REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przygotowanie i zmiana budżetu samorządowego krok po kroku

Zbliża się termin przygotowania przez jednostki samorządu terytorialnego budżetu na 2010 r. Wynikająca z kryzysu gorsza sytuacja finansowa, zmusi zapewne część samorządów do zmiany tegorocznego budżetu. Warto więc przypomnieć sobie tryb i terminy ustalania i zmiany budżetów samorządowych.

Jak klasyfikować wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników

Ministerstwo Finansów odpowiada na pytanie dotyczące klasyfikacji wydatków będących refundacją poniesionych przez pracowników opłat za studia.

Przygotowanie i zmiana budżetu samorządowego krok po kroku

Zbliża się termin przygotowania przez jednostki samorządu terytorialnego budżetu na 2010 r. Wynikająca z kryzysu gorsza sytuacja finansowa, zmusi zapewne część samorządów do zmiany tegorocznego budżetu. Warto więc przypomnieć sobie tryb i terminy ustalania i zmiany budżetów samorządowych.

Kto może zostać sekretarzem szkoły

Czy na stanowisku sekretarza szkoły może być zatrudniona osoba z wykształceniem średnim ogrodniczym i z dotychczasowym stażem na stanowisku robotnika gospodarczego? Czy to stanowisko powinno być obsadzane w drodze konkursu?

REKLAMA

Nowe wymogi wobec zakładów poprawczych

Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich zostaną wyposażone w kamery i czujniki ruchu. Najtrudniejsza z przebywającej w nich młodzieży trafi do zakładów readaptacyjnych.

Nowoczesne metody promocji miast i regionów

Czas ulotek i zwykłych plakatów opartych głównie na treści, bez zaskakującej i chwytliwej kreacji się skończył. Dlatego poza typowymi kampaniami outdoorowymi, prasowymi, telewizyjnymi, czy nawet internetowymi, coraz więcej samorządów sięga po działania niestandardowe.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

Nauczyciele mają szczególne uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na emeryturę na takich samych warunkach jak pozostałe osoby ubezpieczone, mogą również przejść na tzw. emeryturę nauczycielską po spełnieniu określonych wymagań. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?

Nieodpłatne użyczenie nieruchomości od gminy

Placówka oświatowa zawarła z gminą umowę nieodpłatnego użyczenia nieruchomości. Czy przychody związane z używaniem nieruchomości są wolne od podatku dochodowego? Jak ujmować i szacować wartość czynszu nieruchomości użyczonej bezpłatnie?

REKLAMA

Data wydania świadectwa pracy

Którego dnia powinien mieć wydane świadectwo pracy pracownik, który ma zawartą umowę okresową do 31 maja? Powinien to być 29 maja (ostatni dzień roboczy) czy 1 czerwca?

Gmina zapłaci za bezumowne korzystanie z nieruchomości zajętej pod drogę

Właściciele nieruchomości zajętych pod drogi publiczne mogą jeszcze walczyć o nieprzedawnione wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci

Zgodnie z obowiązującym regulaminem ZFŚS, pełnoletnie dzieci pracownika otrzymują dofinansowanie do wypoczynku. Udzielone świadczenie wliczane jest do dochodu pracownika i z tego tytułu pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Ile płacą samorządy za lokalne referenda

Od 5 tys. zł do ponad 191 tys. przeznaczają samorządy na przeprowadzenie referendów lokalnych w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta, rady gminy czy miasta. Od początku kadencji obecnych władz samorządowych, od jesieni 2006 roku, odbyły się 54 takie referenda, w tym 9 było ważnych.

Zwrot kosztów studiów podyplomowych dla pracownika

Pracownik szkoły (główny księgowy) ukończył studia podyplomowe. Czy może on ubiegać się o częściowy zwrot za studia, jeśli nie był na nie skierowany? Jakie dokumenty powinien przedłożyć dyrektorowi?

Skutki nieterminowego odprowadzenia dochodów budżetu państwa

Jednostki samorządu terytorialnego – na podstawie art. 189 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych – od nieterminowo odprowadzonych dochodów naliczają i odprowadzają odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Jeżeli jednak jednostka nie naliczy i nie odprowadzi do budżetu państwa odsetek, to w jakiej formie można je wyegzekwować?

Trudna rola kobiet w samorządzie

Struktura zatrudnienia w samorządzie pod kątem płci wypada na korzyść kobiet. Jednak są to przede wszystkim stanowiska urzędnicze, a nie kierownicze. Dlaczego kobiety nie walczą o stanowisko wójta, sekretarza czy naczelnika?

Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy

Pracownica od dłuższego czasu nie stawia się do pracy. Nie poinformowała również nikogo o przyczynach swojej nieobecności. Próby skontaktowania się z nią nie przynoszą skutku. Czy w zaistniałej sytuacji możemy rozwiązać z nią umowę o pracę? Jeżeli jest to możliwe, to na jakich zasadach powinno nastąpić jej rozwiązanie?

Zasady przeprowadzania kontroli przez wojewodów

Nie później niż w terminie 7 dni przed terminem przystąpienia do czynności kontrolnych, kierownik jednostki samorządu terytorialnego powinien być poinformowany o przedmiocie, zakresie oraz terminie kontroli, a także przewidywanym czasie jej trwania.

Do szkoły pójdzie tylko co dziesiąty sześciolatek

Spotkania dyrektorów szkół z rodzicami sześciolatków przekonały część z nich do wcześniejszego zapisania dzieci do pierwszej klasy. W niektórych gminach nawet 10 proc. z nich trafi do szkół.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego

Komisja Europejska dąży do tego, by we wszystkich państwach Wspólnoty wdrażane były Inteligentne Systemy Transportowe. Jeszcze w 2009 r. mają ruszyć konkursy o dofinansowanie ze środków unijnych takich systemów.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego

Komisja Europejska dąży do tego, by we wszystkich państwach Wspólnoty wdrażane były Inteligentne Systemy Transportowe. Jeszcze w 2009 r. mają ruszyć konkursy o dofinansowanie ze środków unijnych takich systemów.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach

Przepisy prawa pracy nie zawierają przepisów rozstrzygających wprost, kiedy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia dotyczące bhp.

Kiedy cenę w ofercie można uznać za rażąco niską

W postępowaniu o udzielenie zamówienia przy ocenie i badaniu oferty może pojawić się zarzut, że jej cena jest rażąco niska. Przyczyną rażąco niskiej ceny może być nieuczciwa konkurencja, ale też nierzetelność kalkulacji czy przewaga konkurencyjna wykonawcy wynikająca z tańszych technologii. Gdy pojawią się wątpliwości dotyczące poziomu ceny, zamawiający zawsze ma obowiązek rzetelnie to sprawdzić. Jeżeli zarzut rażąco niskiej ceny potwierdzi się, wykonawca traci szansę na uzyskanie zamówienia - jego ofertę odrzuca się.

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy

W jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy trzeba ją drukować co miesiąc i kto powinien taką ewidencję podpisać? Czy jest obowiązek prowadzenia list obecności? Jeżeli go nie ma, to czy ewidencję czasu pracy powinien w jakiś sposób potwierdzić pracownik?

Gminy mogą ingerować w prawa mieszkańców

Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach mogą być podstawą do nakładania mandatów karnych, nawet jeśli ustawowe upoważnienie dla gminy ma charakter blankietowy.

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Klasyfikowanie wydatków z tytułu podróży służbowej, po zmianach

Jak poprawnie klasyfikować wydatki z tytułu podróży służbowych pracowników oraz osób niebędących pracownikami, np. radnych jednostek samorządu terytorialnego czy członków komisji wyborczych?

Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny

Przepisy bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli

Ile wynosi w tym roku świadczenie urlopowe dla nauczyciela? Komu przysługuje wypłata świadczenia?

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Nowe zasady wynagradzania egzaminatorów w szkołach

Zmienione reguły wynagradzania egzaminatorów obowiązują od 1 kwietnia 2009 r. Uzależniają one wysokość wynagrodzenia egzaminatorów od ilości zdających, typu szkoły i rodzaju egzaminu. 

Prawo do dodatku stażowego w wyższej wysokości

Czy pracownikowi, który złożył dokument uprawniający do wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat (zasiłek dla bezrobotnych), należy się wyrównanie za 3 lata poprzedzające od daty złożenia takiego dokumentu. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Działanie rodzinnych domów pomocy

Jakie usługi świadczą przez całą dobę rodzinne domy pomocy osobom wymagającym z powodu wieku opieki innych osób? Kto i na jakich zasadach wydaje decyzję w sprawie skierowania do takiego domu? Jak wyglądają kontrole?

Zamówienia publiczne - analiza problemów

Odpowiadamy na wybrane pytania związane z zawieraniem umów w sprawach zamówień publicznych, prowadzeniem przetargów oraz zasadami komunikacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.

Zmiany terminów urlopowych

Termin urlopu ustalony w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem nie jest bezwzględnie wiążący dla pracownika oraz pracodawcy i może ulec zmianie z przyczyn leżących po stronie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Dyskryminacja w przyznawaniu świadczeń socjalnych

W wielu regulaminach pracodawcy w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi czy przedstawicielami pracowników zamieszczają zapisy, które są niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i dyskryminują niektóre grupy pracowników.

Zatrudnianie bibliotekarzy i pracowników obsługi

Zgodnie z rozporządzeniem MENiS z 29 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych, w bibliotece pedagogicznej zatrudnia się m.in. bibliotekarzy i pracowników obsługi. Poniżej analiza statusu tych grup pracowników.

Jak nie wpaść w pułapki outsourcingu

Outsourcing oznacza przekazanie funkcji wykonywanej dotychczas przez pracowników, firmie zewnętrznej specjalizującej się w konkretnie określonej dziedzinie. Usługi outsourcingowe są niezwykle popularne zarówno wśród firm prywatnych, jak i w jednostkach publicznych.

Akredytywa budżetowa

Akredytywa budżetowa stanowi czasowe wyodrębnienie środków budżetowych na finansowanie zadań zleconych przez jednostkę budżetową innej jednostce organizacyjnej lub osobie fizycznej.

Jak nie wpaść w pułapki outsourcingu

Outsourcing oznacza przekazanie funkcji wykonywanej dotychczas przez pracowników, firmie zewnętrznej specjalizującej się w konkretnie określonej dziedzinie. Usługi outsourcingowe są niezwykle popularne zarówno wśród firm prywatnych, jak i w jednostkach publicznych.

Kto rozstrzyga spory pracownicze w samorządzie

Spraw spornych związanych ze stosunkiem pracy w samorządach nie należy traktować jako postępowań administracyjnych. Właściwe do ich rozpatrzenia są sądy pracy.

Omyłki w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający oczekuje złożenia prawidłowo przygotowanych ofert. Wykonawcy składający ofertę powinni więc w tym zakresie zachować należytą staranność obowiązującą w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Niestety, nie zawsze udaje się uniknąć błędów podczas sporządzania oferty.

Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Organizacja pracy służb finansowo-księgowych jednostki sektora finansów publicznych spoczywa bezpośrednio na głównym księgowym. Od jego kwalifikacji i doświadczenia zależy przygotowanie jednostki i jej pracowników do właściwej realizacji nałożonych zadań.

Czy pracujący emeryt - nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Czy niż demograficzny zagrozi szkołom

Liczba miejsc przygotowana przez szkoły ponadgimnazialne przewyższa liczbę uczniów, którzy rzeczywiście rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Czy może to skutkować zamykaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli?

Serwis internetowy buduje wizerunek samorządów

Internet należy do najważniejszych elektronicznych mediów. Ministerstwa, urzędy i instytucje publiczne coraz częściej komunikują się z mieszkańcami za pomocą sieci. Dlatego projektując stronę www urzędu, należy uwzględnić potrzeby nie tylko mieszkańców, ale także inwestorów, przedsiębiorców, turystów i dziennikarzy.

Kadry i płace w sferze budżetowej

Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych.

Od 1 września nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej

Nauczyciel, który uchybia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie nakłada na niego Karta Nauczyciela, musi liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Od 1 września 2009 r. odpowiedzialności tej podlegają wszyscy nauczyciele – bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a nie tylko tak jak dotychczas nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania (mianowani i dyplomowani).

Wadium zatrzymane przez zakład budżetowy

Jak zaksięgować w państwowym zakładzie budżetowym zatrzymane wadium oraz w jakim paragrafie przychodów je ująć? Czy zatrzymane wadium należy przekazać na rachunek dochodów budżetu państwa?

Samorządowe pomysły na ciekawe wakacje

Festyny, dni gminy, koncerty czy jarmarki to imprezy, które na stałe wpisują się w kalendarz imprez turystycznych. Gminy prześcigają się w wymyślaniu nowych atrakcji, żeby zyskać dodatkowe dochody i skutecznie promować się w regionie.

Regulamin premiowania

Premiowanie nie jest odrębną formą wynagradzania, lecz stanowi uzupełniający element podstawowego systemu płac, a niekiedy wzmacnia ten system. Większość pracodawców uwzględnia premie w swoich zasadach wynagradzania jako element płacy pracownika, a w niektórych przypadkach nadaje jej znaczącą rolę.

REKLAMA