REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2020, Prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Centra usług społecznych już od 1 stycznia 2020 r.

Większa skuteczność udzielania usług społecznych mieszkańcom gminy to główny cel ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Nowe rozwiązania w obszarze e-zdrowia 2020 i 2021 r.

Kolejne zmiany w obszarze e-zdrowie zaczną obowiązywać już niedługo. Od dnia 8 stycznia 2020 r. powstanie obowiązek wystawiania e-­recept w postaci elektronicznej, a od dnia 8 stycznia 2021 r. e-skierowań. Co jeszcze się zmieni?

Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 9 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. W przepisach ustalono na lata 2020-2022 poziomy NCW, czyli udziału biopaliw w zużyciu paliw na potrzeby transportu. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej 2019 i 2020 r.

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej, wysokie kary za prowadzenie placówki bez zezwolenia i nadzór wojewody nad pracownikami socjalnymi to tylko niektóre zmiany w ustawie o pomocy społecznej i ochronie zdrowia psychicznego. Projekt nowelizacji ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego przyjęty przez Senat.

REKLAMA

Nadzór publiczny nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich w Polsce 2019 i 2020 r.

W dniu 1 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma na celu przede wszystkim wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów oraz firm audytorskich.

Zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 1 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja rozszerzy zadania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego o branie udziału w likwidacji zagrożenia, w tym w działaniach ratowniczych, w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Rekomendacje do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS) po 2020 roku

Już od 2021 roku powstanie Fundusz Modernizacji. Na Fundusz ten trafi co najmniej 2% całkowitej liczby uprawnień do emisji.

Zmiany w przepisach dotyczących sprawozdawczości i ewidencji odpadów już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 24 lipca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w przepisach dotyczących sprawozdawczości i ewidencji odpadów wchodzą w życie 1 stycznia 2020 r. Z kolei z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające przekazywanie i gromadzenie dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk i recykling odpadów produktowych.

REKLAMA

Przekształcenie użytkowania wieczystego a stawka procentowa niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu

Czy w trybie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów - gdy stawka procentowa jest niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu na dzień 1 stycznia 2019 r. - zmiana stawki następuje z dniem 1 stycznia 2019 r. czy 1 stycznia 2020 r.? Naszym zdaniem, jeżeli nowa wysokość stawki obowiązywałaby od 1 stycznia 2020 r., to również przekształcenie następuje z dniem 1 stycznia 2020 r.

Odpowiedzialność za brak selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Czy  zarządca  nieruchomości  powinien  odpowiadać  za  każde,  choćby  incydentalne  naruszenie  obowiązki  segregacji odpadów i czy powinna na  nim ciążyć odpowiedzialność (wyrażająca się w kalkulacji opłaty śmieciowej  według wyższej stawki) za działania  innych osób?

Będzie można jeździć taksówką bez egzaminu z topografii od 1 stycznia 2020 r.

Uchwalona 16 maja 2019 r. nowelizacja ustawy o transporcie drogowym znosi obowiązek zdania egzaminu ze znajomości topografii miasta oraz przepisów miejscowych dla taksówkarzy.

Odpady on-line już od 1 stycznia 2020 r.

Kolejne zmiany w elektronicznej ewidencji odpadów. Od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.

Procedura legalizacji samowoli budowlanych 2019 i 2020 r.

Przepisy obowiązującego prawa tworzą dwie odrębne procedury dotyczące samowoli budowanych polegających na budowie obiektu budowlanego, uregulowane w art. 48-49 i art. 49b prawa budowlanego. Najnowszy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, z racji podobieństwa owych procedur, zakłada ich ujednolicenie i stworzenie jednej wspólnej procedury uwzględniającej występujące obecnie różnice.

Nowe zasady doręczeń pism w postępowaniu administracyjnym 2019 r. i 2020 r.

Zmiany w zasadach doręczeń pism w postępowaniu administracyjnym już niedługo. Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego podpisana przez Prezydenta 6 czerwca 2019 r.

Co zmieni się w postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej?

Prezydent w dniu 24 maja 2019 r. podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Nowelizacja dostosowuje przepisy krajowe do prawa unijnego.

Poznański budżet obywatelski 2020 r.

Można już składać propozycje do poznańskiego budżetu obywatelskiego 2020. Budżet jest o milion złotych większy niż w poprzedniej edycji.

Ewidencja odpadów drogą elektroniczną od 1 stycznia 2020 r.

Rząd przyjął ustawę o odpadach. Jedną ze zmian będzie prowadzenie ewidencji odpadów wyłącznie elektronicznie. Co jeszcze się zmieni?

Co się zmieni w ustawie Prawo budowlane?

