Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu jednostka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące jednostka.
Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych
Aktualizacja: 21.12.2010
Do końca 2010 roku samorządy muszą zlikwidować gospodarstwa pomocnicze oraz część zakładów budżetowych. Pozostaną po nich zadania, które po 1 stycznia 2011 r. nadal muszą być realizowane. Czasu na wybór nowej formy ich prowadzenia nie zostało wiele, tym bardziej że samo przygotowanie przekształcenia może potrwać kilka miesięcy. »
Jak realizować zadania publiczne po likwidacji zakładów budżetowych
Aktualizacja: 29.11.2010
Zadania publiczne można realizować w kilku formach. Od wyboru konkretnej z nich zależy m.in. sposób powierzania i dofinansowywania zadań komunalnych. »
Reprezentacja zakładu budżetowego w zakresie zawierania umów
Aktualizacja: 21.09.2010
Czy zapis brzmiący: „kierownik gminnego zakładu budżetowego działa jednoosobowo i na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez wójta” oznacza, że jest on upoważniony do samodzielnego podpisywania umów, np. z odbiorcami wody, dostawcami różnego rodzaju, np. elektrownią, umów cywilnoprawnych zawieranych ze zleceniobiorcami, czy też potrzebna jest na tych dokumentach kontrasygnata głównego księgowego? Czy pieczątka głównego księgowego zakładu budżetowego, podobnie jak kierownika zakładu, powinna zawierać zapis „z upoważnienia wójta”, mimo że de facto jego pracodawcą jest kierownik? »
Umorzone zaległości za korzystanie z mienia komunalnego podlegają opodatkowaniu
Aktualizacja: 03.09.2010
Gmina utworzyła jednostkę (zakład) zajmującą się zarządzaniem mieniem komunalnym. Zakład dokonuje m.in. windykacji zaległości z tytułu należności za używanie nieruchomości komunalnych. W niektórych przypadkach nie ma możliwości wyegzekwowania zaległych kwot, w związku z czym przyjęto 2 rozwiązania: »
Formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych po zmianach
Aktualizacja: 30.04.2010
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadziła zmiany w strukturze jednostek sektora finansów publicznych. Do 31 grudnia 2010 r. powinna nastąpić likwidacja wszystkich gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz państwowych zakładów budżetowych. Od 1 stycznia 2010 r. nie mogą funkcjonować powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ponadto zniesiono możliwość gromadzenia przez jednostki budżetowe dochodów na tzw. rachunku dochodów własnych (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzono nowe formy organizacyjno-prawne. »
Przekształcanie zakładów budżetowych
Aktualizacja: 30.04.2010
Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego? »
Likwidacja zakładów i gospodarstw pomocniczych
Aktualizacja: 07.05.2010
Przygotowywana reforma finansów publicznych zakłada włączenie do systemu nadzoru budżetowego zadań realizowanych przez ponad 3 tys. zakładów budżetowych i prawie 1 tys. gospodarstw pomocniczych. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »