REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd przyjął założenia budżetu 2012

Rząd przyjął założenia do budżetu państwa na 2012 r. przedłożone przez Ministra Finansów - z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 4 proc. i inflacją średnioroczna w wysokości 2,8 proc.

MEN: Uratować część szkół przed likwidacją

Projekt zmian w ustawie o systemie oświaty da możliwość uratowania części szkół przed likwidacją – oznajmiła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, w liście opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Systemy do zarządzania kryzysowego - konferencja

Bezpieczeństwo publiczne to sprawa priorytetowa. Rok 2010 roku uświadomił nam, jak bardzo ważne jest aby w sytuacjach nagłego zagrożenia reagować szybko i zdecydowanie. Podczas tego spotkania chcemy zaprezentować rozwiązania, dzięki którym można przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym oraz na nie odpowiednio reagować.

Kwalifikacje opiekuna dzieci w żłobku i klubie dziecięcym

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej określa szczegółowo program szkoleń przewidzianych dla opiekunów dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych, wolontariuszy współpracujących z placówkami oraz opiekunów dziennych zatrudnianych przez gminy do opieki nad dziećmi.

REKLAMA

Wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobka i klubu dziecięcego

Wraz z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązywać zaczęło rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych.

Sprawdzian kompetencyjny szóstoklasistów

Blisko 400 tys. uczniów klas szóstych w tysiącach szkół przystąpiło dziś do pisemnego sprawdzianu kompetencyjnego.

Finał akcji MSWiA „Przejrzysta strona BIP” - nagrody dla samorządów

5 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, wręczy 25 najlepszym samorządom dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

XIII edycja Konferencji ODGiK – Zapraszamy już w kwietniu!

Już w kwietniu odbędzie się trzynasta edycja Konferencji poświęconej ODGiK pt. „Modelowania geodezji ciąg dalszy”. 28 kwietnia do Elbląga zawitają przedstawiciele środowiska polskiej geodezji, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, geodeci marszałkowscy, inspektorzy wojewódzcy, szefowie ODGiK z terenu całej Polski oraz przedstawiciele świata nauki, po to, by poznać plany i zamierzenia na najbliższy okres, a w szczególności na najbliższy rok.

REKLAMA

Kwalifikacja wojskowa 2011 rozpoczęta

W poniedziałek (4 kwietnia) rusza kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 30 czerwca br., czyli łącznie 61 dni i obejmie około 300 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Nowelizacja KPA – grzywna za bezczynność organu

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy zmieniającej KPA oraz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tym samym ustawa przyspieszająca postępowania w administracji publicznej trafi do podpisu prezydenta.

Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju okiem absolwentów

Ostatnie dni rekrutacji na Akademię Letnią WZR 2011

Coroczna Konferencja Geodetów i Kartografów w Elblągu

Prezydent Elbląga oraz Zakładowe Stowarzyszenia Geodetów Polskich, działające przy OPEGIEKA zapraszają na XIII Konferencję poświeconą Ośrodkom Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rachmistrze spisowi zaczną pukać do drzwi ankietowanych dopiero od 8 kwietnia ale już od jutra możliwe będzie dokonanie tzw. samospisu przez internet.

Wręczono Nagrodę im. Prezydenta Józefa Dietla

Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla chcąc wyróżnić osoby i instytucje działające  na rzecz dobra ogólnego w Małopolsce oraz promując postawy patriotyczne wręczyła Nagrodę im. Józefa Dielta.

Filmy Fundacji Sendzimira – wdrażanie zrównoważonego rozwoju krok po kroku


Fundacja Sendzimira wydała cykl reportaży filmowych, ukazujących praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych.

Wybory parlamentarne - diety dla członków komisji wyborczych

Zryczałtowane diety otrzymają członkowie PKW, okręgowych, rejonowych oraz obwodowych komisji wyborczych za czas wykonywania zadań, przeprowadzania głosowania oraz ustalania jego wyników.

Ostatni dzień na opłatę za użytkowanie wieczyste

Użytkownicy wieczyści, którzy nie uiścili jeszcze stosownej opłaty za użytkowanie powinno to zrobić niezwłocznie – termin na uiszczenie opłat minie bowiem wraz z końcem marca.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego o cudzoziemcach i nr PESEL

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekty zmian w prawie dotyczące m.in. cudzoziemców, w tym propozycje wydłużenia o rok pobytu czasowego i szybszego wydawania zezwoleń na pobyt w Polsce. Podczas środowego spotkania (30 marca br.) przyjęto także propozycję zmian wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL.

