REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata, Matura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 - zmiany

Matura i egzamin ósmoklasisty w latach 2021, 2022 i 2023 – jak będą wyglądać egzaminy? Czy będą prostsze?

Zasady przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Egzaminy 2021 - zasady przeprowadzania. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i egzaminów eksternistycznych.

Powtórka przed maturą - Repetytorium Maturzysty

Powtórka przed maturą - „Repetytorium Maturzysty” to 70-minutowe programy telewizyjne poświęcone wybranym zagadnieniom z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, historii, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie. Materiały powstały we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Matura 2021 - zasady, zmiany

Matura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądała inaczej niż do tej pory. Zmienione zostały zarówno wymagania egzaminacyjne, konstrukcja egzaminu jak również jego przebieg. Czy matura 2021 będzie łatwiejsza? Jak będzie przebiegał egzamin? Czy trzeba mieć założoną maseczkę? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

REKLAMA

Matura z WOSu 2021 - arkusz próbny, odpowiedzi

Matura z WOSu 2021 - 12 marca o godzinie 14. rozpoczął się próbny egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie. Pobierz arkusz CKE, sprawdź odpowiedzi.

Matura matematyka 2021 – poziom rozszerzony: arkusz próbny, odpowiedzi

Matura matematyka 2021 – poziom rozszerzony – czy jest trudna? Sprawdź arkusz matury próbnej z marca 2021 przygotowany przez CKE.

Matura rozszerzona z polskiego 2021 – matura próbna, tematy wypracowań

Matura rozszerzona z polskiego 2021 – 9 marca odbył się próbny egzamin. Jak wygląda matura rozszerzona z polskiego? Z jakimi tematami wypracowań zmierzyli się tegoroczni maturzyści? Pobierz arkusz próbnej matury przygotowany przez CKE.

Matura rozszerzona 2021 - kiedy, czy trzeba zdać?

Matura rozszerzona w 2021 r. – czy trzeba zdać? Kiedy odbędą się matury na poziomie rozszerzonym? Sprawdź najważniejsze informacje.

REKLAMA

Próbna matura z matematyki 2021 – zadania, odpowiedzi

Próbna matura z matematyki 2021 na poziomie podstawowym odbyła się 4 marca. Sprawdź zadania wraz z rozwiązaniami. Pobierz arkusz.

Próbna matura angielski 2021 - arkusz

Próbna matura z angielskiego, organizowana przez CKE odbyła się 5 marca 2021 r. Czy była trudna? Pobierz arkusz i sprawdź pytania.

Próbna matura z polskiego 2021 – arkusz, tematy wypracowań

Próbna matura z języka polskiego 2021 odbyła się 3 marca 2021 r. Jest ona organizowana przez CKE. Sprawdź pytania oraz tematy wypracowań z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści.

Kadencja dyrektora szkoły - możliwość przedłużenia

Kadencja dyrektora szkoły – nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 daje możliwość jej przedłużenia. Kiedy dyrektor może pełnić dłużej funkcję? Kto może być dyrektorem szkoły? O ile można przedłużyć kadencję dyrektora szkoły?

Wszyscy pracownicy oświaty w pierwszej grupie szczepień na COVID-19

Wszyscy pracownicy oświaty zostaną zaszczepieni w pierwszej grupie szczepień na COVID-19. Gotowe są już odpowiednie przepisy w tym zakresie.

Matura 2021 - uproszczone wymagania, dużo zdających

Matura 2021 ma być prostsza. Zmiana wymagań spowodowała dużą liczbę chętnych do przystąpienia do tegorocznego egzaminu. Chce ją pisać wiele osób starszych bez egzaminu dojrzałości albo poprawiających słabe wyniki.

Matura 2021 – najważniejsze informacje

Matura 2021 – kiedy? Jak wygląda matura, co trzeba zdawać, kto sprawdza? Kiedy matura próbna 2021? Przedstawiamy najważniejsze informacje o egzaminie dojrzałości.

Próbna matura 2021

Próbna matura 2021 - kiedy odbędą się próbne egzaminy? Przedstawiamy harmonogram próbnych matur organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Matura 2021 – lista lektur

Matura 2021 – jakie lektury będą obowiązywać na egzaminie z języka polskiego? Przedstawiamy listę lektur, które musi znać każdy maturzysta. 

PPK w oświacie

PPK w oświacie powinno być wdrażane już od 1 stycznia 2021 r. Od tej daty bowiem wszystkie samorządowe placówki oświatowe muszą umożliwić pracownikom przystąpienie do PPK. Umowy o zarządzanie PPK muszą być zawarte do 26 marca 2021 r., a te o prowadzenie – zostać podpisane do 10 kwietnia. Generuje to duże koszty. Związki zawodowe wraz z samorządowcami twierdzą, że pieniędzy nie ma, ponieważ w subwencji oświatowej na 2021 r. nie uwzględniono pieniędzy na obsługę tego zadania.

Najważniejsze zmiany w edukacji w 2021 roku

Zmiany w edukacji w 2021 r. to m.in. mniej pieniędzy dla nauczycieli, zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych a także zmiana wymagań na egzaminie ósmoklasisty. Sprawdź co nowego czeka uczniów i nauczycieli w 2021 r.

Matura 2021 bez obowiązkowego egzaminu ustnego

Matura 2021 - co się zmieni? Jedną z najważniejszych informacji dla tegorocznych maturzystów jest zniesienie obowiązkowego egzaminu ustnego.

Zmiana wymagań na maturze i egzaminie ósmoklasisty 2021

Zmiana wymagań obowiązujących na maturze i egzaminie ósmoklasisty w 2021 r. - zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także umożliwienie zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego – to główne kwestie, które zawiera rozporządzenie podpisane przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021 - prekonsultacje wymagań zakończone

Nowe wymagania egzaminacyjne na egzaminy maturalne i egzamin ósmoklasisty przeszły już etap konsultacji. Do połowy grudnia mają już być gotowe nowe przepisy.

Minister Edukacji zapowiada zmiany w kanonie lektur szkolnych

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że widzi braki w kanonice lektur np. jeśli chodzi o dzieła Jana Pawła II. Zapowiedział ewolucyjne zmiany w kanonie lektur.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 r. - zmiany

Matura i egzamin ósmoklasisty mają w 2021 roku wyglądać inaczej niż dotychczas. Egzaminy te zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych a nie wymagań określonych w postawie programowej.

Nowe wymagania egzaminacyjne 2021

Nauczanie zdalne nie jest tak efektywne jak nauka w szkole. W związku z tym MEN pracuje nad zmianą wymogów egzaminacyjnych w 2021 r., ma to dotyczyć m.in. matur i egzaminu ósmoklasisty.

Warsztaty on-line z Rachunkowością Budżetową - Inwentaryzacja w oświacie

12 listopada zapraszamy wszystkich pracowników działów księgowości w jednostkach oświatowych i CUW-ach na praktyczne warsztaty „Inwentaryzacja w oświacie”. Szkolenie składać się będzie z 3 części. JUŻ DZIŚ prześlij swoje pytania lub wątpliwości, które chciałbyś, aby Ekspert omówił podczas warsztatów. Dla wszystkich uczestników szkolenia przygotowano atrakcyjny PREZENT + certyfikat gwarantowany.

Dni wolne w roku szkolnym 2020/2021 – przerwa świąteczna, ferie, egzaminy

Kiedy będą ferie zimowe w poszczególnych województwach w 2021 r. oraz jak zaplanowano egzamin ósmoklasisty oraz egzaminy maturalne? Przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w egzaminach maturalnych od roku szkolnego 2022/2023

Egzaminy maturalne od roku szkolnego 2022/2023 mają odbywać się w nowej formule. Co się zmieni?

Subwencja oświatowa w 2021 r. - ile wyniesie?

W projekcie budżetu państwa na 2021 r. przewidziano zwiększenie subwencji oświatowej. Ile wyniesie oraz czy wystarczy na pokrycie wydatków związanych z oświatą?

Nowy Minister Edukacji Narodowej od 19 października 2020 r.

19 października 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał prof. Przemysława Czarnka na urząd Ministra Edukacji i Nauki. Zastąpi on na tym stanowisku Dariusza Piontkowskiego.

Strefa czerwona i żółta - zalecenia dla dyrektorów szkół

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, zasady ze strefy żółtej, zostały wprowadzone od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju. Jakie procedury bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach?

Wsparcie szkół w nauczaniu zdalnym 2020/2021

Rząd podejmuje działania mające na celu doposażanie szkół w sprzęt komputerowy oraz realizuje inne formy wsparcia szkół w kształceniu na odległość m.in. Szkolne Pakiety Multimedialne czy

Propozycje zmian w finansowaniu oświaty - stanowisko ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie propozycji finansowania oświaty. Przypomina o zgłoszonym przez siebie w 2016 r. obywatelskim projekcie ustawy o zmianie finansowania wynagrodzeń nauczycielskich z formuły subwencji oświatowej na dotację celową.

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w 2021?

Samorządy nie mają pieniędzy nawet na obiecane wrześniowe podwyżki i – choć mogą – nie zamierzają dodatkowo płacić nauczycielom. Tym bardziej że w przyszłym roku cały system wynagradzania ma ulec dużym zmianom.

Egzamin ósmoklasisty - zmiany od roku szkolnego 2021/2022

Od roku szkolnego 2021/2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie trwał cztery dni. Na koniec podstawówki uczniowie będą po raz pierwszy zdawać egzaminy z przedmiotów do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Gry komputerowe i wideo w szkołach – zgłoszenia do 30 września 2020 r.

Od 8 września 2020 r. szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji. Do 30 września zainteresowane placówki mogą przesłać formularze zgłoszeniowe do wojewódzkich koordynatorów ds. innowacji w edukacji w kuratoriach oświaty.

Zmiany w czasie trwania lekcji oraz nauczaniu indywidualnym w roku szkolnym 2020/2021

8 września 2020 r. weszła w życie nowela rozporządzenia o czasie trwania lekcji w kształceniu zdalnym. MEN przygotował także inne ułatwienia w funkcjonowaniu szkół w nowym roku szkolnym.

Jak odnaleźć się w szkole w czasie pandemii - poradnik

Rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie. Wielu uczniów ma prawo czuć się zagubionymi. Fundacja Przestrzeń dla Edukacji przygotowała poradnik dla uczniów i uczennic, który ma im pomóc w funkcjonowaniu w szkole podczas pandemii koronawirusa.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021 - prawie wszystkie szkoły w trybie stacjonarnym

Niemal 100 proc. szkół funkcjonuje w trybie stacjonarnym – poinformował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Minister zaznaczył, że wytyczne przygotowane przez MEN, MZ oraz GIS mają elastyczny charakter i pozwalają dyrektorom szkół na stworzenie wewnętrznych regulaminów odpowiednich do warunków panujących w danej szkole.

Rok szkolny 2020/2021: MEN pozostawiło sobie prawo do zawieszenia zajęć w całym kraju

Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji dużego zagrożenia koronawirusem podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendacje dla szkół w Warszawie - mieszany model kształcenia

Warszawski ratusz wydał rekomendacje dla stołecznych szkół. Zaproponowany został m.in. mieszany model nauki dla uczniów, którzy na zmianę będą uczyli się w szkołach i z domu.

Bezpieczeństwo pracy szkół od 1 września 2020 r. - stanowisko OPZZ

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o powrocie od 1 września 2020 r. do stacjonarnej nauki w szkołach. Przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podwyżki dla nauczycieli 2020 - opinia związków zawodowych

Od 1 września 2020 r. pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 6%. Związki zawodowe zgłaszają postulaty bardziej systemowych zmian w wynagrodzeniach nauczycieli.

Zwiększenie subwencji oświatowej na zajęcia wyrównawcze w roku szkolnym 2020/2021

Słabsze tegoroczne wyniki egzaminów skłoniły ministra edukacji do wystąpienia o dodatkowe środki na zajęcia wyrównawcze w pierwszym semestrze. Według niego podobnie powinny zachować się samorządy.

Organizacja pracy szkoły w czasie epidemii koronawirusa - zalecenia dla dyrektorów

Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej, a także możliwe modele kształcenia w czasie epidemii, procedury postępowania dyrektora i służb sanitarnych w sytuacji wystąpienia zagrożenia zakażenia koronawirusem w szkole lub placówce.

Powrót do szkół od 1 września 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek 1 września 2020 r. oraz odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak będzie wyglądała nauka w warunkach epidemii koronawirusa?

Nauka w szkołach od 1 września 2020 r. - projekty rozporządzeń

Nowe rozwiązanie prawne regulujące naukę w szkołach od 1 września 2020 r. zostały skierowane do konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez MEN w związku z koronawirusem rozwiązaniami.

Wyniki matur 2020 - dodatkowe środki na lekcje uzupełniające dla uczniów

Wyniki matur w 2020 r. są słabsze niż rok temu. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że wystąpi do premiera i ministra finansów o dodatkowe środki na lekcje uzupełniające dla uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - kiedy?

Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w kolejnym roku w terminie późniejszym niż dotychczas. Zmianę zapowiedział Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski

Wyniki matur 2020

Dziś maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. W tym roku egzamin wyjątkowo odbył się później i był przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Jak wygląda zdawalność matur w 2020 r.?

REKLAMA