REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Reforma oświaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czarnek: Dlaczego mamy niski poziom matur? Jaki poziom matur w 2023 r.?

Problem, który wszyscy widzimy, nazywa się gimnazja, czyli system 6+3+3. System ten doprowadził do tak niskiego poziomu matury, który mamy od lat – powiedział w piątek minister edukacji Przemysław Czarnek.

Krytyka nowego Prawa oświatowego podczas wysłuchania publicznego

6 grudnia 2021 r. w gmachu Sejmu odbyło się wysłuchanie publiczne w czasie, którego przedstawiciele rodziców oraz organizacji społecznych zaprezentowali krytyczne stanowisko wobec procedowanej przez Sejm nowelizacji Prawa oświatowego. Do wysłuchania zgłosiło się 150 osób.

Bezpieczeństwo cyfrowe w szkole

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych polskie szkoły coraz aktywniej działają w środowisku cyfrowym. Powszechną praktyką jest korzystanie - zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów - z bogatych zasobów edukacyjnych dostępnych online. Środowisko cyfrowe, z jednej strony, stwarza nieograniczone szanse, z drugiej - powoduje zagrożenia. W tym kontekście istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy swobodnym a bezpiecznym dostępem do cyfrowych treści i usług.

Umowa o pracę i akt mianowania nauczyciela w 2019 r.

Jakie są zasady zatrudniania nauczycieli w 2019 r.? Jak powinna wyglądać umowa o pracę? Elementy umowy o pracę, jak również aktu mianowania określa art. 14 Karty Nauczyciela. Jednym z ważniejszych elementów umowy zawieranej z nauczycielem jest wynagrodzenie. W umowie zawieranej z nauczycielem powinna się znaleźć data rozpoczęcia pracy oraz miejsce jej wykonywania. Istotne jest też dokładne określenie miejsca pracy.

REKLAMA

Zmiany w realizacji obowiązku szkolnego już 1 września 2019 r.

Obowiązkiem szkolnym w Polsce objęte są dzieci od 7 do 18 roku życia. Na wniosek rodziców dziecko, które kończy 6 lat może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Spełnianie obowiązku szkolnego kontrolowane jest przez dyrektora szkoły w obwodzie której mieszka dziecko.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Dni wolne w roku szkolnym 2018/2019

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie pierwszą przerwę od zajęć będą mieli już 23 grudnia 2018 r.

Zmiany w ocenie pracy nauczycieli 2018

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie dotyczące oceny pracy nauczycieli. Wzmocnienie warunków rozwoju zawodowego nauczycieli, ukierunkowanego na potrzeby powierzonych im uczniów oraz usprawnienie procesu dokonywania oceny pracy nauczycieli i zobiektywizowanie tych ocen – to główne założenia  ujęte w rozporządzeniu dotyczącym oceny pracy nauczycieli, podpisanym przez Minister Edukacji Narodowej.

REKLAMA

Opłaty za przedszkole a umowy cywilnoprawne

Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów przedszkoli publicznych umów cywilnoprawnych z rodzicami, określających wysokość i zasady wnoszenia opłat.

Polityka rodzinna 2018 r.

W 2018 roku zmienić mają się m.in. przepisy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Finansowo wzmocniony zostanie program „Maluch plus”. Na edycję w 2018 r. przeznaczono kwotę 450 mln zł.

Sale lekcyjne będą gotowe dopiero w 2018 r.

Szkoły podstawowe, zwłaszcza te które powstały w budynkach gimnazjalnych, są niedostosowane dla najmłodszych. Ławki są za wysokie, toalety niedostosowane do wieku dzieci, a place zabaw nadal w budowie.

Specjalne Potrzeby Edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Logopeda w przedszkolu w roku szkolnym 2017/2018

Reforma edukacji nie pozostanie bez wpływu na edukację dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Wraz ze zmianą podstawy programowej wychowania przedszkolnego zmieni się sposób zatrudniania i zadania nauczycieli specjalistów, w tym logopedów. Na jakie zmiany muszą być przygotowani rodzice najmłodszych?

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Lista lektur obowiązkowych do szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018

Reforma szkolnictwa wiąże się ze zmianą podstawy programowej, a w zakresie nauczania języka polskiego – również z koniecznością dostosowania kanonu lektur. Jakie książki będą czytali uczniowie polskich podstawówek w nadchodzącym roku szkolnym?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach 2017/2018

W ostatnich dniach wiele emocji wzbudza zagadnienie podstaw programowych dla szkół różnych szczebli. Co z podstawą programową dla przedszkoli? Na jakich zasadach przebiega organizowanie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w roku szkolnym 2016/2017

Rozporządzenie podpisane 8 sierpnia 2017 roku przez minister Annę Zalewską nakłada na publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki wychowawcze obowiązek udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom. Co zmieni się 1 września 2017 roku w sytuacji osób korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

Nauczanie dzieci niepełnosprawnych po reformie edukacji

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej podpisane 8 sierpnia 2017 roku określa warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a więc dzieci z niepełnosprawnościami (szczegółowo wymienione w §1 Rozporządzenia), dzieci niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy

Reforma oświaty nadal budzi liczne obawy, w tym także dotyczące ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy, pozyskanych dotąd przez samorządy na wyposażenie czy inwestycje w tego typu placówki, w szczególności w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Arkusz organizacyjny na rok szkolny 2017/2018 - poradnik praktyczny

Reforma oświaty wchodzi w życie już 1 września 2017 r. Przedszkola oraz szkoły muszą opracować arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny 2017/2018. Jak to zrobić? Które przepisy stosować - dotychczasowe czy nowe?

Zmiany w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad

Reforma oświaty wymusza zmiany także w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad. Dlatego też został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają na celu przede wszystkim organizację olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.

Edukacja włączająca - stanowisko MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dla dzieci niepełnosprawnych ma być organizowane kształcenie specjalne. Kształcenia specjalnego nie należy mylić z nauczaniem indywidualnym.

Sytuacja prawna nauczycieli po reformie oświaty

Zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół starają się ratować miejsca pracy swoich nauczycieli. Niestety, reforma oświaty ma wpływ nie tylko na zwolnienia w szkołach, ale również na to, że nauczyciel będzie musiał pracować na część etatu. W najtrudniejszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów.

Czy uczniowie będą mieli się z czego uczyć?

Reforma oświaty wpłynęła m.in na podstawę programową, a ta z kolei wymusza zmianę podręczników. Czasu jest coraz mniej a podręczniki dostosowane do nowej podstawy programowej nadal nie są gotowe. Czy uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz siódmych będą mieli się z czego uczyć we wrześniu?

Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia mogą jeszcze nauczać?

Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia stracą pracę? Dyrektor szkoły będzie musiał ocenić czy nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do nauki przedmiotu.

Organizacja i przygotowanie szkół na rok szkolny 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło jak stosować nowe przepisy oświatowe i przygotować się do nowej zreformowanej struktury. Należy pamiętać, że wszystkie szkoły od 1 września 2017 r. muszą funkcjonować po "nowemu". Czasu jest mało, a przepisów do wdrożenia i samej organizacji bardzo dużo.

Reforma szkolnictwa zawodowego 2017/2018-2019/2020 r.

Reforma oświaty dotyczy także szkół zawodowych. Co zmieni się w szkolnictwie zawodowym? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie, zapoznało się także z opiniami Rady Rynku Pracy.

Przedszkole za 6 latka nie weźmie opłaty

Rodzice 6-latków, które uczęszczać będą do placówki wychowania przedszkolnego są zwolnieni od opłat za pobyt dzieci.

Sieć szkół zakończona - reforma oświaty 2017 r.

Kuratorzy oświaty zaopiniowali już wszystkie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Szkoły sportowe a reforma oświaty

Wiemy jak będą wyglądać oddziały sportowe i szkoły sportowe, oraz oddziały mistrzostwa sportowego i szkoły mistrzostwa sportowego. Minister Edukacji Narodowej podpisała Rozporządzenie w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego.

Nowa sieć szkół na półmetku

Do zaplanowania nowej sieci szkół przez samorządy pozostało już niewiele czasu. Jak radzą sobie z tym samorządy? Jak układa się współpraca z MEN?

Nowe zawody 2017 r. - szkolnictwo zawodowe

Minister Edukacji Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Od 1 września 2017 r. młodzież będzie mogła kształcić się w aż 213 zawodach. Wprowadzono nowe zawody jak na przykład magazynier - logistyk.

Szkoły publiczne niebezpieczne dla dzieci - raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w szkołach publicznych. Dzieci uczą się w za małych salach, przerwy są zbyt krótkie a tornistry za ciężkie. Zajęcia wychowania fizycznego także są utrudnione, a jest to spowodowane niebezpiecznymi boiskami. Jakie jeszcze nieprawidłowości stwierdzono?

Samorządy świetnie przygotowane - reforma oświaty

Samorządy są bardzo dobrze przygotowane do reformy oświaty. Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że aż 98 proc. rad powiatów i 95 proc. rad gmin przesłało do kuratorów oświaty uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju szkolnego.

Z jakich podręczników będzie uczyć się Twoje dziecko?

W Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników. W rozporządzeniu określono m.in.  jakie warunki muszą spełniać podręczniki, z których będą uczyć się dzieci.

Przedszkolaki i uczniowie w trudnej sytuacji – reforma oświaty 2017 r.

Skłaniam się ku temu, że jest to powrót do szkoły lat 70, czyli szkoły, w której wszystko było odgórnie ustalone, w której nauczyciel miał robić to, co zostało określone przez Ministra – rozmowa z Burmistrzem Krzysztofem Skolimowskim

Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - wyjaśnienia MEN

Przekształcanie szkół specjalnych oraz integracyjnych będzie przebiegać tak jak w szkołach ogólnodostępnych. Wszelkie dotychczasowe formy edukacyjne zostaną zachowane.

Nowa sieć szkół Warszawa – Praga Południe

Łączne koszty „dobrej zmiany” w oświacie na Pradze-Południe przekroczą kwotę 5 mln zł. Do tego, oczywiście, dojdą inne, nawet chyba ważniejsze koszty ludzkie (nauczyciele) oraz jakościowe (poziom nauczania zakłócony bałaganem i nowa wykładnia nauczanych treści) - Jerzy Gierszewski, Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Dzielnica Praga-Południe

Zmiany w liście lektur - co będą czytać uczniowie w szkole podstawowej?

Podstawa programowa uległa modyfikacjom. Do listy lektur szkoły podstawowej dodano kilka pozycji. W nauczaniu początkowym pojawiła się "Zaczarowana zagroda" Czesława Centkiewicza, w klasach IV-VI pieśni i piosenki patriotyczne. Najwięcej zmian w liście lektur jest dla klas VII i VIII. Uczniowie pod koniec szkoły podstawowej przeczytają "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Podstawa programowa podpisana

Mimo licznych uwag m.in. środowisk naukowych nowa podstawa programowa została podpisana. Podstawie programowej zarzucano chociażby brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej, obszerność, brak spójności oraz liczne błędy. Podnosi się także, że jest ona zbyt przestarzała jak na dzisiejsze czasy.

Reforma edukacji 2017 – podstawa programowa

Znane są podstawy programowe, które będą obowiązywały od roku szkolnego 2017/2018. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już część opinii do projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oceniany jest on jako obszerny treściowo, wręcz nie dający się zrealizować. Nowej podstawie programowej zarzuca się także brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Organizacja roku szkolnego 2017/2018 - przeszkody prawne

Rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli budzi poważne wątpliwości. Chodzi o to, że dyrektorzy szkół i przedszkoli, jak również samorządy muszą stosować przepisy, które mają obowiązek wykonać wcześniej, niż te w ogóle zaczną obowiązywać.

Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r.

Czy dyrektorzy szkół oraz jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować nowe przepisy oświatowe przed dniem 1 września 2017 r.? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych od 2017 r.

Zgodnie z nowymi zasadami przy rekrutacji wyżej premiowane mają być przede wszystkim oceny na świadectwie oraz aktywność społeczna ucznia.

Szkoły i przedszkola publiczne 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Szkoły sportowe 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego skierowany do konsultacji. Jak będzie wyglądała edukacja sportowa od 2017 r.?

REKLAMA