REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce 2019 r.

W dniu 4 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostki sektora finansów publicznych do udzielania w pierwszej kolejności zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych w rozumieniu nowelizowanej ustawy.

Bilans terenów musi posiadać zdolność do skontrolowania

Brak szczegółowego określenia w bilansie terenów przeznaczonych pod nową zabudowę metodologii identyfikowania istniejących obszarów zurbanizowanych przesądza o kwalifikowanej wadliwości zmiany studium gminnego. W 2015 r. ustawodawca nałożył na gminy obowiązek dokonywania bilansu terenów przeznaczonych pod nową zabudowę w sytuacji uchwalania nowego lub zmiany aktualnie obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Korekta dokumentów ubezpieczeniowych - ewidencja księgowa

Jak należy zewidencjonować w księgach rachunkowych korekty dokumentów ubezpieczeniowych za lata ubiegłe? Czy nadpłacone kwoty składek należy odprowadzić na dochody jednostki samorządu terytorialnego?

Koszt pracy pracownika dodatkowym kosztem udostępnienia informacji publicznej?

W świetle art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej[1] [dalej: udip], dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem art. 15. Przepis art. 15 ust. 1 udip stanowi z kolei, iż jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, o którym mowa w art. 10 ust. 1, podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.

REKLAMA

Wynagrodzenie pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych 2019 r.

W dniu 3 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w Prawie oświatowym 2019 r.

W dniu 26 września 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo oświatowe. Kolejne zmiany w Prawie oświatowym już we wrześniu 2019 r. Co zmieni się tym razem?

6 latek w szkole w roku szkolnym 2019/2020

Dziecko 6 letnie w roku szkolnym 2019/2020 powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rodzice mogą wnioskować o przyjęcie dziecka 6 letniego do pierwszej klasy.

Farmy wiatrowe - opodatkowanie 2018 i 2019 r.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zmieniła zasady opodatkowania farm wiatrowych z mocą wsteczną. Samorządy odnotowały straty. Czy w związku z tym coś się zmieni w opodatkowaniu farm wiatrowych?

REKLAMA

Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych

Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych.

Ocena pracy w szkołach i przedszkolach

Resort edukacji zdecydował o wydłużeniu cyklu oceniania nauczycieli. Początkowo nauczyciel miał być oceniany co trzy lata. Planuje się ocenę pracy nauczyciela oraz dyrektora szkoły co 5 lat.

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników już w 2019 r.

Ustawa o spółdzielniach rolników poparta przez Sejm. Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników już w 2019 r. Członek spółdzielni zwolniony będzie chociażby z niektórych podatków i opłat lokalnych.

Dokumenty publiczne online już w 2019 r.

Ustawa o dokumentach publicznych przyjęta przez Sejm. Ustawa wprowadza trzy kategorie dokumentów. Zakłada także stworzenie rejestru wzorów dokumentów publicznych dostępnego online.

Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.

Roczne przygotowanie przedszkolne musi odbyć dziecko 6 letnie. Kwestia rocznego przygotowania przedszkolnego uregulowana została w ustawie Prawo oświatowe. Ustawa ma się zmienić po raz kolejny 1 września 2019 r. Czy zmiany dotyczą również rocznego przygotowania przedszkolnego? Jakie obowiązki mają rodzice? Czy obowiązek można odroczyć?

Zakup biletów ulgowych przez związki powiatowo-gminne

Związki jednostek samorządu terytorialnego mogą być organizatorami transportu publicznego. Czy mogą kupować bilety ulgowe? Przedstawiamy interpretację Ministerstwa Infrastruktury.

Wynagrodzenie pracowników medycznych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Zmiany dotyczą również ratowników medycznych. Sprawdź co się zmieni w 2019 r.

Wychowanie przedszkolne 2019 - wiek dziecka

Co do zasady wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Można się jednak starać o przyjęcie do przedszkola młodszego dziecka. Kiedy młodsze dziecko może iść do przedszkola? Czy rok 2019 przyniesie zmiany w edukacji przedszkolnej?

Od kiedy zakończenie roku szkolnego?

Znamy termin zakończenia roku szkolnego 2018/2019 r. Uczniowie przerwę wakacyjną w tym roku szkolnym rozpoczną 21 czerwca 2019 r.

"Posiłek w szkole i w domu" już 1 stycznia 2019 roku

Na szkolne stołówki rząd przeznaczył 200 mln zł. Program "Posiłek w szkole i w domu" rusza już 1 stycznia 2019 roku. Pomoc przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci wychowujących się w rodzinach w trudnej sytuacji, jak również niepełnosprawnych.

Przekroczenie doby parkingowej a VAT

Opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu gminnego po upływie doby parkingowej jest wynagrodzeniem podlegającym podatkowi VAT.

Kąpieliska a Prawo wodne 2019 r.

Kolejny sezon kąpielowy niestety dobiega końca. Dla organizatorów kąpielisk, jak też dla gmin, koniec sezonu oznacza, że powoli trzeba już myśleć o przyszłym roku.

Zasada szybkości postępowania administracyjnego

Zasada szybkości postępowania administracyjnego uregulowana została w art. 12 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jest jedną z ważniejszych zasad postępowania administracyjnego.

Udział organizacji społecznych w postępowaniu administracyjnym 2019 r.

Udział organizacji społecznych w postępowaniu administracyjnym uregulowany został w art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego. Organizacja może żądać albo wszczęcia postępowania administracyjnego albo dopuszczenia jej do udziału w nim.

Zasada informowania stron w postępowaniu administracyjnym

Zasada informowania stron w postępowaniu administracyjnym uregulowana została w Kodeksie postępowania administracyjnego. Obowiązek informowania stron leży po stronie organów administracji publicznej.

Pogłębianie zaufania obywateli do postępowania administracyjnego

Pogłębianie zaufania obywateli do postępowania administracyjnego jest jedną z zasad postępowania administracyjnego. Zasada uregulowana została w art. 8 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Czy wciąż można przejąć komunalne mieszkanie?

Zasób mieszkań komunalnych zmniejsza się z roku na rok, a czas oczekiwania na takie lokale w niektórych miastach wynosi nawet 10 lat. Trudno się dziwić, że w opisywanej sytuacji wiele osób jest zainteresowanych przejęciem gminnego „M” po śmierci swojego krewnego (będącego równocześnie najemcą lokalu).

Jak uzyskać wiedzę o zatrudnieniu emeryta w innym zakładzie pracy

Po zakończeniu zatrudnienia byłego pracownika - emeryta w nowym miejscu pracy opiekę socjalną nad emerytem przejmuje drugi zakład pracy. W jaki sposób były pracodawca dowiaduje się, że jego emeryt podjął pracę? Czy emeryt może co roku składać oświadczenie o ewentualnym zatrudnieniu w innym zakładzie pracy?

Odwrotne obciążenie w gminie

Gmina realizuje projekt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych współfinansowany ze środków unijnych. Mieszkaniec ponosi częściową odpłatność za instalację. Zgodnie z umową zawartą między gminą a mieszkańcem, zestaw kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych przejdzie na własność mieszkańca po zakończeniu prac instalacyjnych sprzętu i urządzeń wchodzących w skład zestawów, zaplanowanych na okres 5 lat od dnia przekazania ostatniej transzy płatności na konto gminy. Gmina jest zatem w tym przypadku inwestorem, który wyłoni w drodze przetargu wykonawcę, który wykona na jej rzecz dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Na tym tle pojawiła się wątpliwość, czy w tym przypadku mamy do czynienia z relacją: podwykonawca-wykonawca (gmina)-inwestor (mieszkaniec) i należy rozliczyć transakcję na gruncie VAT w procedurze odwrotnego obciążenia?

Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Projekt obejmuje następujące kategorie wydatków: dokumentacja projektowa, roboty budowlane i konserwatorskie, nadzór autorski, konserwatorski i budowlany wielobranżowy, zakup serwera i pierwszego wyposażenia. W lipcu zostały zakończone roboty budowlane i konserwatorskie. Pozostał do realizacji zakup serwera i wyposażenia. Czy należy przekazać do użytkowania (jeden nowy budynek) i zwiększyć wartość dwóch modernizowanych i rewitalizowanych obiektów, a amortyzację naliczyć od zwiększonej wartości od sierpnia 2018 r.? Czy dopiero po oddaniu do użytkowania pierwszego wyposażenia, które będzie dostarczone i zamontowane we wrześniu br., całość projektu (inwestycji) rozliczyć we wrześniu i rozpocząć naliczanie amortyzacji od października 2018 r.?

Budżet na pomoc społeczną 2019 r.

W 2019 roku wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej. W porównaniu do roku ubiegłego różnica wyniesie 223 mln.

Nowe Prawo oświatowe od 1 września 2019 r.

Kolejne zmiany w Prawie oświatowym już 1 września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła 26 września 2018 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Sprawdź co się zmieni w kolejnym roku szkolnym!

Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów - wybory samorządowe 2018 r.

Pozostało kilka godzin na rejestrowanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W dniu 26 września 2018 r. o północy mija termin rejestrowania kandydatów.

Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości i jakie prawa przysługują z tego tytułu?

Instytucja wywłaszczenia z racji natury przeprowadzanej czynności prawnej, pozbawiającej pod przymusem prawa własności lub je ograniczającej, należy do jednej z najważniejszych regulacji prawnych dotyczących rynku nieruchomości. Zasadniczy zbiór przepisów sankcjonujących wywłaszczenie nieruchomości został  zawarty w ustawie o gospodarce nieruchomościami  (art. 112 – 142).

Przewodnik RODO dla służby zdrowia

Na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowano Przewodnik po RODO dla służby zdrowia. Przewodnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim został stworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Jak komornik sprzedaje mieszkanie?

W ramach prowadzonych postępowań egzekucyjnych, komornicy sprzedają zarówno rzeczy ruchome (np. samochody i sprzęt elektroniczny), jak i różne nieruchomości. Sprzedaż majątku nieruchomego (lokali oraz gruntów), zwykle stanowi sposób na odzyskanie największej kwoty przez wierzycieli. Z uwagi na wysoką wartość transakcji dotyczących sprzedaży nieruchomości przez komornika, krajowe przepisy w drobiazgowy sposób regulują wszystkie aspekty takich licytacji.

Łączne zobowiązanie pieniężne możliwe przy zerowym podatku rolnym

W jednej decyzji można dokonać wymiaru podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości i podatku leśnego, nawet jeśli ciążący na podatniku obowiązek podatkowy w podatku rolnym nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe (przy zerowej kwocie podatku).

Czy jednostki samorządu terytorialnego dla realizacji wyborów mogą zawierać umowy powierzenia przetwarzania?

Jednostki samorządu terytorialnego są administratorami danych. Odpowiadają one za proces przetwarzania danych osobowych w związku z organizacją oraz przeprowadzaniem wyborów. Czy jednostki mogą zawierać umowy powierzenia przetwarzania?

Przychód seniorów z tytułu udziału w warsztatach

Problem: Gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) na podstawie art. 17 ust. 2 w związku z art. 36 ust. 2 pkt a i g oraz art. 45 i 46 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej: ustawa o pomocy społecznej) organizuje dla seniorów warsztaty weekendowe pod nazwą "W zdrowym ciele - zdrowy duch". W związku z tym ponosi między innymi koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienie i ubezpieczenia. Czy uczestniczy warsztatów uzyskują z tego tytułu przychód i należy wystawić im PIT-8C?

Zwrot kosztów biletów wstępu dla pracowników ośrodka pomocy społecznej

Problem: Podopieczni ośrodka pomocy społecznej w ramach organizowanych zajęć odwiedzają muzea, teatry i inne instytucje kultury. W czasie tych wyjazdów towarzyszą im pracownicy ośrodka, którym zwracamy koszty zakupu biletów wstępu. Czy pracownicy uzyskują z tego tytułu przychód, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT?

Wrześniowa wpłata odpisu na ZFŚS a przeciętne zatrudnienie

Problem: Do końca września zobowiązani jesteśmy do przekazania drugiej raty środków na ZFŚS. Czy dokonujemy przeliczeń, jeżeli w minionych miesiącach występowała w zatrudnieniu rotacja, pracownicy korzystali z urlopów bezpłatnych, wychowawczych, macierzyńskich. Jak dokonujemy tych przeliczeń?

Szybka kolej w rozwoju i promocji samorządów

Od kilku lat najszybszy polski pociąg Pendolino budzi wiele emocji wśród pasażerów, miłośników kolei, ale również polityków i samorządowców. Ci ostatni próbują przełożyć potencjał związany z faktem przejazdu pociągu przez ich region lub miasto na zwiększenie atrakcyjności i rozwoju lokalnego.

Rewolucyjne zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi 2018 i 2019 r.

Skrócenie okresu magazynowania odpadów, obowiązek wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania lub składowania odpadów, zmiana zasad wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności związanej z odbieraniem i gospodarowaniem odpadami - to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwalona 20 lipca 2018 r. nowelizacja ustawy o odpadach.

Cyberbezpieczeństwo - zadania dla samorządów

Cyberbezpieczeństwo to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy. Po wyjątkowo długim procesie legislacyjnym ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wreszcie została uchwalona. Jej wdrożenie stawia przed jednostkami samorządu terytorialnego wiele wyzwań organizacyjnych i regulacyjnych. Część z nich zostanie zasygnalizowana w tym materiale.

Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.

W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.

Czy przedszkole ma prawo pobierać opłaty od rodziców w roku 2018 i 2019?

Publikujemy stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie opłat za przedszkole w roku 2018 i 2019. Nauka w przedszkolu publicznym jest bezpłatna, więc nakładanie na rodziców opłat dodatkowych np. na środki higieniczne, materiały plastyczne jest bezprawne.

Zasiłek stały 2019 r.

Już 1 października 2018 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Od tego dnia obowiązywać będzie nowa maksymalna kwota zasiłku stałego, która aktualność swoją zachowa w roku 2019.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r.

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych analizuje próg interwencji socjalnej. Po uwzględnieniu badania progu interwencji socjalnej co 3 lata zmianie ulegają kryteria dochodowe. Kryteria dochodowe na 2019 rok uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, które wchodzi w życie już 1 października 2018 r.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych już od 1 stycznia 2019 r.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych już od 1 stycznia 2019 r. Fundusz ten ma wspierać osoby niepełnosprawne. Daniny będą pochodziły m.in. od osób najlepiej zarabiających.

Gospodarka lekami 2018-2022

Znamy cele "Polityki Lekowej Państwa 2018–2022". Zdaniem Ministerstwa Zdrowia Polityka lekowa podniesie efektywność systemu ochrony zdrowia, jak również systematycznie będzie poprawiała stan zdrowia ludności.

Ile Fundusz Dróg Samorządowych przeznaczy na drogi lokalne w 2019 r.?

Fundusz Dróg Samorządowych pozwoli przeznaczyć na drogi lokalne ponad 6 mld zł w roku 2019, a jego budżet w latach 2019-2028 może sięgnąć 36 mld zł - poinformował we wtorek na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Akta pracownicze w Polsce gotowe do RODO?

Od dnia 25 maja 2018 r. w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, podmioty przetwarzające dane osobowe są zobowiązane do bezpośredniego stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO).

REKLAMA