REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Gminne utrapienia ze świadczeniami pielęgnacyjnymi

Brakuje jasnych przepisów określających grono osób uprawnionych do świadczeń pielęgnacyjnych. Wskutek nieprecyzyjnych uregulowań, decyzje gmin odmawiające prawa do świadczeń są coraz częściej uchylane przez sądy administracyjne, a samorządy mają związane ręce.

"Metro": Miasta walczą z ulicznymi handlarzami

Od czerwca br., po nowelizacji kodeksu wykroczeń, straż miejska nie może już karać mandatami za bezprawne zajęcie drogi - informuje "Metro".

Fundusze UE: wysoki odsetek wykrytych oszustw w Polsce

W opublikowanym w środę raporcie Komisja Europejska wymienia Polskę wśród krajów, gdzie w ub.r. stwierdzono najwięcej oszustw w płatnościach w polityce spójności UE. Ogółem liczba nieprawidłowości wzrosła o 23 proc. i sięgnęły one w sumie 1,22 mld euro.

REKLAMA

MEN: Brak zajęć etyki to wina dyrektorów szkół i samorządów

RPO pyta minister edukacji Katarzynę Hall, jak zamierza realizować wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu mówiący, że brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki dla uczniów, którzy nie chcą uczęszczać na religię, narusza prawo.

20 października ogłoszenie listy bibliotek z Certyfikatem Biblioteka+

20 października po raz pierwszy ogłoszona zostanie lista gminnych bibliotek publicznych, które uzyskały Certyfikaty Biblioteka+. Certyfikat ten będzie poświadczać, że dana biblioteka funkcjonuje zgodnie z światowymi standardami.

Założenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego - to najważniejsze elementy przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustaw: o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Gminy zaopatrzą nauczycieli w pomoce dydaktyczne

Podręczniki, mapy i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć otrzymają nauczyciele bezpłatnie od gmin. Taki obowiązek - według informacji podanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" - nałoży na jednostki samorządu rozporządzenie nad którym pracuje resort edukacji.

REKLAMA

Jak poprawić wizerunek samorządu

W zależności od tego, do jakiej grupy chcemy z komunikatem dotrzeć musimy współpracować z medium, które trafia właśnie do tej grupy. Dobry kontakt z mediami powinien więc stać się priorytetem każdego samorządu, który pragnie wykreować swój wizerunek i zyskać renomę. Nie jest to jednak proste, ponieważ opinia urzędników na temat pracy dziennikarzy nie jest najlepsza.

Założenia budżetu 2011 - wynagrodzenia w budżetówce

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2011 r. oraz propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2011.

Nowe procedury zabierania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja zakłada zmianę procedury zatrzymywania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym.

Wieloletnia prognoza finansowa jednostek samorządu – metodyka

Ministerstwo Finansów we współpracy z regionalnymi izbami obrachunkowymi oraz przedstawicielami samorządu przygotowało metodykę opracowania wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2030 przyjęta

Rada Ministrów przyjęła Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-20130: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przedłożoną przez ministra rozwoju regionalnego.

PKP SA przekażą Przewozom Regionalnym majątek o wartości 270 mln zł

PKP SA są przygotowane do wniesienia aportem do samorządowej spółki Przewozy Regionalne dwudziestu sześciu nieruchomości o wartości ok. 270 mln zł - poinformował we wtorek rzecznik PKP SA Michał Wrzosek.

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2011 r.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu oraz propozycje dotyczące średniorocznego wzrostu wynagrodzeń.

"Życie Warszawy": Wola - urząd rodzinny

W urzędzie stołecznej dzielnicy Wola kadrowa pracuje biurko w biurko z siostrzenicą, a jej syn jest zatrudniony w Zarządzie Gospodarki Nieruchomości. Burmistrz nie widzi problemu - wytyka "Życie Warszawy".

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi - ustawa

9 lipca weszła w życie ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

"Dziennik Gazeta Prawna": Rząd zamrozi pensje urzędników

Rada Ministrów zablokuje dziś podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze, urzędnicy służby cywilnej nie dostaną ani grosza więcej w 2011 roku. Dostaną jedynie nauczyciele - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Na wsi może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy

Ponad 10 tys. nowych miejsc pracy może powstać na obszarach wiejskich w ramach programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zakończyła właśnie nabór wniosków, przeznacza na ten cel 1,2 mld zł.

Jak sobie radzić z szefem despotą

Nawet wysokie zarobki i możliwości rozwoju zawodowego nie potrafią zrekompensować bardzo złej atmosfery w pracy. Tymczasem podstawowy wpływ na jej tworzenie ma osobowość i postawa szefa. Jak sobie poradzić, gdy okazuje się, że nasz szef to osobowość toksyczna?

Kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji – Rb-Z

Kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń składa się z sześciu części

Konfederacja Pracodawców Lewiatan ogłosiła Manifest kulturalny

O przekazywanie 1 proc. z budżetu państwa na kulturę oraz zapisanie w polskim prawie możliwości ofiarowywania darowizn na rzecz instytucji kultury przez podmioty gospodarcze apeluje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w swoim Manifeście kulturalnym.

Rząd dziś zajmie się założeniami do budżetu na 2011 rok

Rząd rozpatrzy we wtorek założenia do budżetu państwa na 2011 r. Resort finansów przewiduje, że budżet będzie skonstruowany przy założeniu wzrostu PKB o 3,5 proc. i inflacji średniorocznej wynoszącej 2,3 proc.

Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników

Dłużnik alimentacyjny musi zostać poinformowany przez gminę o wpisie na listę dłużników – wyjaśnia w dzisiejszym numerze Dziennik Gazeta Prawna.

Przewozy Regionalne chcą sprzedawać bilety w sieci

Do końca roku Przewozy Regionalne chcą co dwudziesty swój bilet sprzedawać przez internet. Będą też likwidować punkty sprzedaży na mniejszych dworcach. Władze spółki zapowiadają także, że wrócą do rozmów z PKP nt. rozwiązania umowy o wynajem kas.

Świadomość odpowiedzialności urzędnika

Aparat administracyjny jest kręgosłupem państwa. Od sprawności jego działania zależy sprawność funkcjonowania całego państwa. Szczególnie wrażliwym obszarem jest administracja rządowa - tu zapadają rozstrzygnięcia, tworzone są akty prawne wykonawcze w zakresie szeroko pojmowanego prawa administracyjnego.

NIK krytycznie o służbie zdrowia, pozytywnie o usuwaniu skutków powodzi

NIK krytycznie oceniała w roku ubiegłym zwłaszcza służbę zdrowia, brak współdziałania między organami administracji państwowej, pozytywnie natomiast usuwanie skutków klęsk powodziowych oraz absorpcję środków unijnych - mówił przed sejmową komisją prezes Izby.

Nowe standardy kontroli zarządczej w sektorze finansów publicznych

Dialog z mieszkańcami przy tworzeniu planów miejscowych

Polityka zagospodarowania przestrzennego w gminie to temat trudny i często wzbudzający kontrowersje wśród mieszkańców. Dlatego właściwie prowadzony dialog ze społeczeństwem, towarzyszący procesowi zagospodarowania przestrzennego, może pomóc w przezwyciężeniu obaw i protestów mieszkańców oraz przyczynić się do lepszej jakości prac i rozwoju samorządów.

MSWiA: Więcej wyremontowanych dróg lokalnych

W tym roku w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011 zaplanowano przebudowę, budowę lub remont ponad 2 tys. kilometrów dróg lokalnych na terenie całej Polski.

Kandydaci na prezydentów miast deklarują start w wyborach

Jacek Majchrowski i Stanisław Kracik w Krakowie, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Paweł Adamowicz w Gdańsku, Rafał Dutkiewicz i Jacek Uczkiewicz we Wrocławiu, Tadeusz Truskolaski w Białymstoku - to już pewni kandydaci na prezydentów miast w tegorocznych wyborach samorządowych.

Szkoły podoficerskie czeka reorganizacja

System kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych i doskonalenia kadry korpusu podoficerskiego czekają zmiany. Zgodnie z projektem rozporządzenia MON zamiast obecnych ośmiu szkół podoficerskich mają działać trzy.

Warunki bezpieczeństwa stadionów piłkarskich – nowe regulacje

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odpadach

Odpady mają być zbierane selektywnie i przetwarzane zgodnie z hierarchią ich odzysku - przewidują przyjęte w czwartek przez rząd założenia do projektu ustawy o odpadach. Celem rozwiązań jest m.in. zmniejszenie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko.

NIK: W administracji pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych

W administracji publicznej pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych; spośród 118 skontrolowanych siedzib urzędów tylko dziewięć było całkowicie dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych - wynika z raportu NIK, którego kopię w czwartek otrzymała PAP.

Wydatki publiczne na emerytury spadną w Polsce najbardziej w UE

Według prognoz KE, w Polsce w 2060 r. udział wydatków w PKB na świadczenia emerytalne spadnie o 3 pkt. proc. w porównaniu z 2007 rokiem. To najwięcej w całej UE. Komisja Europejska rozpoczęła w środę konsultacje na temat wysokości przyszłych emerytur.

Dostęp do informacji w świetle orzecznictwa sądowego

Informacja publiczna to każda wiadomość znajdująca się w polu zainteresowania administracji. Nie każdy podmiot ma jednak prawo do otrzymania takiej informacji. Przepisy regulujące dostęp do informacji publicznej są nieprecyzyjne, dlatego ogromną rolę przy jej udostępnianiu odegrało orzecznictwo sądów.

IV edycja konkursu Innowator

Z uwagi na jesienne wybory samorządowe, sylwetki samorządowców można zgłaszać do 9 lipca, propozycje najlepszych projektów samorządowych do połowy sierpnia, a finał konkursu wraz  z galą samorządową odbędzie się już 15 września.

Zmiana treści służebności gruntowej

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową – a więc prawem, które zezwala właścicielowi innej nieruchomości na korzystanie z naszej nieruchomości w określonym zakresie – nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.

Samorządy, które globalnie chcą pokazać siłę swojej lokalności

Samorządy coraz częściej dostrzegają zalety posiadania konta w serwisie LOKALNI GLOBALNI. W ostatnim okresie w serwisie zalogowało się kilkanaście miast i gmin.

"Puls Biznesu": Mamy 3 000 000 000 000 zł długu

Całkowite zadłużenie Polski przekracza 220 proc. Produktu Krajowego Brutto, uważa Janusz Jabłonowski z NBP, na którego powołuje się "Puls Biznesu".

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

MEN: Będą podwyżki dla nauczycieli w 2011 r.

W planie budżetowym na 2011 r. przewidujemy podwyżki dla nauczycieli, jednak ich wysokość będzie jeszcze negocjowana ze związkami nauczycielskimi - poinformował rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.

NIK: Miasta nie radzą sobie z organizacją transportu

Polskie miasta coraz częściej są paraliżowane przez korki. Mieszkańcy niechętnie korzystają z komunikacji miejskiej, bo jest zatłoczona i w dużej części przestarzała - wynika z kontroli NIK prowadzonej w 8 miastach - m.in. w stolicy, we Wrocławiu i Gdańsku.

Każde przedszkole zrealizuje całą podstawę programową

Nie tylko w przedszkolach tradycyjnych, lecz także w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego musi być realizowana cała podstawa programowa wychowania - taką poprawkę zaproponowali posłowie PO i Lewica do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Liczba stanowisk służbowych w korpusach kadry zawodowej Sił Zbrojnych

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie określenia liczby stanowisk służbowych w poszczególnych korpusach kadry zawodowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożone przez ministra obrony narodowej.

Nowe i oryginalne kierunki studiów na polskich uczelniach

Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.

W budżecie 2011 nie przewidziano wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej

W budżecie na 2011 r. rząd nie zakłada wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej - wynika z dokumentu "Założenia projektu budżetu państwa na rok 2011" przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Średnie płace nauczycieli problemem dla gmin

Gminy nie radzą sobie z obliczaniem średnich płac nauczycieli – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA