REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Przedszkole

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatna infolinia dla pedagogów do końca 2020 r.

Już 1 października 2019 r. ruszy całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Prawo do trzynastki nauczyciela biorącego udział w strajku i zatrudnionego do 30 czerwca

Nauczyciel likwidowanej z końcem sierpnia szkoły miał zawartą umowę na czas określony od 1 września 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Brał udział w strajku od 8 kwietnia do 26 kwietnia 2019 r. Czy nabył on prawo do trzynastki za 2019 r. w tej szkole?

Nauczyciel stażysta otrzyma 1000 + już po 1 września 2019 r.

Już 1 września 2019 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w Karcie nauczyciela. Jedną ze zmian jest wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego dla nauczycieli stażystów. Jaka jest wysokość świadczenia? Kto może się o nie ubiegać?

Kary dla nauczycieli po 1 września 2019 r.

Kolejne zmiany w Karcie nauczyciela zaczną obowiązywać już 1 września 2019 r. Jedną z ważniejszych zmian dla nauczycieli jest wzrost ich wynagrodzeń. Zmian będzie jednak znacznie więcej.

REKLAMA

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli oraz nauczycieli stażystów już od 1 września 2019 r.

Zmiany w Karcie nauczyciela wchodzą w życie już 1 września 2019 r. Dotyczą one m.in. zatrudniania nauczycieli oraz nauczycieli stażystów.

Udział nauczyciela w strajku - bezprawne przetwarzanie danych przez MEN?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) stwierdza, że MEN nie miało podstaw do odnotowania w Systemie Informacji Oświatowej faktu nieprzeprowadzenia zajęć przez nauczyciela z powodu strajku. Czy MEN bezprawnie przetwarza dane o udziale nauczycieli w strajku?

Zajęcia w szkołach w roku szkolnym 2018/2019 - do kiedy?

Znamy termin zakończenia zajęć w roku szkolnym 2018/2019. Czy w związku ze strajkiem nauczycieli mijający rok szkolny zostanie przedłużony? Kiedy uczniowie odbiorą świadectwa?

Praktyczne problemy związane ze stosowaniem specustawy mieszkaniowej

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od kilku miesięcy. Rady gmin podejmują pierwsze uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a także w przedmiocie lokalnych standardów urbanistycznych. Na tym tle pojawiają się nowe dylematy dotyczące sposobu stosowania przepisów specustawy mieszkaniowej, a sygnalizowane w procesie legislacyjnym wątpliwości - pogłębiają się.

REKLAMA

Kryteria przyjęć do przedszkola 2019/2020

Już niedługo rusza rekrutacja do przedszkoli państwowych na rok szkolny 2019/2020. Do przedszkola może dostać się już dziecko 2,5 letnie. Kto ma szansę na przedszkole państwowe?

Kryteria przyjęć do oddziału przedszkolnego 2019/2020

Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już niedługo. Zasady rekrutacji, kryteria przyjęć (z wyjątkiem tzw. kryteriów ustawowych) oraz harmonogram rekrutacji do oddziałów przedszkolnych zależy od samorządu.

Przydzielenie godzin ponadwymiarowych z innego pensum

Od września 2018 r. nauczyciel realizował zajęcia z matematyki w wymiarze 18/18. Od 7 stycznia 2019 r. dodatkowo będzie świadczył pracę jako wychowawca świetlicy w wymiarze 4/26. Czy przydzielenie dodatkowych godzin wymaga modyfikacji umowy o pracę nauczyciela?

Działania edukacyjno-wychowawcze w szkołach 2019 r.

Publikujemy informację Ministra Edukacji Narodowej dotyczącą działań edukacyjno-wychowawczych w szkołach 2019 r. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów.

Bezpłatne żłobki w Warszawie od września 2019 r.

Darmowe żłobki w stolicy już we wrześniu 2019 r. Priorytetem Prezydenta Warszawy są również transport i kultura.

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez JST za 2018 r. - wzór

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Ferie świąteczne w roku szkolnym 2018/2019

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego przerwa świąteczna zaczyna się już 23 grudnia 2018 r. Nauczyciele w tym okresie nie mogą jednak skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela urlop wypoczynkowy można wykorzystać w okresie ferii letnich oraz zimowych.

Ferie zimowe 2019/2020 [AKTUALIZACJA]

W roku 2020 jako pierwsi odpoczywali uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. W 2021 r. ferie odbywają się w jednym terminie dla wszystkich województw. Sprawdź aktualne informacje dotyczące ferii zimowych.

Ocena pracy w szkołach i przedszkolach

Resort edukacji zdecydował o wydłużeniu cyklu oceniania nauczycieli. Początkowo nauczyciel miał być oceniany co trzy lata. Planuje się ocenę pracy nauczyciela oraz dyrektora szkoły co 5 lat.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Wychowanie przedszkolne 2019 - wiek dziecka

Co do zasady wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Można się jednak starać o przyjęcie do przedszkola młodszego dziecka. Kiedy młodsze dziecko może iść do przedszkola? Czy rok 2019 przyniesie zmiany w edukacji przedszkolnej?

Czy przedszkole ma prawo pobierać opłaty od rodziców w roku 2018 i 2019?

Publikujemy stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie opłat za przedszkole w roku 2018 i 2019. Nauka w przedszkolu publicznym jest bezpłatna, więc nakładanie na rodziców opłat dodatkowych np. na środki higieniczne, materiały plastyczne jest bezprawne.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli 2018 r.

Już 1 września 2018 r. wchodzą w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłuża się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć.

Regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczyciela 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało materiały do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów przy opracowaniu regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczyciela.

Jak ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych?

Dyrektor szkoły jest uprawniony do ustalenia w danym roku szkolnym dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Liczba tych dni jest jednak uzależniona od typu szkoły. W przypadku szkół podstawowych i gimnazjów nie może przekroczyć 8 dni, w przypadku liceów ogólnokształcących i techników - 10 dni, a w przypadku szkół branżowych I stopnia, szkół branżowych II stopnia, szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego - 6 dni.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe z 25 czerwca 2018 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. We wrześniu 2018 r. projekt trafi pod obrady parlamentu.

Rządowy program „Dobry start” 2018/2019

Już od 1 lipca 2018 on-line przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) będzie można składać wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną.

Zmiany w ocenie pracy nauczycieli 2018

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie dotyczące oceny pracy nauczycieli. Wzmocnienie warunków rozwoju zawodowego nauczycieli, ukierunkowanego na potrzeby powierzonych im uczniów oraz usprawnienie procesu dokonywania oceny pracy nauczycieli i zobiektywizowanie tych ocen – to główne założenia  ujęte w rozporządzeniu dotyczącym oceny pracy nauczycieli, podpisanym przez Minister Edukacji Narodowej.

Wzory świadectw, arkuszy ocen i e-legitymacji 2018 r.

Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych weszło w życie. Nowe legitymacje uczniowie otrzymają już we wrześniu 2018 r.

E-legitymacje szkolne i przedszkolne od września 2018 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych weszło w życie 27 kwietnia 2018 r. Od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych.

Egzamin gimnazjalny 2018

Egzamin gimnazjalny 2018 już się rozpoczął. Uczniowie będą egzaminowani od 18 do 20 kwietnia.

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności?

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi

Więcej miejsc opieki nad małymi dziećmi. Program „Maluch+” spełnia swoje zadanie. Gminy zakładają coraz więcej żłobków.

Powierzenie kandydatowi stanowiska wicedyrektora szkoły

Wicedyrektorowi stanowisko powierza dyrektor szkoły, po uzyskaniu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Opinie te nie są dla dyrektora wiążące, jednak są niezbędne dla skuteczności procesu powierzenia funkcji wicedyrektora.

