Opłaty środowiskowe za 2013 w 2014 r.
16 maja 2013
Opłaty środowiskowe za 2013 r. powinny zostać wniesione w terminie do 31 marca 2014 r. Wysokość stawek opłat na cały 2013 r. określa obwieszczenie Ministra Środowiska.
Faktura korygująca - okres ujmowania
16 maja 2013
Faktura korygująca wystawiana jest w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Gdy zmniejsza się podstawa opodatkowania, to skutki tego zmniejszenia należy ująć w deklaracji VAT, składanej za okres, w którym to zmniejszenie miało miejsce.
Faktura pro-forma - po zmianach w 2013 r.
16 maja 2013
Fakturą pro-forma nie jest dowodem księgowym. Po wejściu w życie od 1 stycznia 2013 r. zmian przepisów w zakresie fakturowania pojawiło się wiele wątpliwości, dotyczących skutków w podatku VAT wystawienia dokumentów określanych mianem faktur pro-forma.
Opodatkowanie prowizji od inkasa
17 kwi 2013
Zgodnie z uchwałą rady gminy, sołtysom przyznano wynagrodzenie prowizyjne za pobór podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. W niektórych wypadkach prowizja jest niższa niż 200 zł. Czy należy od niej pobierać zryczałtowany podatek, czy można stosować koszty uzyskania przychodu, pobierając zaliczkę na podatek?
Bezumowne korzystanie z gruntu gminy a VAT
17 kwi 2013
W wyniku kontroli stwierdzono, że podmiot gospodarczy zajął na swoją działalność część gruntu należącego do gminy. Czy naliczoną należność za bezumowne korzystanie z gruntu gminy należy opodatkować VAT (w tym również w przypadku, gdy gmina planowała zawrzeć z tą firmą umowę dzierżawy tego gruntu)?
Podatek od nieruchomości – zasady poboru przez gminy
03 kwi 2013
Zgodnie z regulacjami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego z 13 listopada 2003 r., gminy oprócz udziałów we wpływach z podatków dochodowych stanowiących dochód budżetu państwa posiadają również dochody z tzw. podatków samorządowych. Jednym z takich podatków samorządowych jest podatek od nieruchomości.
Postępowanie zabezpieczające w egzekucji
15 mar 2013
Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie należności pieniężnej, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby organowi utrudnić lub udaremnić egzekucję.
Faktury VAT - uproszczone
14 mar 2013
Możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz przesłanki warunkujące korzystanie z tej możliwości określa rozporządzenie fakturowe.
Faktura – jakie dane należy podać?
14 mar 2013
Katalog danych jakie powinna zawierać faktura zawierają znowelizowane przepisy rozporządzenia fakturowego. Część danych obligatoryjnie umieszczanych na fakturze pozostała niezmieniona.
Kontrola skarbowa - formy realizacji
12 mar 2013
Kontrola skarbowa wykonywana jest przez organy kontroli skarbowej między innymi w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa.
Środki zaskarżenia w administracji
12 mar 2013
Naruszenie zasad określonych w postępowaniu egzekucyjnym stanowi podstawę do skorzystania z przewidzianych ustawą środków zaskarżenia w administracji.
Środki egzekucyjne w administracji
08 mar 2013
Środki egzekucyjne stosowane w postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczącym należności pieniężnych zostały określone w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
ABC podatków – uprawnienia podatnika
04 mar 2013
Znajomość praw podatnika ułatwia wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw podatnika.
Egzekucja administracyjna – zasady ogólne
27 lut 2013
Zasady postępowania oraz środki przymusu, jakie mogą być stosowane przez administracyjne organy egzekucyjne w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków, uregulowane zostały w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Karty płatnicze - korzystne czy niekorzystne formy rozliczeń bezgotówkowych?
21 lut 2013
Wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być dokonywane przy użyciu służbowych kart płatniczych. Korzystanie z tej formy rozliczeń bezgotówkowych, wymaga jednak określenia przez zarząd szczegółowych zasad, sposobu oraz trybu przyznawania i korzystania ze służbowych kart płatniczych.
Zapis w ewidencji decyduje o wymiarze podatku od nieruchomości
21 sty 2013
Według Ministerstwa Finansów budynek, w którym prowadzona jest działalność rolnicza, można uznać za budynek służący działalności rolniczej. Tym samym podlega on zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Opodatkowanie wspólnych inwestycji samorządowych
04 paź 2012
Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie niekorzystnego dla samorządów opodatkowania VAT wspólnych inwestycji. Jednocześnie resort zapowiedział, że być może nastąpią zmiany w tym zakresie.
Opodatkowanie samorządowych akcji promocyjnych
24 wrz 2012
Nie ma jednoznacznych przepisów określających, kiedy samorząd ma prawo do odliczenia VAT od akcji promocyjnych, w trakcie których nie świadczy żadnych usług na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Zależy to m.in. od celu i przedmiotu prowadzonych działań.
Dowóz pracowników do pracy
11 wrz 2012
Jednostka zapewnia swoim pracownikom nieodpłatne dowożenie do pracy i odwożenie z pracy na trasach od 5 do 12 kilometrów. Rozlicza się z przewoźnikiem ryczałtowo – według liczby przejechanych kilometrów. Nie prowadzi przy tym ewidencji personalnej (nie można ustalić, kto, ile razy i na jakiej trasie korzystał z przewozów). Czy w takim przypadku świadczenie to należy opodatkować po stronie pracownika?
Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE
29 sie 2012
Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem –
podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że
Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów
przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana
jest podstawową, 23-procentowa stawką.
Stawki podatków i opłat lokalnych na 2013 r.
27 sie 2012
Znamy już górne granice stawek kwotowych podatków i
opłat lokalnych jakie będą obowiązywać w 2013 r. W porównaniu do
obowiązujących obecnie stawki wzrosną o 4 proc.
Czy gmina powinna zapłacić VAT od wynajmu świetlic
23 lip 2012
Świadczone przez gminę usługi odpłatnego wynajmu świetlic wiejskich w celu organizowania imprez okolicznościowych podlegają VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2012 r. (nr IPTPP1/443-138/12-6/MW), której fragment prezentujemy poniżej.
Jak zaokrąglać raty podatków samorządowych
09 lip 2012
Zasady zaokrąglania podatków lokalnych są takie same, jak w wypadku podatków dochodowych. Problem powstaje wówczas, gdy kwota podatku należnego za rok podatkowy jest liczbą nieparzystą.
Usługi turystyczne świadczone przez gminę
03 lip 2012
Gmina zamierza organizować wycieczki po terenie gminy (głównie dla osób dorosłych z dziećmi spoza gminy). Będą one miały na celu promocję gminy. Wysokość odpłatności za wycieczki będzie odpowiadała kwotom zakupionych przez gminę w tym celu usług (np. noclegów, gastronomii czy transportu). Jak będą opodatkowane te usługi i czy możliwe będzie odliczenie przez gminę VAT od zakupów związanych z organizacją takich wycieczek?
Zwolnienie z VAT usług świadczonych między jednostkami budżetowymi
12 cze 2012
Samorządowa jednostka budżetowa świadczy usługi na rzecz urzędu marszałkowskiego. Poza szkoleniami – zwolnionymi z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT – jednostka będzie świadczyła również usługi organizacji konferencji i inne. Czy tego typu usługi podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia wykonawczego?
Czy opłaty pobierane przez gminę podlegają VAT
10 kwi 2012
Opłaty za zajęcie pasa drogowego pobierane na mocy decyzji prezydenta miasta stanowią przychód miasta osiągany z działalności pozostającej poza zakresem VAT. Pobór opłat za zajęcie pasa drogowego jest wykonaniem obowiązków miasta stanowiącego organ władzy publicznej. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 listopada 2011 r. (sygn. I FSK 145/11), którego fragment prezentujemy poniżej.
Jaką stawką gmina powinna opodatkować usługi zarządzania cmentarzem
19 mar 2012
Usługi dotyczące zarządzania cmentarzem, związane z udostępnieniem miejsca do pochówku, rezerwacją miejsca na cmentarzu, przedłużeniem używalności grobu, udostępnieniem kaplicy oraz wjazdem na cmentarz, podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8%, gdy są sklasyfikowane pod symbolem 96.03.
Kasy fiskalne w gminie
21 lut 2012
W przypadku gdy gmina dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jest jednak wiele czynności, w których gmina jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania.
Budżet nie pokryje powiatom kosztów zwrotu zawyżonych opłat
08 lut 2012
Budżet państwa nie będzie rekompensować powiatom kosztów związanych z
koniecznością zwrotu zawyżonych opłat za wydanie kart pojazdów -
poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w odpowiedzi na
poselską interpelację.
Faktury elektroniczne w jednostkach budżetowych
09 sty 2012
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują bardziej liberalne przepisy dotyczące faktur elektronicznych. W konsekwencji, w 2011 r. podatnicy znacznie częściej niż do końca 2010 r. zastępowali „papierowe” faktury ich elektronicznymi odpowiednikami. Z możliwości tej mogą korzystać, co do zasady, także jednostki sektora finansów publicznych. Poniżej omawiamy zasady, na jakich takie jednostki mogą wystawiać, przesyłać, otrzymywać oraz przechowywać faktury w formie elektronicznej.
Deklaracje podatku od nieruchomości w 2012 r.
27 gru 2011
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w
Krakowie wydało, 18 listopada 2011 r., informację
dotyczącą składania deklaracji podatku od
nieruchomości od 2012 r. (nr L.dz. 611/11).
NIP dla gminy i urzędu gminy
30 lis 2011
Gmina zawiera umowy o pozyskiwanie dofinansowania unijnego. Kto w tym przypadku jest czynnym podatnikiem VAT – gmina czy urząd gminy (w imieniu gminy)? Czy faktury powinny być wystawione na gminę czy na urząd gminy? Czy gmina powinna mieć odrębny NIP do rozliczeń VAT, a urząd gminy, jako płatnik, odrębny NIP do rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych?
Obciążenia finansowe sektora jst
21 lis 2011
Sytuacja finansowa w sektorze publicznym jest bardzo mocno związana z
sytuacją gospodarczą, polityką rządu oraz programami UE. W ostatnim roku
kwoty wydatków znacznie osłabiły samorządy. Wsparcie finansowe było
wysokie, niestety towarzyszy mu wzrost codziennych wydatków w każdym
województwie.
Indywidualne interpretacje prawa podatkowego - procedura wydania i obowiązywanie
08 lis 2011
Maksymalny termin na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku, chociaż powinna ona zostać wydana bez zbędnej
zwłoki. W przypadku, gdy organ nie dochowa 3-miesięcznego terminu, mamy do czynienia z tzw. „milczącą interpretacją”, oznaczającą akceptację stanowiska wnioskodawcy.
Bezpłatne przejazdy przyznane uchwałą rady gminy
03 lis 2011
Jednostka wykupuje u organizatora przewozów komunikacyjnych na terenie gminy bilety „wolnej jazdy”. Upoważniają one pracowników do korzystania z usług komunikacyjnych na terenie miasta przez cały rok. Czy uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, przyznane pracownikom jednostki na podstawie uchwały rady gminy, korzysta ze zwolnienia z podatku?
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych 2012
20 paź 2011
W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i
opłat lokalnych w 2012 r.
Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego
20 paź 2011
Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?
Faktura gminy działającej jako inwestor zastępczy
14 paź 2011
Jak zafakturować wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wykonanego przez gminę – inwestora zastępczego ?
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego
26 wrz 2011
Przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji warto pamiętać o kilku
warunkach, które muszą być spełnione, aby organ upoważniony mógł dokonać
wykładni prawa podatkowego.
Interpretacje indywidualne prawa podatkowego - organy uprawnione
21 wrz 2011
Rozporządzeniem z dnia 1 marca 2011 r.
Minister Finansów upoważnił Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi do
wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. Zmiana ta
obejmuje wnioskodawców mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w
województwie lubelskim, łódzkim, opolskim oraz świętokrzyskim. W związku
z powyższą zmianą warto przypomnieć zasady ustalania właściwości organów w zakresie
wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Kiedy odrębny NIP dla gminy i urzędu gminy
16 wrz 2011
Gmina zawiera umowy o pozyskiwanie dofinansowania unijnego. Kto w tym przypadku jest czynnym podatnikiem VAT – gmina czy urząd gminy (w imieniu gminy)? Czy faktury powinny być wystawione na gminę czy na urząd gminy? Czy gmina powinna mieć odrębny NIP do rozliczeń VAT, a urząd gminy, jako płatnik, odrębny NIP do rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych?
Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły
22 sie 2011
Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Kolejna faktura korygująca czy dodatkowa faktura
22 sie 2011
Czy poprawną czynnością jest:1) wystawianie korekty do uprzednio wystawionej już korekty faktury?2) dodanie w dokumencie korekty towaru, którego na fakturze pierwotnej nie było?3) zamiana w dokumencie korekty towaru na inny, niż był na fakturze pierwotnej?
Prezenty, nagrody w konkursach i inne towary przekazywane w gminach a podatek VAT po 1 kwietnia 2011 r.
04 sie 2011
Z uwagi na zmiany dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności
zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 r., powstaje pytanie czy w ramach
nieodpłatnych przekazań towarów takich np. jak nagrody w konkursach czy
też ulotki promujące określony region lub obiekt muzealny, albo w
przypadku wręczania prezentów np. członkom zarządu, po stronie podatnika
podatku VAT czyli np. gminy, powstanie obowiązek opodatkowania takich
czynności podatkiem od towarów i usług.
Zaciąganie zobowiązań przez jednostki sektora finansów publicznych bez ograniczeń
26 lip 2011
Od początku bieżącego roku obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 17.12.2010 r. w sprawie przypadków, w
których nie stosuje się ograniczeń dotyczących zaciągania niektórych
zobowiązań finansowych przez jednostki sektora finansów publicznych, z
wyjątkiem Skarbu Państwa.
Karty płatnicze w jednostkach sektora finansów publicznych
11 lip 2011
Poszerzenie w ciągu ostatnich 10 lat zakresu usług bankowych dostępnych w Polsce i upowszechnienie debetowych kart płatniczych wydawanych do rachunków bankowych podmiotów gospodarczych spowodowało, że także jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych coraz częściej posługują się tą formą dokonywania płatności. Jakie zatem obowiązują zasady dokonywania wydatków ze środków publicznych za pomocą kart płatniczych?
Podatek od nieruchomości – zbieg zwolnień dla szkoły
10 cze 2011
Szkoła publiczna zamierza wynająć pomieszczenie organizacji pożytku publicznego. Zajmowane przez szkołę nieruchomości (przeznaczone na działalność oświatową) są zwolnione z podatku od nieruchomości. Czy wynajęcie tych pomieszczeń organizacji spowoduje opodatkowanie tym podatkiem?
Czy podatek od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT
08 cze 2011
Choć tak postawione pytanie może wydawać się wewnętrznie sprzeczne, to
jednak osoby zajmujące się podatkami w praktyce nie widzą w tym pytaniu
żadnej sprzeczności. Z takim zagadnieniem na gruncie opodatkowania
podatkiem VAT możemy mieć do czynienia w przypadku umowy najmu.
Okulary i soczewki kontaktowe dla pracownika
06 maja 2011
Minister Finansów 16 marca 2011 r. wydał interpretację ogólną (sygn. DD3/033/30/CRS/11/95) wyjaśniającą wątpliwości dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok (szkieł kontaktowych) podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Od 1 kwietnia kolejne zmiany w VAT
02 maja 2011
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązują nowe regulacje w VAT. Poszerzono katalog zwolnień z VAT, obowiązują też nowe zasady opodatkowania świadczeń nieodpłatnych oraz odliczania podatku. Dokonała tego ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Ministerstwo Finansów wydało również nowe rozporządzenie wykonawcze, które wprowadza nowe zwolnienie.