REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy środki z odszkodowania można przeznaczyć na naprawienie awarii

Jednostka budżetowa posiada obiekty socjalne (domki) w ośrodku wypoczynkowym. Prowadzenie ośrodka, drobne naprawy i remonty finansowane są z opłat za korzystanie z domków (tylko w okresie letnim). W jednym z domków wystąpiła awaria sieci wodociągowej. Domki są ubezpieczane, więc to firma ubezpieczeniowa pokryje część kosztów remontu i przekaże daną kwotę na rachunek ZFŚS, z którego są finansowane drobne naprawy, zakupy i remonty obiektów socjalnych. Czy wpłata na rachunek ZFŚS jako odszkodowanie musi być potraktowana jako dochód budżetu państwa (dochód publiczny) i powinien być przekazany na centralny rachunek Ministerstwa Finansów, czy też z tego odszkodowania można dofinansować częściowo naprawę sieci?

Fundusz Promocji Roślin Oleistych już od 1 sierpnia 2019 r.

W dniu 11 lipca 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Celem ustawy jest utworzenie Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

Jak walczyć z fałszerstwami dokumentów?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje co trzeba wiedzieć o ustawie o dokumentach publicznych. Nowy akt prawny wprowadza m.in. definicję repliki dokumentu publicznego.

Kto jest odpowiedzialny za rekrutację do szkół średnich?

Uczniowie z tzw. "podwójnego rocznika" spotkają się w nadchodzącym roku szkolnym w szkołach ponadpodstawowych. Wielu nie dostało się do żadnej ze szkół. Kto jest za to odpowiedzialny?

REKLAMA

Podwyżka płac dla nauczycieli od września 2019 r.

Nauczyciele dostaną podwyżki już we wrześniu 2019 r. Ponadto skrócona zostanie ścieżka awansu zawodowego nauczyciela i powrót do zasad oceny jego pracy sprzed 1 września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców. W dniu 4 lipca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Maksymalna wysokość opłat za egzekucję administracyjną

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji już niedługo. Senacka komisja przyjęła bez poprawek nowelę ustawy, upraszczającej postępowania egzekucyjne w administracji.

Podwyżki dla nauczycieli już we wrześniu 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę wprowadzającą podwyżkę dla nauczycieli oraz jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów. Ile zarobi nauczyciel po 1 września 2019 r.?

300 mln zł na usuwanie i zagospodarowanie niewłaściwie składowanych odpadów do 2026 r.

Program "Usuwanie porzuconych odpadów" kierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków. Umowy o dofinansowanie można podpisywać do 2023 r.

REKLAMA

Polityka oświatowa państwa na rok szkolny 2019/2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dot. podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.

Egzamin maturalny 2019 r. - wyniki

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego. Jak wypadła matura 2019?

Zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości 2019 r.

W dniu 2 lipca 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. rządowego programu „Mieszkanie+”.

Czy Polacy mieszkający za granicą otrzymają 500 plus?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na pytanie czy rodzinom zameldowanym w Polsce, ale mieszkającym za granicą przysługuje świadczenie 500 plus. Publikujemy stanowisko Ministerstwa.

Wniosek o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne

Już od 1 lipca 2019 r. warszawiacy mogą składać wnioski o umorzenie opłat za mieszkania komunalne i socjalne. To nie jedyna nowość. Zmieniły się również zasady dotyczące spłaty długów z solidarną odpowiedzialnością.

Rewolucyjne zmiany w ochronie środowiska już w 2019 r.

W dniu 28 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Refakturowanie kosztów biletów lotniczych

Jesteśmy instytucją kultury. Jedna z naszych grup tanecznych wyjeżdża poza granicę UE. W ramach międzynarodowego projektu będzie prezentowała nasz dorobek kulturalny. Przewoźnik wystawia dla nas fakturę na grupowy bilet lotniczy (przyjmijmy, że cena biletu za osobę to 1000 zł). Bilety opłacamy, księgujemy w koszty i do rejestru VAT ze stawką 0%. Rodzice częściowo pokrywają koszty przelotu (np. w wysokości 800 zł od osoby). Jak należy rozliczyć na gruncie VAT wpłaty od rodziców? Czy należy je wykazywać w rejestrze VAT?

Zmiany w ustawie o działach administracji rządowej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej 2019 r.

W dniu 25 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej. Co się zmieni?

Powszechny spis rolny od 1 września do 30 listopada 2020 r.

Powszechny spis rolny już w 2020 r. Spis będzie obowiązkowy. Pracami kierować będzie prezes GUS jako generalny komisarz spisowy.

Odpady on-line już od 1 stycznia 2020 r.

Kolejne zmiany w elektronicznej ewidencji odpadów. Od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO.

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy w 2019 r.

Kolejne ułatwienia w gospodarce morskiej. Marynarze nie zapłacą podatku dochodowego. Zmiany wejdą w życie w 2019 r.

E-wniosek o 500+ już od 1 lipca 2019 r.

Samorządy są przygotowane na wypłaty świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Wniosek w bankowości elektronicznej można składać już 1 lipca 2019 r.

Już w lipcu 2019 r. pierwsze wypłaty 500+

Elektroniczne wnioski o wypłaty świadczenia 500+ można składać już 1 lipca 2019 r. Wnioski papierowe będzie można składać miesiąc później. Samorządy są przygotowane na wypłaty 500+ na pierwsze dziecko już od lipca.

Samorządy gotowe na wypłaty 500 plus

Samorządy przygotowane na wypłaty świadczenia 500 plus. Rodzice o wypłatę pieniędzy z programu 500 plus mogą wnioskować już w lipcu 2019 r. Muszą to jednak zrobić drogą elektroniczną. Wniosek w formie papierowej można złożyć dopiero po 1 sierpnia 2019 r.

Podsumowanie roku szkolnego 2018/2019

W środę 19 czerwca zakończy się rok szkolny 2018/2019. W tym roku szkolnym wydarzyło się naprawdę dużo, m.in. strajk nauczycieli, ostatni w historii egzamin gimnazjalny i pierwszy ósmoklasisty. Publikujemy podsumowanie roku szkolnego 2018/2019.

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty - wyniki 2019 r.

Znamy wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty w 2019 r. Egzaminy przebiegały zgodnie z harmonogramem.

Gminna korespondencja może być informacją publiczną

Do gminy wpłynął wniosek o udostępnienie - w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej - korespondencji, jaką urząd prowadził z inżynierem kontraktu na wskazanej budowie. Czy gmina może odmówić udostępnienia tej korespondencji, powołując się na to, że są to dokumenty wewnętrzne, które nie są wyrazem oficjalnego stanowiska gminy, a jedynie służą wymianie informacji i uzgadnianiu poglądów i jako takie nie stanowią informacji publicznej.

Nie tylko wójt sporządzi testament alograficzny

Czy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może upoważnić swojego zastępcę albo zatrudnionego w gminie radcę prawnego do sporządzania testamentów alograficznych?

Mobilna Karta Dużej Rodziny - wakacje 2019 r.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z licznych zniżek oraz ulg. Jakie zniżki przysługują im w wakacje 2019 r.? Jak założyć mobilną KDR?

Kolejne zmiany w ochronie środowiska i zarządzaniu kryzysowym

Kolejne zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska związane są z wyeliminowaniem zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Sprawdź co się zmieni!

Zmiany w opłatach za egzekucję administracyjną 2019 r.

Już niedługo wzrosną koszty postępowania administracyjnego dla obywateli. Jak zmienią się opłaty za egzekucję administracyjną?

Zakończenie roku szkolnego 2019 r.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego podpisana. W tym roku uczniowie rozpoczną wakacje wcześniej. Rok szkolny 2018/2019 zakończy się w 19 czerwca.

Kiedy 500 plus na pierwsze dziecko wpłynie na konto rodziców?

Już w lipcu 2019 r. będzie można składać wniosek o wypłatę świadczenia 500 plus. Kiedy pieniądze wpłyną na konto?

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej 2019 r. - jak wypełnić

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo ukończenia szkoły podstawowej? Publikujemy informację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zmiany w Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Nowe przepisy ważne dla obywateli oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Zakaz przekształcania spółdzielni pracy w spółkę handlową

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo spółdzielcze. Ustawa znosi możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową.

Zmiany w refundacji leków już od 1 września 2019 r.

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał zmiany w ustawie z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Cześć zmian wchodzi w życie już 1 września 2019 r.

