REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe standardy dla SIDUSIS od 12 sierpnia. Łatwiejsze będzie monitorowanie infrastruktury telekomunikacyjnej

Od 12 sierpnia w życie wejdą nowe standardy technologiczne dla Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Tak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jak wskazał resort, dzięki wprowadzonym zmianom, łatwiejsze stanie się monitorowanie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Już jutro wyniki matur! Kiedy terminy egzaminów poprawkowych?

9 lipca 2024 r. na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostaną podane wyniki egzaminów maturalnych. 

Jest problem z leczeniem zębów na NFZ. Dentystom się nie opłaca. Niskie wyceny i uciążliwe formalności. Rosną kolejki pacjentów

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, ze w pierwszych 3 miesiącach 2024 roku liczba świadczeniodawców (tj. gabinetów dentystycznych) z umową w rodzaju leczenie stomatologiczne była o 2,5% mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W ciągu dwunastu miesięcy tego typu spadki nastąpiły w każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ. Sytuacja pogarsza się z roku na rok, co pokazuje analiza statystyk za lata 2019-2023. Stomatologia publiczna powolutku przestaje istnieć ocenia Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nie pij tej wody. Nie nadaje się do spożycia

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w Dolnośląskiem stwierdzono obecność bakterii coli w wodzie, co sprawia, że nie nadaje się ona do spożycia. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu poinformował o przekroczeniu parametru mikrobiologicznego w próbkach.

REKLAMA

Tragiczne statystyki z czwartku

Osiem osób zginęło ostatniej doby w wypadkach drogowych. Od początku wakacji jest to już 88 osób. Dwie kolejne osoby utonęły. 

Plaża i góry w jednym. Na szczycie Gubałówki można plażować całe wakacje

Przez całe wakacje można korzystać z piaszczystej plaży na szczycie Gubałówki na 1120 m n.p.m. Wstęp jest bezpłatny.

Słabe wyniki testu ósmoklasistów w 2024 r. Kto ma szansę na liceum?

Z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej. Co jeszcze warto wiedzieć o tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Jakie wyniki osiągnęli uczniowie i w jaki sposób wpływa to na ich rekrutację do liceum szkoły ponadpodstawowej?

Za tygodniowy urlop nad Adriatykiem zapłacisz taniej niż myślisz. Sprawdź, co oferuje Riwiera Makarska

Makarska, malownicze miasto położone na Riwierze Makarskiej, to jedno z najpiękniejszych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znane z krystalicznie czystych wód, urokliwych plaż i majestatycznego pasma górskiego Biokovo, przyciąga turystów z całego świata. 

REKLAMA

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

Nowy program dla Podlasia. MSiT uruchamia specjalną inicjatywę. Turystyka odżyje?

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca promocji turystyki na Podlasiu. Sławomir Nitras ogłosił uruchomienie specjalnego programu promocji turystycznej regionu Podlasie. Celem tego programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów w zakresie działań promocyjnych.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?

W maju uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyników.

Tatuaż z henny - ważne informacje

Latem często pozawalamy sobie na odrobinę szaleństwa i eksperymenty z wyglądem. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wiedzieć, że produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.

Nowe legitymacje szkolne. Plastikowe karty już od 12 lipca 2024

Wprowadzenie nowych legitymacji szkolnych to temat, który budzi zainteresowanie zarówno uczniów, nauczycieli, jak i samorządów. Wiele gmin jest jeszcze w powijakach, jeśli chodzi o wprowadzanie plastikowych legitymacji. Co dokładnie zmienia się w systemie legitymacji?

Zamiast reparacji wsparcie dla ocalałych z okupacji i Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie. Współpraca Polska - Niemcy 2024

W czasie wizyty w Polsce, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział 2 lipca 2024 r. wsparcie dla osób ocalałych z okupacji, nie podając jednak bliższych szczegółów. Podkreślając wagę dobrych relacji między Polską a Niemcami, premier Donald Tusk przyznał, że "nie ma takich kwot, które zadośćuczyniłyby Polsce straty wynikające z napaści Niemiec".

GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków. Co powinieneś wiedzieć?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. To zagrożenie dla zdrowia, o którym warto wiedzieć. O jaki produkt dokładnie chodzi?

WOŚP przeszkoli nauczycieli z pierwszej pomocy, nauczyciele będą uczyć uczniów już od 1 września

Wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie rozpoczną naukę nowych umiejętności. Od 1 września 2024 r. na wszystkich etapach edukacji będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy. Wiedzę będą przekazywać nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

Tunel połączy Warszawę z Łodzią. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia

Przetarg na tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia - takie informacje przekazał Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten tunel stanowi kluczowy element pierwszej nitki kolei dużych prędkości, która będzie prowadzić z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia. 

W Warszawie są aż 23 niebezpieczne kąpieliska [LISTA]

W 2024 roku na mazowieckiej mapie czarnych punktów wodnych jest 116 kąpielisk niestrzeżonych. W Warszawie za niebezpieczne uważane są 23 miejsca. Wśród nich m. in. Wisła, Jeziorko Balaton i Jeziorko Czerniakowskie - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Po fali upałów załamanie pogody. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami o różnych stopniach. W których powiatach można się ich spodziewać? 

1000 złotych dodatku od 1 lipca dla tej grupy pracowników

Od 1 lipca 2024 roku blisko 200 tysięcy pracowników sektora pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi otrzyma dodatek motywacyjny w wysokości 1000 złotych brutto miesięcznie. Program ten ma na celu docenienie trudu pracowników oraz zmniejszenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów.

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

ZUS wypłaci 4000 zł jako zwrot kosztów pogrzebu. Komu i pod jakimi warunkami?

Jednorazowe świadczenie zwane zasiłkiem pogrzebowym wypłaca ZUS w kwocie 4000 zł dla osoby, która pokryła koszty pogrzebu członka rodziny. Taki zasiłek może też otrzymać osoba niespokrewniona lub niespowinowacona z osobą zmarłą. Są konkretne warunki otrzymania tego świadczenia. Trzeba też złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Jest też spora szansa, że wysokość tego zasiłku wzrośnie w 2024 roku. 

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

Ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami dla 10 województw. Idzie upał

Kalendarzowe i astronomiczne lato dopiero się rozpoczęło, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami w najbliższych dniach. W 10 województwach prawdopodobieństwo upałów wynosi 85 proc. 

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich? Czy uda się w 2025 r.?

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez nauczycieli wchodzi w życie 1 września 2024 r. Jedna kwestia to to, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać. A druga, że nie zawsze będzie się to opłacać. Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca do dokładnego przeanalizowania wszystkich "za" i "przeciw", zanim podejmie się decyzję. 

Nowe kursy samoobrony "Bezpieczny Warszawiak" i "Bezpieczna Warszawianka". Miejsce, terminy

26 czerwca będzie można zapisać się na kursy samoobrony "Bezpieczna Warszawianka” i "Bezpieczny Warszawiak”. Zajęcia będą odbywać się w lipcu. Są organizowane przez Straż Miejską.

FORUM LIDERÓW PPP 2024. Rozwój rynku PPP w Polsce wymaga aktywnego wsparcia nowego rządu

W Warszawie odbyła się IX edycja konferencji Forum Liderów PPP, poświęcona infrastrukturze krytycznej oraz korzyściom wynikającym z zastosowania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w kontekście jakości inwestycji, jej odporności oraz zarządzania kryzysowego. Eksperci zaprezentowali niezbędne rodzaje partnerstwa, potencjalne współprace, mapowanie interesariuszy, podział ryzyk, elementy zapewniające odporność inwestycji, warunki umów i efektywne zarządzanie projektami. 

Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA