REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rachmistrzowie spisowi już w terenie

Od piątku - 8 kwietnia - rachmistrzowie spisowi działają w obwodach terytorialnych i zbierają dane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011.

Możliwości finansowania inwestycji JST, które nie obciążają długu

Hallmark Events zaprasza na konferencję pt. „Finansowanie inwestycji sektora publicznego w nowych realiach prawnych. Obligacje przychodowe na tle innych instrumentów i struktur finansowania.” Konferencja odbędzie się 14 kwietnia 2011 r. Warszawie.

Ile zapłacimy za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo

Projekt rozporządzenia w sprawie opłat za przejazd autostradami budowanymi przez Państwo stanowi wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 37e ust. 2 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z powyższym przepisem Minister Infrastruktury określi w drodze rozporządzenia, stawki opłat za przejazd autostradą, mając na uwadze potrzeby utrzymania i ochrony dróg istotnych dla rozwoju sieci drogowej.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Od 11 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowe przepisy regulują m.in. skargę na przewlekłość postępowania, odmowę wszczęcia postępowania, doręczanie decyzji podmiotom zagranicznym, przekazanie sprawy przez organ niewłaściwy, uchylenie lub zmianę decyzji.

Konferencja „PPP Efektywnie sfinansowane” - 20 kwietnia 2011

Zapraszamy do udziału w Konferencji „PPP Efektywnie sfinansowane” organizowanej przez firmę Investment Support w dniu 20 kwietnia br. w Warszawie. Konferencja pod honorowym patronatem Związku Polskiego Leasingu i Związku Banków Polskich.

NIK: Samorządy mają problemy z utrzymaniem dróg

Samorządy nie radzą sobie z utrzymaniem dróg w dobrym stanie technicznym. Brakuje im specjalistów i inżynierów nadzoru. Brak właściwego nadzoru w czasie budowy i przy odbiorze drogi jest jedną z głównych przyczyn złej jakości dróg. W efekcie samorządy muszą ponosić koszty związane z roszczeniami kierowców poszkodowanych przez wyrwy i koleiny.

Naczelna Rada Lekarska kwestionuje legalność dodatkowych ubezpieczeń

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mogą uchybiać konstytucyjnej zasadzie równego dostępu do świadczeń – stwierdza Naczelna Rada Lekarska w informacji podanej przez PAP.

REKLAMA

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do ulgi prorodzinnej

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2010 rok. Warunkiem koniecznym dokonania odliczenia jest obowiązek alimentacyjny wobec takiej osoby.

Dodatek mieszkaniowy

W związku z licznymi podwyżkami, coraz częściej słyszy się o pogarszaniu się kondycji materialnej osób, które dotychczas nie potrzebowały pomocy socjalnej. Osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania mogą liczyć na pomoc państwa w formie dodatku mieszkaniowego. Co trzeba zrobić aby taką pomoc otrzymać?

SN: Pracownik samorządowy odwoła się do sądu cywilnego od oceny okresowej

Od każdej oceny okresowej pracownik samorządowy może odwołać się do sądu cywilnego – stwierdził Sąd Najwyższy.

Czy istnieje etyczny samorząd

Na pracownikach administracji spoczywa szczególna odpowiedzialność. Od sposobu, w jaki traktują interesantów, zależy wizerunek nie tylko samej instytucji, lecz również samorządu. Dlatego właśnie warto powracać do tematu etyki w administracji.

GIODO skontroluje spis powszechny

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wkrótce rozpocznie kontrolę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Mniejsze składki do OFE – ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmniejszającą składki przekazywane do OFE z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Urzędnicy bez podwyżek w 2012 r

Rząd rozwiał nadzieje urzędników na podwyżki w 2012 roku. Rada Ministrów zamroziła płace pracowników sfery budżetowej.

Likwidacja NIP dla osób bez działalności gospodarczej

Od dnia 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).

TK: Cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu konstytucyjne

Dopuszczalne jest cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu przedsiębiorcy będącemu właścicielem sklepu w którym sprzedawano alkohol nieletnim – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Do 20 kwietnia gminy mogą składac oferty na dofinansowanie z programu "Maluch"

Oferty na konkurs organizowany w 2011 r. w ramach programu "Maluch" można składać w terminie do 20 kwietnia 2011 roku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według założeń resortu pracy, w bieżącym roku „Maluch” dofinansuje 10 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

Granice zadłużania się samorządów

Bardzo trudno w sposób jednoznaczny określić, gdzie leży granica długu, do jakiej mogą zadłużać się samorządy, aby nie utracić zdolności do bieżącego obsługiwania zobowiązań wobec społeczności lokalnej, kredytobiorców oraz innych wierzycieli, w tym dostawców dóbr i usług, a jednocześnie nie ograniczać możliwości swojego rozwoju.

Ochrona prawna funkcjonariusza publicznego - nowe przepisy

W dniu 22 marca 2011r. weszły w życie przepisy zmieniające Kodeks karny oraz ustawę o Policji. Celem tych zmian było przede wszystkim wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych, jak również wprowadzenie ochrony osób, które bez istnienia obowiązku prawnego reagują na naruszenia porządku prawnego i występują w obronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

1 października wejdą w życie ustawy reformujące polskie uczelnie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Szybkie koleje – europejskie przykłady

W ostatnim czasie odbywa się wzmożona dyskusja na temat sytuacji kolei w Polsce. Pokutuje obraz kolei brudnej, niepunktualnej i zawodzącej oczekiwania społeczeństwa. Czy może być inaczej? Spójrzmy na przykłady dobrych praktyk na świecie.

Rząd przyjął założenia budżetu 2012

Rząd przyjął założenia do budżetu państwa na 2012 r. przedłożone przez Ministra Finansów - z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 4 proc. i inflacją średnioroczna w wysokości 2,8 proc.

MEN: Uratować część szkół przed likwidacją

Projekt zmian w ustawie o systemie oświaty da możliwość uratowania części szkół przed likwidacją – oznajmiła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, w liście opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Odpowiedzialność za wypalanie roślinności

Późną zimą lub wczesną wiosną prawdziwą plagę, w niektórych rejonach kraju, stanowi wypalanie łąk, pastwisk i nieużytków. Wiele osób decyduje się na podobne „zabiegi” pozostając w przekonaniu, że skoro są właścicielami gruntu, to ich rzeczą jest co z tym gruntem będą robić. Tymczasem, nawet jeśli osoba wypalająca łąkę robi to na własnym gruncie i z tego powodu nie czyni innej osobie szkody materialnej, może odpowiadać za wykroczenie.

Systemy do zarządzania kryzysowego - konferencja

Bezpieczeństwo publiczne to sprawa priorytetowa. Rok 2010 roku uświadomił nam, jak bardzo ważne jest aby w sytuacjach nagłego zagrożenia reagować szybko i zdecydowanie. Podczas tego spotkania chcemy zaprezentować rozwiązania, dzięki którym można przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym oraz na nie odpowiednio reagować.

Kwalifikacje opiekuna dzieci w żłobku i klubie dziecięcym

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej określa szczegółowo program szkoleń przewidzianych dla opiekunów dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych, wolontariuszy współpracujących z placówkami oraz opiekunów dziennych zatrudnianych przez gminy do opieki nad dziećmi.

Wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobka i klubu dziecięcego

Wraz z wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązywać zaczęło rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych.

Sprawdzian kompetencyjny szóstoklasistów

Blisko 400 tys. uczniów klas szóstych w tysiącach szkół przystąpiło dziś do pisemnego sprawdzianu kompetencyjnego.

Oświadczenia o stanie kontroli zarządczej - nowy obowiązek

Do 30 kwietnia kierownicy jednostek sektora finansów publicznych i ministrowie, jako osoby odpowiedzialne za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych, po raz pierwszy mają obowiązek złożenia oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.

Finał akcji MSWiA „Przejrzysta strona BIP” - nagrody dla samorządów

5 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, wręczy 25 najlepszym samorządom dyplomy potwierdzające spełnienie standardu „Przejrzystej strony BIP”.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia”
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

XIII edycja Konferencji ODGiK – Zapraszamy już w kwietniu!

Już w kwietniu odbędzie się trzynasta edycja Konferencji poświęconej ODGiK pt. „Modelowania geodezji ciąg dalszy”. 28 kwietnia do Elbląga zawitają przedstawiciele środowiska polskiej geodezji, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, geodeci marszałkowscy, inspektorzy wojewódzcy, szefowie ODGiK z terenu całej Polski oraz przedstawiciele świata nauki, po to, by poznać plany i zamierzenia na najbliższy okres, a w szczególności na najbliższy rok.

Kwalifikacja wojskowa 2011 rozpoczęta

W poniedziałek (4 kwietnia) rusza kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 30 czerwca br., czyli łącznie 61 dni i obejmie około 300 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Nowelizacja KPA – grzywna za bezczynność organu

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy zmieniającej KPA oraz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tym samym ustawa przyspieszająca postępowania w administracji publicznej trafi do podpisu prezydenta.

Kontrola podatkowa

Obiektem kontroli podatkowej jest prawidłowość postępowania jednostek w zakresie podatków. Uciążliwości związane z kontrolą będą jednak mniejsze, jeśli kontrolowany i kontrolujący będą znali swoje prawa i obowiązki.

Opłaty elektroniczne na autostradach

W dniu 1 lipca 2011 roku ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych. Na początku będzie to 1565 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Coroczna Konferencja Geodetów i Kartografów w Elblągu

Prezydent Elbląga oraz Zakładowe Stowarzyszenia Geodetów Polskich, działające przy OPEGIEKA zapraszają na XIII Konferencję poświeconą Ośrodkom Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju okiem absolwentów

Ostatnie dni rekrutacji na Akademię Letnią WZR 2011

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę

Osoby, które były deportowane w czasie wojny do przymusowej pracy w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku będą miały prawo ubiegania się o rekompensatę.

Załatwianie spraw urzędowych przez cudzoziemców

Podejmowanie przez obcokrajowców pracy w Polsce, osiedlanie się, zakładanie rodzin powoduje konieczność załatwiania różnych spraw urzędowych. Wielu z nich nie zna języka polskiego, a niestety urzędnicy nadal nie posługują się biegle np. językiem angielskim. Jakie zatem cudzoziemcy mają prawa i czego mogą żądać w kontakcie z urzędem?

Przedsiębiorcy planują zwiększenie zatrudnienia

Już w II kwartale 2011 r. poprawi się sytuacja na rynku pracy. O wiele więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać pracowników. Nie będzie też już dużych zwolnień grupowych.

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rachmistrze spisowi zaczną pukać do drzwi ankietowanych dopiero od 8 kwietnia ale już od jutra możliwe będzie dokonanie tzw. samospisu przez internet.

Wręczono Nagrodę im. Prezydenta Józefa Dietla

Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla chcąc wyróżnić osoby i instytucje działające  na rzecz dobra ogólnego w Małopolsce oraz promując postawy patriotyczne wręczyła Nagrodę im. Józefa Dielta.

Filmy Fundacji Sendzimira – wdrażanie zrównoważonego rozwoju krok po kroku


Fundacja Sendzimira wydała cykl reportaży filmowych, ukazujących praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.4)

Korekta funkcjonowania systemu zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna i bardzo pilna. Jej brak powoduje niewydolność systemu, złe poziomy odzysku, jak również w dużym procencie pozyskiwanie nieprecyzyjnych danych, gdyż część systemu może być fikcyjna.

Wybory parlamentarne - diety dla członków komisji wyborczych

Zryczałtowane diety otrzymają członkowie PKW, okręgowych, rejonowych oraz obwodowych komisji wyborczych za czas wykonywania zadań, przeprowadzania głosowania oraz ustalania jego wyników.

Ostatni dzień na opłatę za użytkowanie wieczyste

Użytkownicy wieczyści, którzy nie uiścili jeszcze stosownej opłaty za użytkowanie powinno to zrobić niezwłocznie – termin na uiszczenie opłat minie bowiem wraz z końcem marca.

Energooszczędny potencjał administracji publicznej

Ustawa o efektywności energetycznej uchwalona 11 marca 2011 roku wprowadza dokładną wartość energii, jaką należy zaoszczędzić w 2016 roku.

REKLAMA