REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mimo nadchodzących świąt wielu urzędników będzie musiało tego dnia stawić się w pracy. Jednak już w tym roku pracownicy licznych samorządów będą mieć wolne w Wigilię.
Nauczyciele chcą limitu 8 godzin pracy dziennie, aby nie była możliwa sytuacja, że po zsumowaniu "okienek" i godzin pracy w klasach musieli przebywać w szkole dłużej niż 8 h dziennie. I kontroli przez kuratorów tego limitu (z wyjątkiem incydentalnych sytuacji jak rady, zebrania, wycieczki). Kontrolowani mieliby być dyrektorzy szkół.
Od września 2024 r. w Urzędzie Miasta we Włocławku będzie obowiązywał 35-godzinny tydzień pracy. Jednocześnie nie zmieni się czas funkcjonowania i dostępności urzędu dla mieszkańców - poinformował 7 sierpnia 2024 r. prezydent miasta Krzysztof Kukucki. Pierwszym miastem w Polsce, które skróciło czas pracy urzędników miejskich (do 35 godzin w tygodniu) jest Leszno. Zmiany wprowadzono 1 lipca 2024 r.
Jak skrócić tydzień pracy: do 4 dni w tygodniu czy do 35 godzin? To pytanie zadają sobie dziś rządzący, którzy usilnie pracują nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie skrócenia wymiaru czasu pracy. Nic dziwnego, w przypadku wielu zawodów takich jak chociażby nauczyciel zmniejszenie wymiaru czasu pracy zapoczątkowałoby spiralę zmian. O tym jakie są „za” i „przeciw” skrócenia tygodnia pracy w oświacie i dlaczego to tak delikatny temat opowiada Karolina Pol, dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli EduKaPol Szkolenia.
REKLAMA
Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.
Na podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w KRS oraz wykonujących zawód adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych i notariuszy został nałożony obowiązek posiadania adresu do e-doręczeń. Termin wdrożenia tego obowiązku został wyznaczony na 10 grudnia 2023 r., jednak Minister Cyfryzacji zdecydował się na jego przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. Jednocześnie zapowiedział inicjatywę ustawodawczą, która ma przesunąć ten termin na 1 stycznia 2025 r.
Urząd może pracować kilka dni w tygodniu od 8.00 do 18.00. W praktyce będą to 2 dni. Jest też możliwość pracy urzędu w soboty.
Zarządzenie określa sposób organizacji przez dyrektorów generalnych urzędów czasu pracy urzędów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, w tym ustalania rozkładów czasu pracy oraz wyznaczania dni, w które wykonuje się pracę w zamian za dni wolne wyznaczone na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 3 tej ustawy.
REKLAMA
Do Rzecznika Praw Obywatelskich są kierowane skargi obywateli po ostatniej zmianie ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja ta wprowadziła (od 27 czerwca 2023 r.) zakaz zatrudniania w służbie cywilnej i na innych stanowiskach w instytucjach publicznych osób, które służyły i pracowały w instytucjach uznanych za „organy bezpieczeństwa” w czasie PRL lub były ich współpracownikami – bez względu na to czym dana osoba w rzeczywistości się zajmowała w tym czasie. W odniesieniu do tych osób następuje wygaszanie stosunków pracy w urzędach państwowych i służbie cywilnej.
REKLAMA