REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja kosztów operacyjnych w jednostce pomocy społecznej

Pozostałe koszty operacyjne to koszty niezwiązane z podstawową działalnością jednostki pomocy społecznej, występujące „przy okazji” prowadzenia działalności.

Trzynastki dla matek sfery budżetowej

Matki - pracownice sfery budżetowej będą miały prawo do otrzymania trzynastej pensji bez względu na staż pracy u jednego pracodawcy. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm.

Dopłaty z ZFŚS do „wczasów pod gruszą”

W związku z feriami zimowymi pracownicy posiadający dzieci otrzymali dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jednostki (chodzi o dopłaty do tzw. wczasów pod gruszą). Takie dopłaty wypłacono także byłym pracownikom jednostki – obecnym emerytom i rencistom. Czy dopłaty te należy opodatkować po stronie osób, które je otrzymały?

Dom pomocy społecznej dla alkoholików

Dom pomocy społecznej dla alkoholików to nowe rozwiązanie wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Potrzebujący będą do nich kierowani na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 18.

REKLAMA

Reformy KRUS nie będzie

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych rolników zostały wstrzymane. PO i PSL nie doszły do porozumienia w sprawie reformy KRUS i kwestia ta została odłożona na później.

Opodatkowanie wynagrodzeń w oświacie

Zasady wynagradzania nauczycieli, uwzględniając specyfikę tego zawodu, określa ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Poza kwotą przysługującego wynagrodzenia nauczyciele mogą też otrzymywać inne świadczenia przewidziane Kartą Nauczyciela. Najistotniejsze jest, że część z tych świadczeń może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

NIK: unijne środki na polskie drogi znowu zmniejszone

Od 2008 roku o blisko 500 milionów zostały zmniejszone unijne środki na polskie drogi. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport o wykonaniu obowiązków przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Ewidencja księgowa kosztów w instytucji pomocy społecznej

Każda instytucja pomocy społecznej jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.  Nie może zlecić prowadzenia księgowości innym wyspecjalizowanym jednostkom, np. biurom rachunkowym. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) dzieli ewidencję księgową na ewidencję syntetyczną i analityczną.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej po nowemu

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej powinny być w całości przekazywane na utrzymanie  ośrodka. Samorządy będą miały możliwość ustalenia kosztu utrzymania domu pomocy społecznej na nieco niższym poziomie niż to wynika z przepisów.

Roczne sprawozdania Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych

Roczne sprawozdania Rb-WSa i Rb-WSb sporządzane są przez jednostki sektora finansów publicznych z wydatków strukturalnych poniesionych z krajowych środków publicznych.

Wydatki strukturalne jednostek sektora finansów publicznych

Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w obszarach interwencji funduszy strukturalnych w związku z realizacją operacji i celów (np. projektu, działania, zadania), określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Wezwanie w postępowaniu administracyjnym

Jednym z rozwiązań, które służą usprawnieniu całego postępowania administracyjnego, jest możliwość kierowania w jego trakcie wezwań do uczestniczących w nim osób.

Wykonanie projektu chodnika przy drodze a klasyfikacja wydatku

Jednostka budżetowa zawarła umowę o dzieło na wykonanie usług projektowych z emerytem (dotyczy budowy chodnika przy drodze). Czy wydatek ten należy ująć w § 430 „Zakup usług pozostałych”?

Koszty na przełomie roku w instytucji pomocy społecznej

Na przełomie roku dla ewidencji kosztów mają ogromne znaczenie następujące nadrzędne zasady rachunkowości – memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Konferencja naukowa „Samorząd terytorialny w Polsce i w Niemczech”

24 maja 2013 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa na temat: „Samorząd terytorialny w Polsce i w Niemczech”. Prezentacja poglądów i wymiana polsko-niemieckich doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego w obu krajach może okazać się ważnym głosem w ciągle aktualnej dyskusji na temat reformy administracji samorządowej w Polsce.

Przetarg na odbiór odpadów ogłasza Warszawa

Na dwa miesiące przed wejściem w życie tak zwanej ustawy śmieciowej Warszawa wreszcie ogłasza przetarg na odbiór odpadów. Od 1 lipca to gminy przejmują obowiązek odbierania śmieci od mieszkańców.

Jaka kara za niezłożenie PIT-u?

Dziś, tj. 30 kwietnia 2013 r. mija ostatni dzień na na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Urzędnicy zachęcają, aby formularz PIT wypełnić i przesłać przez internet. Dla tych, którzy wolą osobiście odwiedzić urząd skarbowy, godziny pracy niektórych z nich zostały wydłużone.  A co ze spóźnialskimi, którym na czas nie uda się wysłać bądź dostarczyć PIT-u?

Konta zespołu 6– jak ewidencjonować produkty wytworzone przez jednostkę?

Konta zespołu 6 "Produkty" służą do ewidencji produktów wytworzonych przez jednostkę oraz kosztów rozliczonych w czasie.

Konta zespołu 5 – ewidencja kosztów w układzie kalkulacyjnym

Konta zespołu 5 "Koszty według typów działalności i ich rozliczenie" służą do ewidencji i rozliczenia kosztów w układzie kalkulacyjnym. Nie ujmuje się na kontach zespołu 5 kosztów finansowanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, z funduszy celowych i innych oraz kosztów inwestycji, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów operacji finansowych i strat nadzwyczajnych.

Konta zespołu 3 – ewidencja zapasów materiałów i towarów

Konta zespołu 3 "Materiały i towary" służą do ewidencji zapasów materiałów (konta 310 i 340) i towarów (konta 330 i 340) oraz rozliczenia zakupu materiałów, towarów i usług (konto 300).

Budżet obywatelski Tarnowa odniósł sukces

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Jednym z miast, które odniosło sukces w tym zakresie jest Tarnów. Miasto to pierwsze w Małopolsce oddało w ręce mieszkańców decyzję, na co wydać dwa miliony złotych z miejskiej kasy.

Konta zespołu 2 – ewidencja rozrachunków oraz rozliczeń po zmianach

Nowelizacja rozporządzenia z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont wprowadziła liczne zmiany w zakresie kont zespołu 2. Jedną z ważniejszych zmian jest dodanie nowego konta zespołu 2 - konta 245 „Wpływy do wyjaśnienia”.

Jutro mija termin złożenia zeznań podatkowych za 2013 r.

Pamiętajmy: zeznanie podatkowe za rok 2012 można składać jeszcze tylko dziś i jutro.

Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Z nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Przedstawiciel strony w postępowaniu administracyjnym

Konieczność powołania przedstawiciela w postępowaniu administracyjnym dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności procesowych budzi w praktyce wiele problemów. Część wątpliwości rozstrzyga orzecznictwo.

Konta zespołu 4 – jak prawidłowo ewidencjonować koszty?

Konta zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie” służą do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym i ich rozliczenia. Należy pamiętać, że ujmuje się je w księgach rachunkowych w momencie ich powstania, niezależnie od terminu zapłaty. Sprawdź jak aktualnie ewidencjonować koszty.

Konta zespołu 1 – ewidencja środków pieniężnych po zmianach

Konta zespołu 1 odzwierciedlają operacje pieniężne oraz obroty i stany środków pieniężnych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych. Dlatego też prawidłowa ewidencja na kontach zespołu 1 jest niezmiernie ważna.

Konta zespołu 0, czyli jak księgować majątek trwały?

Ewidencja majątku trwałego na kontach zespołu 0 jest bardzo istotna. Majątek trwały w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych obejmuje bowiem znaczącą grupę aktywów rzeczowych i finansowych.

Klasyfikacja działów budżetowych

Klasyfikacja budżetowa umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego grupowanie dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów budżetu według jednolitych kryteriów. Klasyfikacja dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów ustalona została m.in. według działów.

Samorządowe mistrzostwa piłki nożnej

W dniach 6-7 czerwca br. odbędą się VI Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Samorządów w Piłce Nożnej. Do udziału w turnieju zaprasza organizator – Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Ruszyła V edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod tytułem „Inteligentna gmina w inteligentnym rozwoju”.

Pokaż wreszcie, co masz w mieście

Do 31 maja br. potrwa rywalizacja w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Pokaż wreszcie, co masz w mieście”.

Przekazanie przedszkola spółce komunalnej

Przekazanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego jest działaniem  nieprawidłowym. Podmiotem zobowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest bowiem gmina.

Kiedy i czy Polska powinna przyjąć euro?

"Kiedy i czy Polska powinna przyjąć euro?" - zdania na ten temat są podzielone. Dziś dyskutowano o tym podczas debaty zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą i Fundację Schumana.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2013 - opinia ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował oficjalną opinię w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela.

Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie

Osoba zatrudniona na stanowisku starszego referenta w jednostce budżetowej gminy jest inżynierem magistrem maszyn papierniczych i poligrafii, ponadto ma ukończone studia podyplomowe „kontrola i audyt w jednostkach sektora finansów publicznych”. Czy może używać pieczątki o treści: starszy referent ds. świadczeń rodzinnych, mgr inż. nazwisko i imię?

Różnicowanie świadczeń na dzieci w rodzinach zastępczych

Różnicowanie świadczeń na dzieci w rodzinach zastępczych jest zgodne z Konstytucją. Tak orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Rozpatrywali oni wniosek grupy posłów, którzy nie zgadzają się z artykułem 80 znowelizowanej ustawy o wspieraniu rodziny.

Realizacja zadań z zakresu świadczeń rodzinnych – jak sporządzić sprawozdanie zgodnie z nowym rozporządzeniem?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych weszło w życie 12 kwietnia 2013 r. Rozporządzenie reguluje kwestie w zakresie terminu oraz sposobu sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych.

Projekt zmiany ustawy o straży gminnej trafił do Sejmu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o straży gminnej oraz ustawy prawo o ruchu drogowym trafił do Sejmu. Zdaniem projektodawców proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zasad pracy straży miejskiej i nadzoru nad nią.

Potrzeby mieszkaniowe w gminie - w jaki sposób je realizować?

Jednym z zadań własnych gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców. Na zasadach i w sposób określony w ustawie gmina jest zobowiązana do zapewniania lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Telewizja cyfrowa dociera do kolejnych gmin

Cyfryzacja dociera do kolejnych gmin w Polsce. Rozpoczął się czwarty etap przełączania sygnału telewizyjnego.

Oświadczenia majątkowe – jak prawidłowo je wypełnić?

Oświadczenia majątkowe podlegają ściśle określonej analizie. Prawidłowe wypełnienie oświadczenia majątkowego jest zatem niezwykle istotne. Brak uchybień i nieprawidłowości chroni bowiem przed poniesieniem przewidzianych sankcji.

Informatyzacja urzędów - projekt ustawy o informatyzacji przyjęty przez KRMC

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy nowelizującej ustawę o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zgodnie z jego założeniami podmioty publiczne będą musiały m.in. przygotować odpowiednie elektroniczne wzory pism i formularze. Wprowadzony ma zostać również obowiązek udostępniania i wykorzystywania przez podmioty publiczne elektronicznej skrzynki podawczej.

Oświadczenia majątkowe - kto i kiedy zobowiązany jest do ich złożenia?

30 kwietnia 2013 r. mija ustawowy termin przekazania oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Oświadczenie majątkowe, w dwóch egzemplarzach według stanu na 31 grudnia 2012 r., należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą.

Ruch tramwajowy zostanie wyłączony

Od 27 kwietnia do 5 maja 2013 r. wyłączony zostanie ruch tramwajów na Alejach Jerozolimskich na dwóch głównych trasach północ-południe i wschód-zachód. Ta operacja spowoduje duże zmiany w komunikacji miejskiej. Aż 9 linii tramwajowych będzie zawieszonych, a następne 9 zmieni swoje dotychczasowe trasy.

Audyt w PKP - czas na walkę z nieuczciwymi praktykami

Kilkadziesiąt milionów złotych strat, nieuczciwe praktyki, nepotyzm, wpływ na przebieg przetargów - takie informacje ujawnił audyt przeprowadzony w PKP.

Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej

Superwizja pracy socjalnej to instytucja utworzona na mocy przepisu art. 1 pkt 26 ustawy z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Instytucja superwizji pracy socjalnej utworzona na podstawie tego artykułu wejdzie w życie dopiero z dniem 31 grudnia 2013 r.

Terminy składania sprawozdań przez jednostki sektora finansów publicznych

W kwietniu mijają kolejne terminy na złożenie przez jednostki sektora finansów publicznych sprawozdań budżetowych i sprawozdań finansowych. W ślad za Regionalną Izbą Obrachunkową przypominamy o najbliższych terminach w sprawozdawczości.

Stanowisko urzędnicze - właściwa interpretacja

Korpus służby cywilnej tworzony jest przez zespół pracowników zatrudnionych w administracji rządowej na stanowiskach urzędniczych. O ile pojęcie „korpusu służby cywilnej” zostało określone przez ustawodawcę, o tyle termin „stanowisko urzędnicze” nie zostało zdefiniowane.

Raport o ubezpieczeniach wkrótce będzie gotowy!

Raport o systemie zabezpieczenia społecznego ma być gotowy za kilka tygodni. Ma omawiać wszystkie trzy filary systemu. Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz chciałby, aby raport wywołał szeroką dyskusję o systemie zabezpieczeń społecznych.

REKLAMA