REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego

Zdarza się, że praca samorządowca jest oceniana w sposób krytyczny z użyciem ostrych słów. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pociągnąć autora takich wypowiedzi do odpowiedzialności?

Prezydent podpisał nowelę ustawy o planowaniu przestrzennym

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zmiany dostosowują ustawę do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd planuje zmiany w dostępie do informacji publicznej

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, na mocy której zmienić ma się tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Powstanie centralne repozytorium informacji publicznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Samorząd województwa podlaskiego przejął spółki PKS

Minister Skarbu Państwa i władze województwa podlaskiego podpisały we wtorek w Warszawie umowę w sprawie nieodpłatnego przejęcia przez samorząd pięciu spółek PKS - poinformował we wtorek po południu PAP Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

REKLAMA

Bilety dla pracowników jako narzędzie pracy

Pracownicy gminy, realizując zadania służbowe, poruszają się komunikacją miejską. Czy należy pobrać podatek dochodowy od wartości zakupionych przez gminę imiennych, miesięcznych biletów dla pracowników?

MRR: po wakacjach decyzja KE ws. przesunięcia funduszy z kolei na drogi

Komisja Europejska może po wakacjach wydać decyzję w sprawie przesunięcia pieniędzy z kolei na drogi - uważa wiceminister rozwoju regionalnego Waldemar Sługocki. Chodzi o ok. 4,8 mld zł przekazanych na budowę dróg: S3 i S17.

Dutkiewicz: samorządowi kandydaci do Senatu - w sierpniu

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował we wtorek, że wraz z innymi samorządowcami tworzy ruch społeczny "Obywatele do Senatu", który zamierza wystawić swoich kandydatów do tej izby. "Nie będziemy tworzyć partii politycznej" - zapowiedział jednak Dutkiewicz.

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ma ona zapewnić wsparcie rodzinom z problemami, dzięki czemu mniej dzieci trafiać będzie do opieki zastępczej.

REKLAMA

Zamówienia publiczne - dostęp do informacji

Czy gmina ma, na podstawie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznych, obowiązek udostępniać wnioskodawcy faktury VAT oraz protokoły odbioru związane z realizacją zamówienia publicznego?

Komorowski: jednodniowe wybory parlamentarne 9 października

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce wyznaczyć datę wyborów parlamentarnych na 9 października. Mają trwać jeden dzień. Dodał, że formalną decyzję w tej sprawie ogłosi na początku sierpnia.

Projekt przeciw obowiązkowi szkolnemu dla 6-latków

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy, który w poniedziałek złożono w Sejmie. Projekt popierają PiS i PJN; przeciw są PO i PSL, a SLD nie podjął decyzji. MEN zapewnia o dobrym przygotowaniu szkół.

RPD o jakości pomocy psychologicznej dla dzieci

Jakość pomocy psychologicznej udzielanej dzieciom w szkołach i placówkach wychowawczych jest niewystarczająca; z dziećmi pracować powinny osoby o wysokich kwalifikacjach i z doświadczeniem - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak

Organizacja pracy urzędu w okresie letnim

Sezon letni wiąże się z występowaniem wysokich temperatur i silnego promieniowania słonecznego w miejscach pracy. Pracodawcy mają obowiązek podejmować różne działania zmierzające do ograniczenia oddziaływania tych czynników na pracowników.

Sejm za różnicowaniem sposobu obliczania opłat za wywóz śmieci

Sejm poparł w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zakłada możliwość obliczania opłaty za wywóz śmieci na podstawie różnych wskaźników, a nie tylko liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

System e-myta ruszył z dwudniowym opóźnieniem

W niedzielę rano zaczął działać system elektronicznego poboru opłat za przejazd autostradami i drogami krajowymi - poinformowała PAP rzeczniczka projektu e-myta Dorota Prochowicz. System rusza z dwudniowym opóźnieniem.

Polska przejęła przewodnictwo w Radzie UE

Polska przejęła w piątek przewodnictwo w Radzie UE. Pałeczkę prezydencji premierowi Donaldowi Tuskowi przekazał premier Węgier Viktor Orban. W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Staż dla bezrobotnych w jednostkach budżetowych

Staż oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do świadczenia pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta. Sam staż odbywa się natomiast na podstawie umowy zawartej między starostą, z upoważnienia którego działa dyrektor PUP, a pracodawcą – według programu określonego w umowie.

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Pracownika będącego radnym trudniej jest zwolnić z pracy niż inne zatrudnione osoby. Dzieje się tak dlatego, że radni gmin, powiatów i województw korzystają ze szczególnej ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Ułatwieni dla niepełnosprawnych podróżujących z psem asystującym

Dzięki interwencji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka osoby niepełnosprawne podróżujące z psem asystującym, lub psem-przewodnikiem będą miał równy dostęp do usług PKP intercity.

Cudzoziemiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce

Rada Ministrów przyjęła regulacje, które zapewnią bardziej efektywne przyznawanie pomocy cudzoziemcom starającym się o status uchodźcy lub udzielenie ochrony uzupełniającej, w sytuacji, gdy powrót do kraju pochodzenia naraża ich na śmierć lub tortury.

Umowa na okres próbny a pracownicy samorządowi

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych regulują w art. 16 rodzaje umów o pracę, jakie zawiera się z pracownikami samorządowymi. Czy w związku z tym, w przypadku takich pracowników można zastosować formułę umowy o pracę na okres próbny?

W 2010 r. nie wydano wszystkich środków z rezerw budżetu na edukację

W 2010 r. nie wydano wszystkich środków, które były w budżecie państwa w rezerwach celowych na zadania związane z edukację; zostały środki m.in. w rezerwie na stypendia socjalne i na wyprawkę szkolną - wynika z informacji na temat wykorzystania budżetu.

Rząd przyjął założenia zmian w prawie o zamówieniach publicznych

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji Prawa zamówień publicznych, wdrażającej m.in. przepisy dyrektywy obronnej UE, dotyczącej zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Samorządy o deficycie w ich budżetach

W środę samorządy zaproponują ministrowi finansów, by dodatkowy mechanizm ograniczający deficyt sektora samorządowego uruchamiać, gdy przekroczy on wielkość 0,6 proc. PKB, z wyjątkiem 2012 r., gdy były określony na poziomie 10 mld zł.

Podróż członka zarządu jednostki

Członek zarządu niebędący pracownikiem jednostki ma odbyć podróż związaną z załatwianiem spraw tej jednostki. Przepisy prawa pracy dotyczące podróży służbowych odnoszą się tylko do pracowników – czy zatem wypłacone członkowi zarządu w związku z tą podróżą diety, zwrot kosztów noclegów i innych wydatków będą kosztami podatkowymi jednostki?

Komisje o poprawkach Senatu dot. opłaty za odpady komunalne

Sejmowe komisje: samorządu terytorialnego oraz ochrony środowiska zarekomendują Sejmowi odrzucenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Polskie miasta i regiony rozpoczęły walkę o Złote Formaty

Aż 157 projektów promocyjnych zgłosiło 67 samorządów reprezentujących wszystkie województwa Polski do V edycji konkursu Złote Formaty – najważniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu związanego z dziedziną promocji miejsc. Już w lipcu poznamy listę nominowanych, a 21 września dowiemy się, które z samorządów znalazły się wśród laureatów. Na zwycięzców czekają m.in. ogólnopolskie kampanie reklamowe oraz kampanie w warszawskim metrze na nowoczesnych nośnikach Infoscreen.

Doskonalenie poprzez samoocenę (CAF) – spotkania informacyjne

MSWiA zaprasza 250 samorządów z całej Polski o najniższych dochodach do bezpłatnego udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, zakwalifikowane do projektu, przy asyście ekspertów, dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesną metodę CAF.

Przepadek korzyści pochodzącej z przestępstwa skarbowego


Przepadek korzyści majątkowej to środek karny stosowany wobec sprawcy przestępstwa skarbowego. Jest on orzekany obligatoryjnie, jeśli sprawca przestępstwa skarbowego osiągnął z jego popełnienia, chociażby tylko pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów. Jeśli orzeczenie przepadku korzyści majątkowej jest niemożliwe, orzeka się środek karny w postaci ściągnięcia jej równowartości pieniężnej.

Zmienią się zasady gospodarowania komunalnym zasobem mieszkaniowym

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Proponowane zmiany mają umożliwić gminom bardziej elastyczne gospodarowanie komunalnym zasobem mieszkaniowym.

Rząd o Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjmie uchwałę w sprawie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 - ma to być najważniejszy krajowy dokument strategiczny dotyczący zagospodarowania przestrzennego Polski.

Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 23 lutego 2011 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r.

Polska prezydencja - okazją do promocji miast i regionów

Tysiące polityków, dyplomatów, urzędników, ekspertów i dziennikarzy przyjadą przez najbliższe pół roku do Polski na spotkania organizowane z okazji przewodnictwa Polski w UE. Dla miast i regionów to okazja do promocji i zaprezentowania z jak najlepszej strony.

Zmiany w zarządzaniu kryzysowym

Rada Ministrów zaakceptowała założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Nowe grupy pracowników samorządowych

Rząd przyjął projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Gmina nie pobiera opłat za wycinkę drzewa od przedsiębiorcy przesyłowego

3 marca 2011 weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Wprowadziła ona udogodnienia dla właścicieli urządzeń przesyłowych. Skutki nowelizacji nieznacznie odczują także gminy.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Prezydent podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o nowych dowodach osobistych - poinformowała w środę na swych stronach internetowych Kancelaria Prezydenta. Nowe dowody, wyposażone m.in. w chip, mają być stopniowo wprowadzane od 1 lipca 2013 roku.

Ruszyła strona internetowa polskiej prezydencji

W środę ruszyła strona internetowa polskiej prezydencji. Pod adresem pl2011.eu można znaleźć nie tylko program i najważniejsze wydarzenia naszego przewodnictwa w Radzie Europy, ale także wiele informacji o Polsce, polskiej kulturze oraz wideoblog.

Urlopy ojcowskie dla mundurowych

Obowiązuje akt prawny pozwalający funkcjonariuszom służb mundurowych na korzystanie z urlopów ojcowskich na jednolitych zasadach.

Kim jest koordynator czynności kancelaryjnych

Dzięki nowej instrukcji kancelaryjnej oraz uchyleniu dotychczasowych – przestarzałych zasad zarządzania dokumentacją w urzędach, stworzone zostały solidne podstawy do funkcjonowania elektronicznej administracji wewnątrz urzędów. To trudne zadanie w dużej mierze muszą przygotować i przeprowadzić kierownicy instytucji.

Wrocław Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku - zdecydowała we wtorek w Warszawie Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Dzięki temu tytułowi miasto będzie promować polską kulturę w Europie.

Postępowanie kwalifikacyjne w Służbie Cywilnej 2011

25 czerwca odbędzie się egzamin sprawdzający w ramach postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej. Przystąpią do niego pracownicy Służby Cywilnej ubiegający się o mianowanie.

Awans zawodowy nauczyciela mianowanego

Nauczyciele mianowani mogą ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego – najwyższy stopień w awansie zawodowym nauczycieli.

Praca w szkole prywatnej a prawo do urlopu dla poratowania zdrowia

Czy okres pracy w szkole prywatnej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia? Odpowiadamy na pytanie użytkowniczki serwisu.

Koniec roku szkolnego 2010/2011

Dla około 5 mln dzieci i młodzieży oraz około 660 tys. nauczycieli w środę zakończy się rok szkolny 2010/2011. Około 360 tys. dzieci kończących I klasy szkoły podstawowej otrzyma swoje pierwsze świadectwa szkolne.

Prezentacja miast rywalizujących o ESK 2016 przed jurorami konkursu

Katowice, Lublin i Gdańsk zaprezentowały się w poniedziałek przed komisją selekcyjną - grupą ekspertów, która nominuje do tytułu ESK 2016. We wtorek przed komisją wystąpią przedstawiciele Warszawy i Wrocławia, tego dnia zostaną też ogłoszone wyniki rywalizacji.

Kalendarium polskiej prezydencji

Wstępne kalendarium najważniejszych spotkań w Polsce podczas polskiej prezydencji 1 lipca - 31 grudnia:

Nie będzie zakazu noszenia broni w czasie prezydencji

Nie będzie okresowego zakazu noszenia broni w wybranych miastach w czasie polskiej prezydencji. Choć MSWiA i policja przygotowywały rozporządzenie w tej sprawie, minister Jerzy Miller zdecydował, że go nie podpisze.

Zadania samorządów dotyczące przystanków w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

Z początkiem marca br. gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.

REKLAMA