REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania

Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.

Tajemnica skarbowa na podstawie Ordynacji podatkowej

Czy sołtysi i inkasenci zobowiązani są do zachowania tajemnicy skarbowej? Czy mogą oni otrzymywać od burmistrza informacje o podatnikach lub kwotach rat podatku? Odpowiedzi na te dość istotne pytania przedstawiła opolska Regionalna Izba Obrachunkowa.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 i 2015 roku czekają zmiany. Wszystko za sprawą nowego zasiłku dla opiekuna. Pierwsza zmiana wchodzi w życie 15 maja 2014 r., a kolejna – 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Należyte wykonanie zamówienia - brak obowiązku przedstawiania dowodów

W przypadku, gdy zamawiający jest podmiotem, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi wskazane w odpowiednim wykazie zostały wcześniej wykonane, wykonawca nie ma obowiązku przedkładania dowodów, o których mowa w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.

Asystent nauczyciela - nowe przepisy

Nowe przepisy wprowadzą możliwość zatrudnienia, jako asystenta nauczyciela osoby posiadającej wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Osoby te będą mogły być zatrudniane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

Elektroniczna komunikacj z urzędem - nowe przepisy

Dzięki ustawie o informatyzacji droga normalna, urzędowa, zostanie zrównana z drogą elektroniczną. Jeżeli obywatel wybierze drogę elektroniczną w kontakcie z urzędem, to urząd także będzie miał obowiązek mu odpowiedzieć drogą elektroniczną - tłumaczy minister Administracji i Cyfryzacji.

Świadczenie pielęgnacyjne 2015

Świadczenie pielęgnacyjne w 2015 roku zmieni się diametralnie. 29 kwietnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 24 kwietnia o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Sejmowa batalia rodziców niepełnosprawnych dzieci przyniosła korzystne zmiany dla wszystkich uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Było o co walczyć – znacznie podniesiono wysokość zasiłku i ułatwiono postępowanie administracyjne w urzędach. Zmiany są już obowiązujące – weszły w życie z dniem 1 maja tego roku.

REKLAMA

Więcej pieniędzy dla administracji celnej i skarbowej

Ministerstwo finansów chce usprawnić pobór podatków. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym wydzielenie i zapewnienie większej niezależności tych departamentów ministerstwa, które zajmują się obsługą obywateli.

8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w całej Polsce obchodzony jest 8 maja. W tym dniu warto przyjrzeć się samym bibliotekom, które w o ostatnich latach przeszły prawdziwe przeobrażenie. Wypożyczalnie są coraz nowocześniejsze. Wiele bibliotek oferuje na przykład kursy językowe oraz e-booki.

Zmiany zasad sporządzania sprawozdania Rb-Z-PPP

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej ustawodawca wprowadził zmiany zarówno we wzorze, jak i instrukcji sporządzania sprawozdania Rb-Z-PPP o stanie zobowiązań wynikających z umów partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika korpusu służby cywilnej

Dodatkowy urlop pracownikom korpusu służby cywilnej przyznaje ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. 2008 nr 227 poz. 1505 z późn. zm). Tym urzędnikom oprócz „podstawowego” urlopu wypoczynkowego przysługują dodatkowe dni wolne w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.

Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT

Niemal rok temu Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę stwierdzającą, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT gminne jednostki budżetowe nie są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Orzeczenie to wywołało mnóstwo wątpliwości i spowodowało zamieszanie w zakresie statusu samorządowych jednostek budżetowych. Jaka jest obecnie sytuacja tych jednostek? Jak powinny postępować ich macierzyste gminy, powiaty i województwa?

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r.

Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r. przewidział ustawodawca w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.). Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku. Wprowadza ona zmiany mające na celu uproszczenie niektórych formalności urzędowych. Dopiero jednak rok później zniesieniu ulegnie instytucja zameldowania. Posługiwać się będziemy określeniem miejsce zamieszkania.

Trzynastka a dodatek specjalny

Pytanie: Przygotowujemy listy do wypłaty trzynastki dla pracowników naszej jednostki. Czy dodatek specjalny przyznany urzędnikowi samorządowemu powinien być wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Jest to dodatek przyznany na jeden miesiąc, lub dwa kolejne miesiące, czasami za okres od stycznia do maja lub od sierpnia do grudnia.

"Systemy do zarządzania kryzysowego" - konferencja w Warszawie

Co jest podstawą sukcesu w komunikacji kryzysowej? Jak wiele możliwości dają nam systemy informatyczne? Co jest piętą achillesową w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych? Na te jak i na inne pytania odowiemy na konferencji: Systemy do zarządzania kryzysowego, która odbędzie się 22 maja w Warszawie.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - orzecznictwo TK

W czasie gdy ustawa nadal obowiązuje to Sejm będzie musiał ustalić, jaka ma być maksymalna stawka opłaty i na jakiej podstawie obliczana. Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach.

Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych

APEXnet i Infor.pl zapraszają na trzecią edycję Forum Kontrolerów i Audytorów Zamówień Publicznych, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2014 w Warszawie.

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory samorządowe 2014

Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Poprawki w ofercie - jak je wprowadzić?

To zamawiający, a nie wykonawca wprowadza poprawki do oferty. Pomimo iż czynności te powinny być podjęte przez samego zamawiającego (bez udziału wykonawcy), to dokonanie poprawek może, a czasem nawet powinno być poprzedzone wyjaśnieniami treści oferty, dokonanymi na podstawie art. 87 ust. 1 p.z.p.

Konferencja "Systemy do zarządzania kryzysowego"

Obserwując sytuację na świecie, zauważyliśmy jak wiele dzieje się na arenie międzynarodowej. Sytuacje kryzysowe zdarzają się w każdym kraju, w związku z czym każdy Naród musi poradzić sobie z nimi najlepiej jak potrafi. Niezbędna jest sprawna komunikacja, odpowiedni sprzęt, ale i oprogramowanie informatyczne, które usprawni każde działanie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - udogodnienia dla niepełnosprawnych

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja 2014 r. osoby niepełnosprawne będą mogą zagłosować przez pełnomocnika. To nie jedyne uproszczenie.

Ustawa o samorządzie gminnym 2015 - co się zmieni?

Ustawa o samorządzie gminnym w nowym kształcie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Nowe przepisy dotyczą głównie łączenia jednostek oraz wspólnej obsługi administracyjnej.

Sprawozdania o wydatkach strukturalnych Rb-WSa i Rb-WSb w 2015 r.

Jednostki zobowiązane do sporządzenia jednostkowych sprawozdań o wydatkach strukturalnych Rb-WSa i Rb-WSb przekazują je w terminie do dnia 31 marca 2015 r. swojej właściwej jednostce nadrzędnej, która na podstawie swojego jednostkowego sprawozdania oraz otrzymanych sprawozdań jednostkowych - sporządzi sprawozdanie. Korekty sprawozdań skonsolidowanych zbiorczych i łącznych, wynikające ze zmian w ewidencji wydatków strukturalnych, przekazywane są w terminie do dnia 30 kwietnia 2015 r.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 r.

Dni wolne od pracy i dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę w 2015 roku – oprócz ustawowo wolnych niedziel, wolne od pracy są święta, a wśród nich w 2015 roku znajdą się aż dwa dni świąteczne, które wypadną w sobotę - 15 sierpnia i 26 grudnia. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia dnia wolnego dla pracowników za tak przypadające święto. Sytuacja taka jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku w sprawie o sygnaturze K 27/11. Rok 2014 jest pierwszym do czasu wyroku, kiedy święto przypada w sobotę.

Wynagrodzenie za matury w 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące wynagrodzenia za matury. Zgodnie z nimi egzaminatorzy biorący udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów maturalnych oraz egzaminatorzy i nauczyciele akademiccy uczestniczący w części ustnej egzaminu maturalnego otrzymają za jednego zdającego wynagrodzenie niższe o 5%. Kolejne zmiany kwot wynagradzania zaczną obowiązywać od 1 września 2014 r.

Godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Za pracę w nadgodzinach pracownikowi służby cywilnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Urzędnikowi państwowemu podobnie jak pracownikowi samorządowemu za pracę poza normalnymi godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie (bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych) lub czas wolny.

Darmowy podręcznik - kolejny projekt w Sejmie

Nowe przepisy wprowadzają miedzy innymi zasadę kolegialnego wyboru podręcznika oraz wymóg opiniowania go przez radę rodziców. Podręcznik ma być własnością szkoły. Ma służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom.

Oznakowanie dróg negatywnie ocenia Najwyższa Izba Kontroli

Oznakowanie dróg jest niezgodne z przyjętą organizacją ruchu. Ponadto samorządy w różnym stopniu wdrożyły na swoim terenie organizację ruchu. Nieprawidłowości wyliczyła Najwyższa Izba Kontroli.

Darmowy podręcznik - konsultacje

Darmowy rządowy podręcznik ma trafić do pierwszaków już w najbliższym roku szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczyna konsultacje zaprezentowanej właśnie pierwszej części rządowego podręcznika dla klas pierwszych. W kolejnych tygodniach gotowe mają być kolejne części.

Oświadczenia majątkowe samorządowców 2014

Oświadczenia majątkowe samorządowców powinny być złożone do końca kwietnia 2014 r. Nie jest to jednak jedyny termin, w którym w tym roku będą je składać. Obowiązek składania oświadczeń przez niektórych pracowników wynika wprost z przepisów, inni mogą zostać do tego zobowiązani przez pracodawcę.

Oświadczenia majątkowe urzędników samorządowych do 30 kwietnia 2014 r.

Najpóźniej do końca kwietnia 2014 r. pracownicy samorządowi zajmujący stanowiska kierownicze mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Obowiązek składania takich oświadczeń może dotyczyć innych osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych i niepełniących funkcji kierowniczych.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Wynagrodzenia pracowników samorządowych ulegną nieznacznym zmianom, jakie przewiduje projekt rozporządzenia z 14 marca 2014 r. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest określenie kwot wynagrodzenia dla burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, jego zastępcy i pozostałych członków zarządu m.st. Warszawy. Na mocy bowiem ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych są oni zatrudniani na podstawie wyboru. Nowe przepisy dotyczą też dodatku za wieloletnią pracę.

Pierwsza część darmowego podręcznika gotowa

Zgodnie z założeniem MEN'u darmowy podręcznik ma być dostępny w szkołach od przyszłego roku szkolnego. Ministerstwo szacuje, że koszt przygotowania darmowego podręcznika nie powinien przekroczyć 10 milionów złotych.

Sprawozdania finansowe za 2013 r. - termin do 30 kwietnia 2014 r.

Termin na złożenie sprawozdań finansowych za 2013 r. mija 30 kwietnia 2014 r. Sprawozdania finansowe zarząd jednostki przekazuje do RIO w formie papierowej.

Zmiany w zasadach sprawozdawczości

Wprowadzanie w życie przepisów dotyczących finansów publicznych z jednodniowym wyprzedzeniem jest poważnym naruszeniem zasad techniki prawodawczej. Niestety, zaczyna być niedobrą tradycją, co potwierdzają nowe przepisy o sprawozdawczości budżetowej.

Będą założenia dotyczące "janosikowego"

W ciągu tygodnia premier pozna nowe założenia dotyczące janosikowego - zapowiada minister finansów. Obowiązujące przepisy zakwestionował w marcu Trybunał Konstytucyjny i nakazał w ciągu 18 miesięcy opracować nowe.

Stan planowania przestrzennego w Polsce

W studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową tak dużą powierzchnię, że nawet przy ograniczonej gęstości zaludnienia mogłoby na niej mieszkać ponad 200 mln osób. To kolejny przykład dopuszczania do rozproszenia zabudowy.

Opłata skarbowa przy dodatku energetycznym

Nowe przepisy rozstrzygnęły problem nałożenia opłaty skarbowej na decyzje o przyznaniu dodatku energetycznego. Przyjęte rozwiązania mają obowiązywać jedynie dla wniosków złożonych w 2014 roku.

Lublin liczy na zewnętrznych inwestorów

Mocną stroną Lublina jest dostępność siły roboczej oraz jej niska fluktuacja. Poza pracownikami i infrastrukturą Lublin oferuje inwestorom też wsparcie przy rozpoczęciu działalności i rekrutacji.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela

W chwili obecnej przepis art. 20 Karty Nauczyciela jest jednym z podstawowych stosowanych przez pracodawcę przepisem prawa za pośrednictwem, którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy nauczyciela z placówką oświatowej.

Wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej

Z uwagi na fakt, iż na wykonawcy ciąży obowiązek wykazania, że uczciwa konkurencja nie zostanie zachwiana poprzez udział dwóch lub więcej podmiotów z tej samej grupy kapitałowej w jednym postępowaniu, wykonawcy powinni dokładnie opisać w jaki sposób zamierzają realizować zamówienie. Przydatne może być też wykazanie, że wykonawcy, choć należą do tej samej grupy kapitałowej, konkurują ze sobą na danym rynku.

Wybór drugiej najkorzystniejszej oferty a odwołanie do KIO

O wyborze drugiej najkorzystniejszej oferty musi zostać zawiadomiony wykonawca, który według zamawiającego uchylił się od zawarcia umowy lub nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wykonawca, który nie zgadza się z taką decyzją zamawiającego, musi mieć możliwość odwołania się od niej przed zawarciem umowy.

Wynagrodzenie nauczycieli 2014 - stawki minimalne bez zmian

Wynagrodzenie nauczycieli (stawki minimalne) od 1 września 2014 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z projektu rozporządzenia MEN.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela zatrudnionego na umowę okresową

Problem: Byłam zatrudniona w publicznej szkole podstawowej. W roku szkolnym zostałam zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 września 2011 r. do 31 marca 2012 r. Druga umowa terminowa obejmowała okres od 1 września 2012 r. do 28 lutego 2013 r. Czy pracując tylko przez część roku szkolnego nabyłam prawo do urlopu i czy pracodawca powinien mi wypłacić ekwiwalent urlopowy za przepracowane okresy?

Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Ile zarabiają pracownicy samorządowi? – odpowiedzi oczekuje wielu obywateli i poszukujących pracy. Powszechnie uważa się, że praca w sektorze publicznym, a tym bardziej posada w urzędzie to najbezpieczniejsza, a przy okazji lekka i dochodowa ścieżka kariery. Rozpiętość płac w sektorze jest jednak bardzo duża.

Nowa organizacja funduszu sołeckiego

Nową organizację funduszu sołeckiego zakłada ustawa z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim, która weszła w życie 20 marca 2014 r. Zmiany zakładają m.in. większe wsparcie z budżetu poprzez zwiększenie zwrotu wydatków na projekt, o którym mieszkańcy decydowali wspólnie. Nowa ustawa zastąpiła swoją poprzedniczkę z 2009 roku.

Sprawozdawczość - terminy w I kwartale 2014 r.

Przedstawiamy najbliższe terminy w sprawozdawczości w I kwartale 2014 r.

Usługi w zamówieniach publicznych - kryterium jakości

Nie wszystkie zamówienia, których przedmiotem jest wykonanie usług, mogą być oceniane przy zastosowaniu innych niż cena kryteriów oceny. Zgodnie z zakazem stosowania kryteriów podmiotowych niedopuszczalne jest bowiem stosowanie np. kryterium doświadczenia.

REKLAMA