Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia mogą jeszcze nauczać?
Aktualizacja: 18.04.2017
Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia stracą pracę? Dyrektor szkoły będzie musiał ocenić czy nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do nauki przedmiotu. »
Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników
Aktualizacja: 07.08.2015
Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy. »
Jakie świadectwo pracy wystawić nauczycielowi
Aktualizacja: 07.08.2015
Zasadą jest, że świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy licząc od dnia zawarcia pierwszej z umów terminowych nie dotyczy to jednak sytuacji, w której rozwiązanie terminowej umowy o pracę następuje przed upływem 24 miesięcy tak jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Wówczas świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania ostatniej umowy terminowej a przerwy w zatrudnieniu nie mają w tym przypadku znaczenia. »
Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły
Aktualizacja: 23.11.2011
Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia? »
Zasady przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym
Aktualizacja: 02.08.2011
Nauczycielom mianowanym, jak też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do przejścia w stan nieczynny. Skorzystanie z tego uprawnienia może nastąpić tylko w konkretnych sytuacjach – tj. np. w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie określonych zmian organizacyjnych. »
Awans zawodowy nauczyciela mianowanego
Aktualizacja: 21.06.2011
Nauczyciele mianowani mogą ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego – najwyższy stopień w awansie zawodowym nauczycieli. »
Świadczenie urlopowe z dwóch etatów
Aktualizacja: 20.06.2011
Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku. »
Odpowiedzialność pracownika szkoły za powierzone mienie
Aktualizacja: 24.05.2011
Aby nauczyciel lub inny pracownik szkoły był pociągnięty do odpowiedzialności materialnej lub za powierzone mu mienie pracodawca powinien zbadać czy zaszły wszystkie przesłanki spowodowania szkody zawarte w ustawie. »
Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw
Aktualizacja: 24.10.2013
Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami. »
Jednorazowy dodatek uzupełniający a trzynastka
Aktualizacja: 04.03.2011
Czy jednorazowy dodatek uzupełniający należy doliczać do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.? »
Kadry i płace w sferze budżetowej
Aktualizacja: 22.01.2010
Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. »
Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji
Aktualizacja: 05.05.2010
Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?