REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
A gdyby tak zastąpić 800+, babciowe, zasiłki opiekuńcze, rentę socjalną i inne świadczenia jednym uniwersalnym świadczeniem, które otrzymywałby każdy obywatel w wieku produkcyjnym? O co chodzi o idei dochodu podstawowego i ile by taki program kosztował? Rozmówcą Piotra Nowaka w programie Gość Infor.pl był dr Maciej Szlinder, ekonomista, filiozof, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?
W 2024 r. będą pieniądze na opłacenie osób świadczących takiej usługi jak usługi opiekuńcze, asystenckie, wspierające rodziny.
Dobry start. Tylko do końca listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną. Kto może złożyć? W jaki sposób to zrobić? Jak sprawdzić, czy wniosek został już wysłany?
REKLAMA
Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.
W ramach wyprawki szkolnej "Dobry start" złożono już 2,5 mln wniosków dla 3,6 mln dzieci. Wnioski przyjmowane są do 30 listopada. Komu należy się 300 zł?
Rodzice mogą otrzymać do 400 zł na pokrycie kosztów wyprawki. Tak jak w poprzednich latach rząd nie kontroluje na co pójdą te pieniądze. Ale jest drogo przez inflację.
Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o 'Dobry start" na 857 tys. dzieci. Te osoby, które złożą wnioski do końca sierpnia będą mogli liczyć na wypłatę 300 plus nie później niż do 30 września 2023 r.
REKLAMA
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start”, czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. Dokumenty można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy.
Wykaz dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych przysługujących żołnierzom.
Rząd podjął decyzję, że państwo bierze na siebie ciężar utrzymania członków rodziny policjanta albo żołnierza zmarłego wskutek zdarzeń w czasie pełnienia służby. A także zdarzeń poza służbą, o ile dotyczyły czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
REKLAMA