REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzisiaj wszyscy chcą być hot

Coraz więcej miast, miasteczek i wsi chce mieć bezpłatne hotspoty na rynkach, w urzędach czy na dworcach. Na zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by utworzyć takie internetowe punkty, czeka 46 samorządów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kujawsko-Pomorskie: prawie 7 milionów na drogi do pól

Prawie 7 milionów złotych dotacji dla 87 gmin na modernizację 80 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych przeznaczył zarząd województwa kujawsko-pomorskiego - poinformowała rzeczniczka marszałka Beata Krzemińska.

Rusza program dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Warszawiacy z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. dopłat do opieki nad dzieckiem w żłobku lub przedszkolu, kursu prawa jazdy czy specjalnego wyposażenia samochodu w ramach programu "Aktywny samorząd". Wnioski można składać od 1 sierpnia.

Mieszkańcy wybiorą slogan promujący Katowice

W najbliższych latach Katowice zamierzają promować się podkreślając zachodzące w mieście przemiany w różnych dziedzinach życia. Slogan promujący stolicę Górnego Śląska mają do końca lipca wybrać sami mieszkańcy.

REKLAMA

Podlaskie: 15,3 mln zł z UE na e-usługi medyczne

Ponad 15,3 mln zł dofinansowania z UE mogą otrzymać projekty dotyczące poprawy funkcjonowania ochrony zdrowia w Podlaskiem dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych. Nabór wniosków rozpoczął się we wtorek, potrwa do 24 września.

Lubelskie: podpisano kolejne umowy na remonty dróg

Remont prawie 17 km dróg na Lubelszczyźnie będzie dodatkowo dofinansowany z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Pięć kolejnych umów, opiewających na 2,1 mln zł, podpisali w Lublinie przedstawiciele samorządów oraz wojewoda lubelski

Defibrylator w starostwie w Ostrowie Wielkopolskim

Automatyczny defibrylator serca zamontowano w siedzibie starostwa powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenie może uratować życie w przypadku zaburzeń pracy serca.

Samorządowcy zbierają podpisy. Chcą "odzyskać" 8 mld zł

Do 5 października samorządowcy mają czas, by zebrać 100 tysięcy podpisów pod własnym projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak podkreślają, chcą powrotu do systemu obowiązującego do 2006 roku. Przez obecne przepisy, które obcinają dochody samorządów i nakładają na nie nowe obowiązki, w lokalnych kasach brakuje rocznie kilka miliardów złotych, co hamuje inwestycje i zwiększa ich zadłużenie.

REKLAMA

Nie obowiązuje już jeden z przepisów ustawy o ogródkach działkowych

21 stycznia 2014 r. stracą moc przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Wyjątkiem jest jeden przepis, który przestał obowiązywać już w piątek 20 lipca.

Toruń: jesienią ruszy program ulg dla rodzin wielodzietnych

Program Promocji Dużej Rodziny "Jesteśmy Razem" - przewidujący dla rodzin z co najmniej trójką dzieci ulgi w korzystaniu z oferty miejskich instytucji kultury, sportu czy rekreacji - ruszy jesienią w Toruniu.

Komisje sejmowe za większą anonimowością danych z informacji oświatowej

Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej opowiedziały się za zwiększeniem anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom.

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze nagrodzone za "równościowe budżety"

Gdynia, Mszczonów, Pleśna i Klucze zostały nagrodzone w konkursie "Budżet równych szans. Gender budgeting dla samorządów". Nagrodzone gminy tak planują budżety, by z realizowanych za publiczne pieniądze inwestycji mogły korzystać na równi kobiety i mężczyźni.

Kto topi miejską kasę

Miasta, gminy i województwa lekką ręką wydają miliony na promocję gmin, choć brakuje pieniędzy na bieżące potrzeby - informuje "Rzeczpospolita".

Pomoc dla uczniów poszkodowanych przez żywioł

Minister edukacji Krystyna Szumilas zwróciła się do kuratorów oświaty o przeanalizowanie sytuacji finansowej uczniów mieszkających na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi, które wystąpiły tam od początku lipca . MEN przygotowuje dla nich pomoc finansową.

Boni: po wakacjach prezentacja rozwiązań deregulacyjnych dla samorządów

Po wakacjach przedstawiony zostanie pakiet rozwiązań deregulacyjnych wypracowanych na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród samorządowców - zapowiedział w Zabrzu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Warszawa: dłużnicy są winni miastu blisko 1,9 mld zł

Największymi dłużnikami Warszawy są firmy prywatne i publiczne zoz-y, z kolei najwięcej dłużników jest wśród mieszkańców - wynika z informacji uzyskanych w stołecznym ratuszu. Dług wobec miasta na koniec marca w sumie wynosił blisko 1,9 mld zł.

Marek Woźniak wiceprzewodniczącym Komitetu Regionów UE

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak został wybrany wiceprzewodniczącym Komitetu Regionów UE - poinformowała rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke. Woźniak został członkiem prezydium komitetu po raz trzeci.

Projekt e-podręcznik ma istotne znaczenie dla cyfryzacji szkół

Realizacja projektu "E-podręcznik do kształcenia ogólnego" ma istotne znaczenie dla procesu cyfryzacji szkół - podkreśliła minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do rektorów szkół wyższych będących partnerami merytorycznymi projektu.

Rozdysponowano 86 mln zł dla kujawsko-pomorskich beneficjentów PROW

Ok. 86 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczono na inwestycje planowane w regionie kujawsko-pomorskim. Podpisane w czwartek umowy dotyczą głównie budowy oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowych oraz infrastruktury kanalizacyjnej.

Boni: przeanalizujemy bariery ograniczające współpracę samorządów

Bariery ograniczające zdolność do kooperacji samorządów na obszarach metropolitalnych przeanalizują przedstawiciele MAC i samorządów na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu pod koniec września - poinformował w Zabrzu szef resortu Michał Boni.

Gminy tatrzańskie powołały spółkę Polskie Koleje Górskie

Przedstawiciele samorządów z powiatu tatrzańskiego podpisali umowę notarialną o powołaniu Spółki Polskie Koleje Górskie (PKG). Spółka ta weźmie udział w prywatyzacji Polskich Kolei Linowych (PKL), która zaplanowana została na wrzesień bieżącego roku.

W Krośnie można kupić bilet MKS płacąc kartą miejską

W Krośnie (Podkarpackie) pasażerowie autobusów Miejskiej Komunikacji Samochodowej mogą płacić już za pomocą "elektronicznej portmonetki", czyli Krośnieńskiej Karty Miejskiej. Ceny biletów jednorazowych kupowanych dzięki tej usłudze są niższe nawet o 20 gr.

Łódzkie: 17,6 mln zł kosztował remont dworca PKP w Piotrkowie Tryb.

Ponad 17,6 mln zł kosztował remont dworca kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim, który w czwartek oficjalnie oddano do użytku. Budynki historycznego dworca zostały wyremontowane we współpracy z konserwatorem zabytków.

Będą dodatkowe pieniądze dla samorządów

Ministerstwo rozwoju regionalnego przygotowało dodatkowe konkursy dla samorządów, których celem jest przygotowanie ich do ubiegania się o unijne pieniądze na lata 2014-2020 - powiedział wiceminister Paweł Orłowski. Na razie do wzięcia jest ok. 50 mln zł.

Śląskie rozdysponowało większość unijnych środków dla wsi

Woj. śląskie rozdysponowało przeważającą część środków, przypadających na ten region w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nie udało się jednak wykorzystać większości z puli przeznaczonej na scalanie gruntów.

Podlaskie: CBA zawiadomiło prokuraturę ws. samorządowców z Hajnówki

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie o naruszeniu ustawy antykorupcyjnej oraz o samorządzie gminnym przez zastępcę burmistrza i przewodniczącego rady Hajnówki (Podlaskie).

Śląskie: Wyłudzają pieniądze za darmowe broszury o funduszach UE

Nawet kilkaset złotych każą sobie płacić nieuczciwe firmy doradcze za poradniki, informatory czy ulotki na temat funduszy europejskich. W rzeczywistości są one darmowe - informuje częstochowski magistrat, ostrzegając przed oszustami.

Poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymali zasiłki celowe

22 rodziny z woj. kujawsko-pomorskiego oraz 23 z woj. pomorskiego, które zostały poszkodowane przez trąbę powietrzną, otrzymały zasiłki celowe; w sumie wydano na nie 178 tys. zł. Pomocy finansowej udzielają też samorządy.

Łódzkie: 800 dzieci w wakacyjnym projekcie "Eko-Młodzi w Łodzi"

Ponad 800 dzieci z terenu województwa łódzkiego ma odwiedzić w wakacje Łódzki Dom Kultury w ramach ekologicznego projektu "Eko-Młodzi w Łodzi". Najmłodsi obejrzą filmy przyrodnicze, zwiedzą też łódzki Ogród Botaniczny i wezmą udział w konkursach.

W MEN rozpoczęto rozmowy na temat ustawy Karta Nauczyciela

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Nie przyniosło ono przełomu. Ustalono, że następne spotkania będą miały charakter ekspercki.

Śląskie: 12 mln zł na programy ograniczania emisji zanieczyszczeń

Blisko 12 mln zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach trafi w tym roku do 22 gmin woj. śląskiego, realizujących programy ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza do atmosfery z budynków mieszkalnych.

Wojewoda pomorski: nawałnica uszkodziła 34 budynki

Służby wojewody pomorskiego doliczyły się 34 budynków, które zostały w różnym stopniu uszkodzone przez trąbę powietrzną, jaka przeszła w sobotę nad regionem. W poniedziałek na konta gmin trafiły pieniądze na zasiłki. Poszkodowanym chcą też pomóc inne instytucje.

Ostrów Wielkopolski: wysoka ocena finansów miasta

Wysoką ocenę "A" utrzymała ponownie w odniesieniu do Ostrowa Wielkopolskiego agencja Fitch Ratings-Londyn/Warszawa. Uznała, że wyniki operacyjne miasta będą stabilne do 2014 r. Dobre noty otrzymały także finanse spółek komunalnych.

MPiPS: rząd ustali wysokość minimalnej płacy w rozporządzeniu

Komisja Trójstronna nie doszła w piątek do porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2013 r., w związku z tym rząd ustali wysokość najniższego wynagrodzenia w rozporządzeniu - poinformował rzecznik prasowy resortu pracy Janusz Sejmej.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o działach administracji dotczące MAC

Sejm uchwalił w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o działach administracji rządowej, które sankcjonują podział MSWiA na MAC i MSW. Minister administracji i cyfryzacji będzie odpowiadał m.in. za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami do podkomisji

Senackim projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, dotyczącym m.in. zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, zajmie się podkomisja - postanowiły połączone komisje sejmowe.

Lubuskie: Burmistrz Szprotawy zerwał umowę, wykonawca zapowiada proces

Wykonawca największej inwestycji w Szprotawie (Lubuskie) czuje się pokrzywdzony decyzją burmistrza o wypowiedzeniu umowy na prace budowlane związane z gospodarką wodno-ściekową i zapowiada proces sądowy. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 98 mln zł.

Samorządy lekceważą BIP

Choć było na to ponad 2 miesiące, 45 proc. gmin wciąż nie opublikowało bieżących informacji o stanie majątkowym samorządowców w swoich biuletynach informacji publicznej - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna".

Umowa na pierwszy fragment Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach

Umowę na wykonanie pierwszego fragmentu Drogowej Trasy Średnicowej podpisali w środę w Gliwicach przedstawiciele koordynującej inwestycję spółki DTŚ SA oraz firmy Skanska, która zbuduje trasę.

Podkarpackie: Skatepark oddany do użytku w Rzeszowie

Około 1,4 mln zł kosztowała budowa skateparku w Rzeszowie. Obiekt, który w środę został uroczyście oddany do użytku, jest jednym z najnowocześniejszych i największych w kraju.

Modlin dostał certyfikat lotniska użytku publicznego

Lotnisko w Modlinie otrzymało od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat lotniska użytku publicznego - poinformowała rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Aby port mógł przyjmować samoloty rejsowe, potrzebny jest jeszcze m.in. wpis do Rejestru Lotnisk.

Toruń: Samorząd i uniwersytet wspólnie kupią energię elektryczną

Porozumienie ws. wspólnego zakupu energii elektrycznej zawarły w środę Gmina Miasta Toruń i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Celem wspólnego przetargu jest uzyskanie korzystnej ceny zakupu energii.

Ponad 1,5 tys. uszkodzonych budynków podczas burz

Ponad 1,5 tys. budynków, w tym znaczna większość mieszkalnych, zostało zniszczonych podczas burz, gradobicia i powodzi pod koniec czerwca i w lipcu - poinformowało w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Są pierwsze decyzje ws. pomocy finansowej dla gmin.

Wybierz czasopismo, które będzie Twoim doradcą w 2013 roku!

Bądź przygotowany na czekające nas zmiany

Dolnośląskie: Wałbrzych ponownie będzie miastem na prawach powiatu

Od 1 stycznia 2013 r. Wałbrzych (Dolnośląskie) będzie ponownie miastem na prawach powiatu. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Rada Ministrów. To powrót do normalności - powiedział prezydent Wałbrzych Roman Szełemej.

Pogodzić turystykę z ochroną środowiska – wyzwania zrównoważonego rozwoju nad Bałtykiem

W Kartuzach rozpoczęła się międzynarodowa Akademia Letnia „Wyzwania zrównoważonego rozwoju”. Podczas trzech tygodni prowadzonych w języku angielskim warsztatów, wykładów i zajęć terenowych, uczestnicy będą zajmować  się m.in. relacjami między turystyką a środowiskiem morskim na Półwyspie Helskim.

Lubuskie: Burmistrz Szprotawy zerwał umowę z wykonawcą największej inwestycji w gminie

Burmistrz Szprotawy (Lubuskie) Józef Rubacha zerwał umowę z wykonawcą największej inwestycji w gminie. Obejmuje ona przebudowę oczyszczalni ścieków, rozbudowę stacji uzdatniania wody i budowę sieci kanalizacji sanitarnej.

Warmińsko-Mazurskie: Za unijne środki odnowiono starówkę w Barczewie

W Barczewie k. Olsztyna uroczyście otwarto zrewitalizowaną za ponad 8 mln zł wschodnią część Starego Miasta. Turystyczną atrakcją mają być jedyne w regionie, stałe odkrywki archeologiczne z wystawionymi pod szkłem eksponatami z wykopalisk.

Śląskie: Częstochowa ma program dofinansowania zabiegów in vitro

Program dofinansowania do leczenia metodą in vitro bezpłodności mieszkańców Częstochowy przedstawiono we wtorek w tamtejszym urzędzie miasta. Program w sierpniu zostanie poddany - w formie uchwały - pod głosowanie radnych.

Toruń: Za rok zakończy się rewitalizacja Parku Miejskiego

Za rok zakończy się rewitalizacja Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Inwestycja kosztować będzie prawie 4,6 mln zł, z czego przeszło 2,2 mln zł pochodzić będzie z funduszy regionalnego programu operacyjnego.

REKLAMA