Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu gmina. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące gmina.
Aktualizacja: 08.02.2017
M.st. Warszawa ma uzyskać status gminy miejskiej. Nadal będzie określana, jako m.st. Warszawa, a swoim zasięgiem obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa. Wizerunek Syreny nadal ma być herbem stolicy. »
Aktualizacja: 15.10.2015
Co do zasady, gmina odpowiada za realizację powierzonych jej zadań. Ustawodawca nie wyklucza jednak, żeby jakaś ich część była realizowana przez specjalnie powołane do tego jednostki pomocnicze. »
Ustawa o samorządzie gminnym 2015 - co się zmieni?
Aktualizacja: 28.04.2014
Ustawa o samorządzie gminnym w nowym kształcie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Nowe przepisy dotyczą głównie łączenia jednostek oraz wspólnej obsługi administracyjnej. »
Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy
Aktualizacja: 05.02.2014
Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny. »
Zbliża się termin rozpoczęcia procedury utworzenia funduszu sołeckiego
Aktualizacja: 21.02.2011
Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu. »
Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia
Aktualizacja: 30.11.2010
Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń. »
Czy wójt może poprawić wydaną decyzję
Aktualizacja: 27.07.2010
Decyzja wójta, prezydenta czy starosty po doręczeniu nie może być zmieniana. Jak jednak samorządowiec, jako organ I instancji, może zmienić własną decyzję? Samokontrolę wydawanych aktów można zastosować w ściśle określonych przypadkach. »
Limity finansowe dla komitetów wyborczych
Aktualizacja: 15.07.2010
Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych. »
Aktualizacja: 07.05.2010
Pracownicy samorządowi, w przeciwieństwie np. do członków korpusu służby cywilnej nie doczekali się jak dotąd jednolitego kodeksu etyki. Nie ma jednak prawnych przeszkód aby w ramach obowiązującego prawa takie kodeksy przyjmować. »
Aktualizacja: 14.04.2010
Istnieje wiele definicji pojęcia struktura organizacyjna. W większości jednak mówią one o podmiotach prywatnych, które działają w oparciu o kryteria rynkowe i w związku, z tym definicji tych nie powinno się odnosić do gmin. Ze względu na zadania, które realizuje gmina jej struktura organizacyjna oparta jest na nieco innych zasadach. »
Za co odpowiada zastępca wójta
Aktualizacja: 26.04.2010
Kompetencje wójta (burmistrza, prezydenta) są precyzyjnie określone ustawowo. Jaki natomiast może być zakres kompetencji zastępców? »
Jak odwołać ze stanowiska wójta, burmistrza, prezydenta
Aktualizacja: 26.04.2010
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą być odwołani przed upływem kadencji w drodze referendum. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy (miejska) lub mieszkańcy. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić ten proces. »
Międzygminne porozumienia - konieczna staranność
Aktualizacja: 26.04.2010
Zgodnie z art. 74 ustawy o samorządzie gminnym, gminy mogą zawierać porozumienia w przedmiocie wykonywania zadań publicznych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy jedna z gmin nie jest w stanie - choćby z przyczyn organizacyjnych - zapewnić swoim mieszkańcom wystarczającego dostępu do niektórych usług, zaś druga dysponuje w tym zakresie pewną „nadwyżką”. »
Dokonywanie zmian granic gmin i powiatów jest zgodne z konstytucją
Aktualizacja: 26.04.2010
Przyznanie rządowi kompetencji do dokonywania zmian w podziale terytorialnym kraju na zasadach określonych w ustawach samorządowych jest zgodne z konstytucją. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?