REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"Rzeczpospolita": Samorząd średnio dba o biznes

Trójka z plusem - taką ocenę wystawili przedsiębiorcy władzom gminnym w zakresie realizacji swobody gospodarczej - informuje "Rzeczpospolita" na podstawie badań IBnDiPP.

Dyrektorowi szkoły nie można skrócić kadencji bezpodstawnie

Dyrektorowi, który wygrał konkurs, nie można skracać okresu sprawowania funkcji – chyba że źle wykonuje obowiązki.

Radosna Szkoła 2012 – terminy składania wniosków

W październiku mija termin składania przez dyrektorów szkół wniosków do organów prowadzących o wsparcie finansowe na 2012 r. w ramach programu Radosna Szkoła. Samorządy mają czas na składanie wniosków do wojewodów do 2 listopada 2012 r.

Ostatni dzwonek dla gmin przyszłości

Już tylko do końca września br. gminy aktywnie działające na rzecz poprawy klimatu mogą zgłaszać swój udział w ogólnopolskim konkursie „Gmina przyszłości”. Dotychczas do rywalizacji stanęły gminy z województw warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

REKLAMA

Hall bierze pod uwagę zmiany w obowiązku szkolnym sześciolatków

Minister edukacji Katarzyna Hall bierze pod uwagę możliwość zmian w dotychczasowych przepisach wprowadzających w przyszłym roku obowiązek nauki dla sześciolatków. Wówczas we wrześniu 2012 do szkoły poszłyby obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby skończone 6 lat.

Powstało samorządowe stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny

W Gdańsku odbyło się w czwartek zebranie założycielskie stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny (GOM). Organizacja ma integrować Trójmiasto i sąsiadujące z nim samorządy. Do GOM nie przystąpiła jednak Gdynia, której władze założyły podobne stowarzyszenie.

Posłowie za dalszymi pracami nad projektem ustawy o płacy minimalnej

Wszystkie kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zakłada on stopniowe podwyższanie płacy - do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

ZUS pomoże wypełnić dokumenty rodzicowi, który zatrudni nianię

Rodzic, który zdecyduje się legalnie zatrudnić nianię, będzie mógł otrzymać pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowano w środę dziennikarzy w siedzibie ZUS. Dla rodziców i niań uruchomiono też specjalną infolinię.

REKLAMA

Senat doprecyzował nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej

Ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa przewiduje przyjęta w środę przez Senat poprawka do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Obywatelski projekt dot. sześciolatków - do komisji

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającego cofnięcie reformy edukacji. Projekt krytykuje jednak Platforma Obywatelska.

Ogólnopolski Kongres POWERPOL UTILITIES – Waste & Water

Europejskie Centrum Biznesu oraz firma Ernst & Young zapraszają na pierwszą edycję Ogólnopolskiego Kongresu POWERPOL UTILITIES – Waste & Water.

Będą nowe kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zmiana ma umożliwić skuteczne karanie naruszających dyscyplinę finansową i wyeliminować niezgodne z prawem korzystanie z publicznych pieniędzy.

Gminy zapewnią pomieszczenia tymczasowe dla eksmitowanych

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, która zobowiązuje gminy do zapewniania pomieszczeń tymczasowych dla osób, które po eksmisji nie mają prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.

Ruszyła infolinia wyborcza dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji uruchomiło darmową infolinię, gdzie osoby niepełnosprawne mogą otrzymać informacje o udogodnieniach wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. To część kampanii "Idziemy na wybory".

Większa opłata eksploatacyjna dla gmin zamiast podatku od wyrobisk

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w nowej kadencji parlamentu uda się przeforsować rozwiązania, zwiększające z 60 do 90 proc. udział gmin w płaconej przez kopalnie opłacie eksploatacyjnej.

Wojewodowie badają uchwały dotyczące opłat za przedszkola

Wojewodowie badają uchwały gmin dotyczące opłat za przedszkola. Część uchwał została już przez nich uchylona w całości lub części, jeśli nie były zgodne z prawem. Dotyczy to jednak nie samej wysokości opłat wynikającej z uchwał, ale mechanizmów ich ustalania.

Minimalne wynagrodzenie 2012 - 1500 zł

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł - zdecydował we wtorek rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

Użytkownik wieczysty który nie wykonuje umowy może stracić grunty

Jeśli użytkownik wieczysty w umowie z właścicielem nieruchomości zobowiązał się do prowadzenia określonego rodzaju działalności, może stracić nieruchomość jeśli takiej działalności nie prowadzi.

UOKiK: gminy nadużywają dominacji na rynkach lokalnych

41 decyzji dotyczących niedozwolonych działań gmin i ich spółek zależnych wydał od początku roku Prezes UOKiK. Nieprawidłowości dotyczą głównie rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

MEN: wzór karty indywidualnych potrzeb ucznia i planu działań wspierających

Resort opublikował na stronie internetowej wzory dokumentów związanych z udzielaniem dzieciom pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Język migowy w urzędach - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która m. in. zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia osobom niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego.

Będą środki na kompleksową rewitalizację miast

W ramach unijnych środków na lata 2014-2020 będzie specjalna pula pieniędzy dla miast, wymagających kompleksowej rewitalizacji - zapowiedziała w poniedziałek w Katowicach minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

MF chce zrównoważyć finanse publiczne w 2015 r.

Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że chce obniżyć deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 i zrównoważyć wynik sektora w 2015 r. - powiedział w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

Niepełnosprawni wyborcy powinni dopełnić formalności

Osoby niepełnosprawne i starsze mogą w jesiennych wyborach skorzystać z nowych udogodnień - głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika. Wcześniej muszą jednak dopełnić odpowiednich formalności.

Nowoczesna administracja - dokumenty i informacje pod kontrolą


Coraz więcej instytucji publicznych staje się "e-". Potrzeba podniesienia efektywności pracy Urzędu oraz skuteczności dotarcia informacji do obywateli i obywateli do informacji, rodzi konieczność zastosowania odpowiednich technologii. Warunkiem jest ich dostosowanie do specyfiki jednostki administracji publicznej.

Premier i partie polityczne o finansowaniu przedszkoli

Dyskusję o współfinansowaniu przedszkoli z budżetu państwa zapowiedział premier Donald Tusk. Krytykuje jednak projekt PiS, które chce bezpłatnej opieki nad dziećmi w przedszkolach. Z kolei SLD i PJN proponują objęcie przedszkoli subwencją oświatową.

Nagroda im. Grzegorza Palki dla samorządowców

W tym roku już po raz 14. Liga Krajowa będzie wręczać nagrodę im. Grzegorza Palki. Jest ona przyznawana za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej.

Do 9 września wnioski o zwiększenie subwencji oświatowej z powodu zdarzeń losowych

Do 9 września – samorządy mogą ubiegać się o pomoc finansową na usuwanie szkód jakie wywołały zdarzenia losowe takie jak ogień, grad, wiatr czy uderzenie pioruna itp. Środki pochodzić będą z 0,6 proc. rezerwy subwencji oświatowej.

Senackie komisje rekomendują kary za nielegalny handel uliczny

Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji Kodeksu wykroczeń, przewidującej kary grzywny oraz możliwość przepadku towaru za handel poza miejscem wyznaczonym, opowiedziały się w środę senackie komisje. Część senatorów jest jednak przeciw tym zmianom.

Przepisy o dodatkowych opłatach za przedszkola trafią do TK

SLD zapowiedział, że jeszcze w środę złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne.

W wielu miastach wzrosły opłaty za żłobki; miejsc nadal brakuje

Dzięki obowiązującej od kwietnia ustawie żłobkowej w całym kraju przybyć ma w tym roku ok. 4,5 tys. miejsc w placówkach dla dzieci do lat trzech; jednak mimo to - i przy podniesieniu opłat - np. w Warszawie na przyjęcie do żłobka czeka ponad 6 tys. dzieci, w Krakowie ok. 3 tys., a w Gdańsku ok. tysiąca.

Metryka dla każdej sprawy – ustawa opublikowana

Każda sprawa administracyjna i podatkowa będzie miała metrykę prowadzoną w taki sposób aby bez problemu można było powiązać czynności podejmowane w postępowaniu z konkretnymi osobami.

Polska chce, by inwestycje PPP nie obciążały finansów publicznych

Polska zabiega na forum UE, by budowa autostrad w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nie zwiększała długu i deficytu publicznego. To temat drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów transportu 27 krajów UE w Sopocie.

MEN przeciwko nierealnym opłatom za przedszkola

Opłata za opiekę nad dziećmi w przedszkolach musi być realna, a nie "wzięta z sufitu" - ocenił we wtorek wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski, który wrócił z Biskupca na Warmii, gdzie rodzice prowadzą strajk okupacyjny publicznego przedszkola.

Program "Rozwój Polski Wschodniej" najbardziej zaawansowanym

Program "Rozwój Polski Wschodniej", z którego 5 regionów otrzymuje dodatkowe fundusze z UE, jest najbardziej zaawansowanym obecnie programem pod względem wykorzystania środków - poinformowała podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Iwona Wendel.

IX KONGRES MIAST POLSKICH - Infrastruktura kluczem do rozwoju miast


Kongres Miast Polskich odbywa się już po raz ósmy, tym razem w Lublińcu w dniach 15-16 września 2011 roku.

Nowe wzory paszportów

Od 1 września obowiązują nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych.

Samorządowcy z Dolnego Śląska w Akademii!

Akademia Lokalnej Polityki Publicznej dostarcza pracownikom samorządu wiedzę związaną z tym, jakie korzyści płyną z partycypacji na poziomie lokalnym i jak skutecznie włączać mieszkańców w  podejmowanie decyzji o przyszłości gmin i powiatów. Dziś do udziału w Akademii zapraszamy samorządowców z województwa dolnośląskiego.

W szkołach ponadgimnazjalnych będą Podstawy przedsiębiorczości

Uczniowie szkół ponagimnazjalnych, którzy będą uczyli się zgodnie z nową podstawą programową będą mieli przedmiot Podstawy przedsiębiorczości. Będą mogli też uzupełnić wiedzę na zajęciach z Ekonomii w praktyce. Reforma edukacji wkroczy do tych szkół w roku 2012/2013.

Terminy kwalifikacji wojskowej 2012

Kwalifikacja wojskowa w 2012 r. ogłoszona zostanie 20 stycznia i potrwa od 6 lutego do 30 kwietnia.

Lokowanie urządzeń przesyłowych - konferencja

Hallmark Events zaprasza na seminarium w dniu 27 września 2011 r. w Warszawie Pt.: Najważniejsze regulacje prawne lokowania urządzeń przesyłowych. Współpraca przedsiębiorstw sieciowych z właścicielami gruntów.

ABW chce pomóc samorządom zaatakowanym przez hakerów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwróciła się z propozycją pomocy do samorządów, których strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Brak możliwości cofnięcia dziecka do przedszkola

Według Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców w prawie oświatowym jest luka -nie ma przepisów regulujących cofnięcie dziecka ze szkoły do edukacji przedszkolnej. W efekcie - jak twierdzi stowarzyszenie - dyrektorzy odmawiają przepisania dziecka z I klasy do zerówki.

Sejm uchwalił ustawę o autostradach i funduszu drogowym

Sejm przyjął w środę nowelę ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Precyzuje ona przepisy dotyczące procedur przetargowych na budowę i eksploatację autostrad.

Kolejni beneficjenci programu MALUCH

Resort pracy opublikował listę 25 ofert, które zwyciężyły w trzeciej turze drugiej edycji programu MALUCH.

Ponad 3 mld zł na drugi etap schetynówek

Komisja z udziałem przedstawicieli rządu i samorządu rozpatrzyła opracowany przez MSWiA projekt kontynuacji tzw. "schetynówek" czyli Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej

Dostosowanie przepisów o dostępie do informacji publicznej do zaleceń UE oraz stworzenie repozytorium gromadzącego ważne dane przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Atak hakerów na portale samorządowe

Kilkaset stron samorządowych zostało zaatakowanych przez grupę hakerów. Na portalach, po kliknięciu na Biuletyny Informacji Publicznej, zamiast właściwych danych, pojawia się szkolny samochód i napis zawierający m.in. stwierdzenie, że polskie szkoły uczą "spożywać duże dawki alkoholu".

Wchodzą w życie rozporządzenia oświatowe

Od dziś we wszystkich szkołach publicznych i niepublicznych uczniowie powinni mieć dostęp do ciepłej bieżącej wody, nauczyciele wykazywać bardziej indywidualne podejście do uczniów a tzw. inne formy wychowania przedszkolnego powinny zapewniać dzieciom minimum 3 godziny opieki dziennie - tego wymagają rozporządzenia oświatowe, które dziś wchodzą w życie.

Systemy do zarządzania kryzysowego

Bezpieczeństwo publiczne to sprawa priorytetowa. Rok 2010 roku uświadomił nam, jak bardzo ważne jest aby w sytuacjach nagłego zagrożenia reagować szybko i zdecydowanie. Podczas tego spotkania chcemy zaprezentować rozwiązania, dzięki którym można przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym oraz na nie odpowiednio reagować.

REKLAMA