REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Administracja, środowisko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków

O smogu czy chemikaliach wylewanych do rzek mówi się bardzo dużo. Czas, aby poważniej podejść do tematu zanieczyszczenia światłem. Dlaczego jest taki ważny? 

Około 350 kg na osobę rocznie - tyle śmieci produkuje się w Polsce. A sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości

Sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości. Ale wygląda na to, że pojawia się światło w tunelu. Przybywa osób uznających sortowanie śmieci jako jedno z kluczowych działań dla ochrony środowiska. Czy ten trend się utrzyma?

Problem odpadów z opakowań coraz bliżej rozwiązania, ale wciąż daleko do gospodarki obiegu zamkniętego

Aż 92,8 proc. wykorzystywanych na świecie materiałów i surowców ma charakter jednorazowy. Co dalej z ograniczeniem problemu ilości odpadów opakowaniowych? Jak rozwinąć gospodarkę obiegu zamkniętego poprzez recykling surowców? Dlaczego miało być lepiej, a jest gorzej?

REKLAMA

System kaucyjny - czy będzie chaos? Stanowisko Forum Konsumentów

System kaucyjny. Forum Konsumentów jako reprezentant interesów, praw i wolności konsumentów pozytywnie ocenia przegłosowanie przez Sejm projektu ustawy wdrażającego system kaucyjny w celu ochrony środowiska naturalnego, jednocześnie zwraca uwagę na dwie ważne kwestie. O co chodzi? 

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Jak racjonalnie gospodarować odpadami materiałów kompozytowych?

Recykling materiałów kompozytowych. Materiały kompozytowe mają wiele zalet. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?

RAPORT: Polska wciąż daleko za Europą w rozwijaniu OZE

Jedynie 2% nowych rejestrowanych w Polsce samochodów to elektryki. Niecałe 2,5% to odsetek domów z pompami ciepła. Pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii Polska pozostaje daleko w tyle za Europą – wynika z raportu firmy Eaton. Udział OZE w rocznej produkcji energii jest u nas najniższy ze wszystkich trzynastu ankietowanych państw. Badanie wykazało, że polityczne i społeczne ambicje osiągnięcia zerowej emisji są w Polsce niewielkie. Barierą jest m.in. uzyskanie dostępu do sieci energetycznej.

REKLAMA

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?

Recykling turbin wiatrowych. Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą chronić środowisko i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Skarga w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne - skarga. Konstytucyjne prawo do składania skarg do organów administracji publicznej przysługuje każdemu obywatelowi. Skarga jest społeczną formą kontroli wobec administracji. W ten sposób dokonywana jest ochrona interesu własnego, a także interesu publicznego czy interesu innej osoby za jej zgodą. Chociaż skarga jest instrumentem znanym, jej prawidłowe procedowanie często jest problematyczne.

Ochrona środowiska w planie miejscowym

Podstawowym celem wprowadzania i modyfikacji regulacji planistycznych jest zapewnienie poszanowania ładu przestrzennego. Organy gminy w planach miejscowych muszą jednak również uwzględniać zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wynika to wprost z regulacji odnoszących się do planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta

Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce do 2040 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

22 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Ziemi

Zmiany klimatu są widoczne. Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze to najbardziej odczuwalne skutki zmian klimatu. Nawet małe nasze codzienne wybory mają znaczenie i zrobią różnicę! Jak dbać o środowisko bez wysiłku? Zacznijmy od 5 prostych działań, które sprzyjają ochronie klimatu.

Opłaty za korzystanie ze środowiska - postępowanie krok po kroku

Opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku składowania odpadów, gdy osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą przekazała odpady podmiotowi, który nie uzyskał wymaganego zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami. Kto ma obowiązek uiszczenia opłaty? Ile wynosi opłata za korzystanie ze środowiska?

Rozwój transportu miejskiego – woj. lubuskie otrzyma 50 mln dofinansowania

Rozwój transportu miejskiego jest ważnym elementem polityki regionalnej. Coraz bardziej rozbudowany system komunikacji zbiorowej ma zachęcać do rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w 2035 r.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w 2035 r. wymaga natychmiastowych działań prawnych.

Przepisy wspierające rozwój magazynów energii opublikowane

Przepisy znoszące dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii opublikowane.

Rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów

Odbyła się rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE ws. KWB Turów. Rozprawa dot. skargi Czech.

COP26: Opublikowano porozumienie końcowe

Opublikowano trzecią wersję proponowanego dokumentu końcowego z ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.

Ludzie zaburzyli oceaniczną równowagę

Oceaniczna równowaga zaburzona przez człowieka. Naukowcy alarmują.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Wspólna Polityka Rolna 2023-2027 - uwagi można zgłaszać do 25 listopada 2021 r.

Stosowanie nawozów naturalnych możliwe do 30 listopada 2021 r.

Stosowanie nawozów naturalnych możliwe do 30 listopada 2021 r. Kiedy stosować nawozy?

Polska strategia wodorowa do 2030 r.

„Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” przyjęta przez Radę Ministrów.

70 mln zł dla samorządów na poszukiwania złóż geotermalnych 2022 r.

70 mln zł dla samorządów 2022 r. na poszukiwania złóż geotermalnych 2022 r. Środki zostaną przekazane przez NFOŚiGW.

Zmiany w systemie wynagradzania urzędników

Wynagrodzenia urzędników. Premier Matusz Morawiecki chce, aby urzędy działały na wzór firm, czyli premiowani byli najlepsi, a nie wszyscy po równo.

Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

Prezydenckie weto ws. ustawy o działach administracji rządowej 

Ustawa o działach administracji rządowej została zawetowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Dlaczego? Co zawiera ustawa?

Praca zdalna w administracji publicznej przez dwa tygodnie

Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, od poniedziałku mają pracować zdalnie. Taka forma pracy ma obowiązywać przez dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Kampania Ministerstwa Klimatu w zakresie Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów

Ministerstwo Klimatu prowadzi kampanię, która ma edukować społeczeństwo w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację działań poświęconych Jednolitemu Systemowi Segregacji Odpadów. Kampania skierowana jest zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych.

Whistleblowing w administracji i w przedsiębiorstwach – czy to ma sens?

Pomimo, że niedługo whistleblowing w administracji i w przedsiębiorstwach (na pewno w dużych i średnich) będzie obligatoryjny, spotykam się nadal z pytaniem czy to ma sens?

Wnioski o dofinansowanie retencji wody w miastach - nabór do 28 sierpnia 2020 r.

Trwa nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów zwiększających ilość retencjonowanej wody na terenach miejskich. Wnioski należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w formie papierowej i online do 28 sierpnia 2020 r.

Prognoza pogody na lato a zmiany klimatu - pytania i odpowiedzi

Jak duża jest skala problemu powodzi w Polsce? Czy gwałtowne ulewy, z którymi mamy ostatnio do czynienia wpływają na problem suszy w kraju? Czy w związku ze zmianami klimatu okres wegetacyjny nie powinien się wydłużyć, a ceny owoców i warzyw maleć? Na te i inne, najczęściej zadawane pytania w kontekście prognoz pogody na lato a zmian klimatu odpowiedzi udziela dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Program „Czyste Powietrze” 2021 - kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę

NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista-zum.ios.edu.pl posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji. Docelowo planuje się, że w 2021 r. w „Czystym Powietrzu” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę. Pomoc on-line dostępna będzie od września tego roku aż do końca realizacji programu. Dodatkowo 3 sierpnia 2020 r. ruszyła ogólnopolska infolinia „Czystego Powietrza”.

Program „Moja Woda” - stosowanie polskich zielonych technologii

Od początku lipca 2020 r. można składać wnioski w programie "Moja Woda", umożliwiającym uzyskanie do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Poza pieniędzmi dla obywateli program ma jeszcze jedną ważną stronę – pomaga zaktywizować przedsiębiorstwa dostarczające polskie, zielone technologie.

Zasady udzielania dotacji na inwestycje środowiskowe

Czy rada gminy może, w uchwale podjętej na podstawie art. 403 ust. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (dalej: u.p.o.s.), powierzyć wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) kompetencję do ustalania wzorów wniosków oraz wskazywania innych dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji środowiskowej?

Wyższe kary za śmiecenie w lesie

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lesie. Ile mają wynosić nowe kary?

Dlaczego nawalne opady nie rozwiązały problemu suszy?

"W okresie letnim, w Polsce zwykle występują liczne opady, często o charakterze nawalnym. W wielu miejscach mogą być one przyczyną podtopień i znaczących szkód materialnych. Śledząc doniesienia prasowe można zauważyć, iż wiele osób zakłada, że dzięki temu nie zagraża nam już susza, o której tak wiele mówi się w ostatnich miesiącach. Niestety problem jest bardziej złożony" - podkreśla Michał Marcinkowski, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dotacje na oczko wodne - jak wypełnić wniosek [INSTRUKCJA]

Przedstawiamy instrukcję wypełnienia wniosku o dofinansowanie na przydomową retencję w ramach programu Moja woda. Sprawdź jak poprawnie wypełnić wniosek krok po kroku.

"Oczko wodne plus". Program Moja woda w pytaniach i odpowiedziach

Czy trzeba najpierw wybudować oczko wodne czy złożyć wniosek o dotację? Kiedy następuje wypłata środków? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w ramach programu "Moja woda".

Wady i zalety programu Moja woda

1 lipca 2020 r. ruszył program „Moja woda”. Można ubiegać się o 5 tys. zł. dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Jak informuje minister klimatu Michał Kurtyka „Moja Woda” to program, który pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. Co oznacza, że ten milion metrów sześciennych wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych. Czy to dobre rozwiązanie? Skąd budżet na ten program?

Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa

W związku z rozpoczęciem programu Moja woda (tzw. "Oczko wodne plus"), który umożliwia uzyskanie nawet 5 tys. złotych dofinansowania na przydomową retencję wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad wybudowaniem na swojej działce oczka wodnego. Czy jest to na dłuższą metę opłacalne? Co w sytuacji sprzedaży nieruchomości z oczkiem wodnym?

Nabór wniosków do programów „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”

26 czerwca 2020 r. ruszył nabór wniosków do nowych programów dotyczących elektromobilności na łączną kwotę blisko 150 mln zł. Zapoznaj się ze szczegółami programów.

Oczko wodne plus. Dla kogo 5 tys. zł. - warunki programu Moja woda

Program Moja woda ma zapobiegać skutkom suszy i zachęcać do retencji wody w warunkach przydomowych. Od 1 lipca 2020 r. można już składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kto może otrzymać dotacje na oczko wodne?

Oczko wodne plus. Dofinansowanie z programu Moja woda - wniosek

Od 1 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków z programu Moja woda na dofinansowanie oczek wodnych. Dotacje dla właścicieli przydomowych retencji wynoszą do 5 tys. zł. Pobierz wniosek.

"Oczko wodne plus" - wnioski o dofinansowanie z programu Moja woda od 1 lipca 2020 r.

Program „Moja Woda” to 100 milionów złotych, które będą mogły zostać wykorzystane na 20 tysięcy przydomowych retencji. Właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł.

Czy oczko wodne lub staw wybudujemy bez trudu?

Od niedawna temat oczek wodnych i stawów cieszy się większym zainteresowaniem. Sprawdzamy, czy budowa takich zbiorników wodnych jest skomplikowana pod względem formalnym.

Zwolnienia urzędników administracji państwowej w sierpniu 2020 - stanowisko OPZZ

Tarcza antykryzysowa daje możliwość masowych zwolnień w administracji publicznej. Przedstawiamy stanowisko związków zawodowych.

Zwolnienia w administracji publicznej - Tarcza antykryzysowa 2.0 zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Jeden ze związków zawodowych zdecydował się zaskarżyć przepisy tarczy 2.0 do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o rozwiązania pozwalające szukać oszczędności w urzędach.

Tarcza 2.0 a zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej - wyjaśnienia Szefa KPRM

Wśród zmian wprowadzonych przez tzw. Tarczę antykryzysową 2.0 znalazły się rozwiązania pozwalające na zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA