

Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Mniejszy zasiłek pogrzebowy

W ramach oszczędności Rząd postanowił zmniejszyć prawie o połowę zasiłek pogrzebowy. Ma to przynieść budżetowi państwa milionowe oszczędności w ciągu roku. Dla obywateli oznacza to, że więcej do pogrzebu dołożą z własnej kieszeni, być może pozytywnym efektem zmian będzie obniżenie cen usług przez zakłady pogrzebowe.

Sejm: sprzedaż prowadzona w budynkach - bez opłaty targowej

Sprzedaż prowadzona w budynkach nie będzie objęta opłatą targową - wynika z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Wójt Roku 2010 - wybrany

Rozstrzygnięto konkurs Redakcji Audycji Rolnych Pierwszego Programu Telewizji Polskiej na Wójta Roku. Najlepszym wójtem 2010 roku został Marian Zalewski z gminy Sterdyń w województwie mazowieckim.

"Dziennik Gazeta Prawna": Będą zwolnienia w administracji rządowej

Premier Donald Tusk polecił ministrom, aby zaczęli zwalniać pracowników poszczególnych resortów na podstawie obowiązujących przepisów - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Związek Miast przeciw ograniczeniu deficytów samorządów

Przeciw propozycji Ministerstwa Finansów, by ograniczyć deficyty budżetów samorządów - opowiedzieli się samorządowcy, uczestniczący w zakończonym w piątek w Poznaniu Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Argumentowali, że zmniejszenie deficytów uderzyłoby w inwestycje.

Jednorazowy dodatek uzupełniający a trzynastka

Czy jednorazowy dodatek uzupełniający należy doliczać do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.?

Dziennik Ustaw i Monitor Polski tylko w formie elektronicznej

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidującą, że m.in. Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Sejm: uzdrowiska bez telefonii komórkowej

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zezwalała na stawianie stacji bazowych telefonii komórkowej w najbardziej chronionym obszarze uzdrowisk - w strefie "A".

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Białe certyfikaty dla firm i efektywność energetyczna w sektorze publicznym

Sejm uchwalił w piątek ustawę o efektywności energetycznej. Zakłada ona, że firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska pod nadzór wojewody

Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął nowelizację Prawa ochrony środowiska. Zakłada ona, że nadzór nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie sprawował wojewoda, a nie marszałek województwa.

Wyższy VAT na produkty dla dzieci

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że aktualna obniżona stawka VAT obowiązująca w Polsce na ubrania i obuwie dziecięce jest niezgodna z prawem europejskim i nakazał jej podniesienie do 23%.

Standardy opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

"Gazeta Wyborcza: Bez pracy nie ma przedszkola

Na ogół rodzice bez etatu nie mają szans na miejsce dla dzieci w publicznym przedszkolu, chociaż niektórych miastach poradzono sobie z tym problemem - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

TK: przepisy o emeryturach pomostowych zgodne z konstytucją

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych są zgodne z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Apel do samorządowców ws. zamykania szkół

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak apeluje do samorządowców, by przy podejmowaniu decyzji o zamykaniu szkół kierowali się przede wszystkim dobrem dzieci, a także przeprowadzali konsultacje społeczne z mieszkańcami.

W Sejmie o zagrożeniach funkcjonowania szkolnictwa zawodowego

MEN wyznaczyło w tegorocznym budżecie środki na koszty kształcenia zawodowego na takim samym poziomie jak poprzednio: 300 mln zł - mówił w Sejmie podsekretarz stanu w resorcie Mirosław Sielatycki. Odpowiadał on na pytania o zagrożenia w funkcjonowaniu szkół zawodowych.

MSWiA: e-służba przygotowawcza dla samorządowców

Już przeszło 1,7 tys. nowych pracowników zatrudnionych w ponad 800 samorządach bierze udział w darmowych internetowych szkoleniach ze służby przygotowawczej. Nowoczesna platforma e-learningowa uruchomiona z inicjatywy MSWiA w kwietniu 2010 r. cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że resort zdecydował przedłużyć jej działanie do 30 września br. Dzięki temu ze szkoleń on-line skorzysta więcej samorządowców niż pierwotnie zakładano.

Obowiązek badania sprawozdań finansowych JST

Jakie przepisy i zasady obowiązują w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych jednostek samorządu terytorialnego?

E-administracja nie musi być droga

Budowanie elektronicznej administracji jest kosztowne i czasochłonne. Dla transformacji tradycyjnej gminy w e-gminę nie ma jednak alternatywy. Dlatego samorządy powinny zainteresować się nowym modelem wdrażania aplikacji e-administracji, traktującej oprogramowanie jako usługę.

Wykaz kont dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych

Plany kont określone w wydanym w 2010 r. rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont nie zawierają na ogół wyraźnych wskazówek, w jakich jednostkach organizacyjnych występują poszczególne konta wymienione w wykazie. W szczególności odnosi się to do kont związanych z ewidencją operacji dotyczących wydatków środków europejskich i wydatków ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, ujmowanych w państwowych jednostkach budżetowych na kontach mających odpowiedniki w planie kont dla budżetu państwa.

Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych

Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej?

Zmiany w systemie kształcenia lekarzy

Skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poprzez umożliwienie lekarzom zdobycia umiejętności z zakresu węższych niż dotychczasowe specjalizacje dziedzin medycyny zapowiedziała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz.

"Rzeczpospolita": Polska zalana falą likwidacji szkół

W ciągu pięciu lat zamknięto w kraju 3 tys. szkół. W kolejce czeka ponad 300 - akcentuje "Rzeczpospolita". "Niż to wymówka" - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W Sejmie o efektywności energetycznej firm i sektora publicznego

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za uchwaleniem ustawy o efektywności energetycznej. Firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów.

MF: Deficyt samorządów w 2010 r. wyniósł 14,6 mld zł

Deficyt samorządów w 2010 roku wyniósł 14,6 mld zł wobec planu 25,7 mld zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do komisji

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczący opłat targowych przed głosowaniami w Sejmie jeszcze raz trafi do komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego. W drugim czytaniu w środę klub PiS zgłosił swoje poprawki do projektu.

Szersze uprawnienia straży miejskich do nakładania mandatów

Straże gminne i miejskie mogą nakładać mandaty m.in. na sprawców fałszywych alarmów oraz osoby utrudniające prowadzenie akcji ratowniczych. Szersze uprawnienia daje im rozporządzenie szefa MSWiA, które we wtorek weszło w życie.

Do piątku zgłoszenia do zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Do piątku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoich kandydatów do zespołu monitorującego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który będzie działał przy MPiPS - poinformował resort pracy.

Rząd chce zwiększyć dyscyplinę finansów publicznych

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proponowane przepisy mają skuteczniej eliminować niezgodne z prawem gospodarowanie środkami publicznymi.

"Rzeczpospolita": Kosztowna budowa nowych dróg

 Firmy budowlane domagają się w sumie już 2,5 mld zł odszkodowań - podlicza "Rzeczpospolita".

REKLAMA