Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kultura. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kultura.
Czas pracy w instytucjach kultury
Aktualizacja: 06.12.2018
W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach, często wymaga dzielenia na pracę poranną i wieczorną, związana jest z sezonem artystycznym. W konsekwencji ustawodawca objął pracowników instytucji kultury częściowo przepisami odrębnymi. Ponadto, w zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny w tych przepisach, istnieje pełne odesłanie do Kodeksu pracy. Niezależnie więc od tego, czy mówimy o państwowej czy o samorządowej instytucji kultury, do pracowników w nich zatrudnionych nie stosujemy innych regulacji, np. ustawy o pracownikach samorządowych. »
Koła gospodyń wiejskich a jednostki samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 03.12.2018
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Czy koła będą uzależnione od jednostek samorządu terytorialnego? »
Zmiany w organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 2018 r.
Aktualizacja: 28.05.2018
Nowela o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Co się zmieni? »
Aktualizacja: 18.05.2018
W tym roku poza muzeami zwiedzimy wnętrza dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, w którym więzieni byli m.in. Emil Fieldorf "Nil" i Jan Rodowicz "Anoda", Warszawską Operę Kameralną, czy też Dom Arcybiskupów Warszawskich. »
Bezpłatne warsztaty dla animatorów kultury
Aktualizacja: 20.04.2018
W podkarpackim można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu edukacji kulturowej dla animatorów kultury. »
Aktualizacja: 26.03.2018
27 marca o godzinie 9.00 w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi, w ramach Konferencji 5xP: Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Pomoc Publiczna, odbędzie się seminarium samorządowe „Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house”. Gospodarzami konferencji są Marszałek Województwa Łódzkiego, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp.j i Bank Gospodarstwa Krajowego. Seminarium skierowane do przedstawicieli samorządów i podmiotów komunalnych województwa łódzkiego. »
Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta
Aktualizacja: 12.01.2018
Ustawa o działalności kulturalnej podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza przepis stanowiący, że minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może udzielać pomocy publicznej na działalność kulturalną jako podmiot udzielający pomocy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w związku z realizacją umowy zawartej między Unią Europejską a państwem lub państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) »
Ochrona zabytków po 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 05.01.2018
Od nowego roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków: z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. »
Aktualizacja: 05.01.2018
Coraz więcej środków na ochronę dziedzictwa kulturowego oraz infrastrukturę kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. »
Znamy skład rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na lata 2017-2020
Aktualizacja: 27.11.2017
Członkowie rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powoływani są na trzyletnią kadencją. Ministerstwo Kultury opublikowało nazwiska członków PISF. »
Polskie dziecko za granicą pozna kulturę polską
Aktualizacja: 31.08.2017
Ministerstwo Edukacji Narodowej zadba o edukację dzieci za granicą. Dzieci wychowywane poza Polską będą mogły poznać kulturę polską. »
Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana
Aktualizacja: 06.06.2017
Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana przez Prezydenta. Bezprawnie utracone dobra kultury będą łatwiejsze do odzyskania. »
Narodowe dobra kultury szczególnie chronione
Aktualizacja: 25.04.2017
Ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury przyjęta przez Sejm. Dzięki ustawie chronione będą muzealia niebędące zabytkami, jak również materiały biblioteczne, które należą do narodowego zasobu bibliotecznego. »
Aktualizacja: 18.04.2017
Rząd przygotował projekt ustawy, który ma na celu m.in. wprowadzenie międzynarodowych licencji. Chodzi o wykorzystywanie utworów muzycznych w sieci. »
Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK
Aktualizacja: 23.03.2017
Instytucja kultury jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Zatrudnia 27 pracowników. Jej suma bilansowa wynosi ok. 4 mln złotych. Czy instytucja ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?