REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darmowy internet dla nauczycieli od UPC Polska

Ministerstwo Cyfryzacji nawiązało współpracę z UPC Polska. Dzięki niej 2 tysiące nauczycieli prowadzących lekcje online będzie mogło skorzystać z darmowego dostępu do szerokopasmowego internetu.

Koronawirus. Nauczanie zdalne a pensje nauczycieli

Jakie wynagrodzenie otrzymają nauczyciele za pracę zdalną? To wciąż niepewne. Zdaniem prawników zarówno wcześniejsza, jak i obecna wykładnia resortu edukacji narodowej w sprawie wynagradzania nauczycieli pracujących z uczniami, a także tych, którzy pozostają w gotowości, jest niezgodna z przepisami.

Spór o wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nauczycieli w czasie pandemii koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa zamknięte są szkoły, przedszkola i inne placówki. Na razie do 25 marca, ale niewykluczone, że czas ten może się wydłużyć. Co z wynagrodzeniami nauczycieli?

Koronawirus: Sytuacja nauczycieli oraz innych pracowników przedszkoli, szkół i placówek - informacja MEN

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i w większości placówek. Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy. Czy pracownicy muszą przychodzić do szkoły, jak ma być rozliczane ich wynagrodzenie? Na te i inne pytania odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

REKLAMA

Koronawirus: organizacja pracy nauczycieli podczas zawieszenia zajęć

Czy nauczyciele powinni w okresie zawieszenia zajęć przebywać w szkołach? ZNP zwróciło uwagę Ministerstwu Edukacji, że rozporządzenie w tej sprawie jest nieprecyzyjne. MEN wyjaśnia.

ZNP: nie wiadomo, czy nauczyciele mają przychodzić do szkoły w czasie zawieszenia zajęć

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę na nieścisłości w rozporządzeniu dotyczącym zawieszenia funkcjonowania szkół i przedszkoli z powodu koronawirusa. Zdaniem ZNP potrzebna jest pilna nowelizacja rozporządzenia, ponieważ stosowane są różne interpretacje - w niektórych placówkach dyrektorzy nakazali nauczycielom przychodzić do szkoły.

Oświadczenia o gotowości do pracy nauczycieli podczas pandemii koronawirusa

Od 16 marca 2020 r. nauczyciele przedszkoli i szkół, w związku z epidemią koronawirusa, nie realizują zajęć edukacyjnych, pozostając jedynie w gotowości do pracy. Czy muszą w tym okresie pełnić dyżury w szkole a także składać oświadczenia o gotowości do pracy? Przedstawiamy stanowisko Przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Koronawirus: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli

W związku z pandemią koronawirusa zawieszono zajęcia w szkołach. Jakie wynagrodzenia otrzymają nauczyciele? Czy przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Prezentujemy stanowisko Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

REKLAMA

Nowy związek zawodowy nauczycieli już niedługo

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma m.in. realizować 21 postulatów ruchu Ja, Nauczyciel.

Zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

Czy będą zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli? Przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli były głównym tematem posiedzenia Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które odbyło się w dniu 29 stycznia 2020 r.

Zasadność roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia w przypadku decyzji wydanej z naruszeniem prawa

Decyzja o stwierdzeniu wydania decyzji z naruszeniem prawa różni się zasadniczo od decyzji stwierdzającej nieważność nie tylko na gruncie prawa administracyjnego, lecz również rodzi inne skutki w sferze stosunków cywilnoprawnych. Pierwsza z nich bowiem umożliwia odzyskanie korzyści majątkowej uzyskanej kosztem innej osoby bez podstawy prawnej, co stanowi konieczną przesłankę powstania zobowiązania z bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 k.c.). Druga z kolei uzasadnia wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu czynu niedozwolonego (art.4171 § 2 k.c.). Wyrok Sądu Najwyższego zapadł na tle następującego stanu prawnego i faktycznego.

Zmiana wartości zamówienia a skorzystanie z wolnej ręki

Wyraźne rozdzielenie regulacji proceduralnych właściwych dla zamówień o wartości unijnej oraz krajowej stanowi znak rozpoznawczy nowego P.z.p. Zabieg nakierowany m.in. na zwiększenie przejrzystości aktu regulującego materię zamówień publicznych, w niektórych przypadkach może być źródłem wątpliwości interpretacyjnych.

Czy nauczycielowi pracującemu przy komputerze poza szkołą przysługuje zwrot za okulary

Czy nauczycielowi szkoły publicznej przysługuje zwrot za okulary korekcyjne, jeśli komputera używa wyłącznie poza szkołą przy ocenie prac sprawdzających wiedzę i do przygotowania materiałów na zajęcia?

Odsetki od odsetek powstające na kontach, na których złożono wadium

Powiat posiada oprocentowane rachunki bankowe, na których przechowywane są wadia oraz zabezpieczenia należytego wykonania umów. Konto wadium jest jedno, natomiast konta zabezpieczeń są otwierane na każdego z kontrahentów. W związku z faktem, że kwoty na kontach znajdują się przez kilka miesięcy, powstaje problem naliczania odsetek od już naliczonych odsetek. Odsetki od wadium oraz odsetki od zabezpieczenia należytego wykonania umowy naliczane są od dnia wpłaty do dnia poprzedzającego zwrot. Wyliczone w ten konkretny sposób odsetki zwracane są kontrahentom.

Dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół

Czy w uchwale w sprawie regulaminu przyznawania nauczycielom dodatków oraz innych składników wynagrodzenia rada gminy może zobowiązać wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do corocznego zabezpieczenia w budżecie określonej, minimalnej wysokości środków finansowych przeznaczanych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół?

Dodatek na start dla nauczyciela stażysty zatrudnionego w trzech szkołach

Nauczyciel psycholog jest zatrudniony równocześnie w trzech szkołach, z tytułu czego osiąga ponad 1/2 etatu (w szkole A - 5,5/22, w szkole B - 5/22, w szkole C - 3/22), co we wrześniu pozwoliło mu rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego. Kurator oświaty wskazał jedną ze szkół (szkołę A), w której nauczyciel odbywa staż i posiada opiekuna stażu. Czy wskazana szkoła była zobowiązana do wypłaty jednorazowego dodatku na start, skoro nauczyciel zatrudniony jest w niej zaledwie na cząstkę etatu?

Compliance: Czy Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa unii przewiduje jakieś środki wsparcia dla sygnalistów?

Bardzo ważnym elementem budowania kultury zgłaszania i zwalczanie naruszeń prawa jest system środków wsparcia dla sygnalistów. Regulacje dotyczące tej kwestii znalazły się też w  tzw. dyrektywie o sygnalistach

Wzór wniosku o przyznanie dodatku energetycznego

Czy rada gminy, określając wzór wniosku o przyznanie dodatku energetycznego, może w jego treści zawrzeć oświadczenie o następującej treści: „Oświadczam, że powyższe informacje są zgodne z prawdą i jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że podanie nieprawdziwych danych skutkować będzie odpowiedzialnością karną z art. 286 § 1 Kodeksu karnego.”?

Wsteczna moc obowiązująca aktu prawa miejscowego

Czy uchwalając akt prawa miejscowego rada gminy może postanowić, że będzie on miał wsteczną moc obowiązującą? Zawarte w projekcie takiej uchwały przepisy wprowadzające przewidują, że „uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa (…) z mocą obowiązująca od dnia 1 stycznia 2019 r.”?

Rewolucyjne zmiany w Prawie wodnym 2019 i 2020 r.

W dniu 14 października 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych oraz przepisów dotyczących finansowania niektórych zadań administracji wodnej.

Projekt "Dostępna szkoła" 2019-2023 r.

Projekt "Dostępna szkoła" będzie realizowany w latach 2019-2023. Na realizację tego projektu przeznaczono 50 milionów złotych.

Bezpłatna infolinia dla pedagogów do końca 2020 r.

Już 1 października 2019 r. ruszy całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Ulga na złe długi - ograniczenia w stosowaniu niezgodne z prawem wspólnotowym

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik nie jest już podatnikiem VAT, pozostaje w sprzeczności z regulacjami wspólnotowymi.

Zmiany w upadłości konsumenckiej 2020 r.

W dniu 6 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza jednoznaczne wskazanie, iż zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg przedawnienia. Zmiany wchodzą w życie już w 2020 r.

Prawo do trzynastki nauczyciela biorącego udział w strajku i zatrudnionego do 30 czerwca

Nauczyciel likwidowanej z końcem sierpnia szkoły miał zawartą umowę na czas określony od 1 września 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. Brał udział w strajku od 8 kwietnia do 26 kwietnia 2019 r. Czy nabył on prawo do trzynastki za 2019 r. w tej szkole?

Stabilne finansowanie Wód Polskich dzięki nowelizacji Prawa wodnego

Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym. Nowe przepisy mają ponadto usprawnić postępowanie administracyjne.

Nauczyciel stażysta otrzyma 1000 + już po 1 września 2019 r.

Już 1 września 2019 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w Karcie nauczyciela. Jedną ze zmian jest wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego dla nauczycieli stażystów. Jaka jest wysokość świadczenia? Kto może się o nie ubiegać?

Kto jest stroną w sprawie wydania decyzji o zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków?

Stronami w sprawie wydania decyzji o zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków są przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta), a jeżeli przedsiębiorstwo jest gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, to tylko ono jest stroną w takim postępowaniu.

Kary dla nauczycieli po 1 września 2019 r.

Kolejne zmiany w Karcie nauczyciela zaczną obowiązywać już 1 września 2019 r. Jedną z ważniejszych zmian dla nauczycieli jest wzrost ich wynagrodzeń. Zmian będzie jednak znacznie więcej.

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli oraz nauczycieli stażystów już od 1 września 2019 r.

Zmiany w Karcie nauczyciela wchodzą w życie już 1 września 2019 r. Dotyczą one m.in. zatrudniania nauczycieli oraz nauczycieli stażystów.

Udział nauczyciela w strajku - bezprawne przetwarzanie danych przez MEN?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) stwierdza, że MEN nie miało podstaw do odnotowania w Systemie Informacji Oświatowej faktu nieprzeprowadzenia zajęć przez nauczyciela z powodu strajku. Czy MEN bezprawnie przetwarza dane o udziale nauczycieli w strajku?

Nałożenie opłaty za retencję wymaga przeprowadzenia przez organ postępowania wyjaśniającego

Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt IV SA/Wa 2902/18) uchylił zaskarżoną decyzję Prezydenta Miasta w sprawie określenia wysokości opłaty za usługi wodne.

Zajęcia w szkołach w roku szkolnym 2018/2019 - do kiedy?

Znamy termin zakończenia zajęć w roku szkolnym 2018/2019. Czy w związku ze strajkiem nauczycieli mijający rok szkolny zostanie przedłużony? Kiedy uczniowie odbiorą świadectwa?

Zmiany w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

W dniu 16 maja 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany związane są elektronizacją postępowania przed sądami administracyjnymi. Zmiany wchodzą w życie 31 maja 2019 r.

Usunięcie braków we wniosku daje prawo do 500+ od początku okresu świadczeniowego

Jeżeli samotny rodzic w wyznaczonym terminie dostarczy tytuł do alimentów na dzieci, to ma prawo do 500 zł od początku okresu świadczeniowego. Organ samorządowy nie jest uprawniony do wprowadzania własnych ograniczeń w tym zakresie. Tak wynika z najnowszego wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Co się zmieni w ustawie Prawo budowlane?

Kolejne zmiany w ustawie Prawo budowlane już niedługo. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przepisy o ograniczeniach uprawnień budowlanych zostaną przeniesione do ustawy.

Przydzielenie godzin ponadwymiarowych z innego pensum

Od września 2018 r. nauczyciel realizował zajęcia z matematyki w wymiarze 18/18. Od 7 stycznia 2019 r. dodatkowo będzie świadczył pracę jako wychowawca świetlicy w wymiarze 4/26. Czy przydzielenie dodatkowych godzin wymaga modyfikacji umowy o pracę nauczyciela?

Kara pieniężna do 2 000 000 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Nowe uprawnienia dla Prezesa UOKiK. Prezes nałoży na przedsiębiorcę karę pieniężną do 2 000 000 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez JST za 2018 r. - wzór

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Program Rozwoju Retencji już niedługo

Projekt Programu Rozwoju Retencji ma być gotowy już w I kwartale 2019 r.

Ferie świąteczne w roku szkolnym 2018/2019

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego przerwa świąteczna zaczyna się już 23 grudnia 2018 r. Nauczyciele w tym okresie nie mogą jednak skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela urlop wypoczynkowy można wykorzystać w okresie ferii letnich oraz zimowych.

Prawo do zmiany nazw ulic ma samorząd i wojewoda

Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zmiany nazw ulic w Poznaniu. Zmiana nazwy ulicy w tej sprawie miała być efektem realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Ocena pracy w szkołach i przedszkolach

Resort edukacji zdecydował o wydłużeniu cyklu oceniania nauczycieli. Początkowo nauczyciel miał być oceniany co trzy lata. Planuje się ocenę pracy nauczyciela oraz dyrektora szkoły co 5 lat.

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli 2018 r.

Już 1 września 2018 r. wchodzą w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłuża się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć.

Kolejna nowelizacja Prawa wodnego

Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Kolejne zmiany w Prawie wodnym mają na celu rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych.

Ustawa o polskich REIT-ach z kolejnym wariantem i terminem wejścia w życie. Czy zrewolucjonizuje krajowy rynek inwestycji w nieruchomości?

Inicjatywa ustawodawcza wprowadzająca do krajowego prawa przepisy regulujące powoływanie i działalność w Polsce funduszy typu REIT, wciąż nie może doczekać się szczęśliwego finału. Kolejny termin wejścia w życie ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN) zaplanowano na początek 2019 roku. Nawet jeśli tym razem uda się dotrzymać terminu, trudno o gwarancje, że FINN-y staną się z miejsca rodzimym hitem inwestycyjnym. 

Ponaglenie w postępowaniu administracyjnym

Ponaglenie jest stosunkowo nowym środkiem prawnym, który ma umożliwić zwalczanie opieszałości organów. Ponaglenie zastąpiło zażalenie w 2017 r. Przysługuje stronie zarówno w razie bezczynności organu administracji, jak i w przypadku przewlekłości w postępowaniu administracyjnym.

Regulamin określający wskaźniki oceny pracy nauczyciela 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało materiały do ewentualnego wykorzystania przez dyrektorów przy opracowaniu regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczyciela.

Jak ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych?

Dyrektor szkoły jest uprawniony do ustalenia w danym roku szkolnym dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Liczba tych dni jest jednak uzależniona od typu szkoły. W przypadku szkół podstawowych i gimnazjów nie może przekroczyć 8 dni, w przypadku liceów ogólnokształcących i techników - 10 dni, a w przypadku szkół branżowych I stopnia, szkół branżowych II stopnia, szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego - 6 dni.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe z 25 czerwca 2018 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. We wrześniu 2018 r. projekt trafi pod obrady parlamentu.

REKLAMA