REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Współdziałanie kontroli skarbowej z organami administracji rządowej i samorządowej

Do niezwłocznego udzielania informacji oraz udzielania pomocy technicznej przy udostępnianiu budynków, środków transportu i sprzętu zobowiązane będą organy administracji rządowej i samorządowej współdziałające z organami kontroli skarbowej – nowe rozporządzenie w tej sprawie właśnie zostało opublikowane.

Warunki korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP)

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

"Dziennik Polski": Szansa na rewolucję w gimnazjach

Trwają zapisy chętnych do testowania programu edukacyjnego dla gimnazjów Interblok - informuje "Dziennik Polski".

Kary za przestępstwa przeciwko środowisku - ustawa podpisana

Prezydent podpisał w poniedziałek nowelę kodeksu karnego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska i wprowadza sankcje karne za działania, które mogą powodować szkody w stanie powietrza, gleby, wody, roślin.

REKLAMA

Ubezpieczenie niani i opiekunki dziecięcej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znowelizuje rozporządzenie, aby każda niania i opiekunka dziecięca mogła zostać zgłoszona do ubezpieczenia.

Subwencje dla samorządów w 2012 r. wzrosną o 3,9 proc.

O 3,9 proc. więcej niż w tym roku wyniosą przyszłoroczne subwencje dla samorządów - zapisano w projekcie budżetu na 2012 r. Zgodnie z planami MF subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego wyniosą w przyszłym roku łącznie ponad 50 mld 221 mln zł.

WSA: brak stanowiska służbowego w podpisie decyzji

Decyzja podpisana przez osobę upoważnioną bez podania stanowiska służbowego jest wydana z uchybieniem prawa jednak uchybienie to nie przesądza o jej nieważności - zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Rusza V edycja Konkursu Złote Formaty

Do 8 czerwca polskie miasta i regiony mają czas na zgłoszenie projektów promocyjnych do prestiżowego Konkursu Złote Formaty, organizowanego w ramach V edycji Festiwalu Promocji Miast i Regionów. Stawka jest wysoka – na najlepsze projekty realizowane przez polskie samorządy czeka tytuł Złotego Formatu oraz aż 5 outdoorowych kampanii reklamowych i kampanii na nośnikach Infoscreen w każdej z kategorii konkursowych.

REKLAMA

UZP: System zamówień publicznych w 2010 roku - sprawozdanie

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt „Sprawozdania o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2010 roku”.

Związki krytycznie o podwyżkach dla nauczycieli w 2012 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. przewidujący podwyżkę płac nauczycieli na poziomie 3,8 proc. Według premiera – będzie to wykonanie obietnicy podwyższenia płac pedagogów o 50 proc. ZNP komentuje: to zależy jaką grupę nauczycieli się zapyta.

Nowe prawo ureguluje usuwanie skutków powodzi

5 maja rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Limit mianowań urzędników 2012-2014

Rząd przyjął trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2012-2014, przedłożony przez szefa służby cywilnej.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r.

Rząd przyjął w czwartek projekt budżetu na 2012 r. - poinformował premier Donald Tusk. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego, projekt pomoże obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB w 2012 r.

NIK: Straż Miejska zamiast dbać o porządek, ściga kierowców

Straż Miejska coraz bardziej przypomina policję drogową; zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, zajmuje się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenia w sektorze publicznym w 2010 r.

W 2010 zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło o 2,5 proc. – najwięcej w administracji samorządowej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze publicznym wzrosło natomiast o 4,5 proc (do 3771,32 zł).

ZPP: Pozew zbiorowy powiatów – w sprawie opłat za kartę pojazdu

Powiaty nie chcą ponosić konsekwencji pomyłki resortu infrastruktury w 2003 r. Zapowiadają wniesienie pozwu zbiorowego dotyczącego opłat za karty pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

10 maja przed TK wniosek prezydenta ws. zwolnień w administracji

10 maja Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13.

Niepełnosprawni bez przywilejów w zatrudnianiu w urzędach


Projekt przyznający prawo do pierwszeństwa w zatrudnieniu niepełnosprawnemu będącemu jednym z pięciu najlepszych kandydatów na dane stanowisko w urzędzie może być niezgodny z konstytucją – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”

WSA: Skarga na wybór przewodniczącego rady powiatu - niedopuszczalna

Fakt, że popierany kandydat nie został wybrany na stanowisko przewodniczącego rady powiatu – nie może być podstawą zaskarżenia uchwały o wyborze przewodniczącego – stwierdził krakowski WSA.

Start rejestracji w elektronicznym systemie opłat za przejazd drogami

Od 2 maja można rejestrować się i otrzymać urządzenie (viaBOX) pozwalające na elektroniczną opłatę za drogi płatne. System ten będzie obowiązkowy od 1 lipca br. dla ciężarówek i autobusów - poinformowała w poniedziałek Dorota Prochowicz z biura prasowego viaTOLL.

Od maja do OFE trafia mniej składek

Od maja do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafia nie 7,3 proc., ale 2,3 proc. składek emerytalnych. Pozostałe 5 proc. zasili specjalne indywidualne subkonta w ZUS. 1 maja weszły w życie przygotowane przez rząd zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.

Matury 2011

Dziś pierwszy dzień matur. Niemal 400 tys. maturzystów z tysięcy szkół ponadgimnazjalnych przystępuje do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

Sejm: kary grzywny za brak ewidencji odpadów

Wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach - przewiduje uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o odpadach.

Senat: wójt złoży ślubowanie na piśmie

Jeśli przeszkody w sprawowaniu funkcji wójta zaistnieją przed złożeniem ślubowania – obowiązki jego przejmie osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, jeśli zaś wójt nie będzie mógł złożyć ślubowania na pierwszej sesji rady – złoży je na piśmie - stanowi znowelizowana przez Sejm ustawa o samorządzie gminnym, którą Senat przyjął bez poprawek.

DGP: Gminny żłobek może mieć filie lub oddziały

Filie lub oddziały żłobków nie muszą być odrębnie rejestrowane w gminnych wykazach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Wystarczy podać adresy lokali.

5 maja rząd zajmie się projektem budżetu 2012


W przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem budżetu na nadchodzący rok i strategią zarządzania długiem w latach 2012-2015.

Wykluczenie nierzetelnego wykonawcy - ustawa opublikowana

Uproszczony tryb wykluczenia nierzetelnego wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przewiduje nowelizacja Prawa zamówień publicznych opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wzory formularzy przekazywania informacji dotyczących publicznego transportu zbiorowego

Informacje na temat publicznego transportu zbiorowego organizator transportu musi przekazywać na odpowiednim formularzu. Wzory formularzy określa nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Praktyczne aspekty przekształceń w ustawie o działalności leczniczej

W kwietniu Sejm przyjął ustawę o działalności leczniczej. Dyrektorzy spzoz-ów oraz przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych będą musieli podjąć decyzję w sprawie przekształcenia szpitali w spółki.

Gminy ograniczają zatrudnienie w szkołach

Samorządy redukują zatrudnienie w szkołach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Do końca kwietnia dyrektorzy szkół muszą przedstawić samorządom plany dotyczące zatrudnienia i obniżenia kosztów.

Sejm przyjął ustawę o pieczy zastępczej

Sejm przystąpił do głosowania nad ustawą o pieczy zastępczej, która zreformuje system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Prace nad ustawą toczyły się od 2008 r. - w dniu dzisiejszym ustawa została uchwalona.

Senat: nowy System Informacji Oświatowej zaakceptowany przez komisję samorządu

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła ustawę wprowadzającą nowy System Informacji Oświatowej bez poprawek

Samorządowcy i premier: „Ustaliliśmy, że rozmawiamy”

Samorządowcy spotkali się z premierem aby porozmawiać o sytuacji finansowej jednostek samorządu w świetle planowanych przez rząd ograniczeń deficytów lokalnych budżetów.

Urzędy zastosują nowy System Ekozarządzania i Audytu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przedłożony przez ministra środowiska.

MEN o likwidacji szkół

Rada Ministrów przyjęła informację na temat nasilającego się procesu likwidacji szkół przez samorządy, przedłożoną przez ministra edukacji narodowej.

Rząd: analiza i prognoza sytuacji gospodarczej kraju i finansów publicznych

Rada Ministrów przyjęła aktualizację programu konwergencji, przedłożoną przez ministra finansów.

Ostatnie dni na złożenie oświadczeń majątkowych

30 kwietnia mija termin składania oświadczeń majątkowych samorządowców. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować utratą diety lub wynagrodzenia za okres zwłoki a w niektórych przypadkach odwołaniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Wojewoda zatwierdza program kontroli straży gminnych

Projekt programu kontroli straży gminnych (miejskich) zostanie przedstawiony wojewodzie do zatwierdzenia na 14 dni przed planowaną kontrolą  - stanowi nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kwietniowe sprawozdania do RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina upływających w kwietniu terminach przekazywania do RIO sprawozdań i bilansów.

Nie będzie zawiadomień zamiast pozwoleń na budowę

Trybunał Konstytucyjne uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, które w miejsce pozwoleń na budowę wprowadzały zawiadomienia. Tym samym kwestionowana nowelizacja prawa budowlanego nie wejdzie w życie.

Policja i straż pożarna podległe powiatom

Postulat podporządkowania służb takich jak policja, straż pożarna i sanepid - władzom powiatowym, padł podczas spotkania Związku Powiatów Polskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Udział Policji w odebraniu dziecka

Udział funkcjonariusza Policji w czynności odebrania dziecka z rodziny w związku z przemocą, odbywa się na wniosek pracownika socjalnego. Szczegóły dotyczące obowiązków policjanta ustala nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent podpisał tzw. ustawę deregulacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Ustawa, jak podkreślił, jest zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do uproszczenia innych procedur,

Blisko 2 tys. skarg na działalność organów administracji publicznej

W ubiegłym roku do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło ponad 5 tys. skarg. Prawie jedna trzecia dotyczyła działalności administracji publicznej.

Radny straci mandat nawet jeśli zabroniona czynność jest nieważna

Umowa, którą podpisał radny działając wbrew zakazom antykorupcyjnym spowoduje utratę mandatu nawet jeśli jest ona nieważna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Minimalne wynagrodzenie w 2012 r - 1500 zł

Rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

Rząd: w 2013 r. likwidacja NIP dla osób fizycznych

Rząd zaakceptował projekt ustawy przewidującej likwidację NIP-u dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, nie prowadzących działalności gospodarczej, nie będących podatnikami VAT.

Samorządy w proteście przeciw ograniczaniu zadłużenia

Władze Gdańska, Katowic, Poznania i Krakowa protestują przeciw planom resortu finansów zmierzającym do ograniczenia zadłużania się samorządów – informuje PAP. Protestują gdyż – jak stwierdza skarbnik Gdańska – rząd przeznacza na inwestycje 5 proc. budżet a samorządy ponad 23 proc.

Przekazywanie wolnych środków w depozyt lub zarządzanie MF

Agencje wykonawcze, państwowe fundusze celowe, państwowe i samorządowe osoby prawne mogą lokować wolne środki w depozyt lub zarządzanie przez Ministra Finansów. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

248 mln zł uratuje przedszkola przed likwidacją

Samorządy otrzymają dodatkowe środki na przedszkola – poinformował „Dziennik  Gazeta Prawna”. Pieniądze uratują placówki przed likwidacją.

REKLAMA