Komisja Europejska nie chce zwiększyć limitów emisyjnych dwutlenku węgla
20 lis 2007
Nasz kraj toczy z Komisją Europejską sądową batalię o zwiększenie limitów emisji dwutlenku węgla. Sąd Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich oddalił wniosek Polski. Firmy będą musiały dokupić brakujące pozwolenie do emisji.
Jak i gdzie składać pisma
20 lis 2007
Postępowanie w indywidualnych sprawach zgłoszonych w administracji publicznej rozpoczyna się z chwilą złożenia w odpowiednim urzędzie podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) lub wniosku. W pewnych sytuacjach może ono rozpocząć się z urzędu.
Jak emigrant może wymienić dowód osobisty i prawo jazdy
20 lis 2007
Emigrant, który zachował polskie obywatelstwo, ma obowiązek wymienić dowód osobisty i prawo jazdy. Musi przyjechać do kraju tylko raz, aby osobiście złożyć wnioski.
Podatek zapłaci starosta
20 lis 2007
Skarb Państwa po zrzeczeniu się prawa użytkowania wieczystego działek przez inny podmiot staje się podatnikiem podatku od nieruchomości. Do zapłaty podatku zobowiązany jest starosta jako reprezentant Skarbu Państwa.
Sędziego może delegować także podsekretarz stanu
19 lis 2007
Uchwała Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma moc zasady prawnej. Ingerencja w miejsce służbowe sędziego ogranicza jego władzę. Orzekanie przez sędziów delegowanych jest powszechne w sądownictwie.
Czy przetargi na nieruchomości rolne Skarbu Państwa są jawne
19 lis 2007
Czy uczestnik przetargu pisemnego po ogłoszeniu wyników (zwłaszcza w sytuacji, gdy przegrał) może zapoznać się z dokumentacją przetargową: protokołem postępowania oraz z ofertami złożonymi przez pozostałych uczestników? Do kogo powinien się zwrócić uczestnik przetargu pisemnego w razie wykrycia nieprawidłowości w zakresie procedury przetargowej, i w jakim trybie?
Jak gmina może uzyskać kredyt bankowy
19 lis 2007
Kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji komunalnej samorząd może pozyskać tylko w drodze przetargu. Bank może sfinansować wszystkie potrzeby gminy.
Jak odpowiada kierownik jednostki za dyscyplinę finansową
18 lis 2007
Z jakich powodów kierownik jednostki może odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Na jakie elementy w zakresie dyscypliny finansów publicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie kary grożą za naruszenie dyscypliny w finansach publicznych?
Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt dla samorządów
18 lis 2007
Czy procedura otrzymania kredytu bankowego przez jednostki samorządu terytorialnego jest czasochłonna i skomplikowana? Czy są tańsze kredyty oferowane przez banki ze środków funduszy i fundacji? Jakimi kryteriami samorządy powinny się kierować przy wyborze oferty kredytowej?
Brak kontroli narusza prawo Unii Europejskiej
17 lis 2007
Włochy, rezygnując z kontroli czynności podlegających VAT dokonywanych w ciągu kilku ostatnich lat podatkowych, uchybiły obowiązkom wynikającym m.in. z VI Dyrektywy.
Spółka zamiast zakładu budżetowego
17 lis 2007
Projektowane zmiany w finansach publicznych zakładają likwidację wszystkich zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych. Jednak już dziś można je przekształcić w spółkę prawa handlowego lub jednostkę budżetową.
Jakie są konsekwencje niepowiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia
17 lis 2007
Jaki organ właściwy jest do poinformowania osoby o konieczności złożenia oświadczenia lustracyjnego, która objęła mandat radnego w radzie gminie powyżej 20 000 mieszkańców bądź też radzie powiatu lub sejmiku województwa w związku z uzupełnieniem składu rady (sejmiku)? Co powinny zrobić organy samorządowe, które są jeszcze wposiadaniu poprzednio złożonych oświadczeń lustracyjnych?
Budowa e-urzędów przebiega powoli i z oporami
16 lis 2007
Już od 1 maja 2008 r. administracja będzie zobowiązana przyjmować dokumenty elektroniczne opatrzone e-podpisem. Nie ma jednak pewności, że tak się stanie - urzędy nie są gotowe, a ich klienci wykazują małe zainteresowanie załatwianiem spraw urzędowych on line.
Sukces krakowskiego POP
16 lis 2007
30 minut- tyle potrzebuje krakowski przedsiębiorca żeby założyć własną firmę w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy. To jedyny taki punkt w Polsce. Wszelkie formalności związane z rejestracją firmy w tzw. „jednym okienku” załatwia codziennie około 50-60 przyszłych przedsiębiorców.
O przekształceniu szpitala decyduje samorząd lokalny
16 lis 2007
Przekształcanie publicznych szpitali w spółki prawa handlowego trwa już od co najmniej kilku lat. Obecnie liczbę niepublicznych szpitali samorządowych szacuje się na ponad 50. Dzięki zmianie formy własności placówki pozbyły się zadłużenia, prowadzą restrykcyjną politykę finansową i kontrolują koszty swojego działania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze i wdrożeniu EOD w urzędzie gminy?
