REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Planowanie przestrzenne w gminie

Obowiązujące i planowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zbyt małą powierzchnię gmin. Utrudnia to projektowanie i realizację inwestycji, a tym samym rozwój tych obszarów. Sprawdź, co należy zmienić w gminnym planowaniu przestrzennym.

Konieczne zmiany w domach dziecka

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie domów dziecka w Polsce. Największy problem to ciasnota, a mała liczba wychowanków to podstawowy wymóg w unijnych standardach, które polskie placówki muszą spełniać.

Studia podyplomowe dla samorządowców

Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

REKLAMA

Ochrona danych osób informujących o nieprawidłowościach

Czy w aktach postępowań administracyjnych, stanowiących podstawę do wszczęcia postępowania z urzędu, można zamieszczać informacje o osobie, dzięki której zostało ono wszczęte?

Błędy w procedurze udzielania informacji publicznej

Ustawa o dostępie do informacji publicznej obowiazuje już od 7 lat, wciąż jednak pojawiają się problemy z jej stosowaniem. O najczęstszych nieprawidłowościach i o tym, jak prawidłowo udzielić odpowiedzi na zapytanie o udzielenie informacji, piszemy poniżej.

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Rynek kredytów dla samorządów w 2009 r.

Wzrósł koszt pozyskania finansowania bankowego dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Wyższą marżę zapłacą zwłaszcza te samorządy, które planują zaciągnąć kredyty długoletnie.

REKLAMA

Rynek kredytów dla samorządów w 2009 r.

Wzrósł koszt pozyskania finansowania bankowego dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. Wyższą marżę zapłacą zwłaszcza te samorządy, które planują zaciągnąć kredyty długoletnie.

Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej

Co oznacza użyte w ustawie o służbie cywilnej sformułowanie „nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych”? Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi?

Panie kierowniku, pani prezes, pani sędzio - tytułowanie

Tytułowanie to z pewnością wyraz szacunku i kultury. Nie w każdym przypadku jednak używanie dokładnej nazwy stanowiska zajmowanego przez osobę, do której się zwracamy, jest konieczne.

Zasady wynagradzania nauczycieli

Jakie przepisy regulują zasady wypłacania dodatku za wysługę lat dla nauczycieli? Jakie są konsekwencje nieujęcia regulacji dotyczących dodatku za wysługę lat dla nauczycieli w uchwale rady miasta? Odpowiadamy na pytania związane z wynagrodzeniem pracowników oświaty.

Czas pracy samorządowców - nowe regulacje

Ustawą o pracownikach samorządowych wprowadzono nowe zasady rozliczania czasu pracy tej grupy pracowników. Przyjęte uregulowania znacznie uelastyczniają ich czas pracy.

Ewidencja gruntów i budynków w świetle nowej ustawy

Od 1 kwietnia 2009 r. informacje o gruntach, budynkach i lokalach są jawne i powszechnie dostępne. Dowiedz się, jakie jeszcze zmiany ustawowe przynosi znowelizowane Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Elektroniczna konsultantka pomaga w kontakcie z urzędem

Dostępność 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu oraz oszczędność czasu zarówno klientów, jak i urzędników to główne zalety systemu, zwanego Wirtualnym Konsultantem Usług Publicznych. Śląsk testuje prototyp systemu.

Zasady rozliczania VAT organów samorządowych

Specyficzny charakter czynności wykonywanych przez organy samorządowe powoduje, że często mają one problemy z rozliczeniem VAT. W praktyce trudno ustalić, kiedy organy samorządowe są zobowiązane do rozliczenia VAT i jakie stawki VAT mają zastosować do wykonanych czynności. Przedstawiamy najbardziej kontrowersyjne sprawy z zakresu rozliczenia VAT.

Skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego za 2008 r.

Zbliża się czas składania skonsolidowanego bilansu jednostki samorządu terytorialnego. Jednostki mają ciągle wątpliwości co do metody konsolidacji, a także terminu jego sporządzania. Zamieszczamy wyjaśnienia, które ułatwią jego właściwe i terminowe sporządzenie.

Samorządy mają kilka miesięcy na wdrożenie reformy oświatowej

Od września bieżącego roku sześciolatki będą mogły rozpocząć naukę w szkołach, pięciolatki zaś mają prawo odbycia przygotowania przedszkolnego. Zapewnienie warunków do realizacji tego prawa jest zadaniem gminy, która nie będzie mogła odmówić pięciolatkom wychowania przedszkolnego. 

Dramatyczny stan lokali socjalnych

Za późno powiadomiono policję i straż pożarną, zabrakło systemu przeciwpożarowego, za dużo było w budynku materiałów łatwo palnych – te przyczyny przesądziły o rozmiarze skutków pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim. Co mogą zrobić władze lokalne, aby takie tragedie się nie powtórzyły.

Ponad 200 mln zł rezerwy subwencji oświatowej dla samorządów

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej w 2009 r. Podobnie jak w roku ubiegłym samorządy będą mogły starać się m.in. o środki na wyposażenie, remonty szkół oraz odprawy dla nauczycieli. Ale dodatkowo można występować o finansowanie edukacji sześciolatków i remonty likwidujące bariery architektoniczne.

Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej

Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla niego jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu jej wypłaty.

Rzecznik prasowy w urzędzie

Rzecznik prasowy w urzędzie pełni podwójną rolę. Przekazuje informacje mieszkańcom i dziennikarzom, a ponadto szuka danych dla wójta, burmistrza lub prezydenta. Żeby dobrze wypełniać obowiązki rzecznika prasowego, trzeba wykazać się odpowiednimi cechami charakteru i wykształceniem.

Dotacje na inwestycje sportowe

Wniosek jednostki samorządowej o dotacje na zadania sportowe, przed złożeniem Ministrowi Sportu i Turystyki, powinien być zaopiniowany przez właściwego terytorialnie marszałka województwa.

Wypalenie zawodowe urzędnika

Każdy, niezależnie od typu wykonywanej pracy, może być dotknięty stanem wypalenia zawodowego. Jak na ironię, taki syndrom jest najbardziej prawdopodobny w przypadku pracowników skłonnych do szczególnego poświęcenia, czyli tych, którzy są w swoją pracę najbardziej zaangażowani.

Jak pozyskać inwestora

Pozyskanie dużego inwestora przyczynia się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą renomowany inwestor i jak przyciągnąć go do regionu.

Projekt ustawy o Służbie Więziennej

Minister Sprawiedliwości przedłożył do Sejmu projekt ustawy o Służbie Więziennej, który dostosowuje przepisy o Służbie Więziennej do standardów obowiązujących w innych służbach mundurowych, a także do wymogów Konstytucji RP i prawa Unii Europejskiej. Projekt ustawy zastąpi wielokrotnie zmienianą ustawę o Służbie Więziennej z 26 kwietnia 1996 r.

Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy

Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.

Jak skutecznie przeciwdziałać alkoholizmowi w gminie

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że z każdym rokiem wzrasta liczba uchwał samorządowych dotyczących gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W 2007 r. 99% gmin podjęło uchwały w sprawie przyjęcia takiego programu na rok bieżący, natomiast w roku 1998 było ich tylko 79,8%.

E-learning dla urzędnika

Szkolenia e-learningowe to coraz popularniejsza forma dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po ich ukończeniu honorowane są przez działy kadr. Żeby pracownicy samorządowi mogli skorzystać z tej formy kształcenia, muszą mieć jednak dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie.

Współpraca organizacji pozarządowych z urzędami

Praktyka urzędów wskazuje, iż organizacje pozarządowe przy okazji załatwiania spraw popełniają wiele błędów z powodu nieznajomości procedur, braku wymaganych dokumentów, braku podpisów czy też niewłaściwej reprezentacji organizacji. Błędy te mogą uniemożliwić dalszy bieg sprawy.

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

Podatki i opłaty lokalne

Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.

Podatki i opłaty lokalne

Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.

Korzyści z realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Możliwość skorzystania z przykładów i doświadczeń samorządów, które już zrealizowały inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ułatwiłaby polskim władzom lokalnym i regionalnym zastosowanie tej metody.

Postępowanie przetargowe w sprawie nieruchomości

Minister Skarbu Państwa, wojewoda albo organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może uznać skargę na przetarg na zbycie nieruchomości za zasadną i nakazać powtórzenie czynności przetargowych lub unieważnić przetarg.

Samorządowe pomysły na promocję regionów

Rosnąca konkurencja samorządów o pozyskanie turystów i inwestorów sprawia, że władze lokalne i regionalne muszą szukać ciekawych i oryginalnych sposobów promocji. Nowatorskie są hasła, miejsca albo nośniki promocji.

Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych.

Planowane zmiany w kontroli skarbowej: skutki dla samorządów

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt zmiany przepisów dotyczący m.in. kontroli skarbowej. Niektóre zapisy projektu zmieniają zakres kontroli dokonywanej przez urzędników kontroli skarbowej, co będzie miało wpływ na działalność jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych

Wprowadzenie nowych przepisów o pracownikach samorządowych nałożyło na pracodawców obowiązek wydania regulaminów, w których muszą ustalić wymagania kwalifikacyjne oraz szczegółowe zasady wynagradzania dla swoich pracowników.

Efekty promocji miast

Tylko przemyślane i dobrze adresowane kampanie promocyjne przynoszą miastom oczekiwane efekty w postaci nowych mieszkańców, turystów czy inwestorów.

Jak zwiększyć wiarygodność finansową samorządu

Dzięki obecności na rynku kapitałowym i posiadaniu ratingu samorządy mogą zaciągać kredyty lub emitować obligacje na korzystniejszych warunkach. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zadłużeniu.

Wydawanie świadectwa ukończenia szkoły

Uczeń szkoły zawodowej odbywa praktykę zawodową w zakładzie pracy. Umowę z zakładem pracy ma do 31 stycznia 2010 r., a szkołę ukończy w czerwcu 2009 r. Czy w takiej sytuacji można mu wydać świadectwo ukończenia szkoły?

Organizowanie zebrań i narad

Zebranie to uporządkowany sposób wymiany informacji między grupą osób. Jest praktycznym środkiem do tworzenia poczucia tożsamości, utrwalania dobrych stosunków, a przede wszystkim okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Nowy okres zasiłkowy

Ustawą z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 18 grudnia 2008 r. Nr 223, poz. 1456), okres zasiłkowy ustalony został na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.  

Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje

Urzędnikom administracji rządowej i samorządowej odbywającym podróże służbowe poza granicami Polski przysługują diety oraz zwrot kosztów m.in. noclegów i przejazdów. Dowiedz się, jak prawidłowo wyliczyć koszty takiego wyjazdu, gdy celem podróży jest jeden z krajów Unii Europejskiej.

Jak włączyć tereny prywatne do specjalnych stref ekonomicznych

Włączenie do specjalnej strefy ekonomicznej gruntów prywatnych umożliwi już istniejącym w gminie przedsiębiorcom, niedziałającym dotychczas na terenie strefy, skorzystanie z preferencji podatkowych przewidzianych dla nowych inwestycji. Tym samym wzmocni lokalny rynek gospodarczy.

Opodatkowanie zasiłku celowego

Dyrektor naszego ośrodka pomocy społecznej przyznał zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji dziecka osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej, ponieważ dochód rodziny ustalony w drodze wywiadu środowiskowego w nieznacznym stopniu przekracza kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej. Jednocześnie zapadła decyzja, że z powodu bardzo trudnej sytuacji rodziny wnioskodawcy zasiłek ten nie będzie podlegał zwrotowi. Czy wypłaconą kwotę należy potraktować jako przychód z innych źródeł i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wysokość wynagrodzenia w jednostkach samorządowych

Wynagrodzenie osób pracujących na podstawie wyboru lub powołania zostanie utrzymane na poziomie z 2008 r., podobnie jak minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Doręczenie pism sądowych

Adresat pisma w postępowaniu przed sądami administracyjnymi będzie miał 14 dni na odebranie korespondencji, jeżeli listonosz nie zastanie go w domu.

Jak samorządy mogą wspierać Policję

Finansowanie Policji przez samorządy – mimo że jest powszechną praktyką – budzi coraz więcej kontrowersji dotyczących zbyt dużego uzależniania się jej od władzy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce jednak pozbawić samorządów możliwości wspierania tych służb.

REKLAMA