REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wojsko zmienia zasady żywienia żołnierzy

Armia zmienia zasady żywienia żołnierzy - ubędzie osób uprawnionych do bezpłatnych posiłków, zmniejszy się też liczba stołówek wykorzystywanych przez wojsko. MON chce zaoszczędzić w ten sposób blisko 250 mln zł.

Małopolskie samorządy inwestują w wieże widokowe dla turystów

Około 20-metrowa wieża widokowa stanie jeszcze w tym sezonie turystycznym na górze Jaworz w gminie Limanowa (Małopolska). Turyści będą mogli z niej podziwiać malowniczą panoramę Beskidu Wyspowego, a przy dobrej pogodzie - nawet Tatry.

Rząd uchwali czteroletni plan finansowy

Najpóźniej w przyszłym tygodniu rząd ma uchwalić Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Ma on określać m.in. wielkość deficytu budżetowego w ciągu najbliższych czterech lat. Według ekonomistów plan nie będzie wiążący dla przyszłych budżetów.

"Dziennik Gazeta Prawna": Strefy wyłączone z ciszy nocnej

 Samorządy wolą pieniądze turystów od spokoju mieszkańców - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Senat: rok na samorządowe uchwały ws. przedszkoli

Samorządy będą miały rok czasu na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola - za takim rozwiązaniem opowiedział się w czwartek Senat. Za tą poprawką do nowelizacji ustawy o systemie oświaty senatorowie głosowali jednogłośnie.

E-Posterunek zmniejszy biurokrację

Policjant jadący na miejsce zdarzenia z laptopem i drukarką i wypełniający zamiast kilkunastu formularzy jedną aplikację - tak wkrótce ma wyglądać praca funkcjonariuszy z wydziałów kryminalnych i dochodzeniowo-śledczych, którzy jako piersi korzystać będą z e-Posterunku.

Budżet e-sądu wzrośnie o 2mln zł

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o wzmocnieniu e-sądu, czyli XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie. Będzie w nim pracowało więcej osób. Decyzją ministra jego budżet także jest większy - o prawie 2 miliony złotych.

Nowy system kształcenia zawodowego - projekt MEN

Przygotowywana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej modernizacja systemu kształcenia zawodowego ma na celu dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do aktualnych potrzeb rynku - tłumaczył w czwartek podsekretarz stanu w resorcie Zbigniew Włodkowski.

REKLAMA

Komisja zaakceptowała zmiany w Inspekcji Ochrony Środowiska

Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska ma stać się samodzielnym centralnym organem administracji rządowej i nie będzie, jak dotychczas, podlegać ministrowi środowiska - zakłada projekt zmian w ustawie o inspekcji, zaakceptowany przez sejmową komisję środowiska.

W ubiegłym roku szkolnym do I klas poszło 4,3 proc. sześciolatków

W roku szkolnym 2009/2010 do pierwszych klas szkół podstawowych poszło w całym kraju 4,3 proc. sześciolatków; najwyższy odsetek był w województwach: mazowieckim - 6,6 proc., i pomorskim - 5,9 proc., najniższy w lubuskim - 2,7 proc. - wynika z danych MEN.

Rząd przyjął projekty ustaw dotyczących ochrony zdrowia

Rada Ministrów przyjęła w środę projekty ustaw o samorządzie zawodowym pielęgniarek, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o ochronie zdrowia psychicznego.

Senat o ochronie informacji niejawnych

Niektóre zapisy nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych są zbyt ogólne, a w rezultacie nadawanie na ich podstawie klauzuli "tajne" lub "ściśle tajne" pozwala na arbitralność - przyznawali podczas środowej dyskusji w Senacie przedstawiciele PO i PiS.

3 sierpnia SN rozstrzygnie ważność wyborów prezydenckich

Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów prezydenckich na posiedzeniu 3 sierpnia. Tego samego dnia zaplanowano posiedzenie ws. rozstrzygnięcia ważności wyborów uzupełniających do Senatu - poinformował w środę Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN.

Małopolska Sieć Szerokopasmowa w partnerstwie publiczno-prywatnym

Województwo małopolskie będzie poszukiwać prywatnego partnera do budowy sieci szerokopasmowej. Zarząd województwa zdecydował, że inwestycja ta będzie realizowana w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Dziennik Polski": Nauczycielskie przewinienia mogą ujść płazem

Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli od dziesięciu lat działają bezprawnie, a nałożone przez nie na pedagogów kary mogą zostać anulowane - informuje "Dziennik Polski".

"Rzeczpospolita" - Ranking Samorządów 2010

Polskie samorządy dbające o rozwój oraz poprawę jakości życia społeczeństwa zostały już po raz 12. nagrodzone przez kapitułę Rankingu Samorządów organizowanego przez "Rzeczpospolitą". Laureatom wręczono we wtorek dyplomy.

NIK: szpitale bezprawnie pobierają opłaty od rodzących

W szpitalach bezprawnie pobierane są opłaty za świadczenia medyczne od ubezpieczonych pacjentek - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat opieki szpitalnej nad matką i noworodkiem.

Starosta pouczy właściciela pojazdu o możliwej utracie własności

Sejmowa komisja infrastruktury zaaprobowała siedem poprawek do nowelizacji prawa drogowego, które zaproponował Senat. Dotyczą one m.in. postoju aut wycofanych z ruchu i procedury odholowania oraz przepadku pojazdu.

Można przenosić decyzje środowiskowe

Możliwość przenoszenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przywróciła nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zasady rachunkowości i plany kont dla sfery budżetowej – nowe regulacje

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych, państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami RP.

Rząd proponuje 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli w 2011 r.

Rząd proponuje jedną 7-proc. podwyżkę płac dla nauczycieli od września 2011 r. - poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się dwóch 5-proc. podwyżek w styczniu i we wrześniu 2011 r.

NIK chwali ratowników, gani samorządy

Ratownicy wodni sprawnie wykonują swoje zadania, ale potrzebne są większe nakłady na ratownictwo oraz zintegrowane systemy łączności, usprawniające prowadzenie akcji - zwraca uwagę Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie.

Ministrowie przygotują plany i rozliczą ich wykonanie

Poszczególni ministrowie będą musieli przygotowywać roczne plany swojej działalności, a potem rozliczać się z ich wykonania - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania.

Będą kolejne pozwy zbiorowe poszkodowanych przez powódź

Zbiorowy pozew mieszkańców podwarszawskiego Piaseczna prawdopodobnie nie będzie jedynym złożonym przez poszkodowanych w tym roku przez powódź. Z podobnym zamiarem noszą się mieszkańcy osiedla Kozanów we Wrocławiu, powiatów sandomierskiego i tarnobrzeskiego oraz Opolszczyzny.

"Parkiet": szefowie ZOZ chcą prawa do premii

Związek Powiatów Polskich (ZPP) wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz o zniesienie zakazu przyznawania dodatkowych nagród, np. jubileuszowych, dyrektorom szpitali, przychodni i innych publicznych placówek ochrony zdrowia - podaje "Parkiet".

Sawicki: wkrótce nowe nabory wniosków w ramach PROW

W połowie sierpnia młodzi rolnicy, którzy przejęli gospodarstwo rolne, będą mogli starać się o pieniądze na uruchomienie działalności rolniczej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Miliony nadgodzin strażaków

Związki zawodowe szacują, że zawodowi strażacy przepracowali już około 10 milionów nadgodzin, za które Państwowa Straż Pożarna nie może wypłacić im rekompensat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

"Gazeta Wyborcza": Mocne zaciskanie pasa w armii

Wojsko pozbywa się kucharzy, pralni i niepotrzebnych jednostek - ujawnia "Gazeta Wyborcza"

Wadliwie wybrany inspektor pracy jest chroniony przed zwolnieniem

Wyrok Sądu Najwyższego zaakcentował szczególną ochronę stosunku pracy społecznego inspektora pracy. Ochrona przed zwolnieniem jest skuteczna nawet wtedy gdy funkcja społecznego inspektora pracy została powierzona niezgodnie z prawem.

Można złożyć pozew zbiorowy przeciw gminie

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom, które poniosły szkodę dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która w poniedziałek wchodzi w życie.

Nowy organ doradczy MEN

Rada Oświaty Polonijnej - nowy organ doradczy MEN - zainaugurowała w piątek swoją działalność. Rada zajmie się m.in. opiniowaniem projektów aktów prawnych i opracowań zawierających propozycje dotyczące oświaty polskiej za granicą.

