REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rehabilitacja lecznicza 2023 – zmiany w dostępie do świadczeń (zabiegów) gwarantowanych. Nowe zasady oceny stanu pacjenta

Ministerstwo Zdrowia przygotowało 3 września 2023 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (m.in. fizykoterapii). Zmiany mają przeciwdziałać wystawianiu skierowań dla osób, które nie mają rzeczywistych potrzeb w zakresie rehabilitacji. Zmiany są dość liczne - najistotniejszą zmianę stanowi rozszerzenie wykazu skal i klasyfikacji medycznych służących do oceny stanu klinicznego lub funkcjonalnego pacjenta (świadczeniobiorcy) w kontekście zabiegów rehabilitacji leczniczej.

Jak zarobić bez PIT 800 zł, 700 zł i 600 zł przy wyborach? Zapisy do 15 września 2023 r. [wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej]

Za pracę przy wyborach (już 15 października 2023 r.) przewodniczący komisji zarobi 800 zł (podwyżka z 500 zł), jego zastępca - 700 zł (podwyżka z 400 zł) , a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł (podwyżka z 350 zł).

Twitter wypłacił K. Stanowskiemu 2400 zł. Czy będziemy zarabiali na Twitterze, Facebooku i LinkedIn? [Jak dorobić?]

Krzysztof Stanowski otrzymał 2400 zł za reklamy wypracowane przez jego posty. 

900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli. "Nie jest to powód do radości i szczęścia, bo chodzi o stały wzrost płac"

Oświatowa Solidarność domaga się skokowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. "Chcemy też stałego powiązania płac w oświacie ze wskaźnikiem w gospodarce. Ten postulat nie zmienia się od ponad 40 lat" – wskazał Waldemar Jakubowski, Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność.

REKLAMA

Ile ludzi będzie w Polsce w 2060 roku? GUS przygotował prognozy

GUS przygotował prognozy dotyczące liczby ludności Polski w 2060 roku. Jest scenariusz niski, wysoki i główny. W tym ostatnim przewiduje się spadek liczby ludności do 30,4 mln osób.

Ponad 466 mln zł z budżetu państwa na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

W dniu 29 sierpnia 2023 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie zapewnienia i zagwarantowania środków z budżetu państwa na budowę siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz aranżację wystaw stałych i wyposażenia biurowego tego muzeum.

Obwarzanek krakowski - bez niego wizyta w Krakowie się nie liczy

Obwarzanek krakowski jest wpisany do oficjalnego, unijnego rejestru produktów regionalnych i dlatego może się posługiwać znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Jaka jest historia nazwy i receptura tego regionalnego przysmaku? 

Pieniądze z KPO dla Polski 2023 - kiedy? Tusk: dzień po wyborach pojadę i odblokuję. KE: 5 państw nie dostało jeszcze ani jednego euro z KPO

Na spotkaniu z wyborcami 27 sierpnia w Sopocie Donald Tusk obiecał, że „dzień po wyborach pojadę i odblokuję pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i wszyscy to odczujemy”. Poinformował też, że obecnie Polska jest jedynym krajem w UE "do którego ani jedno euro, ani jedna złotówka z tych pieniędzy nie trafiły". Komisja Europejska poinformowała 29 sierpnia br., że ani jednego euro z KPO nie otrzymały jak dotąd: Węgry, Irlandia, Holandia, Polska i Szwecja. Technicznie nie ma możliwości odblokowania środków z KPO w dzień lub w tydzień. Samo złożenie i rozpatrzenie wniosku trwa dwa miesiące - poinformował 30 sierpnia minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

REKLAMA

Minister Buda: Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie. Drugi Polak astronautą - kiedy?

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały 29 sierpnia 2023 r. trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział tego samego dnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał minister.

Komunikat ZUS: Pierwsze czternaste emerytury wypłacimy 1 września. Kolejne 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września. [29 VIII]

ZUS: przeciętny emeryt otrzyma czternastkę wyższą niż rok temu

2202,5 zł: Czy dodatek pielęgnacyjny 294,39 zł dla emeryta 75+ zmniejsza czternastą emeryturę brutto i netto? [oblicz swoją czternastkę]

Czy dodatek pielęgnacyjny 294,39 zł zmniejsza czternastą emeryturę? Uwzględniając dodatek przekraczam limit 2900 zł brutto i wpadam w zasadę "złotówka za złotówkę".

Od 25 zł do 216 zł za wywóz 1 m3 szamba. Skąd takie rozbieżności w gminach? Ministerstwo Infrastruktury odpowiada

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich rady gmin mogą swobodnie określać górne stawki opłat za wywóz szamb (nieczystości płynnych) z prywatnych nieruchomości. Skutkiem tej swobody są bardzo duże rozbieżności cen takich usług dla gospodarstw domowych. Przykładowo w Głogowie górna stawka to 25 zł za wywóz 1 m3 szamba, a w Lubsku aż 216 zł. Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na pytania RPO w tej sprawie.

Komunikat ZUS: Wysokość czternastych emerytur od 1588,44 zł do 5500 zł. Kwoty brutto i netto [Tabela]

ZUS przedstawił wyliczenia, ile wyniesie czternasta emerytura przy uwzględnieniu zasady "złotówka za złotówkę". Kwoty brutto i netto w tabeli.

Komunikat ZUS o wcześniejszych emeryturach w 2024 r. [23 VIII 2023 r.]

Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. ZUS informuje, co się zmienia.

14 emerytura: dwa rozporządzenia od rządu. Określenie kwot brutto/netto i terminów wypłat

Rozporządzenia w sprawie 14. emerytury są już podpisane.

Opryski przeciwko komarom i kleszczom niszczą też pożyteczne organizmy. Co w zamian?

Opryski przeciwko komarom i kleszczom nie rozwiązują problemu, a szkodzą środowisku. Są ostatecznością i działaniem krótkotrwałym. Zamiast nich powinniśmy raczej inwestować w zwiększanie populacji organizmów komarożernych, czyli np. stawiać budki dla jerzyków czy tworzyć sprzyjające warunków dla nietoperzy - mówi entomolog dr hab. Stanisław Czachorowski.

Sejm: każdy zapłaci mniej o 5% za prąd z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r. [Tani prąd plus]

Sejm za 5% obniżką cen prądu dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych.

P. Czarnek: Polska się bogaci. 8 tys. 400 zł dla rodziny (2+2). 500 plus to narodziny 160 000 dzieci

Czy wiecie o ile więcej dzieci urodziło się dzięki programowi 500 plus? W stosunku do przewidywań GUS z 2014 r. mamy dziś o 160 tysięcy dzieci więcej

Wybory 2023: Jakie mają uprawnienia osoby niepełnosprawne?

Prawo do informacji, transportu, pełnomocnika - Państwowa Komisja Wyborcza przypomina o uprawnieniach wyborców z niepełnosprawnością. Uprawnienia te to jednocześnie obowiązki dla gmin.

Nowelizacja ustawy w sprawie emerytur pomostowych z podpisem

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy.

DGP: Dziury w „Czystym powietrzu”. 18-latek dostał 300 000 zł na remont trzech nieruchomości

Wystarczy zaświadczenie o niskich miesięcznych dochodach, żeby dostać wysokie dotacje na termomodernizację domu. Korzystają z tego nieuczciwi - jak się dowiedział DGP, po wsparcie przeznaczone dla najuboższych sięgają bardzo zamożni.

Nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela. mLegitymacja służbowa z urzędu, karta plastikowa na wniosek. Od kiedy?

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia, które określi nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela. Co się zmieni we wzorze legitymacji i od kiedy zmiany wejdą w życie?

Dentysta na NFZ - w 2024 roku będzie o 23% więcej pieniędzy. Co to oznacza dla pacjentów?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zamierza w 2024 roku wydać na finansowanie świadczeń stomatologicznych o ponad 23% więcej w porównaniu z planem finansowym na br. Jak podkreślają eksperci, to dobrze, ale – w ich ocenie – pacjenci właściwie nie odczują żadnej różnicy. Ostatnio gabinety dentystyczne zmagały się z drastycznymi podwyżkami, często przekraczającymi nawet 40% rdr. Od kwietnia 2023 roku NFZ płaci więcej za część świadczeń, a koszt wprowadzenia wyższych wycen to 410 mln zł rocznie. W ub.r. najczęściej rozliczanym świadczeniem z zakresu stomatologii było płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacji leku. Do tego z danych Funduszu wynika, że ostatnio liczba współpracujących z nim gabinetów dentystycznych była mniejsza niż w 2022 r. Eksperci uważają, że ta sytuacja raczej się nie poprawi.

RIO: Przygotowania do wypłat nagród 1125 zł dla nauczycieli. Gminy mogą już zmieniać budżety

W związku z ogłoszeniem zmian w tzw. ustawie okołobudżetowej wójt może już dokonać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego – wskazuje RIO. 

1125 zł dla nauczycieli. Samorządy otrzymają 14 mld zł. Dodatkowy fundusz motywacyjny dla urzędników

Nagroda w wysokości 1125 zł zostanie wypłacona wszystkim nauczycielom pozostającym w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole. O wyjątkach poniżej.

Święto Wojska Polskiego: lista pikników w Polsce

Obchody Święta Wojska Polskiego trwają już od 12 sierpnia. Sprawdź gdzie możesz iść na piknik w swoim regionie!

Kalendarz wyborczy 2023 r.

15 października odbędą się wybory. 

Szybki Internet dla każdego? Koniec z obszarami białych plam?

Szybki Internet dostępny dla każdego? Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu na obszarach białych plam. Jak podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński - zaangażowanie w projekt było olbrzymie. 

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną! Wiadomo już kto to?

W misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) weźmie udział polski astronauta! To będzie drugi w historii Polski rodak w kosmosie. Co będzie tam robił? 

Zmiany we wzorze Karty Dużej Rodziny [projekt]

Wkrótce nowy wzór Karty Dużej Rodziny.

DGP: W 2024 r. rząd podniesie emeryturę minimalną do 1800 zł?

Od nowego roku emerytów czeka kolejna waloryzacja. Według szacunków rządu wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. zostanie zwiększony o co najmniej 20 proc. To oznacza, że podwyżka emerytur sięgnie 12,3 proc. Ile wyniesie waloryzacja w 2024 r.

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych tracą ważność w trzech terminach w 2023 r. i 2024 r. Sprawdź swoją kartę

Sprawdź, czy i kiedy Twoja karta parkingowa straci ważność.

Wybory odbędą się 15 października 2023 r. Tak wynika z nieoficjalnych informacji

Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta - poinformował we wtorek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Minister Czarnek: dzięki 500 plus urodziło się o 140-160 tysięcy więcej dzieci

Program 500 Plus przyniósł wzrost urodzeń w stosunku do prognozowanych w 2014 r. o jakieś 140-160 tys. Pozwolił także wyjść ze skrajnego ubóstwa 90 proc. rodzin, które go doświadczały – powiedział 7 sierpnia 2023 r. w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

DGP: Aż 1,5 miliona seniorów otrzyma pomniejszoną 14-stą emeryturę? O ile? Kto jej nie otrzyma?

Pełną kwotę świadczenia otrzyma 6,8 mln osób, a 1,5 mln świadczeniobiorców w pomniejszonej wysokości.

Nauczyciel podbierający "kompensówkę" może pracować w szkole do 31 sierpnia 2024 r. bez zawieszenia świadczenia. Jest jeden warunek!

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zatrudnienie nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne, który podejmie pracę w szkole, bez zawieszenia tego świadczenia, będzie możliwe do 31 sierpnia 2024 r. Warunkiem jest co najmniej jeden uczeń z Ukrainy uczący się w tej szkole.

Zaległe szkolenia BHP i badania okresowe po pandemii – do 28 grudnia 2023 r.

Pracownicy, którzy przez pandemię mają zaległe szkolenia BHP albo badania okresowe, otrzymali więcej czasu na załatwienie tych spraw. Ostateczny termin to 28 grudnia 2023 r.

38 700 zł przychodu rocznie bez konieczności zakładania firmy w 2024 r. [projekt ustawy]

W 2024 r. będzie można osiągać około 38 700 zł przychodu bez rejestracji firmy. Limit jest roczny. Zastąpi limit miesięczny (dziś 2700 zł).

Nowe ulgi na przejazd publicznym transportem zbiorowym! Kto może korzystać z ulgowych przejazdów?

Prezydent podpisał ustawę o ulgowych przejazdach publicznym transportem zbiorowym. Co to oznacza? Jakie ulgi będą obowiązywać? Kto może korzystać z uprawnień do ulgowych przejazdów? Co z komunikacją miejską? 

60 000 ton węgla w gminach zwolnione z norm jakościowych do końca roku?

Ministerstwo klimatu i środowiska proponuje przedłużyć zniesienie norm jakościowych sprzedawanych do gospodarstw domowych paliw stałych do końca 2023 r. - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Komunikat ZUS o 300 zł na wyprawkę szkolną

ZUS: na wyprawkę szkolną z programu "Dobry start" przelano już ponad pół miliarda złotych.

Komunikat ZUS: 4 sierpnia wygasa certyfikat PE-2-ZUS-EWD. Nie złożysz z nim pisma w ZUS

Komunikat ZUS: 4 sierpnia wygasa certyfikat PE-2-ZUS-EWD. Nie złożysz z nim pisma w ZUS.

Możesz wypłacić 25% pieniędzy z PPK na leczenie siebie, małżonka, dziecka. Kiedy? Gdzie wniosek? Co z podatkiem?

W przypadku poważnego zachorowania uczestnik PPK może zawnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK (jednorazowo albo w ratach). 

Port w Helu. Plan zagospodarowania przestrzennego ustali rząd

Port w Helu będzie miał własny plan gospodarowania przestrzennego. Ustali go w rozporządzeniu Rada Ministrów. Rząd rozpoczął pracę nad jego projektem. Mają się one zakończyć przyjęciem tego aktu prawnego w IV kwartale 2023 r. Jakie są zamiary rządowych planistów?

Wyprawka szkolna 2023. Ile trzeba wydać na podręczniki, zeszyty i przybory szkolne? 400 zł wystarczy?

Rok szkolny 2023/2024 na pewno będzie najdroższym rokiem szkolnym w historii. Postępująca (na szczęście ostatnio nieco wolniej) inflacja powoduje, że rodzice uczniów zapłacą więcej nie tylko za zeszyty i książki (ceny papieru nadal biją rekordy) ale też za ubrania i inne przedmioty niezbędne w szkolnej wyprawce. Dlatego tym bardziej warto rozglądać się za promocjami i korzystać z internetowych porównywarek cen. 

Komunikaty ZUS i MRiT: Jak przedłużyć o rok ulgę na niskie składki ubezpieczeniowe dla 300 000 osób? Do kiedy złożyć dokumenty? Jakie?

Szacuje się, że z dodatkowego Małego ZUS Plus w 2023 r. skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych

Sejm na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2023 r. odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla ich wygaszający charakter i wprowadza zabezpieczenie roszczeń pracowników w czasie postępowania sądowego. Jedyna przyjęta poprawka Senatu ma charakter doprecyzowujący. 

Ulgi w ZUS - zmiany od 1 sierpnia 2023 r.

Tylko do 31 lipca ulga w spłacie należności w ZUS bez opłaty prolongacyjnej,

Darmowe leki dla dzieci do 18 roku życia i dorosłych powyżej 65 lat

Senat wniósł poprawki ustawy poszerzającej grupę osób uprawnionych do bezpłatnych leków, jedna z nich przewiduje, że leki te mają być finansowanie nie przez NFZ, a budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister zdrowia.

Ekologiczna rewolucja w miastach przyspiesza: rower i hulajnoga

Rower miejski i hulajnoga to podstawa ekologicznej rewolucji w dużych miastach. Polska przegrywa tu z Europą jednak zmiany na lepsze przyspieszają. Warszawa, Kraków i Trójmiasto znajdują się w czołówce. Czy inne miasta pójdą tą drogą?

REKLAMA