REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Minister będzie sprawował nadzór publiczny

• Unijna dyrektywa nakazuje stworzyć publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami i spółkami audytorskimi• W Polsce - zgodnie z projektem ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna - nadzór ma sprawować minister finansów• Niepokojący jest planowany sposób finansowania systemu, opłaty będą wnoszone przez spółki audytorskie

Pierwszy stadion będzie wybudowany dzięki partnerstwu

W Łodzi powstanie pierwszy w Polsce stadion w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego. Wykonawca będzie mógł pobierać wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji obiektu.

Przygotowanie komisji obwodowej do wyborów

Urządzenie i przygotowanie lokalu wyborczego, w tym również dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, to zadanie dla wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Władze samorządów powinny pomóc obwodowym komisjom wyborczym w sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniu głosowania.

Na czym polega kontrola gospodarki budżetowej w samorządach

Jakiej kontroli podlega budżet jednostki samorządu terytorialnego i kto tego dokonuje? Jakie informacje o budżecie musi przedstawić zarząd samorządu terytorialnego? Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas kontroli?

REKLAMA

Skarbnik gminy, zastępca wójta oraz kierownik urzędu stanu cywilnego podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym

 

Innowacyjne firmy są siłą rozwojową regionów

Parki przemysłowe, technologiczne i klastry są przewagą konkurencyjną regionów, ponieważ przyciągają innowacyjne i nowoczesne firmy. Jednak nie każda gmina ma warunki do funkcjonowania takich podmiotów. Podstawą ich sukcesu jest m.in. posiadanie zaplecza naukowego otwartego na współpracę z biznesem.

Więcej swobody w użytkowaniu wieczystym

Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzono korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa zmiany dotyczące przedterminowego rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przez organ.

Na jakich zasadach gminy przyznają dodatki mieszkaniowe

Osoby najmniej zarabiające bardzo często nie są w stanie ponosić pełnych kosztów związanych z opłacaniem czynszu za zajmowany przez siebie lokal. Z tego też względu już 13 lat temu, na mocy ustawy z 1994 roku o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych, państwo zdecydowało się na wspieranie najuboższych mieszkańców poprzez przyznawanie im dodatków mieszkaniowych.

REKLAMA

W jakim terminie organ administracji powinien załatwić sprawę

Jakie sprawy administracyjne powinny być załatwione niezwłocznie? Jaki jest termin załatwienia sprawy, która wymaga postępowania wyjaśniającego?

Bruksela ma zaostrzyć przepisy dotyczące lobbingu

Nowe regulacje, wprowadzane przez Parlament Europejski po skandalach w USA, przewidują zaostrzenie warunków lobbingu w Unii Europejskiej.

O powstaniu supermarketów zdecydują wójtowie

Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów ustawa jest niepotrzebna i ogranicza możliwości planowania przestrzennego przez gminy.

Rezerwujesz grunty pod inwestycje - uważaj na odszkodowanie

Gminy, które zarezerwowały grunty prywatne pod inwestycje publiczne, muszą liczyć się z pozwami o odszkodowanie. Polskie przepisy regulujące zasady tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego przed rokiem 1995 są bowiem niezgodne z prawem międzynarodowym. Ograniczały prawo właścicieli do rozporządzania oraz korzystania ze swojej własności.

Poradnik: kogo i kiedy można eksmitować

Eksmitować wolno nie tylko lokatora wynajmującego cudze mieszkanie, ale nawet właściciela domu. Wystarczy, że przez długi czas rażąco narusza porządek domowy i zmęczeni jego zachowaniem sąsiedzi złożą pozew do sądu.

W przyszłym roku nie będzie nowych etatów dla sędziów

• Miliard złotych więcej na poprawę skuteczności i szybkości orzekania sądów• Zaplanowany wzrost wynagrodzeń sędziów nie zahamuje odejść z pracy• Resort sprawiedliwości chce, by jeden asystent pomagał czterem sędziom

Jakie korzyści ma samorząd z udziału w rankingach

Samorządy, szczególnie miasta, biorą udział we wszelkiego rodzaju rankingach i konkursach. Zajęcie czołowego miejsca to nie tylko prestiż i satysfakcja. To również możliwość bezpłatnej promocji i zwrócenia uwagi potencjalnych inwestorów oraz zwiększenie szans na otrzymanie wsparcia unijnego.

Gdy kierownik jednostki nie rozliczył inwentaryzacji

Nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym wartości materiałów ujętych w arkuszach spisów z natury stanowi naruszenie przepisów ustawy o rachunkowości i dyscypliny finansów publicznych.

Do końca 2007 roku można składać wnioski o wsparcie

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie do końca roku będzie przyjmować wnioski o pomoc na zakup leków dla przewlekle chorych i o zasiłki socjalne dla osób o niskich dochodach.

Fundusze unijne

 

Diety i zwrot kosztów podróży dla członków komisji

Członkom komisji wyborczych przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów. Mogą również uzyskać pięciodniowe zwolnienie z pracy, z zachowaniem świadczeń, ale bez prawa do wynagrodzenia. Członkom obwodowych komisji wyborczych należności z tytułu diet wypłaca wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Odkrycie zabytku wstrzymuje budowę

Właściciel nieruchomości, który na swojej posesji znajdzie przedmiot, który może być zabytkiem archeologicznym, musi powiadomić o tym konserwatora zabytków oraz wstrzymać wszelkie roboty mogące go uszkodzić lub zniszczyć.

Uprawnienia i obowiązki pracowników samorządowych

Pracownik samorządowy w trakcie wykonywania swoich obowiązków musi przede wszystkim przestrzegać prawa. Za naruszenie ciążących na nim obowiązków grozi mu postępowanie dyscyplinarne.

Notariusze mobilizują zarządy do podziału gruntów

• Notariusze nie podpisują aktów dotyczących lokali w nieruchomościach wielobudynkowych • Zarządy muszą zmienić uchwały określające przedmiot własności w spółdzielczych blokach • Do podziału działki wielobudynkowej wystarczy aneks do uchwały i wynajęcie geodety

Nawet jednokrotne złamanie zakazu grozi cofnięciem zezwolenia

 

Dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać z budżetu dotacji celowych, do których można zaliczyć dotacje na realizację zadań zleconych podmiotom niepublicznym na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z budżetu można również przekazywać dotacje na podstawie porozumień w sprawie przekazania zadań innym jednostkom samorządu terytorialnego lub dotacje w ramach pomocy finansowej udzielanej innej jednostce samorządu terytorialnego.

Przy określaniu zakresu i form nadzoru prezydenta miasta nad jednostkami pomocy społecznej ważne są zapisy statutów tych jednostek

 

Na stadion tylko z dowodem

• Organizatorzy imprez masowych muszą prowadzić identyfikację osób biorących w nich udział• Kibic mający alkohol naraża się na areszt, ograniczenie wolności lub grzywnę powyżej 1 tys. zł• Egzekucja zakazów stadionowych napotyka w praktyce trudności

Konieczny PESEL na recepcie

Jestem matką małego dziecka, które bardzo często choruje. Przynajmniej kilka razy w roku muszę kupować antybiotyki, które są objęte częściową odpłatnością. Czy recepty na leki refundowane bez numeru PESEL są ważne?

Pożyczki i kredyty w jednostce samorządu terytorialnego

Finansowanie wydatków budżetu, a w szczególności deficytu budżetowego samorządu terytorialnego, może następować za pomocą kredytów i pożyczek długoterminowych oraz wpływów z tytułu emisji obligacji komunalnych lub innych instrumentów finansowych. Dług jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. wykonanych dochodów ogółem.

Jakie są zasady wnoszenia reklamacji na nieprawidłowości w spisie wyborców

W jaki sposób udostępniany jest spis wyborców? Jak gminy wydają zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem stałego zameldowania wyborcy?

Spis wyborców i wydawanie zaświadczeń

Do 7 października gminy powinny sporządzić spis wyborców. Jako zadanie zlecone spis wyborców sporządzany jest i aktualizowany przez gminę. Spis wyborców udostępniany jest, na pisemny wniosek, do wglądu w urzędzie gminy.

Zasady wynagradzania pracowników w placówkach kultury określa rozporządzenie

 

Jak odbyć służbę wojskową na studiach

Większość pracodawców wymaga uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Tymczasem od tego roku osoby, które ukończą studia po 2008 roku, mogą w każdej chwili otrzymać powołanie. Każdy, kto chce tego uniknąć, może zaliczyć wojsko jeszcze na studiach.

Unia Europejska i krajowe instytucje mogą współfinansować ekologiczne projekty inwestycyjne

Największym obecnie krajowym źródłem pozyskiwania kapitału inwestycyjnego na przedsięwzięcia proekologiczne jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Narodowej. Dotacje będą mogły otrzymać gminy i przedsiębiorcy także z unijnych programów operacyjnych 2007 - 2013.

Jak odbyć służbę wojskową na studiach

Większość pracodawców wymaga uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Tymczasem od tego roku osoby, które ukończą studia po 2008 roku, mogą w każdej chwili otrzymać powołanie. Każdy, kto chce tego uniknąć, może zaliczyć wojsko jeszcze na studiach.

Klasyfikowanie środków przekazanych przez Ministerstwo Edukacji

Środki, które powiat otrzymuje z Ministerstwa Edukacji Narodowej, będącego instytucją wdrażającą, powinny w budżecie powiatu zostać ujęte w takich samych przedziałkach klasyfikacji budżetowej, w jakich zostały przekazane przez instytucję wdrażającą. Wydatki zaś w budżecie powiatu należy klasyfikować w tym samym dziale i rozdziale oraz w paragrafach odpowiednio do rodzaju wydatków.

Błędy we wnioskach mogą odebrać szansę na dotację

Doświadczenia z lat 2004-2006 wskazują, że prawidłowe przygotowanie wniosku oraz załączników jest istotnym czynnikiem sukcesu w procesie ubiegania się o fundusze unijne.

Jak będą wspierane innowacyjne inwestycje

W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia.

Zadania gminy, które mają służyć przedsiębiorcom

Obowiązkiem każdej gminy jest prowadzenie ewidencji działalności gospodarczej. W imieniu gminy zadania te wykonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Gminy mają także możliwości promocji i reklamy lokalnych przedsiębiorstw oraz prowadzenia kampanii informacyjnej, np. w zakresie pozyskiwania środków unijnych.

Jakie problemy mogą się wiązać z funkcjonowaniem spółek celowych

Jakie środki finansowe zostały zabezpieczone na potrzeby związane z przygotowaniem mistrzostw Euro 2012? Jakie osoby mogą zasiadać w spółkach celowych powołanych na potrzeby realizacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem mistrzostw Euro 2012?

Dyrektor nie ponosi winy

Nie narusza dyscypliny ten, kto przy udzielaniu zamówienia publicznego kierował się odpowiednimi wytycznymi.

Różny status radnych dzielnic i gminy Warszawa

Status radnych dzielnic warszawskich nie jest taki sam jak radnych gminy Warszawa, ponieważ przepisy dotyczące radnych gminy stosuje się do nich odpowiednio. Zatem zakaz łączenia mandatu radnego z określonym zatrudnieniem i funkcjami może być rozważany tylko w perspektywie tego samego poziomu organizacyjnego.

Nowe wymogi dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy

Jeżeli samochód jest po raz pierwszy rejestrowany, a posiada poduszki powietrzne, to musi mieć specjalne ostrzeżenia o tym, gdzie i jak można zamontować fotelik dla dziecka. Bez odpowiedniej informacji zarejestrowanie nowego lub sprowadzonego auta będzie niemożliwe.

Czy pismo do urzędu można wysłać pocztą elektroniczną?

Potrzebna nowa decyzja o warunkach zabudowy

Zgodnie z art. 59 ust. 2 w zw. z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.) wydania decyzji o warunkach zabudowy wymaga każda zmiana sposobu zagospodarowania terenu, nawet taka, która nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba że jest to zmiana o charakterze jednorazowym, tymczasowym, trwająca do 1 roku.

Nie wszystkich pracowników samorządowych trzeba oceniać

Dokonywanie ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych jest obowiązkiem ustawowym. Nie wszyscy jednak mu podlegają. Wyłączone są z niego między innymi osoby zatrudnione w spółkach samorządowych lub piastujące stanowiska pochodzące z wyboru.

Dobór kryteriów oceny dla poszczególnych stanowisk


Wybór kryteriów oceny dla poszczególnych pracowników ma kluczowe znaczenie w całym procesie oceny. To właśnie one będą podstawą do rozmowy oceniającej i jej ostatecznego wyniku. Również zasadniczo wpływać będą na przyszłość pracownika w jednostce: według nich będą dla niego planowane nowe zadania, szkolenia, rozwój. One też, a właściwie wynik oceny z ich spełnienia, mogą zadecydować o „ być albo nie być” pracownika.

Gmina w roli przedsiębiorcy

Czy gmina może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak prawidłowo powołać członków komisji w gminach i miastach

Jakie są zasady powoływania obwodowych komisji wyborczych? W jakim trybie przeprowadzane jest losowanie członków obwodowych komisji wyborczych?

Przygotowanie urzędu do ocen kwalifikacyjnych

Do przeprowadzenia ocen pracowników samorządowych urząd należy przygotować zarówno od strony organizacyjnej, jak i formalnoprawnej.

Sieć miejska - atrakcyjna dla inwestorów i mieszkańców

Budowa miejskiej sieci światłowodowej to, w naturalny sposób, zadanie władz samorządowych. Jest to bowiem zbyt rozległa i kosztowna infrastruktura, by jej tworzenia podjął się inwestor prywatny, np. firma telekomunikacyjna.

REKLAMA