REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Kodeks wyborczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Siedem samorządów od 2019 r. uzyska prawa miejskie

W roku 2019 aż siedem świętokrzyskich samorządów uzyska statut miasta. W sumie w Polsce od nowego roku pojawi się aż 10 nowych miast.

Podwyżka dla nauczycieli już w 2019 r.

Projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy przekazany do konsultacji. Czy nauczyciele otrzymają podwyżki?

Ceny energii nie wzrosną w 2019 roku

Czy ceny energii wzrosną w 2019 r.? Co z rządowym projektem nowelizacji ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną, zmieniającym stawki opłaty przejściowej?

Stosowanie w żywieniu zwierząt pasz GMO zabronione od 1 stycznia 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o paszach. Stosowanie w żywieniu zwierząt pasz GMO zabronione już od 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA

Nowe dowody osobiste od 4 marca 2019 r.

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną już od 4 marca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej na 2018 r. podpisana przez Prezydenta. Przewidziano powiększenie funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmiany w ustawie o samorządzie województwa 2019 r.

Omawiamy rewolucyjne zmiany w ustawie o samorządzie województwa. Sejmiki już niedługo będą musiały wprowadzić zmiany do statutów.

Subwencja oświatowa 2019 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie podziału subwencji oświatowej. Przepisy będą obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA

Janosikowe 2019 r.

Samorządy zaniepokojone reformą janosikowego w 2019 r. Przede wszystkim władze Warszawy widzą problem. Budżet państwa wyłożył już 950 mln zł na utrzymanie tymczasowego systemu korekcyjno - wyrównawczego na szczeblu województw.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r.

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2019 r. przyjęty. Metropolia funkcjonuje od 1 stycznia 2018 r.

Sprzedaż rezerwowa - zmiany 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą sprzedaży rezerwowej.

Zmiany w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi 2019 r.

Sprawdź co się zmieni w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zmiany wchodzą w życie już w 2019 r.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne 2019 r.

Zmiany w restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne już w 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Zmiany w ustawie o Policji już w 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieni!

Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego nowym centralnym organem administracji rządowej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa tworzy nowy centralny organ administracji rządowej – Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego.

Zmiany w prawie autorskim i ochronie baz danych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych. Zmieni się m.in. definicja "upoważniony podmiot". Zgodnie z nią przez „upoważniony podmiot” ustawodawca rozumie: jednostkę sektora finansów publicznych, instytucję oświatową, uczelnię lub niedziałającą w celu osiągnięcia zysku organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego, która w ramach swoich statutowych zadań prowadzi działania na rzecz beneficjentów w zakresie edukacji, szkoleń, czytania adaptacyjnego lub dostępu do informacji.

Zmiany w systemie bezpieczeństwa dokumentów publicznych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych. Rewolucyjne zmiany w zasadach funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych już w 2019 r.

Zmiany w systemie poboru opłat za wodę oraz ścieki 2019 r.

Nowe Prawo wodne obowiązuje od roku. Publikujemy rozmowę z Przemysławem Daca - prezesem Wód Polskich.

Bon edukacyjny 2019 r.

Już niedługo rewolucyjne zmiany na uczelniach. Szkoły wyższe będą wdrażać Konstytucję dla Nauki. Czym jest bon edukacyjny?

Programy usług społecznych 2019 r.

Centra usług społecznych w gminach powstaną w lipcu 2019 r. Ich działalność uregulowana została w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Prezydencki projekt ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim skierowany został do Sejmu.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

Wyższe opłaty za odholowanie pojazdów już od 1 stycznia 2019 r.

Już 1 stycznia 2019 r. właściciel pojazdu zapłaci więcej za odholowanie. Wyższe stawki dotyczą także motocykli.

Opłata za użytkowanie wieczyste po 1 stycznia 2019 r.

1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste nieruchomości zajętych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności.  Zmiana ta rzutuje na możliwości stosowania przepisów regulujących zasady aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego.  Niniejszy artykuł wskazuje, jak należy stosować przedmiotowe regulacje w kontekście nadchodzącego przekształcenia.

Centrum usług społecznych już od 1 lipca 2019 r.

Sejm zajmie się ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przepisy ustawy mają wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Czym są centra usług społecznych? Czy każda gmina ma obowiązek utworzyć centrum?

Instytut Europy Środkowej 2019 r.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o Instytucie Europy Środkowej podpisana przez Prezydenta w dniu 29 listopada 2018 r. Po co powołany został Instytut? Za co będzie odpowiedzialny?

Rewolucyjne zmiany w Prawie oświatowym od 1 września 2019 r.

Wielkie zmiany w Prawie oświatowym już 1 września 2019 r. Zmiany dotyczą zarówno uczniów jak i nauczycieli. Prezydent w dniu 29 listopada 2018 r. podpisał ustawę z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w zawodzie terapeuty już w kwietniu 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Kolejne rewolucyjne zmiany w zawodach medycznych.

Umowa o pracę i akt mianowania nauczyciela w 2019 r.

Jakie są zasady zatrudniania nauczycieli w 2019 r.? Jak powinna wyglądać umowa o pracę? Elementy umowy o pracę, jak również aktu mianowania określa art. 14 Karty Nauczyciela. Jednym z ważniejszych elementów umowy zawieranej z nauczycielem jest wynagrodzenie. W umowie zawieranej z nauczycielem powinna się znaleźć data rozpoczęcia pracy oraz miejsce jej wykonywania. Istotne jest też dokładne określenie miejsca pracy.

Bezpieczeństwo w szkole 2019 r.

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach podpisane. Zmiany w długości przerw oraz równomierne rozłożenie zajęć lekcyjnych już niedługo.

Zmiany w produktach kosmetycznych 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych podpisana

Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych. Sprawdź co się zmieni.

Darmowe żłobki w Warszawie już w 2019 r.

Już od września 2019 r. żłobki w Warszawie mają być darmowe. Także uczniowie warszawskich szkół mają otrzymać dodatkowe przywileje.

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

Kolejne zmiany dla rolników i producentów już od 1 stycznia 2019 r.

W dniu 6 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeń­stwie żywności i żywienia. Ustawa znacznie upraszcza procedury administracyjne.

Elektronizacja dokumentacji medycznej już od 2019 r.

E-dokumentacja medyczna coraz bliżej. Nie tylko zwolnienia lekarskie wystawiane będą drogą elektroniczną. Już od 1 stycznia 2019 r. karta leczenia szpitalnego także będzie e-dokumentem.

Dofinansowanie JST w 2019 r. - Fundusz Dróg Samorządowych

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych uchwalona przez Sejm. Jednostki samorządu terytorialnego dysponujące najniższymi środkami własnymi otrzymają z Funduszu Dróg Samorządowych najwyższe dofinansowanie.

Zmiany w ubezpieczeniach rolnych 2019 r.

Ustawa dotycząca ubezpieczeń rolnych znowelizowana przez Sejm. W przepisach przewidziano m.in. nowe ubezpieczenia dla rolników. Co się zmieni w ubezpieczeniach rolnych?

Protest wyborczy - wybory samorządowe 2018 r.

Wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r. Protest wyborczy wnosić mogą obywatele do właściwego sądu okręgowego. Na wniesienie protestu mają 14 dni.

Wybory samorządowe 2018 - dane statystyczne

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane statystyczne dotyczące wyborów samorządowych 2018. Dane, o których mowa w zdaniu poprzednim dotyczą wyborów do rad, jak również wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2018 r.: ile osób nie zostało dopisanych do rejestru wyborców?

Zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych 2018 r. Wiele osób, mimo złożenia wniosku elektronicznego w terminie, nie zostało dopisanych do listy wyborców.

Spółdzielnie rolnicze 2018 i 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników. Kto może zostać członkiem spółdzielni? Co zmieni się w podatkach i opłatach lokalnych? Co zmieni się w roku 2019?

Przebieg wyborów samorządowych 2018 r. - rozmowa z r.pr. Łukaszem Zalewskim

Jak będą przebiegały wybory samorządowe 2018? Jak oddać ważny głos i co się zmieniło w Kodeksie wyborczym? O przebiegu wyborów samorządowych rozmawiamy z Łukaszem Zalewskim, radcą prawnym, kandydatem do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r.

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21. Potem rozpocznie się liczenie głosów. W najbliższych wyborach samorządowych głosy policzą obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania.

Zmiany w wyborach samorządowych 2018 r.

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. W roku 2018 zmieniło się kilka przepisów w Kodeksie wyborczym. Co się zmieni podczas głosowania?

RODO 2018 i 2019: Najważniejsze zmiany w ochronie danych osobowych

Od maja 2018 r. obowiązują przepisy RODO. W roku 2018 w ochronie danych osobowych zmieniło się bardzo dużo. Co się zmieni w roku 2019 r.? Publikujemy wywiad z Mec. Pawłem Ludwiczakiem.

Warunki ważności głosu w wyborach samorządowych 2018 r.

Sposób głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz warunki ważności głosów uregulowane zostały w Kodeksie wyborczym. W prawie wyborczym zmieniło się w roku 2018 kilka rzeczy. Między innymi inaczej zdefiniowano znak "X". Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 r., aby głos był ważny?

Wybory samorządowe 2018: Zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza już się rozpoczęła. Jej intensywność daje się zauważyć od połowy września, a więc od daty, w której komitety wyborcze zarejestrowały swoich kandydatów do rad (sejmików), jak również kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Regulacje prawne dotyczące materii kampanijnej odnajdziemy w podstawowym akcie prawnym, a mianowicie w Kodeksie wyborczym. Ważne wskazówki, jak prawidłowo prowadzić kampanię wyborczą, zawierają także interpretacje Państwowej Komisji Wyborczej.

Zamówienia in house – definicja podmiotu wewnętrznego – czy coś się zmieni w 2019 r.

Co przyniesie rok 2019 w zamówieniach publicznych? Czy coś się zmieni w definicji podmiotu wewnętrznego?

Zmiany w rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce 2019 r.

W dniu 4 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednostki sektora finansów publicznych do udzielania w pierwszej kolejności zamówień na dostawy mięsa lub produktów mięsnych w rozumieniu nowelizowanej ustawy.

Wynagrodzenie pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych 2019 r.

W dniu 3 października 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA