REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stosowanie w żywieniu zwierząt pasz GMO zabronione od 1 stycznia 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o paszach. Stosowanie w żywieniu zwierząt pasz GMO zabronione już od 1 stycznia 2019 r.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wystawianym w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy wykazać dodatek stażowy

Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Po wypłacie wynagrodzenia za czas choroby za 33 dni przekazaliśmy wypłatę jej zasiłku chorobowego do ZUS (zakład pracy zatrudniający mniej niż 21 osób). Pracownica jest uprawniona do dodatku stażowego, którego się nie pomniejsza, za czas choroby. W czasie wypłaty zasiłku wypłaca go zakład pracy. Po zwolnieniu lekarskim pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Czy przekazując do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, powinnam wykazać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy również dodatek za wysługę lat?

Zakup kasy rejestrującej dla samorządowej jednostki budżetowej

Jednostka budżetowa rejestruje obrót przy użyciu kasy fiskalnej (sporadyczna sprzedaż drewna na rzecz osób fizycznych). Do końca 2018 r. na paragonie mogą być zamieszczane dane jednostki. Od 2019 r., w związku z centralizacją, będą musiały to być dane gminy. Wiąże się to z koniecznością wymiany kasy fiskalnej. Czy zakupu kasy powinna dokonać jednostka budżetowa czy gmina, jako podatnik VAT?

Jak wyliczać termin przeprowadzenia spisu z natury?

Sprawdź jak wyliczać termin przeprowadzenia spisu z natury.

REKLAMA

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych od 1 grudnia 2020 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2020 r. Ustawa wprowadza szereg zmian w egzekucji administracyjnej.

Nowe dowody osobiste od 4 marca 2019 r.

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną już od 4 marca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Czy działkowa służebność będzie koniecznością?

Kwestie dotyczące przejazdu, stają się powodem licznych sporów międzysąsiedzkich. Wynika to z faktu, że niestety nie wszystkie działki posiadają odpowiedni dojazd do drogi publicznej. Brak własnej drogi dojazdowej oznacza, że trzeba będzie polegać na sąsiadach. W tym kontekście rodzi się wiele pytań dotyczących m.in. zasad ustanowienia i funkcjonowania służebności na rzecz drugiej działki (tzw. nieruchomości władnącej). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ramach odpowiedzi na wspomniane pytania, postanowili zaprezentować najważniejsze aspekty służebności związanych z koniecznym dojazdem, przechodem oraz przejazdem.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana przez Prezydenta. Przewidziano powiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

REKLAMA

Czy komisja rewizyjna rady gminy może kontrolować spółki komunalne?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odpowiedział na pytanie czy komisja rewizyjna rady gminy może kontrolować spółki komunalne.

Zmiany w ustawie o samorządzie województwa 2019 r.

Omawiamy rewolucyjne zmiany w ustawie o samorządzie województwa. Sejmiki już niedługo będą musiały wprowadzić zmiany do statutów.

Wigilia 2018 r. - bezpłatne parkingi w Warszawie

W dniu 24 grudnia 2018 r. w Warszawie można parkować bezpłatnie.

Subwencja oświatowa 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie podziału subwencji oświatowej. Przepisy będą obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Życzenia Noworoczne!

W nowym roku redakcja portalu infor.pl życzy dużo radości i szczęścia. Niech Nowy Rok wypełni się zdrowiem, szczęściem i sukcesami, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Janosikowe 2019 r.

Samorządy zaniepokojone reformą janosikowego w 2019 r. Przede wszystkim władze Warszawy widzą problem. Budżet państwa wyłożył już 950 mln zł na utrzymanie tymczasowego systemu korekcyjno - wyrównawczego na szczeblu województw.

Walka ze smogiem 2019 r.

Powietrze w Polsce jest coraz bardziej zanieczyszczone. Gminy nie radzą sobie ze smogiem. Już w styczniu 2019 r. rusza program „Stop smog”.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r. przyjęty. Metropolia funkcjonuje od 1 stycznia 2018 r.

Ferie świąteczne w roku szkolnym 2018/2019

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego przerwa świąteczna zaczyna się już 23 grudnia 2018 r. Nauczyciele w tym okresie nie mogą jednak skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela urlop wypoczynkowy można wykorzystać w okresie ferii letnich oraz zimowych.

Sprzedaż rezerwowa - zmiany 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą sprzedaży rezerwowej.

Zmiany w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi 2019 r.

Sprawdź co się zmieni w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zmiany wchodzą w życie już w 2019 r.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne 2019 r.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne już w 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Zmiany w ustawie o Policji już w 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!

Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego nowym centralnym organem administracji rządowej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa tworzy nowy centralny organ administracji rządowej – Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego.

Zmiany w prawie autorskim i ochronie baz danych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych. Zmieni się m.in. definicja "upoważniony podmiot". Zgodnie z nią przez „upoważniony podmiot” ustawodawca rozumie: jednostkę sektora finansów publicznych, instytucję oświatową, uczelnię lub niedziałającą w celu osiągnięcia zysku organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego, która w ramach swoich statutowych zadań prowadzi działania na rzecz beneficjentów w zakresie edukacji, szkoleń, czytania adaptacyjnego lub dostępu do informacji.

Zmiany w systemie bezpieczeństwa dokumentów publicznych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Rewolucyjne zmiany w zasadach funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych już w 2019 r.

Czy radny jest funkcjonariuszem publicznym?

W niniejszym artykule poruszamy temat radnego jako funkcjonariusza publicznego. Wyjaśniamy w jakich przypadkach radny korzysta z ochrony.

Jak Warszawa jest przygotowana na podwójny rocznik uczniów?

Już w 2019 r. podwójny rocznik uczniów. Gimnazjaliści oraz ósmoklasiści już niedługo będą się starać o miejsce w szkole średniej. Czy szkoły w Warszawie przygotowane są podwójny rocznik?

Czy podatnik może odmówić okazania nieruchomości?

Generalnie odmowa okazania nieruchomości może wiązać się z karą. Podatnik może zostać obciążony karą nawet do 2800 zł.

Szerszy dostęp do gazu ziemnego w Polsce dopiero w 2022 r.

Gaz ziemny w Polsce coraz powszechniejszy. Szacuje się, że do 2022 tylko 10 proc. Polaków nie będzie miało dostępu do gazu ziemnego.

Zmiany w systemie poboru opłat za wodę oraz ścieki 2019 r.

Nowe Prawo wodne obowiązuje od roku. Publikujemy rozmowę z Przemysławem Daca - prezesem Wód Polskich.

Co jest ważniejsze - gaz czy butla?

Wieloletnie batalie karne odbiły się na biznesach wielu osób zajmujących się dystrybucją gazu w butlach, podejrzanych o popełnienie przestępstwa podrabiania (przerabiania) znaków towarowych nakładanych na butle. Ochrona zarejestrowanych znaków towarowych stała się bowiem pretekstem do wszczynania postępowań przygotowawczych, których celem było przede wszystkim utrudnienie bądź nawet uniemożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej przez konkurencyjne firmy dystrybuujące gaz.

Bon edukacyjny 2019 r.

Już niedługo rewolucyjne zmiany na uczelniach. Szkoły wyższe będą wdrażać Konstytucję dla Nauki. Czym jest bon edukacyjny?

Programy usług społecznych 2019 r.

Centra usług społecznych w gminach powstaną w lipcu 2019 r. Ich działalność uregulowana została w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Prezydencki projekt ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim skierowany został do Sejmu.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

Jak należy wykazać w sprawozdaniu kwartalnym należność od kontrahenta wynikającą z faktury korygującej

Jednostka oświatowa otrzymała od dostawcy energii elektrycznej fakturę korygującą in minus, w związku z nieprawidłowym odczytem licznika. Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości, otrzymane faktury korygujące dotyczące kosztów roku bieżącego pomniejszają koszty i wydatki tego roku. Kolejny przelew zostanie pomniejszony o kwotę z faktury korygującej. Nastąpi to w następnym miesiącu, wobec czego na 30 września jednostka ma od tego kontrahenta należność. Na dzień 30 września jednostka budżetowa ma jednak nadpłatę na tym kontrahencie, w sprawozdaniu Rb-28S pokaże wszystkie zobowiązania, niepomniejszone o otrzymaną fakturę korygującą. Czy jeżeli faktura korygująca ma być zaksięgowana na pomniejszenie kosztów, powinna na 30 września być wykazana w sprawozdaniu Rb-N, pomimo że należność nie wynika ani ze sprawozdania Rb-27S, ani Rb-34S? Czy prawidłowe jest niepomniejszenie zobowiązań na 30 września o wartość faktury korygującej w sprawozdaniu Rb-28S w danym paragrafie?

Dochody z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym a CIT

Spółka komunalna zarządza między innymi nieruchomościami o nieuregulowanym stanie prawnym, czyli takimi, dla których ze względu na brak księgi wieczystej czy zbioru dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do nich prawa rzeczowe. Zdarza się to także w sytuacjach, gdy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono postępowania spadkowego lub nie zostało ono zakończone czy też gdy właściciel jest znany, jednak z różnych względów nie odbiera nieruchomości. Naszym zdaniem w takich sytuacjach zarządzanie nieruchomościami odbywa się w ramach prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia. Czy dochody z tych nieruchomości korzystają z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?

Zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne na przełomie roku kalendarzowego a wzrost minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniamy pracowników przebywających na przełomie roku kalendarzowego na zwolnieniach lekarskich lub na świadczeniach rehabilitacyjnych. Niektórzy z nich otrzymują minimalne wynagrodzenie. Czy od 1 stycznia 2019 r. podstawę zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować, podwyższyć do nowego minimalnego wynagrodzenia? Jak tego dokonać?

Wyższe opłaty za odholowanie pojazdów już od 1 stycznia 2019 r.

Już 1 stycznia 2019 r. właściciel pojazdu zapłaci więcej za odholowanie. Wyższe stawki dotyczą także motocykli.

Czas pracy w instytucjach kultury

W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach, często wymaga dzielenia na pracę poranną i wieczorną, związana jest z sezonem artystycznym. W konsekwencji ustawodawca objął pracowników instytucji kultury częściowo przepisami odrębnymi. Ponadto, w zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny w tych przepisach, istnieje pełne odesłanie do Kodeksu pracy. Niezależnie więc od tego, czy mówimy o państwowej czy o samorządowej instytucji kultury, do pracowników w nich zatrudnionych nie stosujemy innych regulacji, np. ustawy o pracownikach samorządowych.

Opłata za użytkowanie wieczyste po 1 stycznia 2019 r.

1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste nieruchomości zajętych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności.  Zmiana ta rzutuje na możliwości stosowania przepisów regulujących zasady aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego.  Niniejszy artykuł wskazuje, jak należy stosować przedmiotowe regulacje w kontekście nadchodzącego przekształcenia.

Procedura nakładania administracyjnych kar pieniężnych

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego regulujące zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych stosuje się w takim zakresie, w jakim materia ta nie została uregulowana w przepisach odrębnych. Dlatego też wykładnia regulujących to zagadnienie przepisów art. 189a i następnych k.p.a. nie stanowi tylko teoretycznej analizy, ale będzie wykorzystana w praktyce. Warto więc z takiej właśnie perspektywy przyjrzeć się poszczególnym przepisom dotyczącym administracyjnych kar pieniężnych.

Jak rozliczyć zarządy spółek komunalnych?

Uchwalona w 2016 roku tzw. ustawa kominowa wprowadziła rewolucyjny model kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających (i organów nadzorczych)  m.in. w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków,  bez względu na udział kapitałowy tych podmiotów w spółce. Wysokość premii menedżerów zależy od tego, w jakim stopniu zrealizowali tzw. cele zarządcze wyznaczone na dany rok.

Rok szkolny 2019/2020 - zasady rekrutacji

Już niedługo rusza rekrutacja na rok szkolny 2019/2020. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dotyczące rekrutacji.

Centrum usług społecznych już od 1 lipca 2019 r.

Sejm zajmie się ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przepisy ustawy mają wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Czym są centra usług społecznych? Czy każda gmina ma obowiązek utworzyć centrum?

Konferencja "PoRODOwe przypadki"

Już 13 grudnia br. w Warszawie odbędzie się Konferencja "PoRODOwe przypadki", której organizatorem jest Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Danych Osobowych. Eksperci, praktycy odpowiedzą na wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów RODO. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Wybory samorządowe 2018 r. przebiegały niezgodnie z przepisami

CBOS przeprowadził sondaż dot. wyborów samorządowych 2018 r. Okazuje się, że aż 97 % badanych nie zauważyło nieprawidłowości w ich przeprowadzaniu.

Koła gospodyń wiejskich a jednostki samorządu terytorialnego

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Czy koła będą uzależnione od jednostek samorządu terytorialnego?

Instytut Europy Środkowej 2019 r.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej podpisana przez Prezydenta w dniu 29 listopada 2018 r. Po co powołany został Instytut? Za co będzie odpowiedzialny?

Rewolucyjne zmiany w Prawie oświatowym od 1 września 2019 r.

Wielkie zmiany w Prawie oświatowym już 1 września 2019 r. Zmiany dotyczą zarówno uczniów jak i nauczycieli. Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Kto zapłaci opłatę stałą za usługi wodne?

Kto powinien uiścić opłatę stałą za usługi wodne? Stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 października 2018 r.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

REKLAMA