REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

środowisko, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków

O smogu czy chemikaliach wylewanych do rzek mówi się bardzo dużo. Czas, aby poważniej podejść do tematu zanieczyszczenia światłem. Dlaczego jest taki ważny? 

Około 350 kg na osobę rocznie - tyle śmieci produkuje się w Polsce. A sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości

Sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości. Ale wygląda na to, że pojawia się światło w tunelu. Przybywa osób uznających sortowanie śmieci jako jedno z kluczowych działań dla ochrony środowiska. Czy ten trend się utrzyma?

W której gminie w Polsce żyje się najlepiej? Ranking „Gmina Dobra do Życia”

Gdzie najlepiej się żyje według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023? Jakie wskaźniki brano pod uwagę?

REKLAMA

Problem odpadów z opakowań coraz bliżej rozwiązania, ale wciąż daleko do gospodarki obiegu zamkniętego

Aż 92,8 proc. wykorzystywanych na świecie materiałów i surowców ma charakter jednorazowy. Co dalej z ograniczeniem problemu ilości odpadów opakowaniowych? Jak rozwinąć gospodarkę obiegu zamkniętego poprzez recykling surowców? Dlaczego miało być lepiej, a jest gorzej?

Od 1 listopada 2023 r. dwa nowe typy mieszkań od gminy dla osób niepełnosprawnych, emerytów lub chorych [Mieszkania treningowe i wspomagane]

Osoby potrzebujące wsparcia mogą zamieszkać w mieszkaniu treningowym albo wspieranym (dla np. osób niepełnosprawnych, emerytów lub chorych).  

60 000 ton węgla w gminach zwolnione z norm jakościowych do końca roku?

Ministerstwo klimatu i środowiska proponuje przedłużyć zniesienie norm jakościowych sprzedawanych do gospodarstw domowych paliw stałych do końca 2023 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez kasy fiskalnej

Po 31 lipca 2023 r. gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez konieczności zakupu i instalacji kasy fiskalnej – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia, które 24 lipca 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

System kaucyjny - czy będzie chaos? Stanowisko Forum Konsumentów

System kaucyjny. Forum Konsumentów jako reprezentant interesów, praw i wolności konsumentów pozytywnie ocenia przegłosowanie przez Sejm projektu ustawy wdrażającego system kaucyjny w celu ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie zwraca uwagę na dwie ważne kwestie. O co chodzi? 

Kto organizuje dowóz dzieci i uczniów do szkół?

Na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia dowozu uczniów do szkół. Jest to obligatoryjne zadanie własne gminy. Dowóz ten gmina może realizować samodzielnie albo poprzez zwrot kosztów dowozu, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. 

Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]

Rząd pracuje nad przepisami, które regulują: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji, wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, czy np. domach pomocy społecznej, w których utworzono obwody głosowania.

Sprawy będziemy załatwiać w wirtualnych urzędach dzielnicy, gminy, starostwa [nowelizacja przepisów]

Zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego. Jest podstawą dla wdrożenia całkowicie zelektronizowanych usług publicznych. 

Informator dla gmin o rządowych programach mieszkaniowych

Jak dzięki rządowemu wsparciu gmina może budować, remontować czy kupić mieszkania dla osób o niższych dochodach, ile wynosi dofinansowanie, jakie koszty są kwalifikowane - odpowiedzi na te i wiele innych pytań samorządy mogą znaleźć w specjalnym rządowym informatorze o rządowych programach mieszkaniowych.

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Jak prawidłowo uchwalić uchwałę o utworzeniu parkingu gminnego?

Przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu płatnego, niestrzeżonego parkingu gminnego należy pamiętać, że uchwała określająca zasady funkcjonowania takiego obiektu użyteczności publicznej jest aktem prawa miejscowego. Wymaga zatem prawidłowej promulgacji.

Nowe obowiązki dla gmin: Zagospodarowanie przestrzenne [Projekt ustawy]

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zakłada ujednolicenie procedur dotyczących planowania i przyspieszenie całego procesu, podało Centrum Informacyjne Rządu. Projekt przewiduje wprowadzone nowego narzędzia planistycznego - planu ogólnego gminy. 

Jak racjonalnie gospodarować odpadami materiałów kompozytowych?

Recykling materiałów kompozytowych. Materiały kompozytowe mają wiele zalet. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?

RAPORT: Polska wciąż daleko za Europą w rozwijaniu OZE

Jedynie 2% nowych rejestrowanych w Polsce samochodów to elektryki. Niecałe 2,5% to odsetek domów z pompami ciepła. Pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii Polska pozostaje daleko w tyle za Europą – wynika z raportu firmy Eaton. Udział OZE w rocznej produkcji energii jest u nas najniższy ze wszystkich trzynastu ankietowanych państw. Badanie wykazało, że polityczne i społeczne ambicje osiągnięcia zerowej emisji są w Polsce niewielkie. Barierą jest m.in. uzyskanie dostępu do sieci energetycznej.

40 mld zł z PIT dla gmin w 2023 r.

Resort finansów przedstawił ostateczne roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2023 r. przyjęte na podstawie ustawy budżetowej na 2023 rok.

ZMP: gminy nie powinny przyjmować zgłoszeń od sygnalistów. Nie wymagają tego przepisy unijne

"To ustrojowy błąd. Władze samorządowe nie mogą zastępować organów ścigania i sądów" – ocenił prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz.

Nieprawidłowości w zakresie gospodarki nieruchomościami w gminie

Gospodarka nieruchomościami w gminie. W trakcie kontroli w gminie organ kontroli stwierdził nieprawidłowości mające istotny wpływ na jawność i prawidłowość gospodarowania nieruchomościami w gminie, szczególnie w odniesieniu do procedury zbywania takich nieruchomości.

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?

Recykling turbin wiatrowych. Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą chronić środowisko i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Poradnik MKiŚ o dodatku do gazu 2023 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało poradnik dla gmin w sprawie dodatku do gazu [refundacja podatku VAT].

Prawo wójta do zaskarżenia uchwały w sprawie referendum odwoławczego

Rada gminy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji na wniosek ustawowo wymaganej grupy radnych. Czy wójt może taką uchwałę rady gminy zaskarżyć do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym?

Minister Maląg: w 2023 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2458 zł

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i w związku z tym w tym roku wyniesie 2458 zł – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że "prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia".

Komisja rewizyjna nie jest uprawniona do wydawania wiążących zaleceń pokontrolnych

Komisja rewizyjna jest uprawniona do kontrolowania działalności wójta, gminnych jednostek organizacyjnych i jednostek pomocniczych gminy. Może zatem sprawdzać i oceniać prawidłowość działania kontrolowanych podmiotów. Nie posiada natomiast uprawnień nadzorczych i nie może wydawać wiążących dyspozycji dotyczących usunięcia stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowości w formie wystąpień czy zaleceń pokontrolnych.

Pominięty radny - ustalanie składu komisji przez radę

Ustalanie składu osobowego komisji budzi często dużo emocji. Organ ten pełni jedynie funkcję pomocniczą względem rady gminy, jednak omawiane tam kwestie mogą być istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Z tego też powodu udział w pracach jednej komisji może być bardziej pożądany od uczestnictwa w innej.

Udostępnianie informacji publicznej przez CUW

Centrum usług wspólnych (CUW), jako jednostka organizacyjna gminy, jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznych.

Kontrasygnata w przypadku umów obsługiwanych przez CUW

Kontrasygnata umowy. Czy w przypadku umów zawieranych przez gminną jednostkę obsługiwaną w ramach samorządowego centrum usług wspólnych w ogóle wymagana jest kontrasygnata? Jeśli tak, to kto powinien dokonywać takiej kontrasygnaty, skarbnik gminy czy główny księgowy jednostki organizacyjnej?

"DGP": O pomysłach MF na nowy 10% odpis w PIT [gminy]

Różne udziały w PIT i CIT dla różnych samorządów, dobrowolne odpisy podatników PIT na rzecz gmin, ograniczenie wpłat janosikowego – to, jak informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", pomysły resortu finansów na reformę lokalnych budżetów.

Bon edukacyjny 500 zł w gminach

Wadowice wypłacają uczniom po 500 zł na potrzeby edukacyjne.

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]

Dodatek węglowy: Niektórym gminom wystarcza oświadczenie o odrębności lokalu. I przeprowadzają wywiady środowiskowe

Rodziny, które mają ten sam adres miejsca zamieszkania, mogą otrzymać dodatki węglowe, jeśli do 30 listopada nie da się ustanowić dla nich odrębnych adresów. Wątpliwości budzi to, czy i w jaki sposób mają potwierdzać, że podjęły jakieś kroki w tym celu.

Drogi prąd: Gminy wyłączają oświetlenie na ulicach. Bo przepisy nakazują im zaoszczędzić nie 10%, a 37% prądu w grudniu 2022 r. [błąd w przepisach]

W grudniu ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. graniczy z cudem – uważa wójt Marek Śmiech. Jeśli do końca listopada nie zostaną zmienione przepisy, to w gminie Walce zrobi się ciemno – ostrzega.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Gminy odmawiają przeprowadzania wywiadów środowiskowych w sprawach o dodatek węglowy dla kilku rodzin mieszkających pod jednym adresem. Takie informacje otrzymuje redakcja od Internautów.

Pełna treść ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych [PDF do ściągnięcia]

Ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy - poinformowała w środę KPRP. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a gmina sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca do CEEB. [Od 27 X nowelizacja przepisów, zmiany]

Wójt, burmistrz i prezydent miasta mogą przyznać dodatek węglowy osobie, która ma piec węglowy, ale nie zgłosiła go do CEEB. Co więcej osoba ta nie musiała złożyć wniosku o dodatek węglowy. Procedurę uzyskania wpisu w CEEB załatwi gmina. Wszystko po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i wydaniu decyzji administracyjnej. Dodatek węglowy mogą dostać osoby, które nie wpisały pieca węglowego do CEEB.

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla. Bez telefonu lub emaila taniego węgla nie kupisz [Word]

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla za 2000 zł/t w gminie [Word].

Rząd obniżył limit zakupu węgla za 2000 zł/t w gminach z 2 do 1,5 tony w 2022 r.

Tani węgiel z limitem. Ile wynosi?

DGP: Tani węgiel 2000 zł/t. Co z transportem, jakością, płatnościami? [Gminy rozmawiają z rządem]

Wzięcie odpowiedzialności za jakość węgla przez spółki, które go sprowadzają, doprecyzowanie kwestii związanych z transportem i płatnością – to część postulatów strony samorządowej dotyczących sprzedaży węgla.

KPRM: Wniosek o zakup preferencyjny węgla trzeba złożyć w gminie

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny - wskazała w komunikacie KPRM. Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla m.in. poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki czy umowę ze składem węgla.

Gminy kupią węgiel po 1500 zł/t od importerów. Sprzedadzą mieszkańcom za 2000 zł/t

Węgiel w gminach za 2000 zł. Gminy kupią węgiel po 1500 zł/t od importerów.

DGP: Powyżej limitu 2000 kWh zapłacisz maksymalnie 80 groszy za 1 kWh? Cena także dla MSP, szpitali, szkół, gmin? [Rząd zmiany]

Rząd ustala maksymalną cenę prądu dla przedsiębiorców, szkół, przedszkoli, szpitali, gmin w 2023 r. Są dwa warianty: korzystniejszy 800 zł za 1 MWh i ten gorszy 860 zł.

DGP: Gmina tanio sprzeda dwie tony węgla. Ale tylko osobie, która dostała dodatek węglowy

Wyłączenie stosowania trybu zamówień publicznych, zebranie przez gminy zapotrzebowania na węgiel, możliwość jego kupna przez osoby, którym przyznano dodatek węglowy, w ilości maksymalnie do 2 ton - tak rząd chce uregulować system sprzedaży i dystrybucji węgla z udziałem samorządów.

Radny a dostęp do informacji publicznej

Radny ma takie samo prawo do złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej jak każdy inny obywatel. Innymi słowy, uprawnienia radnych o dostępie do informacji związanych z działalnością gminy nie wyłączają możliwości korzystania przez nich z ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Prof. Modzelewski o naszych absurdach podatkowych

Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT, a państwowe są. Dlaczego centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego jest błędną koncepcją - wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?

Pod koniec sierpnia gminy zajęte są przede wszystkim wnioskami o przyznanie dodatku węglowego. Ale wciąż zajmują się dodatkiem osłonowym.

Ochrona środowiska w planie miejscowym

Podstawowym celem wprowadzania i modyfikacji regulacji planistycznych jest zapewnienie poszanowania ładu przestrzennego. Organy gminy w planach miejscowych muszą jednak również uwzględniać zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wynika to wprost z regulacji odnoszących się do planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Istotne naruszenie prawa przez organ

Opierając się na konstrukcji wad powodujących nieważność uchwały organu gminy można wskazać takie rodzaje naruszeń przepisów, jakie da się zaliczyć do istotnych, a więc skutkujących nieważnością wydanego aktu. Do naruszeń tych będzie należało np. naruszenie przepisów określających kompetencję do podejmowania aktu normatywnego, przepisów prawa ustrojowego, przepisów prawa materialnego przez wadliwą ich wykładnię, a także przepisów podjęcia aktu normatywnego, jeżeli na skutek tego naruszenia podjęto akt o innej treści niż gdyby naruszenie nie nastąpiło.

REKLAMA