Zmiany w organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli od 5 kwietnia 2018

Zmieniły się przepisy w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół oraz przedszkoli. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli.

Rewolucyjne zmiany w kształceniu nauczycieli

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 200 mln zł na kształcenie przyszłych nauczycieli. Środki zostaną przekazana uczelnią prywatnym oraz publicznym.

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli - zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. powodem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie może być każde schorzenie nauczyciela, ale tylko choroba związana z wykonywaną przez niego pracą. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych gruntowanie znowelizowała art. 73 Karty Nauczyciela regulujący zasady przyznawania płatnego urlopu zdrowotnego. Obecnie urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany wyłącznie w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową.

Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne

Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.

Przerwa wakacyjna w przedszkolu 2018

Przedszkola publiczne funkcjonują cały rok. Należy pamiętać, że organ prowadzący może zarządzić przerwę wakacyjną. Kto zajmie się przedszkolakami w tym okresie?

Czy dyrektor może odmówić nauczycielowi skierowania do lekarza medycyny pracy?

Dyrektor nie może odmówić nauczycielowi skierowania do lekarza medycyny pracy. Zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych "urlop jest udzielany nauczycielowi w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę".

Jak zmienią się zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zostały uchylone przepisy dotyczące uprawnień nauczycieli do: lokalu mieszkalnego, nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, działki gruntu szkolnego, mieszkania w budynku szkolnym i zasiłku na zagospodarowanie. Zmienione zostały również zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. To najważniejsze zmiany wprowadzone od 2018 r. do Karty Nauczyciela.

Elektroniczne legitymacje szkolne już od 1 września 2018 r.

Uczniowie dostaną elektroniczne legitymacje szkolne już 1 września 2018 r. Niepełnosprawne przedszkolaki także otrzymają taką legitymację.

Rozporządzenie ws. urlopów dla poratowania zdrowia podpisane

Zmiany w urlopach dla poratowania zdrowia nauczycieli już obowiązują. Tylko lekarz medycyny pracy ma prawo kierować nauczycieli na taki urlop.

Nowe przepisy PIT o 50 proc. kosztach nie zmieniają sytuacji nauczycieli akademickich

Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

Zmiany w szkolnictwie 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego. Zmieniły się także wymagania przeciwpożarowe dla oddziałów przedszkolnych.

Plany rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r.

Więcej żłobków, przedszkoli oraz szkół to tylko niektóre plany rządu. Zlikwidowane posterunki policji zostaną przywrócone. Rząd stawia również na rozwój mieszkalnictwa.

Podział części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018 podpisane. Nauczyciele dostaną podwyżkę już w kwietniu 2018 r.

Nauczyciele otrzymają 500 plus - ustawa o finansowaniu zadań oświatowych podpisana

Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Stanowisko asystenta nauczyciela zostanie zlikwidowane, zmienią się zasady udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia. Co jeszcze się zmieni?

Polityka rodzinna 2018 r.

W 2018 roku zmienić mają się m.in. przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Finansowo wzmocniony zostanie program „Maluch plus”. Na edycję w 2018 r. przeznaczono kwotę 450 mln zł.

Terminy składania wniosków w programie Maluch+ 2018

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do 17 listopada 2017 r. muszą złożyć wniosek na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna. Gminy, powiaty oraz samorządy województwa do 24 listopada 2017 r.

Termin wypłaty pensji nauczycielskiej w 2018 r.

W 2018 r. zmienią się niektóre zapisy ustawy o finansowaniu zadań oświaty oraz Karty Nauczyciela. Co się zmieni? Czy zmieni się termin wypłaty pensji nauczycielskiej?

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce

Powiaty i samorządy województwa od 1 stycznia 2018 r. otrzymają trzykrotnie większe środki na żłobki oraz kluby dziecięce. Ruszył Program Maluch+ 2018.

REKLAMA