REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Egzamin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Podwyżki dla nauczycieli 2024. Co proponuje MEN a czego oczekują związki zawodowe? Wynagrodzenie nauczycieli w Polsce najbardziej zawikłane w historii świata?

Podwyżki dla nauczycieli to temat budzący spore emocje środowiska nauczycielskiego. Rząd proponuje podwyżki o 30% dla większości nauczycieli (mianowanych i dyplomowanych) i o 33% dla nauczycieli początkujących. Weszły już w życie ustawa budżetowa i okołobudżetowa gwarantujące pieniądze na te podwyżki. Jest już projekt rozporządzenia pokazujący konkretne kwoty podwyżek. Jednak minister edukacji nadal negocjuje kwestie podwyżek z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Czego oczekują związki zawodowe nauczycieli?

Zmiany w prawie oświatowym 2024 - kawa z INFORLEX 6 lutego [bezpłatne spotkanie online]

Zapraszamy 6 lutego 2024 r. na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX . Tematem spotkania będą zmiany w prawie oświatowym 2024, o których opowie ekspert dr hab. Mateusz Pilich.

REKLAMA

CKE: Jaki klucz odpowiedzi jest prawidłowy do egzaminów branżowych z 10 stycznia 2024 r. [SIOEPKZ]

CKE: Informacja w sprawie części pisemnej egzaminu zawodowego – wyświetlanie wstępnego wyniku

Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

Egzamin ósmoklasisty. Minister Czarnek złożył życzenia uczniom

Jesteśmy przekonani, że praca wykonana przez Was do tej pory w szkołach podstawowych, przyniesie Wam znakomite rezultaty. Powodzenia na egzaminie ósmoklasisty - napisał we wtorek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek: procedury przyznawania grantów przez NCN są idiotycznie ułożone

Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową.

REKLAMA

DGP: Wszystko o egzaminie ósmoklasisty 2023 r. [zmiany, lektury, egzaminy]

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem kończącym szkołę podstawową, a uzyskany wynik jest kluczowy dla dalszej nauki ucznia. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej i odpowiednio się do niego przygotować. Poniżej podajemy wszystkie ważne informacje.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]

Nowe rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli

Awans zawodowy nauczyciela - rozporządzenie, obowiązujące od 13 września 2022 r., stanowi doprecyzowanie nowych regulacji w zakresie uzyskiwania przez nauczycieli stopni awansu zawodowego według zmienionych założeń i procedury. Przepisy te określają obowiązki nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu.

Akademia oświaty 2023 [szkolenie]

Akademia oświaty 2023. Zapraszamy na szkolenie online! W ramach Akademii przybliżone zostaną zmiany w prawie pracy w oświacie, obowiązujące od 2023 r.

Nowelizacja Prawa oświatowego a nauczanie domowe

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, zauważając, że wokół noweli narosło wiele nieprawdziwych informacji.

Wynagrodzenia w oświacie w praktyce, z uwzględnieniem zmian od 1 lipca 2022 r. [SZKOLENIE ONLINE]

Zasady wynagradzania nauczycieli budzą wiele wątpliwości praktycznych. Szkolenie ma na cele przybliżenie zagadnień związanych z ustalaniem i wypłacaniem wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w samorządowych szkołach i placówkach oświatowych, z omówieniem podstaw prawnych podejmowania decyzji płacowych i trybu i przeprowadzania.

Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje

Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?

CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.

W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Czarnek: projekt ustawy podnoszący wynagrodzenia nauczycieli o 15%

Min. Czarnek zapowiedział przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy powodującej wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli stażystów i kontraktowych o 15 proc.

CKE: Jakie przedmioty są najpopularniejsze na maturze 2022 r.?

Język angielski, matematyka, geografia, język polski i biologia to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów przedmioty zdawane pisemnie na poziomie rozszerzonym – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czarnek: nieco łatwiej na maturze niż byłoby, gdyby nie COVID-19 i nauka zdalna [4 maja początek matur]

COVID-19 i długotrwała nauka zdalna spowodowały, że wiedza, która została przyswojona przez tegorocznych maturzystów, nie może być oceniana tak, jakby tych faktów nie było - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W środę rozpoczynają się matury.

Laboratoria przyszłości? Na co można wydać pieniądze? Jakie są limity wsparcia? [Rozporządzenie]

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program o budżecie 1 mld zł służy sfinansowaniu wyposażenia pracowni edukacyjnych w szkołach w nowoczesne akcesoria takie jak np. drukarki 3D.

2022 r.: Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe wzmacnia rolę kuratora oświaty

13 stycznia 2022 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty.

Krytyka nowego Prawa oświatowego podczas wysłuchania publicznego

6 grudnia 2021 r. w gmachu Sejmu odbyło się wysłuchanie publiczne w czasie, którego przedstawiciele rodziców oraz organizacji społecznych zaprezentowali krytyczne stanowisko wobec procedowanej przez Sejm nowelizacji Prawa oświatowego. Do wysłuchania zgłosiło się 150 osób.

Wzmocnienie roli kuratora oświaty – projekt

Wzmocnienie roli kuratora oświaty – projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów.

Będą pieniądze na pomoce do nauki zdalnej

Wsparcie oświaty również na pomoce do nauki zdalnej już niedługo.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy uczniowie przystąpią do testów? W roku szkolnym 2021/2022 egzaminy ósmoklasisty odbędą się w nowym terminie.

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie

Polski Ład - inwestycje samorządowe w oświacie wyniosą blisko 1,1 mld zł.

Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego

Świadectwo dojrzałości. Łącznie około tysiąca absolwentów, którzy w latach ubiegłych nie zdali na maturze egzaminu ustnego, otrzymało w 2020 i 2021 r. świadectwa dojrzałości, gdyż został zniesiony obowiązek zdania takiego egzaminu - poinformował PAP dyrektor CKE Marcin Smolik.

Poprawkowe egzaminy maturalne

Poprawkowe egzaminy maturalne przebiegły spokojnie. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma sygnałów o problemach w ich przeprowadzeniu - poinformował 24 sierpnia 2021 r. PAP dyrektor CKE Marcin Smolik. Chęć poprawki zgłosiło w tym roku blisko 64 tys. abiturientów.

Rok szkolny 2020/2021 - podsumowanie najważniejszych zmian

Rok szkolny 2020/2021 - najważniejsze zmiany. 25 czerwca 2021 roku zakończył się rok szkolny. Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowuje swoje najważniejsze działania w tym czasie.

Kiedy wyniki matur 2021?

Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 – tematy wypracowań

Egzamin ósmoklasisty 2021 – jakie tematy wypracowań pojawiły się na egzaminie z polskiego? Znajomością jakich lektur musieli wykazać się ósmoklasiści?

Matura z geografii 2021 - arkusz

Matura z geografii 2021 – co było na egzaminie? Pobierz arkusz matury z geografii na poziomie rozszerzonym i sprawdź zadania z jakimi musieli się zmierzyć maturzyści.

Przecieki na maturze 2021?

Przecieki na maturze 2021. Pojawiają się liczne informacje, że na maturze z polskiego i z matematyki mogło dojść do przecieku. CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Matura 2021 – arkusze CKE, kiedy wyniki

Matura 2021 – arkusze CKE. Kiedy poznamy zadania z tegorocznych matur oraz wyniki egzaminów?

Matura 2021 - harmonogram egzaminów

Matura 2021 - przedstawiamy terminy egzaminów. Matury zaczynają się już 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Sprawdź harmonogram dzień po dniu.

Zasady przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Egzaminy 2021 - zasady przeprowadzania. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i egzaminów eksternistycznych.

Powtórka przed maturą - Repetytorium Maturzysty

Powtórka przed maturą - „Repetytorium Maturzysty” to 70-minutowe programy telewizyjne poświęcone wybranym zagadnieniom z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie. Materiały powstały we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Matura 2021 - zasady, zmiany

Matura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądała inaczej niż do tej pory. Zmienione zostały zarówno wymagania egzaminacyjne, konstrukcja egzaminu jak również jego przebieg. Czy matura 2021 będzie łatwiejsza? Jak będzie przebiegał egzamin? Czy trzeba mieć założoną maseczkę? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Próbny egzamin ósmoklasisty polski 2021 – arkusz, odpowiedzi

Próbny egzamin ósmoklasisty polski 2021 – czy trudny? Jakie wypracowanie musieli napisać ósmoklasiści? Pobierz arkusz i sprawdź odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty język polski 2021 – co trzeba umieć, zmiany

Egzamin ósmoklasisty język polski 2021. Co trzeba umieć na egzaminie ósmoklasisty z polskiego? Co się zmieniło w 2021 r.? Sprawdź nowe wymagania egzaminacyjne i lektury.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - wytyczne sanitarne

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Jakie wytyczne sanitarne obowiązują na próbnym egzaminie ósmoklasisty? Sprawdź zasady bezpieczeństwa przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Matura z WOSu 2021 - arkusz próbny, odpowiedzi

Matura z WOSu 2021 - 12 marca o godzinie 14. rozpoczął się próbny egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie. Pobierz arkusz CKE, sprawdź odpowiedzi.

Matura matematyka 2021 – poziom rozszerzony: arkusz próbny, odpowiedzi

Matura matematyka 2021 – poziom rozszerzony – czy jest trudna? Sprawdź arkusz matury próbnej z marca 2021 przygotowany przez CKE.

Matura rozszerzona z polskiego 2021 – matura próbna, tematy wypracowań

Matura rozszerzona z polskiego 2021 – 9 marca odbył się próbny egzamin. Jak wygląda matura rozszerzona z polskiego? Z jakimi tematami wypracowań zmierzyli się tegoroczni maturzyści? Pobierz arkusz próbnej matury przygotowany przez CKE.

Próbna matura z matematyki 2021 – zadania, odpowiedzi

Próbna matura z matematyki 2021 na poziomie podstawowym odbyła się 4 marca. Sprawdź zadania wraz z rozwiązaniami. Pobierz arkusz.

Próbna matura z polskiego 2021 – arkusz, tematy wypracowań

Próbna matura z języka polskiego 2021 odbyła się 3 marca 2021 r. Jest ona organizowana przez CKE. Sprawdź pytania oraz tematy wypracowań z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści.

Kadencja dyrektora szkoły - możliwość przedłużenia

Kadencja dyrektora szkoły – nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 daje możliwość jej przedłużenia. Kiedy dyrektor może pełnić dłużej funkcję? Kto może być dyrektorem szkoły? O ile można przedłużyć kadencję dyrektora szkoły?

Wszyscy pracownicy oświaty w pierwszej grupie szczepień na COVID-19

Wszyscy pracownicy oświaty zostaną zaszczepieni w pierwszej grupie szczepień na COVID-19. Gotowe są już odpowiednie przepisy w tym zakresie.

Matura 2021 - uproszczone wymagania, dużo zdających

Matura 2021 ma być prostsza. Zmiana wymagań spowodowała dużą liczbę chętnych do przystąpienia do tegorocznego egzaminu. Chce ją pisać wiele osób starszych bez egzaminu dojrzałości albo poprawiających słabe wyniki.

REKLAMA