REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy egzamin gimnazjalny w 2019 r. odbędzie się?

W środę 10 kwietnia 2019 r. o godz. 9 rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Jednocześnie jest to trzeci dzień strajku nauczycieli. Czy egzaminy będą przeprowadzone w każdej szkole? Jak będą przebiegały?

Strajk nauczycieli 2019: Kiedy strajk jest niedopuszczalny

Strajk nauczycieli już 8 kwietnia 2019 r. Nauczyciele powstrzymają się wówczas od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego płac. Strona rządowa proponuje 9 proc. wzrost wynagrodzenia w oświacie od września 2019 r.

Strajk nauczycieli 2019 r.: Wynagrodzenia nauczycieli we wrześniu 2019 r. wzrosną o 9 proc.

Strajk nauczycieli już 8 kwietnia 2019 r. Cały czas prowadzone są rozmowy ZNP i FZZ z rządem. Strona rządowa proponuje 9 proc. wzrostu wynagrodzenia w oświacie od września 2019 r.

Strajk nauczycieli 2019 r.: Czy strajk się odbędzie?

Do strajku nauczycieli zostało kilka dni. Trwają rozmowy FZZ i ZNP z rządem. Czy strajk nauczycieli się odbędzie? Wszystko wskazuje na to, że strony dogadają się.

REKLAMA

Strajk nauczycieli 2019 r. – co z dziećmi?

Strajk nauczycieli już się rozpoczął. ZNP i FZZ przystąpiły do strajku. Co z dziećmi jeśli przedszkole lub szkoła są zamknięte?

Przedawnienie dochodzenia zwrotu dotacji oświatowej

W 2013 r. w 12 ratach została nam przekazana dotacja oświatowa na prowadzenie szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z uchwałą, rozliczenie dotacji następowało w okresach kwartalnych, do 15 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale. Czy obecnie dochodzenie roszczeń o zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości jest możliwe? Czy zgodnie z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa okres dochodzenia przedawnił się w 2018 r. (okres 5 lat od 2013 r.), czy zobowiązanie z przekazanej dotacji przedawni się dopiero z końcem 2019 r.?

Problemy gmin z azbestem

Gminy domagają się większego zaangażowania władz centralnych w problem azbestu. Usuwanie wyrobów z azbestem jest skomplikowane i wymaga zaangażowania nie tylko władz gmin, ale i samych zainteresowanych.

Rewitalizacja PKS-ów - uwagi samorządów

Konsultacje projektu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej zakończone. Co z rewitalizacją PKS-ów?

REKLAMA

Samorządy zapłacą za podwyżki nauczycieli

Samorządy dopłacą do podwyżek dla pracowników niepedagogicznych z własnych budżetów. MEN ostrzega władze lokalne popierające protest związkowców, że koszty spełnienia postulatów wynikających z pytania referendalnego będą ogromne.

Samorządy przeciwne wyższym wynagrodzeniom dla nauczycieli

Strajk nauczycieli już niedługo. Chodzi oczywiście o wyższe wynagrodzenia. Samorządy są jednak temu przeciwne. Dlaczego?

Sankcje finansowe związane z nieudostępnieniem informacji publicznej

Spór o udostępnienie informacji publicznej wiąże się z możliwością poniesienia przez instytucję publiczną dodatkowych kosztów. Chodzi nie tylko o koszty wynikające z poniesienia własnych wydatków czy o zwrot kosztów przeciwnika. Niekiedy kosztami urzędu są również specyficzne sankcje finansowe, orzekane przez sądy administracyjne.

Strajk nauczycieli w szkołach i przedszkolach już w kwietniu 2019 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że większość szkół oraz przedszkoli będzie pracowała tak jak zawsze. Strajk w szkołach oraz przedszkolach już w kwietniu 2019 r.

Dodatek funkcyjny za pełnienie funkcji opiekuna stażu dla dyrektora

Czy dyrektor lub wicedyrektor szkoły może sprawować funkcję opiekuna stażu i otrzymywać z tego tytułu dodatek funkcyjny?

Rząd zwiększa nakłady na oświatę

MEN podaje, że sukcesywnie zwiększa subwencję oświatową oraz zwiększa nakłady na oświatę. Pieniądze na oświatę to ostatnio przedmiot głośnej debaty publicznej.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami

Opieka zdrowotna nad uczniami w szkole ma objąć profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną - zakłada projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zmiany mają zapewnić jednakowy poziom opieki dla wszystkich uczniów, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

Regionalne Kongresy Zawodowe już od 1 marca 2019 r.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym już niedługo. W związku z tym już 1 marca 2019 r. ruszają Regionalne Kongresy Zawodowe. Sprawdź termin!

Przepisy dotyczące budżetów obywatelskich do zmiany?

Do Sejmu wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym dotyczący budżetów obywatelskich. Nie jest to jedyna propozycja zmian w tym zakresie.

Liczba domów i klubów „Senior+” wzrośnie w 2019 r.

W roku 2019 liczba miejsc w domach i klubach "Senior+" wzrośnie o 18,5 tys. miejsc. Samorządy dostaną 62 mln zł na placówki „Senior+” .

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - zmiany 2019

W dniu 12 lutego 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

Nowe plany sieci szkół od 1 września 2019 r.

Za nowe plany sieci szkół odpowiedzialne będą rady gmin oraz powiatów. Nowe plany mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Dofinansowanie na stołówki szkolne 2019 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2019–2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

Organizacja stołówek w szkołach w 2019 r.

Już 5 lutego 2019 r. rząd zajmie się projektem rozporządzenia, które ma za zadanie umożliwić wykonanie zadań przewidzianych w rządowym programie "Posiłek w szkole i w domu".

Kryteria przyjęć do oddziału przedszkolnego 2019/2020

Nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już niedługo. Zasady rekrutacji, kryteria przyjęć (z wyjątkiem tzw. kryteriów ustawowych) oraz harmonogram rekrutacji do oddziałów przedszkolnych zależy od samorządu.

Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej

Zgodnie z uchwałą rady miasta, z dniem 1 września 2018 r. włącza się gimnazjum do szkoły podstawowej. Z dniem 31 sierpnia 2018 r. gimnazjum kończy działalność. W kolejnej uchwale rady miasta jest mowa o tym, iż z dniem włączenia majątek gimnazjum, należności i zobowiązania oraz środki z ZFŚS, należności i zobowiązania ZFŚS przejmuje szkoła podstawowa.

Niestandardowe instrumenty finansowe

Czym są instrumenty dłużne niedookreślone? Jak JST mają wyliczyć indywidualny wskaźnik zadłużenia?

Zmiany w ustawie o Policji 2019 r.

W dniu 8 stycznia 2019 r, Prezydent podpisał kolejną zmianę w ustawie o Policji. Tym razem zmiany dotyczą finansowania kosztów zakwaterowania policjantów w kwaterze tymczasowej.

Program Rozwoju Retencji już niedługo

Projekt Programu Rozwoju Retencji ma być gotowy już w I kwartale 2019 r.

Urzędy w woj.podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r.

Zarówno urzędy, jak i szkoły w woj. podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r. Powodem są święta prawosławne. Urzędy dzień wolny muszą jednak odpracować. Najprawdopodobniej będą otwarte w sobotę 26 stycznia 2019 r.

„Posiłek w szkole i w domu” od 2019 r.

W dniu 1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

Ferie zimowe 2019 r.

Za uczniami zimowa przerwa świąteczna w roku szkolnym 2018/2019. Już niedługo ferie zimowe. Uczniowie z województwa małopolskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego odpoczną jako pierwsi.

Możliwości zadłużania się samorządów

Uelastycznienie gospodarki finansowej, zracjonalizowanie możliwości zadłużania się samorządów to tylko niektóre zmiany w finansach publicznych. Co jeszcze się zmienia?

Ceny energii nie wzrosną w 2019 roku

Czy ceny energii wzrosną w 2019 r.? Co z rządowym projektem nowelizacji ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną, zmieniającym stawki opłaty przejściowej?

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana przez Prezydenta. Przewidziano powiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Subwencja oświatowa 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie podziału subwencji oświatowej. Przepisy będą obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r. przyjęty. Metropolia funkcjonuje od 1 stycznia 2018 r.

Ferie świąteczne w roku szkolnym 2018/2019

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego przerwa świąteczna zaczyna się już 23 grudnia 2018 r. Nauczyciele w tym okresie nie mogą jednak skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kartą Nauczyciela urlop wypoczynkowy można wykorzystać w okresie ferii letnich oraz zimowych.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne 2019 r.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne już w 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Rok szkolny 2019/2020 - zasady rekrutacji

Już niedługo rusza rekrutacja na rok szkolny 2019/2020. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dotyczące rekrutacji.

Koła gospodyń wiejskich a jednostki samorządu terytorialnego

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Czy koła będą uzależnione od jednostek samorządu terytorialnego?

Instytut Europy Środkowej 2019 r.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej podpisana przez Prezydenta w dniu 29 listopada 2018 r. Po co powołany został Instytut? Za co będzie odpowiedzialny?

Rewolucyjne zmiany w Prawie oświatowym od 1 września 2019 r.

Wielkie zmiany w Prawie oświatowym już 1 września 2019 r. Zmiany dotyczą zarówno uczniów jak i nauczycieli. Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

FDS - jak podzielić środki

Już niedługo gminy zostaną zasilone środkami na Fundusz Dróg Samorządowych. Kto dostanie środki? Jak uczciwie je podzielić? Kto i w jakiej wysokości otrzyma środki finansowe?

Bursy poza opodatkowaniem VAT

Odpłatne zakwaterowanie dzieci w szkolnych bursach prowadzonych przez gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – tak orzekł NSA w wyroku z 7.09.2018 r.

Rekomendacje dotyczące polityki edukacji włączającej

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało dokument dotyczący wsparcia podnoszenia edukacji włączającej w Polsce. Dokument zawiera m.in. rekomendacje dotyczące polityki edukacji włączającej, budowania potencjału systemu edukacji włączającej, zarządzania i finansowania.

Zwrot kosztów dojazdu dziecka do szkoły a przychód

PROBLEM: Gmina zwraca koszty dojazdu dzieci do szkoły. Czy z tego tytułu kwotę zwrotu należy wykazać w PIT-8C?

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych 2018 i 2019 r.

W dniu 30 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co się zmieni?

mLegitymacja szkolna w telefonie już w 2019 r.

Już niedługo uczniowie będą korzystali z mLegitymacji. Jest to jedno z narzędzi mDokumentów. Ta forma legitymacji ma być bezpieczna i uniemożliwiać podrobienie dokumentu.

Zmiany w realizacji obowiązku szkolnego już 1 września 2019 r.

Obowiązkiem szkolnym w Polsce objęte są dzieci od 7 do 18 roku życia. Na wniosek rodziców dziecko, które kończy 6 lat może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Spełnianie obowiązku szkolnego kontrolowane jest przez dyrektora szkoły w obwodzie której mieszka dziecko.

Dodatek za wysługę lat nauczyciela 2019 r.

Nauczyciele w styczniu 2019 r. mają otrzymać podwyżki. Dotyczy to nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale również dodatków. Wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej w ciągu trzech lat, czyli do stycznia 2020 r. mają wzrosnąć o ok. 15,8%.

Anonimowość ucznia a RODO

Wyczytywanie dzieci w szkole po numerach z dziennika jest niedopuszczalne. Jak powinna wyglądać anonimowość ucznia? Co RODO zmieniło w szkołach?

REKLAMA