16 lis 2007
E-dostęp do akt zlikwiduje kolejki w sekretariatach
15 lis 2007
W 2008 roku pierwsze sądy uruchomią całodobowy e-dostęp do informacji o stanie spraw. Od siedmiu lat nie ma rozporządzenia o wnoszeniu elektronicznych pism procesowych. Za pięć lat wszystkie wydziały sądów powszechnych zostaną całkowicie zinformatyzowane.
Bezprawne przejęcie nieruchomości
15 lis 2007
Nacjonalizacja, jako akt skierowany do właściciela przedsiębiorstwa, nie mogła powodować wywłaszczenia nieruchomości należących do osób trzecich, ale funkcjonalnie związanych z przedsiębiorstwem - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby korzystać z pomocy na zalesianie
15 lis 2007
Bardzo często posiadane grunty rolne nie nadają się pod uprawę. Z tego powodu warto pomyśleć o ich zalesieniu. Rolnicy mogą uzyskać pomoc finansową na realizację tego przedsięwzięcia. Aby ją otrzymać, a później nie stracić, należy spełnić określone w przepisach warunki.
Czy muszę udowodnić, że budynek powstał w latach 1995-1998
14 lis 2007
Jestem właścicielem samowoli, której budowa ukończyła się w 1996 roku. Nie mam dokumentów potwierdzających termin zakończenia budowy. Czy w procedurze bezpłatnej legalizacji będę musiał przedstawić taki dowód?
Do kogo należy utrzymanie rowu
14 lis 2007
Na mojej łące znajduje się rów melioracyjny. Ostatnio ze względu na jego zły stan zaczęły się z nim kłopoty. Kto powinien zajmować się utrzymywaniem go w należytym stanie? Czy on jest moją własnością?
Jeżeli mandat, to nie urząd
14 lis 2007
Marszałek Sejmu zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. Niejednoznaczne regulacje o zakazie łączenia funkcji wymagają doprecyzowania przepisów ustawy. Eksperci twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny nie powinien wyjaśniać wątpliwości interpretacyjnych.
Jeżeli mandat, to nie urząd
14 lis 2007
Marszałek Sejmu zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. Niejednoznaczne regulacje o zakazie łączenia funkcji wymagają doprecyzowania przepisów ustawy. Eksperci twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny nie powinien wyjaśniać wątpliwości interpretacyjnych.
Projekt budżetu 2008 musi ponownie trafić do Sejmu
13 lis 2007
Na uchwalenie budżetu Sejm ma cztery miesiące od daty przedstawienia jego projektu. Wybory przerwały pracę nad projektem ustawy budżetowej złożonej we wrześniu. Projekt budżetu powinien być jak najszybciej skierowany do Sejmu - apeluje koalicja.
Obsługa obywateli w urzędach administracji samorządowej
13 lis 2007
Obywatele mają prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia swojej sprawy bez zbędnej zwłoki. Mają też prawo do składania petycji, skarg i wniosków w interesie publicznym, własnym lub innej osoby do organów administracji publicznej. Obywatele mają prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została im wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie władzy publicznej.
Przepisy o zamówieniach publicznych blokują inwestycje partnerskie
13 lis 2007
Brak formularzy ogłoszeń uniemożliwia realizację inwestycji samorządów z przedsiębiorcami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zasady odpowiedzialności członków samorządowych kolegiów odwoławczych
12 lis 2007
Jak funkcjonują komisje odpowiedzialności dyscyplinarnej? Jakie są zasady korzystania z obrony przez członków etatowych i pozaetatowych SKO? Jak przebiega rozprawa przed komisją dyscyplinarną?
Odpowiedzialność za brak oświadczenia
12 lis 2007
Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niezłożenie przez burmistrza miasta oświadczenia co do ewentualnych okoliczności wyłączających go z postępowania określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
Cena w ofertach przetargowych
12 lis 2007
Podczas postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający powinien zgodnie z art. 88 prawa zamówień publicznych poprawić oczywiste omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze-konkurs na członka
12 lis 2007
Członków samorządowego kolegium odwoławczego wyłania się w drodze konkursu. Komisję powołuje się dla każdego postępowania konkursowego w celu wyłonienia nowych członków samorządowego kolegium odwoławczego. Konkurs może zostać ogłoszony także w celu uzupełnienia składu komisji.
Jaka jest odpowiedzialność kierownika jednostki za inwentaryzację
10 lis 2007
Jak prawidłowo powinna być powoływana komisja inwentaryzacyjna? Czy źle przeprowadzona inwentaryzacja może być podstawą odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?
Cofnięcie zezwolenia po złożeniu wniosku o jego zmianę
10 lis 2007
Złamanie przez przedsiębiorcę jednego z warunków zezwolenia na wywóz odpadów nie może stanowić podstawy do cofnięcia zezwolenia, jeżeli przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o zmianę tego warunku zezwolenia, a prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku odrębnego postępowania stwierdził, że taki warunek stanowi nadużycie pozycji dominującej na rynku i nakazał zaniechać stosowania takiej praktyki.