Nagroda jubileuszowa dla pracownika pomocy społecznej

Czy do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej pracownika zatrudnionego w ośrodku pomocy społecznej należy wliczać wyłącznie okresy zatrudnienia pracowniczego?

Drukowanie materiałów reklamowych - jaki paragraf

Zlecamy drukarniom wykonanie ulotek i naklejek, kalendarzy, materiałów promocyjnych o tematyce zoologicznej, tablic edukacyjnych według naszych projektów. Finalnie otrzymujemy materiały, a zlecamy usługę. Na fakturze mamy wskazane np. druk 240 naklejek, 50 kalendarzy, wykonanie 20 tablic edukacyjnych. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej powinny zostać zaliczone wydatki za usługi druku i wykonania takich materiałów?

Zmiany w prawie pocztowym 2019 r.

W dniu 3 czerwca 2019 r. podpisana została ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo pocztowe. Zmiany dotyczą m.in. doręczeń przesyłek.

Modernizacje dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych w województwie podlaskim

Kolejne umowy na modernizacje dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych podpisane. Umowy dotyczą województwa podlaskiego.

Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim

Kolejna umowa na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „Maluch+” 2019 podpisana. Tym razem więcej miejsc opieki nad dziećmi najmłodszymi w województwie lubuskim.

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego trzynastka

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 7 dni kwietnia 2019 r. nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole od 1 września 2018 r.? Początkowo świadczył on pracę w wymiarze 9/18, natomiast od 15 lutego 2019 r. jest zatrudniony w wymiarze 10/18 pensum. Otrzymał trzynastkę za 2018 r. W jej podstawie nie znalazł się okres 4 dni zwolnienia lekarskiego w październiku i 5 dni urlopu ojcowskiego w listopadzie. Czy trzynastkę należy uzupełnić o zwolnienie lekarskie i urlop ojcowski? W jaki sposób przyjąć trzynastkę po zmianie wymiaru czasu pracy?

Co zmieni się w postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej?

Prezydent w dniu 24 maja 2019 r. podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Nowelizacja dostosowuje przepisy krajowe do prawa unijnego.

Zmiany w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych 2019 r.

Prezydent w dniu 24 maja 2019 r. podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Co się zmienia?

Obowiązek poinformowania pracowników o wprowadzeniu monitoringu urzędu gminy

Czy wójt musi poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu w budynku urzędu gminy lub na terenie wokół niego?

W którym rozdziale klasyfikacji budżetowej ująć odpis na ZFŚS za emeryta

W jakim rozdziale klasyfikacji budżetowej należy naliczać odpis fakultatywny na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną zakładu pracy (np. w ośrodku pomocy społecznej)? Czy będzie to rozdział 85219 czy pozostała działalność 85295?

Zmiany w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

W dniu 16 maja 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany związane są elektronizacją postępowania przed sądami administracyjnymi. Zmiany wchodzą w życie 31 maja 2019 r.

Czy oświadczenie do celów socjalnych narusza przepisy o ochronie danych osobowych

Jeden z pracowników odmawia złożenia oświadczenia do celów ustalenia wysokości świadczeń przysługujących z ZFŚS, tłumacząc, że taki wymóg narusza przepisy o ochronie danych osobowych. Regulamin ZFŚS naszej jednostki zawiera zapisy o konieczności złożenia oświadczenia. Czy nie naruszają one przepisów? Jakie konsekwencje ponosi pracownik, który nie złożył oświadczenia, i jak postąpić w razie stwierdzenia, że wykazał w nim nieprawdziwe dane?

Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci już od 1 lipca 2019 r.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci podpisana przez Prezydenta. Już od 1 lipca 2019 r. można składać wnioski o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko.

Zmiany w ustawie Prawo o ustroju sądów administracyjnych 2019 r.

Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych z podpisem Prezydenta. W postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziów NSA od uchwał KRS będzie przysługiwało odwołanie do SN.

Bonifikata od opłat przekształceniowych

Czy osoba, której z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego przekształciło się we własność, od opłaty przekształceniowej (raty) może uzyskać, zgodnie z art. 74 ustawy o gospodarce nieruchomościami, 50% bonifikatę ze względu na trudną sytuację materialną?

REKLAMA