REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej

Poprzez podjęcie stosownych uchwał właściciele lokali sami decydują o wysokości obowiązujących we wspólnocie mieszkaniowej opłat. Jakie są opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (rodzaje opłat, koszty zarządu)?

Wynagrodzenie jako informacja publiczna

Dla samorządowców kwestią sporną często staje się wynagrodzenie za pracę wykonywaną na rzecz JST. Wątpliwości takich nie mają sądy administracyjne, które uznają, że jawność życia publicznego przesądza o konieczności udostępnienia informacji o komunalnych wynagrodzeniach na poszczególnych stanowiskach związanych z wykonywaniem funkcji publicznych.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 – będą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne ma otrzymać więcej osób. Senacki projekt przewiduje rezygnację z zasady, zgodnie z którą w rodzinie z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci tylko jedno z rodziców może otrzymywać świadczenie.

Udostępnianie wszystkich danych wytwarzanych w sektorze publicznym

Jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Cyfryzacji jest udostępnianie wszystkich danych wytwarzanych w sektorze publicznym. Udostępnienie do ponownego wykorzystania części zasobów bibliotek, muzeów i archiwów przewiduje ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Wejdzie ona w życie w połowie czerwca 2016 r.

REKLAMA

Finansowanie służby zdrowia przez samorządy bez zgody marszałków

Przeciwko wprowadzeniu do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zapisów o finansowaniu przez jednostki samorządu terytorialnego świadczeń opieki zdrowotnej opowiedział się Konwent Marszałków Województw RP. Marszałkowie uznali, że taka delegacja stanowi przerzucenie odpowiedzialności realizacji zadań z zakresu zapewnienia ochrony zdrowia mieszkańców bez wskazania źródeł finansowania tego zadania.

Urlop pracownika samorządowego prowadzącego działalność

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zależy od jego stażu pracy, wykształcenia, a także od posiadania innych okresów podlegających zaliczeniu. Wątpliwości pojawiają się odnośnie do zaliczenia do tych innych okresów czasu prowadzenia działalności gospodarczej.

Rewitalizacja obszarów o charakterze wiejskim

Ustawa o rewitalizacji określa zasady przygotowania i przeprowadzenia procesu wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Choć wstępna faza prac legislacyjnych wskazywała, że adresatem nowych przepisów będą raczej obszary miejskie, to uchwalone zasady są uniwersalne i skierowane do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Przecież na terenach wiejskich, choć może w mniejszej koncentracji, również występują negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne oraz techniczne.

Dokumentacja podatkowa spółek komunalnych

Prawie każdy prezes zarządu spółki komunalnej, główna księgowa czy dyrektor finansowy słyszeli o dokumentacji podatkowej. Jedni zdecydowali się na jej sporządzenie, drudzy nie. Czy słusznie? Praktyka wskazuje, że zaniechanie w tym zakresie może rodzić poważne konsekwencje finansowe.

REKLAMA

EIDAS – co po 1lipca? Wpływ rozporządzenia eIDAS na prawo polskie

22 czerwca 2016 r. w Warszawie odbędzie się konferencja "EIDAS – co po 1 lipca? Wpływ rozporządzenia eIDAS na prawo polskie". Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Drożdżówki w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r.

Drożdżówki o określonej zawartości cukru, soli i tłuszczu pojawią się w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r. Projekt Ministerstwa Zdrowia jest na etapie konsultacji społecznych.

Rozporządzenie eIDAS wchodzi w życie 1 lipca 2016 r.

Rozporządzenie eIDAS, które wchodzi w życie 1 lipca 2016 r. ma ujednolicić przepisy dotyczące podpisów elektronicznych. Nowe przepisy ułatwią kontakt z administracją.

Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór

Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę ma obowiązywać jeszcze w 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekonuje, iż nowe formularze wniosków budowlanych będą mniej sformalizowane.

Konferencja Doroczna IIA Polska

16 czerwca 2016 roku, w hotelu Marriott w Warszawie, Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska organizuje doroczną konferencję, której tematem będzie “Trzy linie obrony. Przeżytek czy skuteczny system ochrony w turbulentnym środowisku?” Konferencja będzie się skupiała na zagadnieniach dotyczących aktualności wykorzystania modelu trzech linii obrony oraz współpracy pomiędzy różnymi funkcjami ochrony organizacji, jak i nowej czwartej linii, jaką stanowią regulatorzy oraz audyt i kontrola zewnętrzna. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Czy należy uzasadniać wypowiedzenie terminowej umowy o pracę

Czy po zmianach wprowadzonych do Kodeksu pracy po 22 lutego 2016 r. w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony konieczne jest uzasadnienie tego wypowiedzenia?

Konkurs na mikroprojekty

Związek Miast Polskich zaprasza wszystkie polskie samorządy gminne oraz samorządowe jednostki organizacyjne do udziału w otwartym konkursie na zainspirowane doświadczeniami norweskimi mikroprojekty, które mają prowadzić do innowacji w dziedzinie efektywności energetycznej lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Konkurs odbywa się w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, który ZMP realizuje wspólnie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Zamówienia in-house: projekt nowelizacji

Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych zakłada, iż samorządy będą mogły zlecać swoim spółkom wywóz odpadów in-house, czyli z wolnej ręki. Zmiany zaakceptowała sejmowa komisja gospodarki.

Wprowadzenie w błąd zamawiającego a wykluczenie wykonawcy

Kiedy zamawiający winien wykluczyć wykonawcę w przypadku wprowadzenia go w błąd? Czy konieczne jest udowodnienie świadomości wykonawcy, iż informacja podawana przez niego zamawiającemu jest nieprawdziwa?

Odpisy aktów stanu cywilnego - szybsze procedury

Odpisy aktów stanu cywilnego mają być wydawane szybciej. Projekt MSWiA przyznaje uprawnienia pracownikom urzędów stanu cywilnego do przenoszenia akt sporządzonych w księgach papierowych do rejestru.

Bezpieczeństwo meczów piłkarskich

Bezpieczeństwo rozgrywania meczów piłkarskich, konieczne warunki umożliwiające odbycie się sportowej imprezy masowej oraz środki służące zapobieganiu chuligańskim wybrykom reguluje ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r., która do dzisiaj nowelizowana była 7 razy. Kluby i organizatorzy rozgrywek zostali wyposażeni w możliwość nakładania zakazu klubowego, natomiast sądy mogą orzec zakaz stadionowy. Czy są to środki wystarczające i adekwatne?

Wniosek o 500 plus przez Internet - jakie zagrożenia?

GIODO informuje o możliwych zagrożeniach związanych z wypełnieniem wniosku o świadczenie "500 plus" za pośrednictwem nieoficjalnych systemów telenformatycznych. W jaki sposób powinniśmy chronić nasze dane osobowe?

Szkoły zawodowe coraz popularniejsze

Rosnie popularność szkół zawodowych. W ubiegłym roku na edukację w szkołach technicznych i zawodowych zdecydowało się 49 procent gimnazjalistów.

Bezpłatne leki dla seniorów bez względu na dochody

Bezpłatne leki dla seniorów (którzy ukończyli 75. rok życia) będą przysługiwały bez względu na status materialny. Leki przepiszą pacjentom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Godziny karciane znikną w 2016 r.

Likwidację od 1 września tzw. godzin karcianych przewiduje nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela. Ustawa została podpisana przez Prezydenta.

Nowy tryb uchylania immunitetów

Sejm ma uchylać wszystkie immunitety osób nim objętych bezwzględną większością głosów. Nowelizację ujednolicającą tryb uchylania immunitetów podpisał Prezydent.

Finansowanie straży gminnych - kontrola NIK

Najwyższa Izba Kontroli dobrze oceniła realizację zadać przez straże gminne. Spośród wybranych do badania 16 miast wojewódzkich największe środki finansowe przeznaczało na utrzymanie straży m.st. Warszawa. NIK zwraca uwagę na konieczność kontynuowania dobrowolnego Programu Standaryzacji Straży Gminnych.

Jak chroniona jest pracownica w okresie urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z łączeniem pracy z urlopem wychowawczym. Wniosek złożyła 01/04/2015, na okres od 29/06/2015 do 28/06/2016. (W międzyczasie korzystała z urlopu). W jakim okresie obejmuje ją ochrona przed zwolnieniem - 12 miesięczna? 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku czy 12 m-cy od okresu wskazanego we wniosku?

Superwizja pracy socjalnej 2016 – nowe rozporządzenie

Superwizja pracy socjalnej ma przyczyniać się do podnoszenia jakości usług świadczonych przez pomoc społeczną. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 kwietnia 2016 r. ujednolica wymogi, dotyczące nadawania certyfikatu superwizora.

Uciążliwości zapachowe a projekt nowej ustawy

Najnowsza propozycja Ministerstwa Środowiska przewiduje dwustopniowe unormowanie problematyki uciążliwości zapachowej. W pierwszej kolejności zaplanowano przygotowanie kodeksu przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, który miałby stanowić rodzaj kodeksu dobrych praktyk dla przedsiębiorców. Drugim krokiem na drodze do ograniczenia oddziaływań zapachowych jest planowane do końca 2016 roku przyjęcie stosownej ustawy w tym zakresie.

ePUAP dla instytucji - cykl szkoleń otwartych dla pracowników administracji

Instytut Logistyki i Magazynowania w terminie 6-9 czerwca zaprasza pracowników administracji do udziału w cyklu szkoleń poświęconym obsłudze elektronicznej urzędu przy wykorzystaniu platformy ePUAP2.

Biznes z biało-czerwoną flagą: blisko 70 nominacji do Godła „Teraz Polska”

W poniedziałek, 25 kwietnia 2016 roku na PGE Narodowym zostały ogłoszone nominacje w 26. edycji Konkursu „Teraz Polska” organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Produkty, usługi, innowacje i gminy, które zdobyły największe uznanie Branżowych Komisji Ekspertów, zaprezentowały się Kapitule Konkursu podczas corocznej wystawy. Wyniki głosowania Kapituły poznamy 30 maja 2016 r. podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim.

„Kongres SMART – Inteligentne Miasta” - 25 maja we Wrocławiu

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu „Kongres SMART – Inteligentne Miasta” w dniu 25 maja 2016 r. we Wrocławiu. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Opłata produktowa 2017

W 2017 r. stawka opłaty produktowej ma zostać podwyższona. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Środowiska zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływów z tytułu przedmiotowych opłat.

Gospodarka odpadami komunalnymi - uchwały

Uchwały, dotyczące opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi podjęte przed dniem 1 lutego 2015 r. stracą moc 31 lipca 2016 r. RIO w Lublinie przypomina o konieczności pojęcia odpowiednich uchwał.

Konferencja inauguracyjna „Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych” - 24 maja w Toruniu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji inauguracyjnej w ramach „Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych”, która odbędzie się 24 maja w Toruniu. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Polskie produkty i usługi ubiegają się o Godło „Teraz Polska”

25 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczyste ogłoszenie nominacji w Konkursie „Teraz Polska” organizowanym przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Tegoroczna, XXVI edycja, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zarówno małe, średnie, jak i duże firmy ubiegają się o Godło „Teraz Polska”, wiedząc, jak ważne jest w dobie rosnącej popularności patriotyzmu konsumenckiego podkreślanie, że produkt jest dobry i polski.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze” - zmiany w klasyfikacji budżetowej

W nowym rozdziale klasyfikacji budżetowej „85211 Świadczenie wychowawcze” powinny być ujmowane dochody i wydatki związane z realizacją ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Samorządy muszą pamiętać o obowiązku dostosowania do nowych przepisów uchwał budżetowych na 2016 rok.

Prawo autorskie 2016 – jakie zmiany?

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim z 11 września 2015 roku doprecyzowuje przepisy o dozwolonym użytku publicznym, o wprowadzeniu wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne, umożliwienie korzystania z utworów osieroconych i utworów niedostępnych w obrocie handlowym oraz likwidacji Funduszu Promocji Twórczości. Zmiany mają na celu ułatwienie legalnego dostępu do twórczości w inny sposób niż wyłącznie na podstawie bezpośredniej zgody uprawnionego, ale z poszanowaniem podstawowych zasad prawa autorskiego.

Zamówienia in-house – pojęcie, przepisy

Czym charakteryzują się zamówienia in-house? Czy pojęcie to funkcjonuje na gruncie ustawy Prawo zamówień publicznych?

Upomnienie za brak opłaty reklamowej

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z opłatą reklamową jest wskazanie sposobów jej poboru i terminów płatności. Bez względu jednak, jakiego wyboru dokona gmina, wątpliwości mogą wiązać się z obowiązkiem wystawiania upomnienia.

Czy przysługuje dzień wolny od pracy z tytułu podróży służbowej

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy.

Likwidacja wieczystego użytkowania - krok w dobrym kierunku?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło zamiar likwidacji wieczystego użytkowania gruntów we wspólnotach mieszkaniowych. Dr inż. Michał Domińczak, ekspert CA KJ ds. gospodarki przestrzennej, podkreśla, iż z jednej strony należy ułatwić przekształcanie wieczystego użytkowania w spółdzielniach mieszkaniowych i budynkach indywidualnych, z drugiej strony zapewnić możliwość wyboru dla tych użytkowników, którzy z różnych względów nie będą zainteresowani pełną formą własności.

Nowelizacja zamówień publicznych korzystna dla pracowników

"W tych sytuacjach, w których praca osób w. ykonujących zamówienie powinna podlegać reżimowi Kodeksu pracy, zamawiający będzie miał obowiązek postawienia warunku zatrudnienia pracownika na umowę o pracę" - mówi wiceszef MR Mariusz Haładyj. Nowelizacja ma m.in. upowszechnić kryteria pozacenowe w zamówieniach publicznych.

Po raz pierwszy w Lublinie Akademia Mówcy i Prezentera

Po raz pierwszy w Lublinie, już 6 maja, odbędzie się seminarium z wystąpień publicznych prowadzone przez pana Maurycego Seweryna - jednego z trzech najlepszych w Polsce ekspertów od wystąpień publicznych i mowy ciała. Seminarium nosi nazwę Akademia Mówcy i Prezentera. Są to praktyczne warsztaty z kamerą dla dziennikarzy, samorządowców, przedsiębiorców i studentów.

Świadczenie rodzinne na niepełnosprawne dzieci - projekt zmian

Świadczenie rodzinne w przypadku, gdy w rodzinie jest dwoje lub więcej niepełnosprawnych dzieci, powinno przysługiwać obojgu rodzicom w przypadku ich rezygnacji z pracy. Senacki projekt zmian zyskał poparcie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

50-procentowy recykling odpadów w 2020 r. nieuzasadniony?

Konwent Marszałków Województw RP uważa, iż 50-procentowy poziom recyklingu odpadów komunalnych w 2020 r. jest nieuzasadniony. Naraża ponadto samorządy na dotkliwe kary finansowe.

Zamówienia in-house - przedsiębiorcy za vacatio legis do 2017 r.

Vacatio legis dla zamówień in-house powinno potrwać do 1 stycznia 2017 r. - proponuje Konfederacja Lewiatan. Zmiany w zakresie in-house mogą wprowadzić ogromną zmianę na rynku zamówień publicznych - podkreśla ekspert organizacji.

Parki w miastach - coraz mniej miejsca na tereny zielone

Parków w miastach ubywa. Powstawanie nowych terenów zielonych blokują przede wszystkim czynniki ekonomiczne.

Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%?

Warsztaty "Doręczanie elektroniczne w ramach postępowania podatkowego, administracyjnego i cywilnego po zmianie przepisów"

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach Warsztaty "Doręczanie elektroniczne w ramach postępowania podatkowego, administracyjnego i cywilnego po zmianie przepisów", które odbędą się 18 maja 2016 r. w Warszawie.

Szkolenie "eIDAS - Obowiązek dla administracji i szansa rozwoju usług elektronicznych"

Szkolenie "eIDAS - OBOWIAZEK DLA ADMINISTRACJI I SZANSA ROZWOJU USŁUG ELEKTRONICZNYCH Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji, zapewnienie zgodności z wymaganiami PSD2" odbędzie się 28 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

REKLAMA