Negocjujemy podwyżkę
20 sie 2010
Każdy, kto chciałby dostawać wyższe niż dotąd wynagrodzenie za swoją pracę, staje przed trudnym zadaniem: zwiększanie kosztów nie leży przecież w interesie firmy. Jeśli jednak uważasz, że twoja działalność warta jest lepszej pensji, postaraj się przekonać o tym pracodawcę. I użyj właściwych argumentów.
Prywatne uroczystości w miejscu pracy
13 sie 2010
W jaki sposób reagować na uroczyste wydarzenia z prywatnego życia
naszych współpracowników? Czy obchodzić w pracy imieniny i urodziny?
Czy świętować ze współpracownikami urodzenie się dziecka albo ślub?
Odpowiedzi na te pytania zależą od dwóch czynników: decyzji samego
zainteresowanego i przyjętych w instytucji obyczajów.
Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach
10 sie 2010
Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące
podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.
Rodzaje umów o pracę
27 lip 2010
Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić, jaka umowa jest zawierana. Brak jednoznacznego wskazania w umowie jej rodzaju może spowodować zawarcie umowy bezterminowej.
Jak świadomie korzystać ze szkoleń
20 lip 2010
Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na miękkie szkolenie? Jak wygląda szkolenie „od kuchni” oraz co zrobić, aby przyniosło spodziewane efekty?
Ocena okresowa pracownika samorządowego
29 cze 2010
Otrzymanie przez pracownika negatywnej oceny wymaga dokonania ponownej oceny nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniej. Konsekwencją uzyskania kolejnej negatywnej oceny jest rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.
Dopłata z ZFŚS do biletów na imprezy kulturalne
28 cze 2010
Jednostka przekazuje pracownikom bilety wstępu na imprezy sportowe, kulturalne (bilety do kina, teatru), które są w 50% dofinansowane ze środków ZFŚS. Pozostałe 50% kwoty dopłacają pracownicy. Czy świadczenia te korzystają ze zwolnienia (w limitowanej wysokości 380 zł) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Trzynastki dla pracowników samorządowych
22 mar 2010
Do końca marca br. większość pracowników samorządowych powinna otrzymać tzw. trzynastkę za 2009 r. Sprawdź, czy masz prawo do dodatkowej pensji.
Emerytury pomostowe – obowiązki płatnika składek
24 lut 2010
Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie
stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych
warunkach lub prac o szczególnym charakterze. W tym roku zobowiązani są
oni do opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników
wykonujących pracę w tych warunkach.
Syndrom wypalenia zawodowego
24 lut 2010
Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło
z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się
w stan trwały.
Odpowiedzialność kierownika jednostki za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
04 lut 2010
W praktyce jednostek sektora finansów publicznych wiele wątpliwości budzą kwestie związane z odpowiedzialnością kierowników jednostek organizacyjnych tego sektora za naruszenia dyscypliny finansów publicznych – zwłaszcza jeśli doszło do nich na skutek nieprzestrzegania obowiązujących przepisów przez pracowników jednostek zatrudnionych na różnych szczeblach organizacyjnych. W artykule zostały więc omówione podstawowe zasady, pomocne przy ustalaniu zakresu odpowiedzialności kierownika jednostki za te naruszenia w najczęściej spotykanych sytuacjach, a mianowicie: przy nieprawidłowej organizacji pracy w jednostce oraz przy nieprawidłowo funkcjonującej kontroli wewnętrznej.
Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych
23 lis 2009
Wobec pracowników samorządowych możliwe jest stosowanie elastycznych norm czasu pracy. Ważne jest jednak indywidualne podejście do pracownika i dobór odpowiedniej normy pracy w określonej dziedzinie działalności samorządu.
Wynagrodzenia w samorządach - ramy prawne i praktyka
18 lis 2009
Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowa ustawa o pracownikach samorządowych zmieniła zasady ich wynagradzania. Pracodawcy zyskali w tym zakresie więcej swobody w porównaniu z regulacjami poprzedniej ustawy, co jednak nie oznacza, że system płacowy każdego urzędu stał się prostszy i przejrzystszy.
Jak sobie radzić z szefem despotą
29 wrz 2009
Nawet wysokie zarobki i możliwości rozwoju zawodowego nie potrafią zrekompensować bardzo złej atmosfery w pracy. Tymczasem podstawowy wpływ na jej tworzenie ma osobowość i postawa szefa. Jak sobie poradzić, gdy okazuje się, że nasz szef to osobowość toksyczna?
Jak zorganizować dobre szkolenie
14 wrz 2009
Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.
Wycieczka w ewidencji czasu pracy
20 sie 2009
Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?
Wynagrodzenie a zmiana wysokości pensji w trakcie miesiąca
19 sie 2009
W razie zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika w trakcie miesiąca należy obliczyć pensję, rozdzielając okres przed i po zmianie wynagrodzenia.
Zasady zaliczania dodatków do podstawy
08 kwi 2009
Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego.
Czy można powierzać pełnienie obowiązków
13 mar 2009
Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników
08 lis 2007
Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.
Nabór na stanowiska urzędnicze w gminach i powiatach
13 wrz 2007
Zatrudnianie pracowników bez wymaganego stażu pracy oraz pomijanie procedur konkursowych przy obsadzaniu stanowisk urzędniczych - to główne wnioski pokontrolne sformułowane w raporcie NIK na temat prawidłowości zatrudniania pracowników na stanowiskach urzędniczych w administracji samorządowej.
Dodatkowe świadczenia dla pracodawców za zatrudnienie bezrobotnego
26 lip 2007
Zatrudniając bezrobotnego skierowanego przez UP można ubiegać się o dofinansowanie wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy oraz refundację kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.
Organizacja robót publicznych i prac interwencyjnych
28 cze 2007
W okresie letnim częściej organizowane mogą być roboty publiczne czy prace interwencyjne. Roboty publiczne mogą inicjować m.in. gminy oraz spółki wodne. Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych na okres do sześciu miesięcy, część kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenia. Gmina, aby pomóc bezrobotnym, może również organizować prace społecznie użyteczne.