REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych

Sejm na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2023 r. odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla ich wygaszający charakter i wprowadza zabezpieczenie roszczeń pracowników w czasie postępowania sądowego. Jedyna przyjęta poprawka Senatu ma charakter doprecyzowujący. 

Ulgi w ZUS - zmiany od 1 sierpnia 2023 r.

Tylko do 31 lipca ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej,

Darmowe leki dla dzieci do 18 roku życia i dorosłych powyżej 65 lat

Senat wniósł poprawki ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków, jedna z nich przewiduje, że leki te mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia.

Ekologiczna rewolucja w miastach przyspiesza: rower i hulajnoga

Rower miejski i hulajnoga to podstawa ekologicznej rewolucji w dużych miastach. Polska przegrywa tu z Europą jednak zmiany na lepsze przyspieszają. Warszawa, Kraków i Trójmiasto znajdują się w czołówce. Czy inne miasta pójdą tą drogą?

REKLAMA

Czy karta wędkarska powinna być zlikwidowana? Znamy stanowisko MRiRW. Kto i gdzie może łowić bez karty wędkarskiej?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w odpowiedzi na pytanie portalu infor.pl - opowiada się za utrzymaniem obecnych rozwiązań w zakresie obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Jednocześnie wskazuje wyjątki, w których można łowić ryby bez karty wędkarskiej.

Dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim dla Polski. Od kiedy?

Na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie przydziału mandatów w Parlamencie Europejskim w przyszłej kadencji dla poszczególnych krajów. Polska ma otrzymać dodatkowy mandat w PE przyszłej kadencji - przekazało 26 lipca 2023 r. PAP źródło unijne. Oznacza to zwiększenie liczby polskich europosłów z 52 do 53.

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce w 2023 roku?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w ostatnich latach średnie zarobki pielęgniarek podwoiły się, a w grupie mgr ze specjalizacją wzrosły o ponad 170 proc. Od lipca 2023 roku pielęgniarka i pielęgniarz z tytułem licencjata zarabia 5 965,38 zł brutto miesięcznie, a pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem magisterskim i specjalizacją - 8 186,53 zł brutto miesięcznie.

Dofinansowanie z PFRON zakupu samochodu osobowego - od 1 sierpnia 2023 r. nowe wnioski i nowe zasady, 3 nowe oświadczenia

Od 1 sierpnia 2023 r. zmieniają się zasady składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Tego dnia rozpoczyna się druga tura naboru wniosków w tym Programie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wyjaśnia co się zmienia i przestrzega, że nie ma możliwości wykorzystania wniosków z pierwszej tury naboru.

REKLAMA

Pilotaż docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Trwają prace związane z uruchomieniem nowego, docelowego systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował 21 lipca 2023 r., że rozpoczął się pilotaż tego systemu.

Gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez kasy fiskalnej

Po 31 lipca 2023 r. gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez konieczności zakupu i instalacji kasy fiskalnej – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia, które 24 lipca 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Elbląg: Budżet obywatelski 2024 r.

Pomysły zadań do realizacji z budżetu obywatelskiego w Elblągu będą przyjmowane od 24 lipca do 11 sierpnia. Na ten cel przeznaczono ponad 4,1 mln zł.

2 mld zł dla samorządów. Jak złożyć wniosek

Od 19 lipca do 30 września 2023 można składać wnioski i finansowe wsparcie cyberbezpieczeństwa. Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego są uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki.

Szpital będzie musiał zgłosić Sanepidowi zachorowania m.in. na ospę małpią, błonicę, cholerę, dur brzuszny

Informowanie Sanepidu (państwowego powiatowego inspektora sanitarnego) o wypisywanych ze szpitala pacjentach, którzy byli zakażeni lub chorowali na błonicę, cholerę, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, gruźlicę, ospę małpią oraz ostre nagminne porażenie dziecięce przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Co Polacy wiedzą o finansach publicznych? Okazuje się, że niewiele...

Finanse publiczne. Polacy znają pojęcia budżetu państwa, inflacji, deficytu czy długu. Nie rozumieją jednak mechanizmów rządzących finansami publicznymi. Czy raport opracowany przez Instytut Finansów pokazujący, w jaki sposób państwo finansuje swoje działania poszerzy tę wiedzę?

Laptopy dla uczniów klas IV, bony na 2500 zł dla nauczycieli. Od kiedy? Minister cyfryzacji odpowiada

Wszystko idzie tak, jak powinno i z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie klas IV szkół podstawowych powinni otrzymać laptopy - powiedział 20 lipca 2023 r. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Mówiąc o przetargu na zakup sprzętu podał, że "jesteśmy w przededniu podpisania umów ramowych".

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe w 2023 roku. Od kiedy?

Rozporządzenie ministra zdrowia opublikowane 18 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw zawiera zmienione zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe. Recepta na środki odurzające i psychotropowe będzie mogła być (od 2 sierpnia 2023 r.) wystawiona bez badania pacjenta, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż trzy miesiące. Przepisanie recept na te środki ma poprzedzić m.in. weryfikacja w elektronicznej bazie zasobów o zdarzeniach medycznych. 

Ile pieniędzy z PIT dla JST w 2024 r.

„Ze wstępnej prognozy na rok 2024 w zakresie dochodów JST w podatkach dochodowych od osób fizycznych wynika, iż jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać środki z tego tytułu łącznie o ponad 20 mld zł większe. tj. o około 45 proc. więcej w stosunku do roku 2023” - podało MF.

Z kim rozmawiamy o polityce? Sympatycy jakich partii najczęściej dyskutują na tematy polityczne?

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, w którym zapytano respondentów jak często i z kim, zdarza im się rozmawiać o polityce. Gdzie i z kim lubimy podyskutować o tematach politycznych, a gdzie i z kim takich tematów się unika? Sympatycy jakich partii najczęściej rozmawiają o polityce? Kto lubi wejść w polityczną dyskusję w internecie?

Uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028 opublikowana

Uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028 została opublikowana w Monitorze Polskim. Jakie cele i działania obejmuje?

Automatyczne zwolnienie z pracy za współpracę z „organami bezpieczeństwa" w PRL. Zmiany ustaw o służbie cywilnej i o pracownikach urzędów państwowych

Do Rzecznika Praw Obywatelskich są kierowane skargi obywateli po ostatniej zmianie ustawy o służbie cywilnej i ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja ta wprowadziła (od 27 czerwca 2023 r.) zakaz zatrudniania w służbie cywilnej i na innych stanowiskach w instytucjach publicznych osób, które służyły i pracowały w instytucjach uznanych za „organy bezpieczeństwa” w czasie PRL lub były ich współpracownikami – bez względu na to czym dana osoba w rzeczywistości się zajmowała w tym czasie. W odniesieniu do tych osób następuje wygaszanie stosunków pracy w urzędach państwowych i służbie cywilnej.

Naukowcy: Mleko karaluchów - czterokrotnie bardziej odżywcze od mleka krowiego

Naukowcy z Międzynarodowej Unii Krystalografii twierdzą, że karalusze mleko jest czterokrotnie bardziej odżywcze od mleka krowiego, bogate w proteiny i witaminy z grupy B. Za kilka lat może stać się kluczowe dla wyżywienia rosnącej populacji świata. Już teraz w laboratorium w Indiach uzyskano syntetyczne mleko karaluchów bez konieczności wyciskania tysiąca sztuk insektów dla wyprodukowania 100 gram mleka.

e-płatności, e-pełnomocnictwa i inne nowe usługi online administracji publicznej. Od kiedy?

W dniu 10 lipca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Rząd planuje udostępnić nowe usługi administracji publicznej przez Internet (online), które przyśpieszą zmiany w działaniu urzędów. Nowe rozwiązania będą miały charakter rewolucyjny dla obywateli, przedsiębiorców i administracji. Dzięki e-płatnościom i e-pełnomocnictwom, więcej spraw będzie można załatwić w całości online. Cyfryzacja pozwoli także na wprowadzenie kolejnych ułatwień dla obywateli i przedsiębiorców. Teraz projekt trafi do prac legislacyjnych w Sejmie.

Bezpłatne leki refundowane dla seniorów 65+ i dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Od kiedy?

10 lipca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przedłożony przez ministra zdrowia. Teraz projekt trafi do prac legislacyjnych w Sejmie.

Prezes ZUS: jest zagwarantowana wypłacalność ZUS do 2080 roku. Nie ma problemu demografii

Prezes ZUS: nie ma mowy o bankructwie systemu emerytalnego, jest odporny na finansowe skutki zmian demograficznych

37 dodatkowych przystanków dla pasażerów. Kto zyska lepszy dostęp do kolei?

Nowe przystanki kolejowe. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że decyzją Rady Ministrów na liście podstawowej Rządowego Programu Budowy i Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025 znalazło się 37 nowych lokalizacji. Kto zyska lepszy dostęp do kolei? 

6000 brutto, ile to netto [Umowa o pracę 2023 r.]

Masz pensję 6000 zł brutto? Sprawdź, ile jest to netto w 2023 r.

Ile osób odprawiło lotnisko w Radomiu od początku funkcjonowania?

Lotnisko Warszawa-Radom po 10 tygodniach funkcjonowania odprawiło już 27 650 osób - poinformowały w środę Polskie Porty Lotnicze. Tygodniowo port wykonuje 30 operacji lotniczych - dodały w komunikacie

ZUS zakończył generowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2022 r. [PUE ZUS]

Komunikat ZUS: Udostępniliśmy nową wersję PUE ZUS. Nowa pozycja "Rozliczenia roczne"

ZUS poinformował w krótkim komunikacie o udostępnieniu nowej wersji PUE ZUS.

Kogo w Polsce obsadza się na kluczowych stanowiskach w spółkach państwowych? Co z parytetami? RAPORT

Polska po raz pierwszy została uwzględniona w raporcie na temat działania europejskich spółek państwowych przez firmę Heidrick & Struggles, światowego lidera executive search. Przygotowane podsumowanie dotyczy analizy danych z 2022 roku m.in. w obszarze dotyczącym obsadzania kluczowych stanowisk w spółkach państwowych, a także reprezentacji płci i zrównoważonego rozwoju.   

MRiPS: Polacy ruszyli po 300+ Złożono już wnioski dla 857 tys. dzieci

Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o 'Dobry start" na 857 tys. dzieci. Te osoby, które złożą wnioski do końca sierpnia będą mogli liczyć na wypłatę 300 plus nie później niż do 30 września 2023 r.

DGP: Kto i kiedy musi składać wniosek o 800+. Kto otrzyma 800 zł, a kto 400 zł?

Rodzice, który złożyli wniosek o 500+ w 2023 r. i mają przyznane 500+ na rozpoczęty niedawno okres świadczeniowy, wniosek o 800+ będą składać dopiero od 1 lutego 2024 r., gdy ZUS zacznie przyjmować wnioski na okres świadczeniowy startujący 1 czerwca przyszłego roku. 

Oświadczenie o tanim prądzie do 30 czerwca 2023 r. PGE wydłuża godziny pracy biur [zamrożenie cen prądu]

PGE: Ostanie dni na złożenie oświadczenia na tańszą energię w ramach Tarczy Solidarnościowej – dłuższe godziny otwarcia Biur Obsługi Klienta. 

Komunikat ZUS o mZUS i przejściu z 500+ na 800+. Czy trzeba składać odrębne wnioski o 800+? [29 czerwca 2023 r.]

ZUS poinformował, że wnioski o 800+ składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Jakie zmiany od 1 lipca 2023 r. dla pracowników? Szkolenia. Badania lekarskie. Zaległe urlopy. Cudzoziemcy

Od 1 lipca pracowników i pracodawców czekają zmiany w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego. Trzeba m.in. zrobić zaległe badania okresowe, ważność stracą też niektóre dokumenty legalizujące pobyt i zatrudnienie cudzoziemców.

W "Moim Prądzie" 5.0. dotacja 58 000 zł. Wkrótce "Mój Prąd" 6.0.

Minister klimatu: przygotowujemy nową edycję programu "Mój Prąd".

Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]

Rząd pracuje nad przepisami, które regulują: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji, wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, czy np. domach pomocy społecznej, w których utworzono obwody głosowania.

Od 30 czerwca do 31 sierpnia paliwo tańsze o 30 gr za litr. Niekiedy nawet o 45 groszy [Orlen, wakacje]

Orlen wakacyjnie obniża ceny. Od 30 czerwca do 31 sierpnia paliwo tańsze o 30 gr za litr. Niekiedy nawet o 45 groszy.

Dyżurny komisariatu albo komendy Policji - nowe grupy zaszeregowania [tabela stanowisk służbowych policjantów]

Dyżurny komisariatu policji otrzyma nową, wyższą grupę 7 zaszeregowania. Dyżurni komendy powiatowej (miejskiej, rejonowej) oraz komisariatów Policji o stanie powyżej 60 etatów zaszeregowani są do grupy 9. 

60 000 pracowników Biedronki ma podwyżki. Jak podzielono 650 mln zł? Ile zarabia się na kasie? Ile w magazynie?

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jest porozumienie!

Niepełnosprawność na rynku pracy. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izby Gospodarcze: Warszawska i Ukraińska i m.in. CSI Projekty podpisały w środę porozumienie w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

GUS: przeciętne wynagrodzenie w Polsce 6346,15 zł. Kto tyle zarabiał w 2022 r.?

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 11,7% r:r w 2022 r.

Wianki 2023 r. w Krakowie i Warszawie. Noc świętojańska. Noc Kupały [Programy i daty]

Noc Kupały to noc z 21 na 22 czerwca 2023 r. Noc świętojańska to 23 na 24 czerwca 2023 r. Wianki to 24 czerwca 2023 r. Najbardziej popularne to te w Krakowie i Warszawie.

Ilu pasażerów odprawiono od początku roku na największym lotnisku w Polsce?

Ilu pasażerów odlatuje z warszawskiego Lotniska Chopina? Ilu w ruchu międzynarodowym, a ilu w krajowym? W maju tego roku z lotniska skorzystało 1,5 mln osób, co oznacza odbudowę ruchu o 97 proc. wobec maja 2019 r. 

Wróciły emerytury pomostowe. Co to za świadczenie? Kto skorzysta? Od kiedy? [Sejm, nowelizacja]

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych uchylającą wygasający charakter tego świadczenia. Będą one przysługiwać również osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r.

Nagroda 1125 zł dla nauczyciela, dodatek specjalny dla urzędników i mundurowych [Prace w Sejmie]

W Sejmie trwają prace nad przepisami o nagrodzie 1125 zł dla nauczyciela i dodatku specjalnym dla urzędników i wojskowych.

4 tysiące darmowych leków dla dzieci i seniorów od 1 stycznia 2024 r. lub od września 2023 r.

Analizowaliśmy scenariusz przyjęcia projektu od 1 stycznia 2024 r., ale mamy też wyliczone koszty scenariusza związanego z wprowadzeniem darmowych leków od września tego roku. Jednak data to kwestia decyzji kierownictwa PiS – mówi w wywiadzie dla i.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pyrkon 2023. Rusza jeden z największych festiwali fantastyki w Europie!

Pyrkon 2023. Do niedzieli potrwa rozpoczynający się w piątek na Międzynarodowych Targach Poznańskich festiwal miłośników fantastyki naukowej Pyrkon. Według organizatorów to jedna z największych tego typu imprez w Europie.

Kiedy w 2023 r. są: "Wianki", "Noc świętojańska", "Noc Kupały"? Jak odróżnić te święta?

„Noc Kupały” to noc z 21 na 22 czerwca, a "Noc świętojańska" przypada na noc z 23 na 24 czerwca. I od co najmniej kilku dekad wiąże się z zabawą przy "Wiankach". 

2 mld zł dla Polski Wschodniej: konkurs - Infrastruktura drogowa

14 czerwca 2023 r. startuje nabór do konkursu „Infrastruktura drogowa” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Konkurs skierowany jest do województw  Polski Wschodniej. Łączny budżet działania wynosi prawie 2 mld zł.

REKLAMA