Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu środowisko. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące środowisko.
Wyższe kary za śmiecenie w lesie
Aktualizacja: 29.07.2020
Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Ile mają wynosić nowe kary? »
Elektroniczna ewidencja śmieci w 2020 r. fikcją
Aktualizacja: 31.12.2019
System BDO nie jest jeszcze gotowy, urzędy z kolei nie radzą sobie z rejestracją wniosków. Czy elektroniczna rejestracja śmieci w 2020 r. okaże się fikcją? »
Aktualizacja: 26.09.2019
Gminy nadal nie radzą sobie z bioodpadami. Tylko w niektórych i to małych gminach można zaleźć kompostowniki. »
Kiedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy śmieciowej?
Aktualizacja: 03.09.2019
Dla wszystkich interesariuszy gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi kluczowe znaczenie ma precyzyjne określenie daty wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. »
Utrzymanie czystości i porządku w gminach - rozmowa z Martą Dobrzycką
Aktualizacja: 30.05.2019
Zmiany, które przewiduje nowelizacja przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oznaczają tak naprawdę zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej wobec mieszkańców nieruchomości. Może bowiem zdarzyć się tak, że kilku z nich nie będzie segregować odpadów, notorycznie umieszczając w pojemnikach na odpady zmieszane odpady, które powinny być gromadzone selektywnie w pojemnikach na papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji. »
System gospodarowania odpadami komunalnymi ma się samofinansować - RIO kontroluje gminy
Aktualizacja: 19.09.2017
Kontrole RIO dotyczą przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Czy gminy działają zgodnie z przepisami? »
Gospodarka opakowaniami w 2014 roku - nowe przepisy
Aktualizacja: 08.01.2014
Nowe przepisy w zakresie gospodarki opakowaniami weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Wprowadziły one obowiązek przeprowadzania przez marszałków województwa co najmniej raz na 3 lata kontroli przedsiębiorców. prowadzących recykling. »
Opłaty śmieciowe niekonstytucyjne
Aktualizacja: 04.12.2013
Zasady pobierania tzw. opłaty śmieciowej są niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż gminy nie mogą mieć nieograniczonych kompetencji w zakresie ustalania wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. »
Deklaracja śmieciowa a ilość nieruchomości
Aktualizacja: 27.09.2013
Czy należy składać łączną deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od wszystkich nieruchomości jakie posiada dana osoba na terenie gminy? »
Aktualizacja: 02.01.2014
Złożenie przez gminę rocznego sprawozdania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska rozpoczyna proces weryfikacji danych sprawozdania. Co powinno zawierać roczne sprawozdanie dotyczące zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi? »
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy
Aktualizacja: 24.10.2013
1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów? »
Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania
Aktualizacja: 08.08.2013
Miesiąc po wejściu w życie śmieciowej rewolucji można zrobić bilans plusów i minusów. część gmin nie zdążyła z przetargami i z podpisaniem umów z firmami wywozowymi. W tej grupie jest stolica. »
Za brak ustawy „śmieciowej” zapłacą wszyscy
Aktualizacja: 12.05.2011
Brak skutecznych przepisów o odpadach powoduje, że już nie wywiązujemy się ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej dotyczących zmniejszenia masy śmieci składowanych na wysypiskach. Nie ma również szans, aby w najbliższym czasie sytuacja się poprawiła. Oznacza to, że na Polskę zostaną nałożone ogromne kary finansowe. »
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.4)
Aktualizacja: 31.03.2011
Korekta funkcjonowania systemu zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna i bardzo pilna. Jej brak powoduje niewydolność systemu, złe poziomy odzysku, jak również w dużym procencie pozyskiwanie nieprecyzyjnych danych, gdyż część systemu może być fikcyjna. »
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.3)
Aktualizacja: 26.01.2011
Stworzony w Polsce w 2005 roku system dotyczący postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym ( ZSEE) oparty jest na czterech grupach podmiotów. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?