REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezydent podpisał tzw. ustawę kwotową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zwiększającą udział kobiet startujących w wyborach przez wprowadzenie 35-procentowych kwot na listach wyborczych.

Zmienione zasady ochrony informacji niejawnych

W dniu 5 sierpnia 2010 roku, zmieniono ustawę dotyczącą ochrony informacji niejawnych. Ustawa określa zasady ochrony informacji, które wymagają zabezpieczenia przed nieuprawnionym ujawnieniem - czyli „informacji niejawnych”, niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania, także w trakcie ich opracowywania.

Nowe instytucje gospodarki budżetowej

Po likwidacji gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych powstało jedynie kilka instytucji gospodarki budżetowej – podsumował Dziennik Gazeta Prawna.

Klasyfikacja tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego

Ustawa o finansach publicznych nałożyła na Ministra Finansów obowiązek określenia szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa, przy uwzględnieniu podstawowych kategorii przedmiotowych i podmiotowych zadłużenia oraz okresów ich zapadalności.

REKLAMA

W 2011 r. mniej pieniędzy na dodatek uzupełniający

Samorządy po raz drugi wypłacają dodatek uzupełniający. Dzięki modyfikacjom samorządowej polityki kadrowej, w tym roku sumy przeznaczane na wypłatę dodatków będą znacznie mniejsze w zestawieniu z wydatkami ubiegłorocznymi.

Odliczenia od podatku- internet i bilety

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, czas więc zastanowić się, jakie odliczenia nam przysługują i są dla nas najkorzystniejsze. Od podatku można sobie odliczyć np. kwotę wydatkowaną na korzystanie z sieci Internet w miejscu zamieszkania.

Senat przeciw limitowaniu licencji taksówkowych przez rady miast i gmin

Senatorowie opowiedzieli się w czwartek za zniesieniem możliwości limitowania przez rady miast i gmin liczby udzielanych licencji taksówkowych. Propozycja senacka zmierza do tego, by taksówką mógł jeździć każdy, kto spełni ustawowe warunki dostępu do zawodu.

Solaria pod lupą UOKiK


Większość sprawdzanych urządzeń do opalania stwarzała zagrożenie dla użytkowników-wynika z raportu UOKiK, opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową.

REKLAMA

Senat poparł ustawę "żłobkową"

Senat poparł tzw. ustawę żłobkową. Senatorowie zaproponowali do niej kilka poprawek - m.in. zobowiązali ministerstwo pracy do monitorowania jej realizacji i zdecydowali, że nie będzie obowiązku informowania rodziców o skutkach posłania dziecka do żłobka.

Powierzenie pracownikowi innej pracy w okresie wypowiedzenia

Jednym z podstawowych sposobów rozwiązania stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony, jest wypowiedzenie. Wypowiedzenie umowy o prace jest jednostronną czynnością prawną, do ważności której wymagane jest złożenie oświadczenia woli tylko jednej strony.

Radny musi brać udział w głosowaniu

Kworum stanowią jedynie radni biorący czynny udział w głosowaniu – przypomniał Dziennik Gazeta Prawna.

"Rzeczpospolita": wysokie nagrody dla szefów policji

Nawet 25 tys. zł ekstra dostali w 2010 r. komendanci wojewódzcy policji. Reszta funkcjonariuszy jest oburzona - akcentuje "Rzeczpospolita".

Nowoczesny Urząd czyli Zarządzanie jakością z korzyścią dla mieszkańców

Dziś, szeroko rozumiana jakość usług nie dotyczy już tylko zakładów produkcyjnych czy firm usługowych. Coraz większego znaczenia zarządzanie jakością nabiera w administracji publicznej, a poziom i skuteczność prowadzonych działań w urzędach jest nieustannie przedmiotem oceny mieszkańców.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.3)

Stworzony w Polsce w 2005 roku system dotyczący postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym ( ZSEE) oparty jest na czterech grupach podmiotów.

Prezydent: trzeba zwiększyć udział obywateli w samorządach

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że konieczne jest zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy samorządowej. Jego kancelaria przygotowuje pakiet projektów ustaw, które miałyby to ułatwić. W Sejmie powinny się znaleźć do końca marca.

MRR wspomoże samorzady zainteresowane partnerstwem publiczno-prywatnym

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce wspomagać samorządy, które realizują inwestycje wspólnie z prywatnymi firmami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Porozumienie w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie.

Związki przeciw ustawie o systemie oceniania jakości edukacji

Forum Związków Zawodowych i Oświatowa "Solidarność" odrzucają projekt ustawy o systemie oceniania jakości edukacji - zapisały to w opiniach przekazanych MEN. Zgodnie z projektem mają być m.in. zlikwidowane kuratoria oświaty i Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Centrum Usług Wspólnych

Od 1 stycznia 2011 r. działa Centrum Usług Wspólnych, dzięki któremu można organizować wspólne przetargi na zakup sprzętu i usług dla administracji rządowej. Prognozy przewidują, że związane z tym oszczędności wyniosą nawet do 50 proc.

Partnerstwo publiczno-prywatne jako uzupełniający model finansowania

Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce zebrano szereg doświadczeń w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów prywatnych. W artykule pojawią się wybrane przykłady zrealizowanych z sukcesem inwestycji infrastrukturalnych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Rząd przyjął Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015", przedłożoną przez ministra infrastruktury.

W Senacie debata nad ustawą żłobkową

Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się tzw. ustawą żłobkową, która ma ułatwić zakładanie tego rodzaju placówek.

Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności

Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.

Pożyczki z budżetu państwa dla jednostek samorządu

Od początku bieżącego roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych.

Opis i wartościowanie stanowisk pracy w służbie cywilnej

Nowe zarządzenie Prezesa Rady Ministrów reguluje dokonywanie opisów i wartościowanie stanowisk pracy w służbie cywilnej.

Nowa instrukcja kancelaryjna 2011

W Dzienniku Ustaw ukazało się długo oczekiwane rozporządzenie prezesa rady ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.

NIK: bałagan w księgach wieczystych parków narodowych

17,7 tys. hektarów obszarów chronionych w całym kraju nie ma umocowania w księgach wieczystych - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. W opinii NIK, brak tych wpisów może spowodować roszczenia wobec Skarbu Państwa, np. od osób prywatnych.

"Życie Warszawy": urzędników stołecznego ratusza wciąż przybywa

Mimo deklaracji prezydent stolicy o zamrożeniu etatów z powodu kryzysu, w zeszłym roku w urzędzie miasta i dzielnicach przybyło ponad 300 nowych urzędników - akcentuje "Życie Warszawy".

Nowe regulacje dotyczące faktur VAT

W styczniu 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2010 roku, które przewiduje m.in. możliwość przechowywania faktur formie elektronicznej poza terytorium kraju.

Więcej wolnego czasu za nadgodziny urzędnika

Za pracę w godzinach nadliczbowych urzędnik otrzyma zwiększony wymiar czasu wolnego – przewiduje projekt założeń do ustawy o służbie cywilnej i Służbie Celnej.

Czas pracy w 2011 roku

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Transport publiczny oraz przyszłość polskich szpitali - konferencje

Hallmark Events zaprasza na ogólnopolskie konferencję: Organizacja i finansowanie transportu publicznego oraz Przyszłość polskich szpitali w kontekście reformy służby zdrowia.

Poradnik Samorządowca - Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta, radnego

Funkcjonowanie  samorządu w Polsce reguluje wiele aktów prawnych. Są jednak te, które stanowią podwaliny jego istnienia.

"Rzeczpospolita": Finansowe kłopoty gmin

W wielu gminach całej Polski nowe prawo wywołało spore zamieszenie - ujawnia "Rzeczpospolita".

CBOS: zadowolonych z pracy urzędów 41,9 proc.; niezadowolonych - 49,9 proc.

41,9 proc. badanych uważa, że urzędy działają sprawnie; przeciwnego zdania jest 49,9 proc. Działanie urzędów skarbowych dobrze ocenia 61 proc., źle 22,9 proc.; o urzędach gmin i dzielnic dobrą opinię ma 55,1 proc., a złą 30,1 proc. - wynika z sondażu CBOS dla MSWiA.

5 województw zachodniej Polski przygotowuje strategię rozwoju

Przedstawiciele 5 województw - opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego przygotowują wspólne założenia do strategii rozwoju swoich regionów na lata 2014-2020. Marszałkowie tych województw spotkali się w czwartek w Opolu.

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Resort środowiska: 1 mld euro na ochronę przeciwpowodziową

Rząd przeznacza z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ponad 1 mld euro na ochronę przeciwpowodziową - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wysokość opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Wysokość pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste zależy zawsze od ceny nieruchomości, którą ustala się na podstawie jej wartości (art. 67 ust. 1 ustawy z. o gospodarce nieruchomościami) .

Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. Cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej.

"Metro": Rządowa e-pułapka

Według państwowego e-urzędu, dowód osobisty można wymienić tylko w 10 miastach w Polsce, a warszawiak powinien pojechać w tym celu do Ciechocinka - to efekt testów systemu przeprowadzonych przez dziennikarza "Metra".

Nowy taryfikator mandatów wchodzi w życie

Wyższe kary za łamanie przepisów dot. przewozu osób - to jeden z zapisów nowego taryfikatora mandatów, który zaczyna obowiązywać. Natomiast nie zmienią się mandaty za przekroczenie prędkości.

Własność urządzeń przesyłowych

Zgodnie z art. 49 kc urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Przyczyny wznowienia postępowania administracyjnego


Wznowienie postępowania to instytucja procesowa, która daje możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i ponownego wydania rozstrzygnięcia w sprawie zakończonej już wydaniem decyzji ostatecznej.

Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach

Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy budżetowej

Sejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do ustawy budżetowej na 2011 r. Tym samym m.in. dodatkowe 40 mln zł powiększy rezerwę związaną z realizacją ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Rezerwa ta wzrośnie do 51 mln zł.

Znowelizowano ustawę o uzdrowiskach

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o uzdrowiskach. W myśl noweli, w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Tylko wójt może zawrzeć i zmienić porozumienie międzygminne

Rada gminy jedynie wyraża wolę zawarcia porozumienia międzygminnego, natomiast do wyłącznej kompetencji organu wykonawczego należy zawarcie porozumienia i jego późniejsze zmiany – orzekł WSA w Białymstoku.

Prezydent podpisał Kodeks wyborczy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę Kodeks wyborczy wprowadzający m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział PAP, że prezydent przedstawi niebawem projekt dotyczący okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

"Dziennik Gazeta Prawna": Najpierw drogi, później koleje

Rząd zabierze pieniądze kolejom, żeby wybudować więcej drogowych tras ekspresowych - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty

Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela?

REKLAMA