REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy termin zgłoszeń do Konkursu „Teraz Polska”!

W tym roku odbywa się jubileuszowa, XXV edycja Konkursu „Teraz Polska”. Termin przyjmowania wniosków konkursowych został przedłużony do 5 lutego 2015.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - nowe przepisy od 1 lutego 2015 r.

1 lutego 2015 roku zmianie ulega częśc przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie będzie podlegała zaokrągleniu.

Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Znamy już nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014!

Ogłoszono listę nominowanych do nagrody Super Samorząd 2014. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a nominację otrzymało 13 grup mieszkańców działających na terenie dziewięciu województw.

REKLAMA

Dzień informacyjny programu URBACT III

6 lutego 2015 (piątek), w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) w Warszawie, odbędzie Dzień Informacyjny dla przedstawicieli miejskich i regionalnych władz samorządowych poświęcony przybliżeniu założeń nowej edycji programu URBACT III na lata 2014-2020, który został przyjęty 17 grudnia 2014 r. przez Komisję Europejską jako trzeci program w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Rażące naruszenie prawa

Kiedy mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa? W jednym z najnowszych wyroków pojęcie to precyzuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Cofnięcie zezwolenia za sprzedaż alkoholu nietrzeźwemu

Kwestią zasadniczą dla zastosowania sankcji w postaci cofnięcia zezwolenia jest ustalenie dowodowe – czy nastąpiła sprzedaż osobie będącej w stanie nietrzeźwości. Dowody w takich sprawach winny być przeprowadzane szczególnie wnikliwie i szeroko począwszy od dowodów z zeznań świadków, aż do nagrań z monitoringu lub zeznań funkcjonariuszy policji.

HFPC: niewystarczający zakres darmowej pomocy prawnej

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej. Zmiany negatywnie ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o odpadach podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Podstawowym celem ustawy jest wprowadzenie obowiązku sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, które będą uzgadniane z ministrem środowiska.

Budżet obywatelski w Szczecinie

Budżet obywatelski w Szczecinie składa się z dwóch części. O pierwszej z nich mieszkańcy decydują w bezpośrednim głosowaniu. To około 5 mln zł podzielone na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Od 2016 roku przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego spowoduje obniżenie wysokości otrzymywanych świadczeń, zamiast ich całkowitego wycofania. Projektowane zmiany z pewnością polepszą sytuację wielu rodzin w przedmiocie uzyskania prawa do tego świadczenia wraz z dodatkami.

Sposób mierzenia pnia drzewa w protokole pokontrolnym

Czy należy wskazać w protokole pokontrolnym sposób mierzenia pnia drzewa, jako podstawy nałożenia kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia?

Kto decyduje o zasadach wykupu resztówek

Obowiązek wykupu tzw. resztówek, czyli części nieruchomości, które pozostały po wywłaszczeniu, a nie nadają się już do pierwotnego wykorzystania, budzi w praktyce wiele kontrowersji, a spory w tym zakresie najczęściej rozstrzygają sądy powszechne. Jest to, co prawda, procedura długotrwała, ale dla zarządcy dróg bezpieczniejsza niż ugoda z właścicielem nieruchomości.

Egzekucja dochodów poza granicami państwa

Nowe przepisy o egzekwowaniu należności poza granicami Polski nie tylko stanowią dla lokalnych samorządów istotne wsparcie w odzyskiwaniu wierzytelności. Są też źródłem nowych obowiązków, zwłaszcza w zakresie udzielania informacji czy prowadzenia konkretnych czynności w związku z dochodzeniem należności dla innego państwa.

Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Czy dotację oświatową można przeznaczyć na obsługę finansową działalności szkoły niepublicznej?

Sądy administracyjne z większymi uprawnieniami

Zgodnie z projektowanymi zmianami sądy administracyjne mają uzyskać uprawnienia do zobowiązania urzędu do wydania wskazanej decyzji lub postanwienia, w określonym przez sąd terminie.

Nowelizacja ustawy o odpadach w Sejmie

Nowelizacja zakłada uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Nowe przepisy umożliwiają również finansowanie projektów dotyczących gospodarowania odpadami ze środków unijnych.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia

Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów.

Nowe zasady oceniania uchwalone przez Sejm

Sejm uchwalił nowelę ustawy oświatowej dotyczącą oceniania uczniów. W nowelizacji znalazły się też regulacje niezwiązane z wyrokiem Trybunału.

Nowe działy klasyfikacji budżetowej - obowiązek dostosowania uchwał

Jednostki samorządu terytorialnego mają 3 miesiące na dostosowanie podjętej uchwały budżetowej do nowych przepisów rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej, która wprowadziła nowe rozdziały i objaśnienia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem samorządowym

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku Pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy jest wiceprezesem w spółce prowadzonej wraz ze swoim mężem. Działalność jest prowadzona od 2012 roku. Z wyciągu KRS wynika, że w PKD firmy znajduje się m.in. działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz działalność agencji pracy tymczasowej. Pracodawca nie został poinformowany o prowadzonej działalności gospodarczej ani jej zakresie. Czy w tej sytuacji należy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w związku z naruszeniem art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych?

Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent

Według ekspertów Instytutu Sobieskiego w latach 2009-2013 liczba podmiotów na rynku wzrosła o ponad 17 proc., natomiast ceny – o ponad połowę. Oznacza to, że w systemie gospodarowania odpadami nie ma podstawowej rynkowej zależności konkurencji do ceny.

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi przez samorządowy zakład budżetowy

Czy samorządowy zakład budżetowy może prowadzić działalność polegającą na zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi? Szczegółową analizę tego zagadnienia przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.

Wspólna promocja regionu turystycznego - czy warto?

Miasta i miejscowości turystyczne łączą swoje siły, stawiając na wspólną, regionalną promocję. Za granicą we wspólnej promocji regionu wyspecjalizowały się między innymi alpejskie kurorty narciarskie.

Podwyżki dla nauczycieli w 2016 roku postulatem ZNP

ZNP chce rozmawiać na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2016 r. Związek opowiada się także w zwiększeniu udziału wynagrodzenia zasadniczego w tzw. średnim wynagrodzeniu nauczycieli wynikającym z ustawy Karta Nauczyciela.

Przejście pojazdu na własność gminy - kiedy jest możliwe?

Przejście pojazdu na własność gminy w trybie art. 50a ustawy - Prawo o ruchu drogowym jest możliwe, z tym jednak zastrzeżeniem, że do orzekania o przejęciu pojazdu na własność gminy nie jest uprawniona rada gminy. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy właściciel pojazdu, który przeszedł na własność gminy, jest zdania, iż pojazd ten jest nadal jego własnością.

Spółki SP instytucjami kultury

Projekt zakładający, że spółki SP będą mogły zostać przekształcone w instytucje kultury będzie przedmiotem prac sejmowych. Nowe przepisy zmierzają do uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji. Obok Polskiego Wydawnictwa Muzycznego są to: Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studio Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy.

Darmowa pomoc prawna - nowe przepisy w 2016 roku

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, iż ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej wejdzie w życie na początku 2016 r. Projekt zakłada, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej.

Kodeks wyborczy - prezydencki projekt zmian

Jak przekonuje Prezydent, "absolutnie konieczne" jest znowelizowanie prawa wyborczego "w kilku istotnych punktach". "Należy odbudowywać społeczne zaufanie do funkcjonowania systemu wyborczego" - podkreśla Komorowski.

Program Senior-WIGOR jeszcze w tym roku

Celem programu, który jest obecnie w konsultacjach społecznych, jest zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej, w tym z podstawowych usług rehabilitacji ruchowej.

Prawo zamówień publicznych - postępowania będą prostsze

Jedną z głównych zmian proponowanych w projekcie nowej ustawy o PZP, jest uelastycznienie i uproszczenie postępowania formalnego. Zmniejszyć ma się liczba obciążeń na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia m.in. dzięki wprowadzeniu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.

Samorządy chcą inwestować w bursztyn

Polski bursztyn kojarzy się przede wszystkim z Wybrzeżem. Przebywając nad morzem, znajdujemy czasem na plaży niewielkie bryłki tego mineraloidu. Okazuje się jednak, że największe krajowe złoża występują nie na Pomorzu, ale na drugim końcu Polski, a konkretnie w województwie lubelskim.

EPUAP w 2015 roku ma być bardziej dostępny i wydajniejszy

W 2015 r. MAC planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności.

Cyfryzacja miast - samorządy zainteresowane smart city

Trzy czwarte samorządów chce wprowadzić inteligentne technologie miejskie. Pieniądze pozyskają ze środków unijnych.

Alternatywne formy finansowania samorządów

Wybór optymalnego sposobu finansowania to zadanie wymagające szczegółowej analizy konkretnego przypadku. Najpopularniejsze wśród jednostek samorządu terytorialnego są instrumenty dłużne, takie jak kredyty i obligacje. Coraz częściej jednak ich zamiennikiem stają się obligacje komunalne (municypalne). Środki uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane przez gminy, powiaty i województwa na realizację dowolnie wyznaczonych celów.

Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Od stycznia 2015 r. wszystkie rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka (rodziny posiadające 2-letnie doświadczenie) będą mogły wnioskować o objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy. Pod opieką jednego koordynatora znajdować się będzie mogło do 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.

Radosnych Świąt!

Składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia rodzinnych, ciepłych i udanych świąt Bożego Narodzenia. Nowy rok niech zaś obfituje w sukcesy na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej!

Czy można domagać się dostępu do drogi publicznej

Właściciel działki przyległej do drogi publicznej wystąpił do zarządcy drogi z wnioskiem o udostępnienie mu do niej dostępu. Wykazał, że w każdym innym wariancie musiałby ustanawiać służebności przez kilka sąsiednich działek, co łączyłoby się dla niego z dużymi nakładami finansowymi. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zarządca drogi?

Zwolnienie od kosztów sądowych ze względu na niemożność ich poniesienia

Zasadność przyznania stronie prawa pomocy obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych, należy oceniać poprzez porównanie jej sytuacji majątkowej do wysokości kosztów, które jest ona zobowiązana ponieść.

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. - poparcie Senatu

Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawa o aktach stanu cywilnego. Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów zaakceptował Senat.

Jak uchwalić budżet obywatelski

Czy można przygotować budżet obywatelski, jeśli w gminie nie została podjęta uchwała o konsultacjach społecznych?

Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury.

Adres elektroniczny jako adres do doręczeń

Od 11 maja 2014 r. podanie w formie dokumentu elektronicznego powinno zawierać, obok innych elementów, również adres elektroniczny wnoszącego. Wskazanie prawidłowego adresu elektronicznego warunkuje realizację doręczenia elektronicznego, co dla organu, jak również strony postępowania (innych uczestników), ma kluczowe znaczenie.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) - prawdy i mity

Nie ulega jednak wątpliwości, że PPP w Polsce stało się faktem. Mimo pewnych barier instytucjonalnych i systemowych, jak ograniczone wsparcie instytucji centralnych czy do niedawna wątpliwości prawne związane z wpływem PPP na dług publiczny, obserwujemy stały rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego. Większość mitów rodzi się z niewiedzy. Mit nadmiernego zainteresowania prokuratora inwestycjami partnerskimi nie jest tu wyjątkiem.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

Hierarchia dokumentów składanych przez wykonawców

Przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich zamawiający może zadąć od wykonawcy w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej nie ustanawiają hierarchii dokumentów, jakie może złożyć wykonawca w celu udowodnienia, że spełnia warunki udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego.

ZNP negatywnie ocenia darmowy podręcznik

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZNP, potwierdzają się obawy, o których nauczyciele mówili przed wprowadzeniem rządowego podręcznika. Prawie jednogłośnie pedagodzy skrytykowali fakt, że nie mają wpływu na wybór podręcznika.

Projekt budżetu Mazowsza na 2015 rok

Projekt budżetu na 2015 r., którym w poniedziałek zajmą się radni sejmiku zakłada, że w przyszłym roku dochody województwa mają wynieść ponad 2,5 mld zł, a wydatki na poziomie blisko 2,47 mld zł. Mazowsze w 2015 r. ma na janosikowym zaoszczędzić ponad 100 mln zł.

Przywrócenie terminu na odwołanie od decyzji administracyjnej

Przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy. Może ono nastąpić tylko z ważnych powodów, co do których zainteresowany uprawdopodobni, że wystąpiły bez jego winy.

Zniesienie obowiązku meldunkowego pod znakiem zapytania

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony w 2016 roku. Międzyresortowy Zespół do spraw Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego zarekomendował pozostawienie obowiązku rejestracji miejsca zamieszkania w obecnie obowiązującej formie.

REKLAMA