REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje, Wójt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wójt może podpisywać ważne dla funkcjonowania urzędu dokumenty bądź umowy, będąc na urlopie wypoczynkowym

Chodzi tutaj o sytuację, kiedy trzeba podpisać umowę o dofinansowanie zadania ze środków UE (dodatkowo umowa posiada zabezpieczenie w postaci weksla in blanco). W urzędzie nie powołano zastępcy wójta, a o konieczności podpisania umowy dowiedzieliśmy się w trakcie urlopu wójta, więc nie ma możliwości udzielenia pełnomocnictwa innemu pracownikowi w tym zakresie.

Zmiany w prawie wybieralności w wyborach na wójta 2019 r.

Zmiany w Kodeksie wyborczym podpisane przez Prezydenta. Ustawa ma na celu przede wszystkim usunąć brak spójności przepisów ustawy o pracownikach samorządowych i Kodeksu wyborczego.

Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach wójta, burmistrza, prezydenta miasta

Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Samorządy chcą zmian.

Złożenie ślubowania przez wójta - uchwała rady gminy

Czy rada gminy ma obowiązek podjąć uchwałę stwierdzającą złożenie ślubowania przez wójta?

REKLAMA

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy

Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.

Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów - wybory samorządowe 2018 r.

Pozostało kilka godzin na rejestrowanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W dniu 26 września 2018 r. o północy mija termin rejestrowania kandydatów.

Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.

W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.

Samorządy mają potrzeby, brakuje im pieniędzy

Polski Fundusz Rozwoju daje lokalnym władzom nowe narzędzia, pozwalające finansować inwestycje.

REKLAMA

Czy przestępca może zostać wójtem?

Przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o pracownikach samorządowych są ze sobą sprzeczne. O ile bowiem pierwsza ustawa umożliwia start w wyborach na wójta osobom skazanym na inną niż pozbawienie wolności karę, o tyle przepisy drugiej nie pozwalają na nawiązanie stosunku pracy w urzędzie gminy z osobą skazaną prawomocnie na jakąkolwiek karę.

Zarobki wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2018 r.

Na początku kwietnia 2018 r. mogliśmy usłyszeć deklaracje znacznej obniżki wynagrodzeń parlamentarzystów oraz wyznaczenie nowych, niższych limitów wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 15 maja br. rząd przyjął nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Załączniki do rozporządzenia przewidują średnio 20-proc. obniżkę limitów wynagrodzeń zasadniczych osób pełniących funkcje zarządzające w samorządzie. Obniżka nastąpi jednak dopiero od 1 lipca 2018 r.

Budowa obwodnicy powinna uwzględniać sytuację mieszkańców

Obwodnice z jednej strony uwalniają mieszkańców od ruchu tranzytowego, zmniejszają korki, smog i hałas w mieście. Z drugiej jednak strony planowane inwestycje często wzbudzają protesty mieszkańców. Z czego to wynika?

Wójt i rada gminy w gospodarce nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami stanowi jedno z najważniejszych zadań własnych gminy. Jej prowadzenie ustawodawca powierzył zarówno organowi wykonawczemu, jak i stanowiącemu, przypisując każdemu z nich odrębny zakres kompetencji w tym zakresie. Wójt i rada muszą tego podziału ściśle przestrzegać, aby dokonywane przez organy czynności mogły być ważne.

Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia

Potrzeby inwestycyjne gmin mają być zaspokojone na dziesięciolecia, a to za sprawą ustawy inwestycyjnej.

730 mln euro dla sektora naukowo-badawczego - podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisano umowy kredytowe

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisane zostały stosowne umowy z EBI. Dzięki temu Polska otrzyma 730 mln euro dla sektora naukowo-badawczego. Sektor energetyczna także otrzyma środki na inwestycje (250 mln euro).

Wygaśnięcie mandatu wójta - wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 7 marca 2017 r., uznał że bezczynność rady gminy w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Aż 158 mln zł na inwestycje drogowe w miastach

Ministerstwo Rozwoju na inwestycje drogowe w miastach przeznaczy 158 mln zł. Środki pochodzą z funduszy unijnych.

Samorząd może finansować inwestycje przy drogach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Nowela pozwala samorządom na inwestowanie przy drogach krajowych.

Liczba miejsc pracy może wzrosnąć nawet o 120 tyś.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że liczba miejsc pracy wzrośnie o 85 tys. - 120 tys. Na etaty mogą liczyć między innymi mieszkańcy województwa śląskiego, Podkarpacia i Mazowsza.

Trzecia konferencja w ramach „Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych” - 20 czerwca w Łowiczu

Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych to cykl regionalnych konferencji poświęcony upowszechnieniu dobrych, innowacyjnych praktyk, realizowanych przez samorządy na rzecz rozwoju społeczno – gospodarczego lokalnych wspólnot oraz dotychczasowej działalności samorządów, które starają się swoimi działaniami nie tylko wykonywać obowiązki, ale także działać na rzecz lokalnej wspólnoty. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Konferencja inauguracyjna „Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych” - 24 maja w Toruniu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji inauguracyjnej w ramach „Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych”, która odbędzie się 24 maja w Toruniu. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Kiedy można odmówić wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach - zmiany w 2017 roku

Nie będzie obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli wyłącznym celem przedsięwzięcia jest obronność i bezpieczeństwo państwa lub prowadzenie działań ratowniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Nowe regulacje w większości mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

II Ogólnopolska Konferencja pt.: „Tereny Inwestycyjne w Polsce” odbędzie się w maju

Po sukcesie pierwszego spotkania poświęconego gruntom pod inwestycje, serwis Tereny Inwestycyjne Info ma przyjemność po raz kolejny zaprosić do uczestnictwa w II Ogólnopolskiej Konferencji pt.: „Tereny Inwestycyjne w Polsce”. Konferencja odbędzie się 20 maja 2015 roku. Spotkanie w gronie ekspertów stanie się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z inwestowaniem w grunty inwestycyjne.

Nowa organizacja ruchu ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia resortu, które wprowadzają istotne zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych w zakresie drogownictwa. Resort przypomniał, że przekrój 2+1, czyli wyposażanie dróg naprzemiennie raz w jeden, raz w dwa pasy ruchu, jest już stosowany na drogach krajowych.

Najlepiej oświetlone samorządy 2014

Rozdanie nagród w Konkursie Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2014 roku oraz Najlepsza Inwestycja Oświetleniowa 2014 roku odbędzie 25 marca o godz. 14.00 na terenie EXPO XXI w Warszawie podczas targów Światło 2015 i targów Elektrotechnika 2015. Dla samorządowców przewidziano też liczne szkolenia i konferencje.

W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość

Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.

Samorządy chcą inwestować w bursztyn

Polski bursztyn kojarzy się przede wszystkim z Wybrzeżem. Przebywając nad morzem, znajdujemy czasem na plaży niewielkie bryłki tego mineraloidu. Okazuje się jednak, że największe krajowe złoża występują nie na Pomorzu, ale na drugim końcu Polski, a konkretnie w województwie lubelskim.

Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014

Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?

Posłowie przeciwni łączeniu funkcji wójta z mandatem senatora

Zgodnie z obecnymi przepisami wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może być posłem i senatorem. W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, czytamy, że łączenie funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z mandatem senatora poszerzy reprezentację obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz wzmocni pozycję polityczno-ustrojową Senatu.

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.

Wybory samorządowe 2014

Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.

Mechanizm ochrony finansowej samorządów - Forum Od-nowa

Należy stworzyć mechanizm ochrony finansowej samorządów, gdzie skutki zmian prawnych byłby bilansowane, za co odpowiedzialność finansową ponosiłyby właściwe resorty - postuluje organizacja Forum Od-nowa. 

Czym jest sektor rządowy? Forum Od-nowa

Czym jest w wymiarze organizacyjnym sektor rządowy i na jakie napotyka problemy, wynikające z rozproszenia danych o instytucjach publicznych i niesatysfakcjonującego sposobu ich przedstawiania? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Państwo, czyli co?

Uchwała o nieudzieleniu absolutorium - skarga wójta

Wydanie uchwały przez radę gminy nieudzielającej wójtowi absolutorium, narusza interes prawny wójta. Skutkuje możliwością wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Samorządy: nowy budżet UE nie będzie sprzyjał inwestycjom komunalnym

Nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 raczej nie będzie sprzyjał inwestycjom komunalnym - oceniali samorządowcy, którzy uczestniczą w sesjach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Według nich nadchodzą chude lata.

Dolnośląskie: Ponad 5 mln zł na remont lokali socjalnych w Wałbrzychu

Blisko sto lokali socjalnych zostanie wyremontowanych w wyniku m.in. przebudowy dwóch pustostanów w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Wartość wszystkich inwestycji to ponad 5 mln zł i mają się one zakończyć jeszcze w 2012 r.

Pomorskie: 190 wniosków o dofinansowanie inwestycji na wsiach

Gminy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe z Pomorskiego starają się o pieniądze na budowę i remont np. świetlic i domów kultury, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych na wsiach. Wpłynęło 190 wniosków o przyznanie ponad 53 mln zł dofinansowania.

Nadal są gminy bez obiektów sportowych

Zaniepokojenie zmniejszaniem się wysokości wpływów z Totalizatora na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej wyrazili posłowie sejmowej komisji sportu. Podkreślili też, że jest jeszcze sporo gmin, które nie mają żadnych obiektów sportowych.

Małopolskie: Rządowe promesy na 186 mln zł na odbudowę po powodzi

Samorządy województwa małopolskiego otrzymały rządowe promesy na ponad 186 mln zł, przeznaczone na odbudowę po powodziach, które nawiedziły region w ostatnich latach. Dzięki tym środkom samorządy wyremontują drogi, mosty i budynki komunalne.

Stolica: 18,8 mln zł z UE na przebudowę bulwarów wiślanych

Blisko 18,8 mln zł z Unii Europejskiej dostanie Warszawa na przebudowę bulwarów wiślanych na lewym brzegu Wisły; powstaną tam m.in. promenady spacerowe, ścieżki rowerowe i pomosty dla łodzi. Miasto podpisało w poniedziałek umowę w tej sprawie.

W Tarnobrzegu powstanie Park Przemysłowo-Technologiczny

Ponad 24 mln zł kosztować będzie budowa Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Inwestycja współfinansowana jest z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Park gotowy będzie w połowie przyszłego roku.

Przestrzelone inwestycje gmin za kasę z UE

Tysiące wiejskich obiektów dofinansowanych przez UE stoją puste, bo gmin nie stać na ich utrzymanie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Świętokrzyskie: ponad 9 mln zł z PROW na inwestycje w targowiska

Ponad 9 mln zł dofinansowania otrzymają świętokrzyskie gminy z UE na przebudowy, remonty i wyposażenie targowisk w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Potrzeby lokalnych samorządów w tej dziedzinie sięgają 14 mln zł - wynika z sondażu.

Kryteria podziału rezerwy subwencji ogólnej

Do 17 lutego 2012 r. miasta na prawach powiatu, powiaty i województwa mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji na drogach z tegorocznej rezerwy subwencji ogólnej.

Czynniki atrakcyjności inwestycyjnej

Najatrakcyjniejsze inwestycyjnie regiony i podregiony Polski charakteryzują się kombinacją kilku najważniejszych czynników. Nie na wszystkie mają wpływ samorządy, ale władze lokalne i regionalne mogą tak kształtować politykę proinwestycyjną, aby poprawiać większość z nich.

REKLAMA