REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Branża budowlana negatywnie o nowym Kodeksie budowlanym

Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury zaznacza, że Kodeks budowlany będzie bardziej rozbudowany niż na przykład Kodeks drogowy. Ale zdaniem Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa projektowane przepisy są niewystarczająco rozbudowane.

Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wyjaśniła wątpliwości w kwestii stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego 2015 r.

Jak wyrobić kartę parkingową?

Jak wyrobić nową kartę parkingową od 1 lipca 2015 r.? Z dniem 30 czerwca 2015 r. tracą ważność wszystkie karty parkingowe wydane przed 1 lipca 2014 r.

Odpowiedzialność posiadacza nieruchomości za usunięcie drzewa bez zezwolenia

Kiedy posiadacz nieruchomości nie będzie ponosił odpowiedzialności za usunięcie drzewa bez zezwolenia? Czym powinien skutkować brak dowodów świadczących o usunięciu drzewa przez posiadacza nieruchomości?

REKLAMA

Sprowadzone pojazdy bez opłaty recyklingowej od 1 stycznia 2016 r.

Zniesienie opłaty recyklingowej w stosunku do osób fizycznych ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie opłata ta jest wpłacana zarówno przez osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu, jak i przez przedsiębiorców wprowadzających pojazdy, którzy nie mają obowiązku zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć

Kiedy dochodzi do naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć? Oczywistym jest, iż sprawa jest bardzo prosta w przypadku, gdy pracownik faktycznie wykorzystuje swoje stanowisko do prowadzenia dodatkowej działalności. O wiele większe problemy są w sytuacji ustalenia hipotetycznego związku pomiędzy dodatkową działalnością pracownika a obowiązkami służbowymi.

25/25, czyli dwudziestu pięciu Laureatów XXV edycji Konkursu „TERAZ POLSKA”

8 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się Gala wieńcząca XXV edycję Konkursu „Teraz Polska”. Podczas wydarzenia poznamy tegorocznych Laureatów Godła „Teraz Polska” oraz Konkursu „Wybitny Polak”.

Jeszcze więcej możliwości zlecania zadań publicznych przez samorządy?

8 kwietnia 2015 r. sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła, jako własny, projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i niektórych innych ustaw. Projekt ten zostanie skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Jest szansa, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

REKLAMA

Przyszłość budynku dawnego dworca PKP w Rejowcu Fabrycznym

Fundacja Pole Dialogu oraz Burmistrz Rejowca Fabrycznego zapraszają na WYSŁUCHANIE PUBLICZNE, czyli spotkanie mieszkańców Rejowca Fabrycznego dotyczące pomysłów na przyszłość budynku dawnego dworca PKP w dniu 9 czerwca 2015 r. o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym ul. Lubelska 18 (sala gimnastyczna)

Bariery w wykorzystaniu środków unijnych

W nowej perspektywie finansowej UE większe znaczenie ma mieć finansowanie pozadotacyjne, a więc przede wszystkim krajowe i europejskie instrumenty zwrotne oraz PPP. Jednak jest to finansowanie o wiele droższe niż tradycyjne wsparcie pomocowe. Dlatego nie wszystkie samorządy chcą i mogą z niego skorzystać. O rozwoju zdecydują więc środki unijne.

Szybki wzrost ilości miejsc pracy w Łodzi

Coraz więcej miejsc pracy w Łodzi. Miasto spodziewa się powstania nowych biur i centrów usługowych.

Analiza danych w administracji publicznej

Zapraszamy na seminarium „Analiza danych w administracji publicznej”. Podczas spotkania zostaną poruszone tematy związane m.in. z badaniami ankietowymi, analizami i raportowaniem z wykorzystaniem rozwiązań Statistica.

Gospodarka wodno-ściekowa priorytetem w 2015 roku

Gros środków – zarówno krajowych, jak i unijnych – zostanie w tym roku przeznaczone na finansowanie gospodarki wodno-ściekowej ze względu na zobowiązania zapisane w Traktacie Akcesyjnym, których termin upływa wraz z końcem 2015 r.

Dzień Samorządu Terytorialnego 27 maja 2015 r.

27 maja 2015 r. w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie z przedstawicielami środowisk samorządowych, w trakcie którego wręczone zostaną odznaczenia państwowe oraz Nagroda Obywatelska Prezydenta RP. W tym samym dniu odbędzie się też uroczyste posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Lubuskie szkoły bez higieny pracy umysłowej

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, iż żadna ze skontrolowanych szkół w województwie lubuskim nie zorganizowała uczniom zajęć z pełnym uwzględnieniem zasad higieny pracy umysłowej. Wszystkie podejmowane działania okazały się w mniejszym lub większym stopniu niewystarczające.

Zasady udzielania pożyczek z budżetu JST

Samorządy mogą udzielać z budżetów pożyczek np. innym jednostkom samorządu terytorialnego albo podmiotom realizującym zadania publiczne. Istotnym ograniczeniem w tym zakresie są jednak cele, na jakie mogą być przeznaczone pożyczone środki.

Za mało miejsc w dolnośląskich hospicjach

NIK alarmuje, że niemal połowa chorych w stanie terminalnym nie ma szansy na opiekę, gdyż brakuje dla nich miejsc. Jednocześnie NIK podkreśla, iż chorzy mają dobrą opiekę.

Konsekwencje wyroku TK w sprawie użytkowania wieczystego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie użytkowania wieczystego jest bardzo korzystny dla samorządów, choć może w pewnym zakresie zniechęcać przedsiębiorców do inwestowania na ich terenie. Można jednak tego uniknąć, wykorzystując dostępne narzędzia wsparcia właścicieli firm.

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Inwestowanie w grunty wymaga współpracy

Prawie 200 uczestników brało udział w czterech panelach tematycznych podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, zorganizowanej przez serwis Tereny Inwestycyjne Info. Zebrani eksperci mówili o atrakcyjności terenów pod obiekty rekreacyjne, nowych trendach na rynku powierzchni handlowych i biurowych oraz elementach decydujących o atrakcyjności działek dla inwestorów przemysłowych.

28 maja w Katowicach II Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta

Czy miasta z południa Polski wykorzystują nowe technologie do inteligentnego rozwoju transportu i infrastruktury, aby polepszyć jakość życia mieszkańców? Jak oszczędzać energię w mieście, czy zagospodarowanie odpadów komunalnych może obniżyć koszty ciepła i prądu? Czy szwedzkie, niemieckie czy norweskie miasta są smart? Na powyższe pytania odpowiedzi szukać będą eksperci, politycy oraz samorządowcy podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbędzie się 28 maja w Katowicach. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl

Częściowe unieważnienie postępowania dotyczącego zamówień publicznych

Czy postępowanie dotyczące zamówień publicznych może zostać częściowo unieważnione? Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych uznała, iż: „poszczególne części zamówienia, są w istocie odrębnie kontraktowanymi i finansowanymi zamówieniami, które łączy jedynie ten sam przedmiot i tożsame wszczęcie procedury przetargowej i pewne jej elementy, a których wartość szacuje się łącznie jedynie na potrzeby ich odniesienia do progów stosowania odpowiednich przepisów.

Strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę

Stroną postępowania o pozwolenie na budowę winna być każda osoba, która znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, niezależnie od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, czy też nie.

Referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych 6 września

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum w Dzienniku Ustaw ruszy kampania referendalna. Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł. Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Konferencja SMART CITY

Zapraszam do wzięcia udziału w konferencji SMART CITY, która odbędzie się 30 czerwca 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Dofinansowanie do wymiany pieców węglowych

Program „KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, który ruszył w ubiegłym roku, doprowadził do poprawy jakości powietrza w ponad 50 polskich miastach. Trwa już nabór do trzeciej edycji programu.

Nowe zasady ochrony krajobrazu

Prezydent podpisał długooczekiwaną ustawę krajobrazową. Wprowadza ona wiele nowych obowiązków dla samorządów, ale też daje im skuteczne narzędzia ochrony krajobrazu o czym będą rozmawiać uczestnicy konferencji Hallmark Events pt. „Ochrona krajobrazu – Nowe wyzwania w kontekście uchwalonych zmian:, która odbędzie się 2 czerwca br. Patronem medialnym jest Gazeta Samorządu i Administracji.

Pierwsze doświadczenia z działania systemu rejestrów państwowych

1 marca 2015 r. samorządy stanęły przed nowym wyzwaniem technicznym, organizacyjnym i prawnym dotyczącym sposobu realizacji zadań związanych z utworzeniem nowego systemu rejestrów państwowych. Urzędom oddano do użytku system Źródło, za pomocą którego przetwarzane są dane w systemie rejestrów państwowych. Realizacja przedsięwzięcia od samego początku budziła wiele kontrowersji, mimo niewątpliwie ważnego celu wdrożenia tego projektu – utworzenia referencyjnego rejestru PESEL. Niestety, nadal wiele urzędów nie realizuje zadań z wykorzystaniem systemu Źródło.

Pomoc publiczna w kulturze 2014-2020

Nowe, ostrzejsze, podejście Unii Europejskiej do pomocy publicznej będzie stosowane m.in. do inwestycji w kulturze. Jednak, w przeciwieństwie do innych sektorów, w kulturze wprowadzone rozwiązania mogą ułatwić realizację przedsięwzięć.

Klasyfikowanie głosów nieważnych - zmiany w Kodeksie wyborczym

Sejm znowelizował Kodeks wyborczy. Nowela przywraca zasadę klasyfikowania głosów nieważnych.

Ustawa krajobrazowa podpisana przez prezydenta

Prezydent podpisał ustawę krajobrazową. Ustawa definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Nakłada m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd wojewódzki audytu krajobrazowego; mają być w nim zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych.

Sejm za rządowym projektem "złotówka za złotówkę"

Obecnie rodzina, która przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem) choćby o złotówkę, traci wszystkie zasiłki rodzinne. Od początku przyszłego roku - kiedy ma wejść w życie projektowana nowela - wypłata tych zasiłków będzie pomniejszona tylko o kwotę przekroczenia progu dochodowego.

Senat zdecyduje o referendum w sprawie JOW-ów i systemu podatkowego

Senat ma zdecydować, czy wyrazić zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego. Proponowany termin referendum to 6 września.

W Warszawie żyje się dłużej

Warszawiacy żyją dłużej niż mieszkańcy pozostałej części kraju – mężczyźni 75 lat, a kobiety 81,5. Statystyki pokazują, że od 2001 roku długość życia mężczyzn w Polsce wzrosła z 66 do 73 lat. Z kolei Polki średnio dożywają 81 lat. Duże znaczenie ma w tej kwestii miejsce zamieszkania.

Wątpliwości konstytucyjne do projektu ustawy o zgromadzeniach

Rada Legislacyjna oceniła właśnie - jako mogące być niezgodne z zawartym w ustawie zasadniczej prawem do wolności organizowania pokojowych zgromadzeń - planowane przepisy określające terminy na zgłaszanie przemarszów oraz na odwołania od zakazów manifestacji, a także ustalające sposób rozstrzygania w przypadku zgłoszenia różnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.

Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie

Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie, jak również wysokość jego kosztów finansowanych z Funduszu Pracy, musi być oceniana nie tylko przez pryzmat indywidualnego interesu bezrobotnego, ale także interesu społecznego, wyrażającego się w potrzebach innych bezrobotnych zarejestrowanych w danym urzędzie pracy i możliwościach finansowych tego urzędu.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Projekt nowej ustawy zakłada m.in. wprowadzenie nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej dla cudzoziemców wnioskujących o przyznanie ochrony międzynarodowej oraz cudzoziemców, których pozbawia się tej ochrony. Darmowej pomocy prawnej będą udzielali adwokaci i radcowie prawni oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, wpisane na listę prowadzoną przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w II turze wyborów prezydenckich

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 22 maja 2015 r.

Ponad połowa spółek samorządowych przynosi straty

Według ustaleń NIK ponad połowa spółek samorządowych przynosi straty. Może zatem receptą na problemy nękające spółki komunalne byłoby stworzenie zupełnie nowej formy organizacyjnej, adekwatnej do definicji użyteczności publicznej?

Głosowanie korespondencyjne w II turze wyborów prezydenckich

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego do dnia 27 kwietnia 2015 r., może po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę w urzędzie gminy, w której wpisany jest do rejestru wyborców do dnia 14 maja 2015 r.

Ogólnopolskie Forum – HR w Urzędzie

Zapraszamy do uczestnictwa w „Ogólnopolskim Forum – HR w Urzędzie”, które odbędzie się 22 maja 2015 r. w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Seminarium „Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej. Jak skutecznie wdrożyć system EZD w urzędzie”

Zapraszam do wzięcia udziału w LXXIV seminarium z cyklu INFORMATYKA W ADMINISTRACJI. OD PAPIERU DO EZD. Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej. Jak skutecznie wdrożyć system EZD w urzędzie. Seminarium odbędzie się 21 maja w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Czy radni gminy mogą badać jakość obiadów w stołówce szkolnej

Czy radni gminy mogą badać jakość przygotowanych obiadów w stołówce szkolnej i w jaki sposób? Dotychczas robił to tylko SANEPID - ocenia jadłospis, wielkość porcji. W związku z powyższym czy są jakieś akty prawne, które pozwalają radnym to czynić? Kto wyda im na to pozwolenie - rada Miejska, Burmistrz? Czy to może być ankieta?

Wniosek o przyznanie zasiłku za pomocą e-kwestionariusza

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych umożliwia m.in. złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku, elektroniczną wymianę informacji pomiędzy urzędami zaangażowanymi w ten proces oraz przeprowadzanie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza.

Rewolucja w słupskiej informacji turystycznej

Słupską informację turystyczną poprowadzi organizacja pozarządowa. Miasto przyjęło zupełnie nową procedurę zlecania zadania publicznego, a prezydent Robert Biedroń zapowiada: To dopiero początek.

Białogard organizuje miejskie korepetycje

Edukacyjne wyrównywanie szans dzieci i młodzieży może mieć różny wymiar. W Białogardzie postawiono na nowatorski sposób wspierania tych uczniów, którzy wymagają pomocy w nauce, ale ze względów finansowych nie mogą korzystać z płatnych korepetycji. To program „Korepetycje Miejskie”.

Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

25 kwietnia w Nepalu miało miejsce katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 7.8 w skali Richtera, po którym nastąpiła seria gwałtownych wstrząsów wtórnych (jedno z nich o sile 6.7). Według informacji przekazanych przez rząd Nepalu 8 milionów osób zostało poszkodowanych w konsekwencji tego kataklizmu. Szacuje się na dzień dzisiejszy 3350 osób zmarło, kolejne 6830 zostało poważnie rannych. Niestety lokalne władze zakładają, że podane liczby mogą wzrosnąć, stąd pilnie potrzebna jest pomoc.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

REKLAMA