REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozyskaj środki na rozwój sportu w twojej gminie

Sportbonus to program Fundacji Kibica, który zapewnia środki na rozwój działalności sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnej. Do programu tego przystąpiła Wisła Kraków jak również najbardziej rozpoznawalna organizacja na świecie jaką jest UNICEF, która dzięki programowi Sportbonus będzie pozyskiwała środki na prowadzone swoje akcje dla dzieci i młodzieży. Jej ambasadorem jest m.in. Robert Lewandowski, Artur Żmijewski czy też drużyna Skry Bełchatów.

Świadczenie 500 plus dla cudzoziemców - niejasne przepisy

Przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są niejasne, jeśli chodzi o to, czy gwarantują prawo do świadczenia 500 plus cudzoziemcom, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Tak twierdzi Rzecznik Praw Dziecka i apeluje o ujednolicenie przepisów.

Jakie limity zatrudnienia obowiązują w umowach w ramach robót publicznych

Czy zatrudnienie terminowe w ramach robót publicznych traktujemy jako wyjątek od limitów pkt 1-3 lub 4 art. 251 kodeksu pracy, który należny wskazać w umowie o pracę?

XII Konferencja PolCAAT'2016

22 listopada 2016 roku, w hotelu Marriott w Warszawie, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska organizuje dwunastą już konferencję PolCAAT, której tematem będzie “Nowoczesny audyt wewnętrzny jako firewall następnej generacji.” Konferencję objęli patronatem: INFOR.pl, IT Professional, IT w Administracji oraz Dziennik Internautów.

REKLAMA

VI Konferencja Finansowa

12 października 2016 roku, w hotelu Marriott w Warszawie, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska organizuje szóstą już konferencję Finansową, której tematem będzie “Audyt wewnętrzny i jego relacje z interesariuszami", której patronem medialnym jest portal INFOR.pl W czasie konferencji poruszane będą tematy związane z rolą audytu wewnętrznego w organizacji i jego wpływu na jej funkcjonowanie. Partnerem merytorycznym konferencji jest KIBR.

Gminy nie połączą dowolnych placówek

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada, iż niemożliwe będzie połączenie niektórych placówek na terenie gminy. Chodzi tu na przykład o usytuowanie w jednym budynku placówki opiekuńczo-wychowawczej z domem pomocy społecznej czy izbą wytrzeźwień. Przedmiotowy projekt został przyjęty przez Sejm.

Użytkowanie oprogramowania do prowadzenia ksiąg rachunkowych CUW

Od 1 stycznia 2017 r. w gminie będzie działało Centrum Usług Wspólnych (CUW) obejmujące jednostki oświatowe (do tej pory księgowość była prowadzona w poszczególnych szkołach) i w związku z tym nasunęła się wątpliwość odnośnie do programu księgowego do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wszystkie szkoły używają tego samego programu, na podstawie zakupionych przez nie licencji, z tym że użytkują różne wersje tego oprogramowania. Czy po zorganizowaniu wspólnej obsługi księgi rachunkowe każdej szkoły muszą być nadal prowadzone w osobnym programie, czy można je scalić i prowadzić za pomocą jednego oprogramowania?

Jak złożyć skargę do GIODO na naruszenie prywatności?

Są czasami sytuacje, że czara goryczy się przelewa i obywatel postanawia wziąć sprawy w swoje ręce w związku z naruszeniem prywatności jego danych, niewłaściwym ich zabezpieczeniem, za szerokim zakresem przetwarzania, wykorzystywaniem w celach marketingowych pomimo braku zgody, itd. Jeżeli naprawdę chce coś zmienić, zamiast narzekać, powinien złożyć skargę do Generalnego Inspektora.

REKLAMA

Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przekazuje kompetencje do regulowania spraw związanych z wycinką drzew na poziom lokalny. Propozycje ministerstwa zostały pozytywnie zaopiniowane przez Związek Gmin Wiejskich.

Smart City Forum - platforma wymiany dobrych praktyk

14 i 15 września 2016 roku w Hotelu Westin w Warszawie odbędzie się IV edycja konferencji Smart City Forum. Organizatorem konferencji jest firma MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Wyjaśnienia wykonawcy - skutki prawne

Jakie skutki prawne wywołują wyjaśnienia wykonawcy? Czy wyjaśnienia stanowią część oferty?

Zasady wypłaty ryczałtu na dojazd środkami komunikacji miejskiej

Jeżeli pracownik jechał na szkolenie pociągiem, a w docelowej miejscowości nie korzystał z komunikacji miejskiej, to czy przysługuje mu ryczałt za dojazdy komunikacją miejską?

Zasiłek dla opiekuna po śmierci osoby niepełnosprawnej w 2017 r.

Po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekun będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów - projekt opublikowany

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów. Receptę na lek objęty wykazem wystawi lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Jaka będzie rola gmin w rządowym programie mieszkaniowym

Rząd przedstawił nowy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, w którym istotną rolę mają odegrać samorządy. To jednak niejedyne propozycje w zakresie rozwoju mieszkalnictwa, które mają zostać zaproponowane.

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Osoba fizyczna nabyła nieruchomość budynkową. Budynek nie jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków. Czy ma ona obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?

Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Mieszkaniec wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy. Czy taka forma wystarczy, by uznać, że wniosek został doręczony?

Jak przepisy o zamówieniach in house wpłyną na gospodarkę odpadami

Zaproponowane przez ustawodawcę zasady udzielania zamówień in house mogą skutecznie zablokować na trzy lata możliwość zlecania spółkom komunalnym zadań z zakresu gospodarki odpadami z wolnej ręki. Utrudnieniem dla gmin chcących zlecać zadania odpadowe swoim podmiotom będzie też rozbudowany system kontroli.

MSWiA przeciwko zadłużaniu gmin

Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin - to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Co zrobić, aby zabezpieczyć urząd przed atakiem hakerów

Cyberprzestępcy coraz śmielej biorą na celownik jednostki administracji publicznej, włamując się do urzędowych komputerów i instalując w nich szkodliwe oprogramowanie. W wyniku takich „wizyt” wykradane są poufne dane, a z bankowych kont znikają pieniądze. Zdaniem specjalistów, zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, skala takich zjawisk będzie rosła.

Zamówienia in-house: co w praktyce może oznaczać pominięcie przetargu?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zakłada, iż spółki komunalne będą mogły pozyskiwać zamówienia publiczne z wolnej ręki. Czy zatem zamówienia in-house mogą zniszczyć część wolnego rynku?

Jak nowe przepisy o sprzedaży ziemi rolnej wpłyną na gospodarkę nieruchomościami samorządowymi

Samorządy są właścicielem różnych typów nieruchomości, w tym także rolnych. Do tej pory jednostki zainteresowane sprzedażą gruntów rolnych, tak jak w przypadku innych nieruchomości, ogłaszały przetarg nieograniczony na ich zbycie. Nowe przepisy jednak skomplikowały i wydłużyły tę procedurę.

"Janosikowe" w latach 2017-2019

Dotychczasowe przepisy, dotyczące "janosikowego" mają zostać przedłużone na lata 2017-2019. Projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został przyjęty przez Radę Ministrów.

Usługi zaufania - co zawiera projekt ustawy?

Projekt ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej został przyjęty przez Radę Ministrów. To pierwszy etap pracy związanych z wdrożeniem do polskiego systemu prawnego unijnego rozporządzenia w tym zakresie.

500+ dla dzieci cudzoziemskich

W jakich przypadkach dzieciom cudzoziemskim przysługuje świadczenie wychowawcze 500+? Czym powinien kierować się organ przy tego typu decyzjach?

Termin zakończenia zajęć w szkołach od 2017 r.

Od 2017 r. zajęcia w szkołach będą kończyły się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Koniec roku szkolnego w najbliższych latach będzie zatem przypadał między 21 a 27 czerwca.

Poprawienie omyłki a stopień zawinienia wykonawcy

Czy zamawiający może odmówić poprawienia omyłki w ofercie z tego powodu, iż wykonawca w znacznym stopniu przyczynił się do jej powstania? Czy istnieje podstawa prawna do takich działań?

Brexit a możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach

Czy Brexit spowoduje, iż Polacy nie będą mogli studiować na brytyjskich uczelniach? Co na to polskie uczelnie?

Upowszechnienie służby zdrowia najwcześniej w 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt zmian systemu opartego na powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jak podkreśla minister Radziwiłł, dziś system ten jest powszechny tylko z nazwy.

Dochodzenie zaległych zaliczek we wspólnocie mieszkaniowej

Źródłem finansowania działalności wspólnot mieszkaniowych są zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali na utrzymanie nieruchomości wspólnej. Nieuiszczenie takich zaliczek jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W jaki sposób zarząd wspólnoty może dochodzić zaległych należności?

Szkolenie "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP2?"

Szkolenie "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP2?"odbędzie się 31 sierpnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Szkolenie "eIDAS - obowiązek dla administracji oraz szansa dla gospodarki elektronicznej"

Zapraszamy na szkolenie "eIDAS - obowiązek dla administracji oraz szansa dla gospodarki elektronicznej, uproszczenie procedur obsługi klienta usług on-line, zapewnienie bezpieczeństwa transakcji elektronicznych", które odbędzie się 4 sierpnia 2016 r. w Warszawie.

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy"

Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy" odbędą się 3 sierpnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Mazowsze stawia na projekty smart city

Na rozwój technologii smart city Mazowsze chce przeznaczyć prawie 2 mln euro. Środki będą pochodziły z unijnych dotacji.

W 2017 r. 564 mln zł na darmowe leki dla seniorów

Na dopłaty do leków dla seniorów w 2017 r. rząd przeznaczy 564 mln zł, w 2016 - 125 mln zł. Lista leków refundowanych będzie znana 1 września.

Jednostki pomocy społecznej w 2016 r. - czy będą zmiany?

Nie wszystkie jednostki organizacyjne pomocy społecznej i systemu wspierania rodziny powinny posiadać wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną. Takie założenie przyświeca proponowanym zmianom w ustawie o pomocy społecznej. Posłowie chcą, by nowe przepisy weszły w życie jeszcze w 2016 r.

Podział działki niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego

Czy możliwy jest podział działki wbrew planowi zagospodarowania przestrzennego? W jakich sytuacjach?

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności

W świetle obowiązujących regulacji prawo użytkowania wieczystego jest prawem pośrednim pomiędzy prawem własności, a ograniczonym prawem rzeczowym. Użytkownicy wieczyści, mimo że nie są właścicielami, wykonują swoje prawo jak typowi właściciele nieruchomości. Uznaje się zatem, że prawo użytkowania wieczystego nazywane jest „niewidocznym” prawem własności. Wielu osobom zależy jednak na zdobyciu uprawnień takich, jakie przysługują właścicielom nieruchomości. W jaki sposób zatem przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności?

Nowe zasady powstania związku metropolitalnego dla Śląska

Wejście w życie konsultowanego projektu ustawy o związkach metropolitalnych oznacza dla Śląska duże wsparcie finansowe i organizacyjne, ale jednocześnie stawia pozostałe regiony bez rozwiązań usprawniających zadania z zakresu transportu, zagospodarowania przestrzennego czy planowania strategicznego. Czy to oznacza, że powstanie tylko jeden obszar metropolitalny?

Obowiązek meldunkowy w 2016 r.

Czy obowiązek meldunkowy został zniesiony? Kto powinien się zameldować w 2016 r.?

Dla rozwoju e-administracji konieczna zmiana procedur

Polska w zakresie e-administracji w rankingu ONZ zajmuje 42. miejsce. Zdaniem Instytutu Jagiellońskiego konieczne są zmiany procedur zamówień publicznych.

Ośmioletnie szkoły podstawowe rewolucją dla samorządów

Powrót do systemu ośmioletnich szkół podstawowych dla samorządów oznacza konieczność wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania nimi. Na wprowadzenie zmian jednostki mają rok.

W 2017 r. wysokie kary za naruszenie decyzji środowiskowej

1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie część zmian w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jak wysokie kary przewidują nowe przepisy?

W 2017 r. porady dietetyczne finansowane przez NFZ

Projekt Narodowego Programu Zdrowia zakłada od 2017 r. finansowanie ze środków publicznych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci. Program przewiduje także wzmocnienie roli położnych i pielęgniarek w działaniach profilaktycznych.

Czy dyrektor szkoły gminnej może wydać decyzję o umorzeniu należności czynszowej

Szkoła podstawowa wynajmowała osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pomieszczenia na sklepik dla uczniów. Osoba ta zachorowała, a następnie przeszła na rentę, likwidując działalność. Za okres prowadzenia tej działalności pozostały zaległości czynszowe w kwocie ponad 5000 zł. Były najemca wystąpił do dyrektora szkoły o ich umorzenie. Czy należność tę można umorzyć na podstawie Ordynacji podatkowej, jeśli rada gminy nie upoważniła dyrektora szkoły do umarzania należności na podstawie uofp, ponieważ dotąd nie było takiej konieczności?

Na jakim koncie ewidencjonować składki na rzecz stowarzyszeń gminnych

Gmina przystąpiła do stowarzyszenia gmin, na rzecz którego ma uiszczać kwartalne składki. Na jakim koncie należy ująć rozrachunki z tytułu tych składek - na koncie dotyczącym rozrachunków z budżetami, czy dotyczącym pozostałych rozrachunków publicznoprawnych?

Czy OPS potrzebuje zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Ośrodki Pomocy Społecznej działają na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, które określają zakres ich obowiązków oraz uprawnień, w szczególności dotyczy to wypłacania świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych oraz programu 500+. Czy OPS powinien od tych osób pozyskać zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Z praktyki wiem, że niektóre ośrodki tak robią (np. podczas składania wniosków o świadczenie, czy przeprowadzania wywiadu środowiskowego). Czy takie działanie jest konieczne? Czy istnieje obowiązek pozyskiwania zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Rozporządzenie w sprawie eiDAS - 1 lipca 2016 r.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS) wejdzie w życie 1 lipca 2016 r. Nowa regulacja wprowadza jednolite w całej Unii Europejskiej podejście do świadczenia usług zaufania.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w województwach

W jakim zawodzie i w jakim regionie kraju najłatwiej znaleźć pracę? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało raport na temat zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych w 2015 roku.

Nowe opłaty za wodę - w jakiej wysokości?

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska każdy Polak zapłaci z tytułu nowych opłat za wodę ok. 1 zł miesięcznie, czyli 12 zł rocznie. Opłaty nie powinny znacznie zwiększyć kosztów produkcji przedsiębiorców.

REKLAMA