Kolejne zmiany w ustawie Prawo budowlane już niedługo. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przepisy o ograniczeniach uprawnień budowlanych zostaną przeniesione do ustawy.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - kluczowe problemy

Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego to jeden z instrumentów polityki przestrzennej. Zasadniczo powinien to być instrument uzupełniający względem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W praktyce jednak w wielu gminach bywa inaczej. Taki stan należy ocenić negatywnie, ponieważ tylko plan miejscowy pozwala w pełni chronić ład przestrzenny. Ponadto posługiwanie się decyzją o ustaleniu inwestycji celu publicznego rodzi wiele problemów.

Zmiany w ustawie OZE oraz Prawie budowlanym 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?

Zanim starosta odmówi pozwolenia na budowę

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. wprowadziła wiele nowych instytucji i rozwiązań prawnych. Duża część nowych przepisów ma charakter ramowy. To zaś powoduje trudność w ich dostosowaniu do rozwiązań obowiązujących w ustawach szczególnych. Ponadto sytuacja, w której mamy do czynienia zdublowaniem się rozwiązań w ustawie ogólnej oraz w ustawach szczegółowych, wprowadza chaos zamiast porządkować stan prawny wokół postępowań administracyjnych.

Podział nieruchomości a plan miejscowy

Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zmiany w zasadach opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości zmieniło się już w styczniu 2017 r. Jak interpretować obecnie obowiązujące przepisy?

Pozwolenie na budowę a nowelizacja Kpa

Czy nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wpłynie na zasady wydawania pozwolenia na budowę? Okazuje się, że tak. Najważniejszą zmianą ma być uniknięcie przewlekłości rozpatrywania spraw. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie zasady przyjaznej interpretacji prawa. Dzięki tej zasadzie przepisy, które są niejednoznacznie sformułowane należy interpretować na korzyść stron.

Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego

Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Koncesja na roboty budowlane - zmiany 2016/2017

Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi wprowadza nowe zasady udzielania zamówień w drodze umów koncesji. Ustawa ma na celu implementację do polskiego prawa dyrektywy koncesyjnej. Część przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny

Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.

Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości

Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Kodeks budowlany na początku 2015 roku

Założenia do kodeksu budowlanego mają trafić do konsultacji społecznych na początku 2015 roku. Projekt kodeksu budowlanego został poszerzony o kwestie planistyczne.

Prostsze procedury w prawie budowlanym

Proponowane zmiany ustawy - Prawo budowlane zakładają zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli tych, które nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Prawo budowlane - zmiany od sierpnia 2014 r.

Zmianie ulegną m.in. zasady przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień budowlanych oraz wysokości opłat za te postępowania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia 2014 r.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Termin zgłaszania przez obywateli i inne uprawnione podmioty żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upłynie dnia 31 grudnia 2012 r.

Wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne w podatku od nieruchomości

Z pewnością w wielu gminach w najbliższym czasie podjęta zostanie dyskusja w przedmiocie potrzeby modernizacji lub budowy wałów ochronnych czy też zwiększania sztucznej retencji wód. W tym kontekście warto przyjrzeć się przepisom regulującym prawnopodatkowy status wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych w podatku od nieruchomości.

Warto szybko budować

Pomimo tego, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (upb), przyznane pozwoleniem na budowę uprawnienie do rozpoczęcia robót budowlanych przysługuje inwestorowi przez trzy lata od uzyskania przez decyzję przymiotu ostateczności (po tym terminie pozwolenie wygasa), dotychczasowe orzecznictwo sadów administracyjnych przekonuje, że warto budować jak najszybciej.

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

7 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami [dalej: „ugn”] oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja eliminuje wątpliwości interpretacyjne pojawiające się na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów, a poprzez zmiany w przepisach regulujących wywłaszczenie nieruchomości ma wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji celu publicznego.

Legalizacja samowoli łatwiejsza ale nadal kosztowna

Legalizacja samowoli budowlanej nie jest już uzależniona od legitymowania się przez Inwestora, w dniu wszczęcia postępowania, ostateczną decyzją o warunkach zabudowy. W konsekwencji, również po wszczęciu tegoż postępowania Inwestor może ubiegać się o uzyskanie wymienionej decyzji.

Za prywatny grunt pod drogę publiczną należy wypłacić odszkodowanie

Rekordowe w historii spraw przeciwko Polsce odszkodowanie, bo wynoszące aż 247 tys. euro, zasądził Trybunał w Strasburgu na rzecz prywatnych właścicieli, którzy musieli na własny koszt wybudować i utrzymywać na swojej nieruchomości ogólnodostępną drogę.

Jak skutecznie zalegalizować samowolę budowlaną

Prowadzenie robót budowlanych bez pozwolenia jest samowolą budowlaną, co skutkuje obowiązkiem rozbiórki nielegalnie wzniesionej budowli. W pewnych wypadkach przepisy dopuszczają jednak możliwość legalizacji samowoli budowlanej - po wniesieniu opłaty legalizacyjnej.

Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Na co zwracać uwagę, nabywając lokal (budynek mieszkalny), który zamierzamy zaadaptować na lokal o innym przeznaczeniu?

REKLAMA