Niższe opłaty adiacenckie przy podziale działki
09 lis 2007
NOWE PRAWO - Gminy muszą pobierać niższe opłaty adiacenckie przy podziale nieruchomości, a mieszkańcy, których nie stać na zapłatę w gotówce, mogą oddać w zamian im swoją działkę.
Jak prawidłowo zorganizować biuro obsługi klienta w samorządzie
09 lis 2007
Ja stworzyć biuro obsługi klienta? Na co zwrócić szczególną uwagę opracowując cele i zasady funkcjonowania biura obsługi klientów? Co trzeba wziąć pod uwagę przy lokalizacji BOK i jego wyposażeniu?
Jak wprowadzić system jakości ISO 9001 w administracji samorządowej
09 lis 2007
W jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o nadanie certyfikatu ISO? Jakie warunki powinny spełniać? Co daje posiadanie certyfikatu ISO?
Budżet państwa zapłaci za promocję nauki
09 lis 2007
Instytuty i stowarzyszenia naukowe będą mogły otrzymać pieniądze na ekspertyzy, festiwale nauki oraz upowszechnianie wiedzy naukowej.
Albo mandat posła, albo mandat radnego
08 lis 2007
Ponad stu nowych parlamentarzystów musi się zdecydować na to czy pozostają w samorządzie, czy rozpoczynają pracę w Sejmie lub Senacie. Zgodnie z przepisami mają na to 14 dni od momentu oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów. Termin ten upływa 9 listopada.
Czy zamawiający może żądać potwierdzenia zdolności kredytowej
08 lis 2007
Czy różnicowanie przez zamawiających wykonawców na tych, którzy mają wolne środki finansowe, i takich, którzy posiadają zdolność kredytową, jest zgodne z prawem zamówień publicznych?
Jakie są zasady postępowania w przypadku wyboru samorządowca na posła
08 lis 2007
Jakie są konsekwencje wyboru wójta, radnego czy członka zarządu powiatu bądź województwa na posła lub senatora? Czy zmiany osobowe w organach gminy, powiatu województwa dotyczą również osób niepochodzących z ubiegłorocznych wyborów samorządowych, a pełniących funkcje członka zarządu powiatu bądź województwa?
Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników
08 lis 2007
Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.
Przetarg ważny nawet przy wcześniejszym otwarciu koperty z ofertą
07 lis 2007
Zapoznanie się przed upływem terminu otwarcia ofert z pierwszą, tytułową stroną oferty wykonawcy, zawierającą jedynie określenie wykonawcy i przedmiotu zamówienia, nie jest zapoznaniem się z treścią oferty. Nie musi więc prowadzić do unieważnienia przetargu - uznał zespół arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych.
Skargi na organy administracji nie można zaskarżyć
07 lis 2007
Sąd administracyjny nie jest właściwy do rozpoznawania skarg powszechnych w rozumieniu Działu VIII k.p.a., a więc związanych z krytyką należytego wykonania zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników.
Szkoła nie może odmówić przyjęcia ucznia
07 lis 2007
Placówka oświatowa musi przyjąć dzieci powracające z rodzicami z zagranicy. Powinni oni jednak przedstawić dokumenty z poprzedniej szkoły.
Rady powiatów muszą zmienić uchwały
07 lis 2007
Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się na przykład o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku
Podział zamówień służy omijaniu prawa
06 lis 2007
Zamawiający nie powinien dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości w celu uniknięcia stosowania niewygodnych przepisów.
Prezydent nie wybiera rządu
06 lis 2007
Prawo pozwala prezydentowi desygnować premiera. Osoba desygnowana na premiera powinna mieć szansę uzyskania poparcia Sejmu.Głowa państwa może konsultować kandydatury ministrów, ale decyzję podejmuje premier.
Pracowników samorządowych zatrudnia urząd, a nie jego kierownik
06 lis 2007
Dla osób zatrudnionych w urzędzie gminy lub miasta pracodawcą jest ten urząd, a nie prezydent miasta, burmistrz lub wójt.
Jak skutecznie zalegalizować samowolę budowlaną
05 lis 2007
Prowadzenie robót budowlanych bez pozwolenia jest samowolą budowlaną, co skutkuje obowiązkiem rozbiórki nielegalnie wzniesionej budowli. W pewnych wypadkach przepisy dopuszczają jednak możliwość legalizacji samowoli budowlanej - po wniesieniu opłaty legalizacyjnej.
Błędy w teście należy sprawdzić przed podjęciem decyzji
05 lis 2007
W przypadku wątpliwości co do prawidłowości pytań egzaminacyjnych ułożonych dla kandydatów na aplikantów radcowskich w 2005 roku Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych, przed podjęciem uchwały w przedmiocie wpisu danej osoby na listę, powinna przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i zwrócić się do komisji konkursowej o zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Strony miały interes prawny wnosząc odwołanie
05 lis 2007
Zatwierdzenie wyników konkursu stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej