REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Międzynarodowe szkolenia dla menedżerów kultury i konsultantów

Kształcenie osób "o wysokich kompetencjach służących wsparciem merytorycznym lokalnym ośrodkom kultury" to jeden z celów Międzynarodowych Szkoleń dla Operatorów Kultury, przedsięwzięcia współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Zadłużenie sektora finansów w III kwartale wzrosło o 3,5 proc.

Zadłużenie sektora finansów publicznych w III kwartale 2010 roku wzrosło o 3,5 proc., czyli o 24 mld 914,6 mln zł do 746 mld 126,3 mln zł - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Samorządy zmuszone do decyzji ws. przekształceń szpitali

Nowe władze samorządowe będą musiały zmierzyć się z problemem zadłużenia szpitali – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”. Ustawa o działalności leczniczej zmusi je bowiem do dokonania przekształceń, jeśli w trzy miesiące nie uporają się ze spłatą zobowiązań.

Nowe rady mogą zmienić stawki podatku rolnego na 2011 r.

Jeśli nowa rada gminy nie zadba o obniżenie stawek podatku rolnego na 2011 r. – obowiązywać będą stawki wynikające z ustawy – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”

REKLAMA

Nowy wzór protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego określa wzór protokołu oraz zakres dodatkowych informacji zawartych w protokole, a także sposób oraz formę udostępniania zainteresowanym protokołu wraz z załącznikami.

"Parkiet": Samorządy zwiększą swoje dochody

 Rząd chce dokonać zmian w sposobie finansowania samorządów, m.in. poprzez zwiększenie udziału we wpływach z podatków dochodowych - ujawnia "Parkiet".

Nagrody jubileuszowe w Służbie Więziennej

Zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej, tryb jej obliczania i wypłacania oraz termin wypłacania nagrody funkcjonariuszowi Służby Więziennej – reguluje nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Senatorowie chcą zmienić przepisy Kodeksu wykroczeń ws. kierowców

Senatorowie chcą zmienić Kodeks wykroczeń tak, by osoby, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, mogły odzyskiwać prawo jazdy także przed upływem orzeczonego terminu. W czwartek sprawą zajęła się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

REKLAMA

Sądy rozpatrują protesty wyborcze

Sąd okręgowe zajmują się protestami złożonymi w związku z wyborami samorządowi; wśród przyczyn, dla których wnioskodawcy domagają się np. unieważnienia wyborów, są m.in. zarzuty handlu kartami wyborczymi, głosowania przez osoby nieuprawnione czy sposoby liczenia głosów.

WSA: o regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie

Przy uchwalaniu regulaminu czystości i porządku, gmina musi ściśle przestrzegać normy kompetencyjnej. Przekroczenie delegacji ustawowej skutkuje bowiem nieważnością uchwały.

Nowe kompetencje GIODO

Nowe kompetencje generalnego inspektora, możliwość tworzenia oddziałów zamiejscowych Biura GIODO, oraz sankcje za utrudnianie prac kontrolerom – to główne zmiany jakie wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych.

Od 2012 r. sprawdzanie stanu kont w ZUS przez internet

Najpóźniej od 2012 r. ubezpieczeni będą mogli przez internet sprawdzać w ZUS stan swoich kont i hipotetyczną emeryturę, a właściciele jednoosobowych firm drogą elektroniczną załatwią wszystkie rozliczenia - poinformował prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Nowy wójt złoży ślubowanie

Nowi szefowie samorządu wybrani w drugiej turze wyborów mają ustawowo siedem dni na złożenie ślubowania. Termin ten biegnie od ogłoszenia wyniku wyborów.

Rząd przyjął krajowy plan działań dla odnawialnych źródeł energii

Rząd przyjął we wtorek krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, przygotowany przez ministra gospodarki. W 2020 r. w Polsce 15,5 proc. w zużyciu energii końcowej brutto ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Samorządy muszą zarezerwować w budżetach środki na szkolenia

O obowiązku planowania wydatków szkoleniowych przypomina gminom „Dziennik Gazeta Prawna”.

10 grudnia spotkanie ws. reformy emerytur mundurowych

Spotkanie strony rządowej z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się 10 grudnia w kancelarii premiera.

Szpitale będą musiały zmniejszyć liczbę personelu medycznego

Po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej szpitale będą musiały drastycznie zmniejszyć liczebność personelu medycznego - uważa szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Od 12 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów

Od 12 grudnia zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Przewoźnicy kolejowi zapowiadają, że pasażerowie mogą się spodziewać nowych połączeń, zmian godzin kursowania i cyklicznych rozkładów na części tras.

PKW ogłosiła oficjalne zbiorcze wyniki wyborów

W wyborach samorządowych - w I i II turze - Polacy wybrali łącznie 2469 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; w 10 gminach druga tura wyborów bezpośrednich została przełożona na 19 grudnia - poinformowano na poniedziałkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.

Odrębny NIP dla gminy i urzędu

Gmina i urząd gminy występujące w charakterze podatnika lub płatnika powinny posługiwać się odrębnymi numerami identyfikacji podatkowej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Reguła wydatkowa i warunkowe podwyżki VAT

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.

"Dziennik Gazeta Prawna": Ciężkie odchudzanie administracji

Zapowiadane odchudzanie administracji publicznej może poskutkować lawiną pozwów - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Na listach wyborczych minimum 35 proc. kobiet

Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - zdecydowali posłowie. Sejm przyjął w piątek ustawę, która ma zwiększyć udział kobiet w polityce.

Sejm przyjął kodeks wyborczy

Sejm jednogłośnie przyjął w piątek kodeks wyborczy, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Zakłada on m.in. możliwość dwudniowego głosowania i korespondencyjnego głosowania dla Polaków przebywających za granicą.

RPD: o odebraniu dziecka nie może decydować pracownik socjalny

W przypadku braku jednomyślności ws. odebrania dziecka z rodziny, decyzji nie powinien podejmować samodzielnie pracownik socjalny - uważa RPD, który napisał w tej sprawie do szefa MSWiA. Resort przygotował rozporządzenie regulujące te procedury w ustawie antyprzemocowej.

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji - uchwalona

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji do 2013 roku - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Cięcia etatów nie obejmą jednak policji, straży pożarnej i granicznej.

Komisje o projekcie tzw. ustawy żłobkowej

Klubiki dziecięce, które sprawują opiekę nad małymi dziećmi, będą miały trzy lata na dostosowanie się do wymogów przewidzianych dla tego typu placówek - zdecydowali posłowie rozpatrujący sprawozdanie podkomisji nt. projektu "ustawy żłobkowej".

Senackie propozycje dot. m.in. wygaszania mandatów radnych

Skrócenie z trzech do jednego miesiąca czasu, jaki ma rada gminy, powiatu czy sejmik na wygaszenie mandatu radnego - to jedna ze zmian proponowanych w senackim projekcie nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej, który w czwartek rozpatrzyli posłowie.

W piątek w Sejmie o ustawie zwiększającej udział kobiet w wyborach

Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - przewiduje projekt ustawy, która ma zwiększyć udział kobiet w wyborach. Głosowanie zaplanowano na piątek.

Kiedy zamknąć szkołę z powodu mrozu

Niskie temperatury mogą być przyczyną zamknięcia szkoły – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Komisja rewizyjna nie skontroluje radnego

Rada gminy nie może zlecić komisji rewizyjnej przeprowadzenie kontroli działań radnego – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Uchwała taka stanowi istotne naruszenie prawa i podlega stwierdzeniu nieważności.

Pożyczki dla samorządów na realizację programu rozwoju obszarów wiejskich

Weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

"Samorząd terytorialny dla Polski"

Wzmocnienie jednostek pomocniczych w gminach miejskich - dzielnic i osiedli - a także roli powiatów to kolejne propozycje zespołu doradców prezydenta dotyczące zmian funkcjonowania samorządu.

Odpowiedzialność materialna urzędników: koalicja za, opozycja przeciw.

Kluby PO i PSL poparły w środowej debacie w Sejmie projekt ustawy, w myśl której funkcjonariusze publiczni będą ponosić odpowiedzialność materialną za "rażące przekroczenie prawa". Przedstawiciele PiS i SLD byli przeciwni temu rozwiązaniu.

Minister wyrazi zgodę na zwiększenie liczby studentów

Uczelnia będzie musiała uzyskać zgodę ministra za zwiększenie liczby studentów, a do tzw. minimum kadrowego wykładowca będzie się liczył tylko na jednej uczelni - takie m.in. przepisy projektu nowelizacji ustawy o uczelniach zaakceptowała w środę sejmowa podkomisja.

Ponad 70 poprawek do projektu kodeksu wyborczego

Ponad 70 poprawek o charakterze merytorycznym i technicznych złożyły cztery kluby parlamentarne do projektu kodeksu wyborczego. W środę po południu poprawkami zajmie się nadzwyczajna komisja sejmowa, która pracowała nad projektem przez ostatnie półtora roku.

Raport: gimnazja wiejskie słabsze w nauczaniu angielskiego

6,5 pkt. słabiej w porównaniu z młodzieżą miejską wypadają gimnazjaliści z małych miejscowości podczas egzaminów z języka angielskiego - wynika z przedstawionego w środę raportu opracowanego przez przedstawicieli Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).

Zasiłek przez 3 miesiące po zawarciu kontraktu socjalnego

Osoba zawierająca kontrakt socjalny będzie mogła otrzymać zasiłek okresowy lub celowy i nie utraci do niego prawa po znalezieniu pracy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Komisja finansów za odrzuceniem projektu ustawy o finansach publicznych

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o finansach publicznych. Domagał się tego PiS, który sprzeciwia się ewentualnym podwyżkom VAT i włączeniu Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych.

Strefy ochronne na terenie uzdrowisk

W najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej. Uzdrowiskami będą mogły natomiast zostać wyrobiska kopalni soli - zakłada projekt nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

W Sejmie kodeks wyborczy, ograniczenie subwencji dla partii i repatriacja

Sejm, który w środę rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ustawy ograniczającej subwencje dla partii politycznych w latach 2012-2013. Posłowie rozpatrzą też projekt kodeksu wyborczego oraz projekt ustawy repatriacyjnej dla Polaków ze Wschodu.

Wolne święto Trzech Króli – już w Dzienniku Ustaw

Opublikowano nowelizację ustanawiającą święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy oraz odmawiającą pracownikom prawa do dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

MF: nadwyżka budżetów samorządów po trzech kwartałach 902 mln zł

Budżety jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach 2010 roku osiągnęły nadwyżkę w wysokości 902 mln zł, przy planowanym na ten rok deficycie w wysokości 28 mld 667 mln zł - poinformował resort finansów we wtorek w komunikacie.

Nowy sprzęt Służby Celnej m.in. do walki z dopalaczami

Najnowszy sprzęt laboratoryjny do szybkiego i precyzyjnego wykrywania zakazanych substancji, m.in. narkotyków i dopalaczy, zaprezentowali w poniedziałek celnicy w Centralnym Laboratorium Celnym (CLC) w Otwocku pod Warszawą.

"Dziennik Gazeta Prawna": wolny rynek dla nauczycieli

Rząd chce zrzucić z siebie odpowiedzialność za nauczycielskie pensje. Odpowiadać będą za nie samorządy. To one mają decydować o wysokości zarobków oraz pensum, czyli obowiązkowej liczbie godzin, które musi przepracować nauczyciel - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych - podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Do końca tygodnia można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców

Wyborcy chcący oddać głos w II turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do piątku mogą składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w miejscowości, w której mieszkają, ale nie są zameldowani na stałe.

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie handlu długami szpitali - to główne założenia znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, którą w piątek podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

ARiMR: od 1 grudnia br. rolnicy będą dostawali dopłaty bezpośrednie

Od 1 grudnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2010 rok. W ciągu dwóch pierwszych dni chce przekazać rolnikom ok. 2 mld zł. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną powodzianie.

"Rzeczpospolita": Zadłużone metropolie

W połowie roku jedno miasto miało więcej niż 50 proc. długów wobec dochodów - informuje resort finansów. Najprawdopodobniej był to Kraków. Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" do końca roku mogą dołączyć do niego: Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa i Poznań.

REKLAMA