Senat o elektronicznych dziennikach urzędowych

Senat po godz. 10 w środę rozpoczął posiedzenie. Tego dnia rozpatrzona będzie m.in, przygotowana przez rząd, nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidująca, że dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, m.in. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Rząd: likwidacja NIP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu

Rada Ministrów odesłała projekt ustawy likwidujący Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla obywateli od resortu finansów do uzupełnienia - dowiedziała się PAP w Centrum Informacyjnym Rządu. Uzupełniony projekt ma trafić na następne posiedzenie rządu.

"Gazeta Wyborcza": orliki lecą na jednym skrzydle

Ogłoszony w expos, Donalda Tuska w 2007 r. program "Moje Boisko - Orlik 2012" zakończy się za rok. Kompleksy sportowe miały powstać w każdej gminie. Już wiadomo, że postawi je nieco ponad połowa samorządów. Równy dla wszystkich - w założeniach - program budowy boisk utrwala podział kraju. Cywilizacyjny i polityczny - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Prezydencki projekt zmian w funkcjonowaniu samorządów

Projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów będzie tematem środowego posiedzenia Forum Debaty Publicznej z udziałem Bronisława Komorowskiego. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta; do Sejmu ma trafić na przełomie kwietnia i maja.

Związki zawodowe: płace zasadnicze nauczycieli mogą być wyższe

Nauczycielskie związki zawodowe uważają, że wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli mogą wzrosnąć w tym roku więcej, niż proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, i jest to możliwe bez zwiększenia puli środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.

"Dziennik Polski": Co piąty PIT z błędami

Średnio co piąty podatnik popełnia błędy, sporządzając zeznanie roczne. Od lat mylimy się w tych samych miejscach, pisze "Dziennik Polski".

"Rzeczpospolita": Trudniejszy egzamin na prawo jazdy

Od lutego przyszłego roku zmieni się egzamin teoretyczny na prawo jazdy, zapowiada "Rzeczpospolita".

MF: od 1 maja 2011 wolne środki do Ministra Finansów

Wolne środki z konsolidacji zarządzania płynnością jednostek sektora finansów publicznych trafią w depozyt Ministra Finansów, zarządzany przez BGK, od 1 maja 2011 roku - wynika z rozporządzenia resortu finansów.

Rząd m.in. o zasadach identyfikacji podatników

We wtorek zbiera się rząd. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, której celem jest usprawnienie i uproszczenie systemu. Po raz kolejny wysłucha też informacji o przygotowaniach do polskiej prezydencji.

ZNP: Nie pozwólmy na zastępowanie naszych szkół tańszą wersją

ZNP w liście otwartym skierowanym do rodziców zaapelował, by wraz z nauczycielami wstąpili przeciwko planom "urynkowienia edukacji" i możliwości przekazywania szkół samorządowych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom wyłonionym w konkursach.

"Rzeczpospolita": Mieszkania komunalne nie dla bogatych

O prawie do lokalu rozstrzygnie wysokość zarobków - zapowiada "Rzeczpospolita".

Rząd: ustawa budżetowa na 2012 r. przed wakacjami

Rząd chce, aby projekt budżetu na 2012 rok trafił do Sejmu wiosną - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Budżet ma być uchwalony jeszcze przed wakacjami. Pomysł krytykują politycy PiS, PJN i SLD. Sceptycznie odnosi się PSL. A PO uważa, że to dobre rozwiązanie.

Prezydent chce większego wpływu obywateli na samorządy

30 marca ma być przedstawiony prezydencki projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów. Zakłada on m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.

Przyspieszenie postępowań administracyjnych

Przyspieszenie postępowań w urzędach administracji publicznej przewiduje nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W piątek za nowelizacją głosowało 427 posłów, jeden był przeciwny, nikt nie wstrzymał się.

Kandydaci na prezydentów miast unikali internetu

45 proc. kandydatów na prezydentów miast w jesiennych wyborach samorządowych nie korzystało z internetu do komunikowania się z wyborcami - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych przesłanego w czwartek PAP.

Głosowanie nad pakietem ustaw zdrowotnych

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, nad którym w piątek ma głosować Sejm.

Sejm o przyspieszeniu postępowań administracyjnych

Przyspieszenie postępowań administracyjnych w urzędach administracji publicznej przewiduje projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W czwartek w Sejmie wszystkie kluby zapowiedziały poparcie projektu.

"Puls Biznesu": Rośnie rynek zamówień publicznych

W ciągu roku rynek zamówień publicznych urósł o jedną trzecią - informuje "Puls Biznesu".

NIK: zaniedbania inwestorskie przy przebudowie dróg lokalnych

Dzięki realizacji programu przebudowy dróg lokalnych remontowane są nawierzchnie, powstają nowe połączenia, zwiększa się poziom bezpieczeństwa - oceniła NIK. Zarzuca jednak "poważne zaniedbania inwestorskie" podczas robót drogowych.

ZNP wzywa MEN do zmiany projektu ustawy o systemie oświaty

ZNP wzywa MEN do wycofania z ministerialnego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisu o możliwości zlecania przez samorządy zadań oświatowych, w tym prowadzenia szkół, organizacjom pozarządowym i innym podmiotom wyłonionym w konkursach.

Programy przeciwdziałania narkomanii i problemom alkoholowym

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016, przedłożone przez ministra zdrowia, oraz podjęła uchwałę w sprawie "Narodowego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na lata 2011-2015", przedłożoną przez ministra zdrowia.

Opłaty za przejazd autostradą dla ciężarówek - od 20 do 53 gr

Nawet 53 gr za kilometr będą od 1 lipca płacić kierowcy ciężarówek za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi - zdecydował we wtorek rząd. Początkowo opłata taka ma być pobierana na ok. 1565 km dróg łącznie.

Najlepiej oświetlone gminy i miasta 2010

Dziś – w pierwszym dniu XIX Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2011 - nastąpi uroczyste wręczenie nagród samorządom wyróżnionym w konkursie „Najlepiej Oświetlona Gmina Miasto 2010”.

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy oświatowej

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków oraz objęcie subwencją oświatową przedszkoli zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Rusza akcja zbierania podpisów.

"Rzeczpospolita": długi miast ostro w górę

Zadłużenie trzech polskich miast ma w tym roku przekroczyć 70 proc. ich dochodów. Będzie ono rekordem w historii polskiej samorządności - zauważa "Rzeczpospolita". Chodzi o Włocławek, Poznań i Toruń.

"Puls Biznesu": wkrótce rewolucyjne zmiany w zamówieniach administracji

Lada dzień ruszą centralne zamówienia administracji. Pomysł przetrwał atak urzędników. Projekt rozporządzenia, które ma przynieść miliardy złotych oszczędności, leży już na biurku premiera i czeka na podpis. "Puls Biznesu" poznał jego treść.

Więcej czasu na uporządkowanie stanu prawnego gminnych nieruchomości

Samorządy otrzymają więcej czasu na uporządkowanie w księgach wieczystych stanu prawnego nieruchomości – donoszą serwisy samorządowe i media. Wszystko za sprawą projektu nowelizacji ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Większa ochrona Policjantów

Policjant, który interweniuje poza czasem służby będzie chroniony tak jakby pełnił obowiązki służbowe – stanowi nowelizacja ustawy o Policji, która obowiązuje od 22 marca.

Pozew zbiorowy powodzian - dokumentacja strat trafiła do sądu

Do krakowskiego Sądu Okręgowego dotarło sześć tomów akt, w których biegły udokumentował straty powodzian - autorów pozwu zbiorowego - ustaliła w poniedziałek PAP w sądzie.

Ministerstwo Zdrowia ws. kontraktów dla pielęgiarek

Ministerstwo Zdrowia informuje: W obecnym stanie prawnym na podstawie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej pielęgniarka (położna) może wykonywać zawód w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarki (położnej), która stanowi wykonywanie działalności gospodarczej. Są dwa rodzaje tej praktyki tzw. "gabinetowa" (stacjonarna) oraz wyłączenie w miejscu wezwania (w ramach, której pielęgniarka (położna) nie posiada gabinetu).

Jest zespół monitorujący ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powołało zespół monitorujący ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie - poinformował PAP wiceminister Jarosław Duda. Wymaga tego znowelizowana ustawa "antyprzemocowa", która weszła w życie w sierpniu ub. roku.

MEN: wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie od 143 do 196 zł

Od 143 do 196 zł brutto w zależności od stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji ma wzrosnąć od 1 września wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli - takie kwoty zaproponowało MEN w projekcie nowelizacji rozporządzenia o minimalnych kwotach wynagrodzenia nauczycieli.

REKLAMA