TK: różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zgodny z konstytucją

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Od 1 lipca kilkaset wniosków o przyjęcie do NSR

Wniosek o wstąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych złożyło w ciągu pierwszych dwóch tygodni naboru ponad 600 chętnych. Zdaniem szefa MON Bogdana Klicha, to niezły rezultat i prognostyk na przyszłość.

Gminne utrapienia ze świadczeniami pielęgnacyjnymi

Brakuje jasnych przepisów określających grono osób uprawnionych do świadczeń pielęgnacyjnych. Wskutek nieprecyzyjnych uregulowań, decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń są coraz częściej uchylane przez sądy administracyjne, a samorządy mają związane ręce.

"Metro": Miasta walczą z ulicznymi handlarzami

Od czerwca br., po nowelizacji kodeksu wykroczeń, straż miejska nie może już karać mandatami za bezprawne zajęcie drogi - informuje "Metro".

Fundusze UE: wysoki odsetek wykrytych oszustw w Polsce

W opublikowanym w środę raporcie Komisja Europejska wymienia Polskę wśród krajów, gdzie w ub.r. stwierdzono najwięcej oszustw w płatnościach w polityce spójności UE. Ogółem liczba nieprawidłowości wzrosła o 23 proc. i sięgnęły one w sumie 1,22 mld euro.

20 października ogłoszenie listy bibliotek z Certyfikatem Biblioteka+

20 października po raz pierwszy ogłoszona zostanie lista gminnych bibliotek publicznych, które uzyskały Certyfikaty Biblioteka+. Certyfikat ten będzie poświadczać, że dana biblioteka funkcjonuje zgodnie z światowymi standardami.

MEN: Brak zajęć etyki to wina dyrektorów szkół i samorządów

RPO pyta minister edukacji Katarzynę Hall, jak zamierza realizować wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu mówiący, że brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki dla uczniów, którzy nie chcą uczęszczać na religię, narusza prawo.

Założenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego - to najważniejsze elementy przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustaw: o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Gminy zaopatrzą nauczycieli w pomoce dydaktyczne

Podręczniki, mapy i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć otrzymają nauczyciele bezpłatnie od gmin. Taki obowiązek - według informacji podanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" - nałoży na jednostki samorządu rozporządzenie nad którym pracuje resort edukacji.

Nowe procedury zabierania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja zakłada zmianę procedury zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym.

Wieloletnia prognoza finansowa jednostek samorządu – metodyka

Ministerstwo Finansów we współpracy z regionalnymi izbami obrachunkowymi oraz przedstawicielami samorządu przygotowało metodykę opracowania wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego.

PKP SA przekażą Przewozom Regionalnym majątek o wartości 270 mln zł

PKP SA są przygotowane do wniesienia aportem do samorządowej spółki Przewozy Regionalne dwudziestu sześciu nieruchomości o wartości ok. 270 mln zł - poinformował we wtorek rzecznik PKP SA Michał Wrzosek.

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2011 r.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu oraz propozycje dotyczące średniorocznego wzrostu wynagrodzeń.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2030 przyjęta

Rada Ministrów przyjęła Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-20130: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przedłożoną przez ministra rozwoju regionalnego.

"Życie Warszawy": Wola - urząd rodzinny

W urzędzie stołecznej dzielnicy Wola kadrowa pracuje biurko w biurko z siostrzenicą, a jej syn jest zatrudniony w Zarządzie Gospodarki Nieruchomości. Burmistrz nie widzi problemu - wytyka "Życie Warszawy".

Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa

9 lipca weszła w życie ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Na wsi może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy

Ponad 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać na obszarach wiejskich w ramach programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zakończyła właśnie nabór wniosków, przeznacza na ten cel 1,2 mld zł.

"Dziennik Gazeta Prawna": Rząd zamrozi pensje urzędników

Rada Ministrów zablokuje dziś podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze, urzędnicy służby cywilnej nie dostaną ani grosza więcej w 2011 roku. Dostaną jedynie nauczyciele - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Konfederacja Pracodawców Lewiatan ogłosiła Manifest kulturalny

O przekazywanie 1 proc. z budżetu państwa na kulturę oraz zapisanie w polskim prawie możliwości ofiarowywania darowizn na rzecz instytucji kultury przez podmioty gospodarcze apeluje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoim Manifeście kulturalnym.

REKLAMA